Esej o principu populace

od:


KoupitKoupit eknihu

Malthus vystoupil s tezí, že příčinou bídy jsou pudy ovládající chování člověka jako přírodního tvora - pud potravní a rozmnožovací. Ty způsobují, že lidstvo nemá neomezené možnosti, ale naopak, lidstvo je spoutáno populačním zákonem, který má charakter přírodního zákona. Omezené možnosti obživy umožňují zabezpečení výživy a důstojných podmínek pouze omezenému počtu obyvatel. Přitom platí, že podmínky obživy rostou řadou aritmetickou, zatímco populace se rozvíjí řadou geometrickou. Tendence k populačnímu růstu je přirozená a způsobuje vznik disproporce mezi počtem lidí a možnostmi obživy. Malthus upozorňuje, že tato přírodní zákonitost je obvyklá u všech tvorů, člověk není výjimkou. Na druhé straně je lidstvo schopno vznik disproporce ovlivňovat omezováním populačního růstu. Neboť vedle násilné destrukce části obyvatelstva (války, živelné pohromy, nemoci, epidemie) může působit i morální a společenský faktor: uvážlivé uzavírání sňatků, omezování porodnosti, růst vzdělanosti obyvatelstva atd....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/10_/106543/esej-o-principu-populace-8AU-106543.jpg 45

Orig. název:

Essay on The Principle of Population (1798)

Žánr:
Literatura naučná, Věda
Vydáno:, Zvláštní vydání
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (2)

Přidat komentář
jana3526
10.07.2017

Z knihy jsem se nedozvěděla nic, co bych si nedokázala sama logicky odvodit. 3/4 knihy autor jen polemizuje s ostatními autory, namísto toho, aby dal rozvinout např. úvahám o dopadu přelidněnosti a pod.

whack
30.01.2017

Malthusova teória hovorí o tom, že by malo byť povinnosťou každého jednotlivca, aby sa neoženil, kým nemá istotu, že uživí svoje deti. Skrátka a jednoducho. Nie je to ťažké čítanie, pre pochopenie pôvodného významu maltuziánstva vhodné pre každého. Treba každopádne brať do úvahy, že to bolo písané 220 rokov dozadu, preto môžu byť niektoré časti pre niekoho nezáživné, pretože už sú neaktuálne. Určite sa budem odteraz maltuziánstu trochu viac venovať, a hlavne tomu novodobému, a najlepším začiatkom je kniha Překročení mezí (Donella Meadows, Dennis Meadows, Jørgen Randers).