Severní blata

Severní blata https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/4559/mid_severni-blata-8k1-4559.jpg 4 189 48

Erlendur série

Na počátku to vypadalo jako úplně obyčejná vražda. Ve svém bytě na předměstí Reykjavíku byl nalezen mrtvý starý muž a nikdo se nenamáhal zakrývat stopy či předstírat, že zemřel vlastní rukou. Případem je pověřen komisař Erlendur Sveinson z reykjavícké kriminálky. Mrtvý žil sám a neměl nikoho blízkého, sousedé nevědí nic. Jediným vodítkem tedy zůstává podivný vzkaz - Já jsem ON - nalezený u těla a malá amatérská fotografie dětského hrobu ve věcech nebožtíka. Důležitou informaci o osobnosti oběti poskytne vyšetřovatelům i její počítač, v němž najdou nepřebernou zásobu pornofilmů. Složité pátrání po totožnosti dívenky, která zemřela před třiceti lety, zavede vyšetřovatele na stopu dávných zločinů a odkryje nitky k dalším možným aktérům dramatu, jež začalo před desítkami let a zřejmě právě kulminuje. Vskutku, vražda objevená na prvních stránkách románu není jediná, a než se kriminalisté doberou pravdy, musí osvědčit hodně trpělivosti a invence. Erlendur, jehož osobní život není právě jednoduchý, oplývá obojím a také ví, že role obětí a viníků nemusí být vymezeny jednoznačně. Z němčiny překládala Helena Smolaková.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: , MOBA (Moravská bastei)

Mýrin , 2000

rekon
24.07.2017 4 z 5

Zajímavá kniha, trochu déle jsem se orientovala ve jménech a občas mi vadilo i tykání, ale u nich je to asi normální. Už jsem četla Chlad, ten se mi zdál lepší. Určitě si přečtu i další knihy. Jsem zvědavá na osud dcery komisaře Erlendura.

MOu598
17.05.2017 3 z 5

Četla jsem v únoru 2010. Podle mých poznámek:
Spletitá detektivka. V kombinaci i s osobními starostmi hlavního vyšetřovatele.
Zajímavé je, jak zarputile je vyšetřována vražda, i když oběť je skoro zrůda.
Hezké.

BukaJ
06.05.2017 2 z 5

Styl psaní dobrý, ale jinač mi přišlo dílo nudné a utrápené. Nic velkého se v podstatě neodehrávalo. Prostředí bylo taky nudné. Chlad byl lepší o třídu !

orinka3
04.05.2017 5 z 5

Velice zdařilá detektivka. Tentokrát nehrálo hlavní roli prostředí, ale odkrývání dávných tajemství. Autorovi se podařilo stupňovat napětí i decentně dávkovat rodinné problémy detektiva. Za povšimnutí stojí i fakt, že na Islandu se nevyká.

haki34
29.04.2017 5 z 5

Super !!! Moje treti knizka od Indridasona a uz ted smele hlasim ze je autor dle meho gusta...je tam krimi, patrani, zajimave zivotni osudy, a krutost a nasili neni zbytecne zduraznovano a rozpitvavano do detailu,...
Akorat se zda, ze Island je temny a ponury a kdyz zrovna neprsi, tak jsou snehove vanice. A hodneho slusneho ( rozumej nealkoholika, nenasilnika, nefetaka, proste obyc cloveka ) obcana abys pohledal...
A cim vic se seznamuju s Erlendurovou partou, tim vic je mam rada...tym s sobe dobre sedi, kazdy umi neco jineho, kazdy ma svuj kus empatie, a obzvlast se mi libila skoroklicova uloha Mariana Briema v tomto pripadu....

Toňula
28.03.2017 4 z 5

Zatím nejlepší z Indridasonových knih,které jsem dosud přečetla, příběh propracovanější, napínavější, hrdinové na můj vkus trochu chladní a odtažití, zkrátka seversky chladní, ale nevadilo mi to.

marion111
16.03.2017 5 z 5

Moje první setkání se severskou detektivkou - Arnaldur Indridason .
Líbí se mi jeho styl psaní, ta ponurost, depresivní prostředí - za sebe doporučuji.

Martin1974
29.12.2016 4 z 5

Celkom príjemná detektívka..

