Evangelium podle Jaroslava Foglara

Originální kniha známého teologa a religionisty představuje „fenomén Foglar“ z náboženského hlediska. Rozebírá nejen vlivy indiánského totemismu a římskokatolické spirituality, ale také tajné vontské rituály, extatické stavy vyvolané nádherou přírody, posvátná místa a časy, klubovní rituály, úlohu dobra, pravdy a krásy. Autorovi, který se důkladně seznámil s Foglarovým literárním a organizačním dílem, jde především o působení a odezvu tohoto díla u čtenářů. Foglarovo dílo je neodmyslitelným způsobem svázáno se jeho mnohovrstevnatým působením na děti a mládež, jedná se tudíž o symbolické univerzum, o návod k celistvému způsobu života. Nejde pouze o nějakou volnočasovou aktivitu. Fenomén Foglar vyplnil dětský svět několika generací, což zřejmě nemá v české kultuře obdoby. Pavel Hošek nabízí pro tento fenomén pojem „foglaring“ a snaží se nabídnout jeho charakteristické rysy. Vychází ve spolupráci se Sdružením přátel Jaroslava Foglara. http://www.rozhlas.cz/nabozenstvi/ranniuvaha/_zprava/evangelium-podle-jaroslava-foglara--1659586...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/337784/big_evangelium-podle-jaroslava-foglara-4K4-337784.jpg 3.817

Kniha Evangelium podle Jaroslava Foglara

Turlogh
17.11.2020

V úvodu svého komentáře se musím pomyslně omluvit kolegovi ze SPJF a spisovateli této knížky Pavlu Hoškovi za své počáteční nepochopení jeho úmyslu v této knize. Kdesi jsem totiž před časem četl jakousi recenzi knihy, ze které jsem pochopil, že autor se chce bavit o tom, zda JF byl nábožensky založený či nikoli a navíc ve smyslu náboženství římsko-katolického. Toto mi přišlo zbytečné a zavádějící. Proto jsem si původně knihu nezajistil, ač drtivou většinu knih o JF mám ve své knihovničce a poctivě a opakovaně je studuji. Domníval jsem se, že knížka bude jakýsi katolicky vyznívající náboženský blábol. Ach, jak jsem se mýlil... Na první stopu mě přivedlo, když jsem před nedávným časem shlédl na netu záznam, tuším z knihovny v Praze, o besedě nad dílem JF. Mezi diskutujícími hlavními účastníky besedy byl i Pavel Hošek. Po shlédnutí celé akce, jsem si řekl, ten chlapík vůbec nemluví špatně, jeho promluvy jsou zajímavé a inspirativní a je vidět, že světu JF opravdu rozumí a zajímá ho. A tak jsem si tuto jeho knížku sehnal, pečlivě a se zaujetím pročetl a pochopil jsem některé velmi zajímavé souvislosti o světě JF. Pro mě moc důležité a silně inspirativní, hned jsem zapracoval nad svými úvahami o JF, připravil si teoretické podklady pro jednu velikou akci o JF, kterou snad v budoucnosti v SPJF uskutečníme. A hlavně jsem si rozšířil své pochopení, pohledy a znalosti o světě JF, za což Pavlovi Hoškovi moc děkuji. Takových knih jen houšť. S pozdravem Turlogh.

Lenka4
26.07.2018

Hledat v činnosti Jaroslava Foglara ekvivalent k náboženství mi přijde zcela zbytečné. Každé společenství má svou ideologii, dodržuje zvyky, používá symboly a vymýšlí si rituály, kterými se členové vymezují vůči osobám mimo. Argumentace Pavla Hoška by se tak mohla aplikovat i na činnost jiných organizací, např. pionýra. Hodně mi vadí používání slova „foglaring“. Foglarovky jsem v dětství četla ráda jakožto napínavé a dobrodružné knížky, ale zároveň jsem měla i jiné oblíbené autory, takže výhradní okouzlení Foglarem mě minulo. Neumím si ani představit, že by někdo prožíval trauma z nemožnosti docílit dokonalosti knižních hrdinů. Možná proto, že mými oblíbenci byli Jindra Hojer, Bohoušek a Haha-Bimbi.
Jediný přínos Evangelia spatřuji v tom, že mám chuť si po letech některé foglarovky znovu přečíst.

molt
25.01.2018

Velice kvalitní rozbor odkazu, který se promítl do naší společnosti. Ale pořád je to jen rozbor díla, ano je to inspirující a je to nejlepší, co mohl Hošek napsat, ale porovnám-li Evangelium Jaroslava Foglara s jinými knihami, které hodnotím, na plný počet nedosáhne.

OldřichHanton
24.07.2017

Velmi zajímavá a poctivě napsaná knížka, která rozebírá Foglarovy knihy z religionistického hlediska. Autor v jeho díle nejen hledá náboženské motivy a srovnává jej s dílem Tolkiena a C. S. Lewise, ale i ukazuje, že tzv. Foglaring má mnohé rysy skutečného náboženství.

padina
04.07.2017

Skvělé a výstižné objasnění fenoménu Foglar(ing), odborně profesionální, přesto čtivé a přehledné, logicky propracované. Více než spravedlivým, a trefně ospravedlňujícím, bonusem je srovnání Foglarovy životní filosofie s postoji J.R.R. Tolkiena a C.S.Lewise, popisujícími soupeření "Dobra a Zla" stejně černobíle jako Jaroslav Foglar, a přesto světově uznávanými, aniž by za tento přístup byli kritizováni, nebo jim byl vytýkán "moralistní" přístup ke čtenáři. Snad by bylo možné polemizovat o "podvědomě náboženské" náplni Foglarových knih, ačkoli jim nelze upřít jistý "kultický" charakter. Nicméně "evangelium" čili "dobrá zpráva" o možnosti žít čestně, "věčně mladě" a "bíle" i ve světě plném nejrůznějších odstínů šedi, je právem neoddiskutovatelný odkaz dnes již mnoha generacím čtenářů.