Bustedka
28.08.2016 3 z 5

Za mě ne. Severské krimi má mnoho podob, ale toto islandské mě nezaujalo. pro českého čtenáře náročnější islandská jména. Příběh jako takový zajímavý, ale dle mého názoru ne moc dobře uchopen. Bez postav, ke kterým by si člověk vytvořil nějaké sympatie, respektive nesympatie. Skladba slov, rozhovoru, kdy se vždy detektiv ptal COŽE na mě spíš působila nepříjemně

march_1
15.07.2016

Sněhulák je fakt legrační, existuje ještě vydání s přebalem s islandskou krajinkou, ta se hodí víc.
Napínavé čtení. Něco jsem se dozvěděla o životě na Islandu. Tykání mně překvapilo, ale pochopila jsem, že i tohle je pro Island typické a je dobře, že to překladatelka ponechala.

sackrebleu
25.04.2016 2 z 5

Príbeh zaujímavý a páčilo sa mi to prelínanie s minulosťou. Bohužiaľ však už príliš skoro začalo byť jasné, kto je vrah (aj keď určité prekvapenia tam boli) a celý príbeh sa poriadne rozbehol až v druhej časti knihy, dovtedy celkom utrpenie. Taktiež mi celkom vadil autorov minimalistický štýl rozprávania a opisov - na druhej strane z toho bol cítiť drsný Island. Kniha ma v konečnom dôsledku moc nepresvedčila, ale dám šancu ďalšej časti.

dalia1769
16.04.2016 3 z 5

Zajímavý příběh ozvláštněný pátráním v minulosti, líbil se mi zatím nejvíce z cyklu o Erlendurovi. Také jeho vztah s dcerou se rozvíjí slibně. Autorův poměrně jednoduchý styl ale příběh stahuje spíše do průměru, alespoň pro mne.

renefer
31.03.2016 4 z 5

Povedená severská krimi. Jedna z lepších knih od tohoto autora, děj je opravdu napínavý a nenechá vás vydechnout dokud nedočtete.
Taky mě zarazilo to tykání, ale podle doslovu překladatele si na Islandu opravdu všichni tykají a zřejmě šlo o zachování autentičnosti románu.

vincek1
19.03.2016 3 z 5

Napínavé, chvílemi až hororové čtení. Dost mně vadilo tykání. Pátral jsem, ale nezjistil nic co by se týkalo islandské specifiky. Nikde žádné vysvětlení, zkusím napsat překladatelce. Rozhodně to nepřispělo kvalitě knihy, nebo překladu.

Hana_Marie
05.01.2016 4 z 5

Napínavý děj a nečekané rozuzlení. Doporučuju i islandské filmové zpracování od Baltasara Kormákura (česky Severní blata, v originále Mýrin), nejlépe v původním znění. V McDrive jedině vařenou ovčí hlavu!

čika
14.11.2015

obalka je skutocne velmi mimo misu...co je skoda...arnaldur je u mna vsadenie na istotu, specificky priamociary styl rozpravania, rozuzlenie bez zbytocnych zvratov ci akcii "naefekt". taky normalny island :)

Bramhr
29.09.2015 3 z 5

Kniha se cetla dobre,ale trosku se mi pricilo to tykani. Divny preklad a srandovni obalka se snehulakem,kdyz po snehu nebylo ani pamatky.

vyvodka
15.06.2015 4 z 5

Má první knížka od tohoto autora. Líbila se mi. Prostě severská detektivka: hledání souvislostí vraždy v minulosti, rodinné těžkosti hlavního vyšetřovatele s dospělou dcerou, pošmourná atmosféra Islandu... tohle mám prostě ráda. Krkolomná inslandská jména postav mi daly trošku zabrat, ale zvykla jsem si a nakonec se mi to vlastně zalíbilo. A ještě něco k obálce: četla jsem vydání (MOBA 2015), kde je na obálce roztomilý sněhulák. Trošku zavádějící, protože v knížce prší a ne sněží a atmosféra příběhu je spíše pošmourná než roztomile sněhulákovská:).

Klarinecka
12.05.2015 4 z 5

Tak tohle se mi líbilo více než třeba Dech smrti. Přečtu si určitě i další knížky. Kouknu i na film, i když jako vždy to bude určitě stát za prd. Jako většina zfilmovaných knížek.

minirock
23.03.2015 4 z 5

Ó ty věčně deštivý Islande, tam u vás se tedy dějí věci. Starý muž, nalezený zavražděný ve svém bytě a u něj vzkaz o třech slovech, kterému nikdo nerozumí. To je počátek příběhu, který ale začal před několika desítkami let stejně ohavným činem, který ale nezůstal bez následků. Pátrání se rozbíhá a kriminalisté odhalují pravdu, která měla být navždy utajena, protože si krutě pohrála s osudy nevinných lidí. Další psychologická sonda do života obyčejných islanďanů, tentokrát snad ještě depresivnější než jindy. Výborně načrtnuté charaktery postav, uvěřitelný hlavní hrdina, který vedle odkrývání zamotaného případu navíc doma nelehce prožívá soužití s těhotnou dcerou, bývalou feťačkou, no prostě Indridason se zase parádně předvedl.