Erik

Erik https://www.databazeknih.cz/img/books/96_/96224/bmid_erik-Kcm-96224.jpg 5 151 27

Zahraniční student Erik není jen tak obyčejný kluk. Erik je maličký, zabydlel se ve spíži a místo zoologické zahrady nebo výletů do města ho zajímají ty nejobyčejnější předměty, které najde na zemi. Ptá se na věci, které všichni ostatní považují za samozřejmé, ale ve skutečnosti na ně neznají odpovědi. A když Erik jednoho dne od svých hostitelů odejde, nechá jim ve spíži krásné překvapení jako poděkování. Shaun Tan (1974) vyrůstal na předměstí australského Perthu. Vystudoval výtvarné umění a anglickou literaturu. Začínal jako ilustrátor hororových a sci-fi povídek, později ho proslavily vlastní ilustrované knihy, v nichž spojuje společenská, politická i historická témata se surrealistickým, snovým viděním světa. Jeho knihy, např. The Red Tree (Červený stromek), The Lost Thing (Ztracenec) a kritiky oceňovaný The Arrival (Příjezd), pozoruhodný stodvacetiosmistránkový příběh beze slov, mu získaly řadu ocenění a čtenáře všech věkových kategorií nejen v anglicky mluvících zemích, ale také v Evropě, Asii a Jižní Americe. Příběhy z konce předměstí (Tales from Outer Suburbia, 2008) jsou zatím autorovou poslední knihou a kromě cen v Austrálii a USA byly také zvoleny nejlepší německou knihou pro děti a mládež roku 2009. V současné době pracuje Shaun Tan jako nezávislý umělec, spisovatel a režisér se sídlem v Melbourne.... celý text

Pro děti a mládež
Vydáno: , Kniha Zlín

Eric , 2010

jaroiva
31.12.2023 5 z 5

Tahle krátká knížečka mě opět dostala.
Obrázky Shauna Tana v sobě mají zvláštní melancholii. I na takto krátkém formátu dokážou odvyprávět příběh.
Jdu se poohlédnout ještě po dalších jeho knihách (toto je zatím druhá, co jsem si prohlédla, to se nedá říct, že přečetla...).

Sitting-Bull
21.09.2023 5 z 5

Wau, to je snad ještě lepší, jak Nový svět...
Potkala jsem tuto malou milou knížečku v knihovně. Je to jedna z těch bohatě ilustrovaných knih v kolibřím vydání, kde si další část příběhu člověk domýšlí a dotváří sám... Kde je mnoho naznačeného, ale spousta nevyřčeného. Ideální knížečka třeba na čundry s dětmi, příběh se dá tak krásně dotvářet a domýšlet a přitom se celá knížečka vejde hravě do telete či žebradla. :-)

simca9342
20.01.2023 5 z 5

(SPOILER) Kultura je u každého jiná. Zahraniční student se zvláštním jménem (proto mu začnou řikat Erik) v krátkém příběhu je důkazem . Jednoho dne odešel bez rozloučení. Hostitele najdou ve spíži hezkou květinovou zahrádku jako poděkování.
Zároveň je ta má první kniha do letošní výzvy a hned první téma splněno- kniha, jejíž autor nosí brýle

tlllk
01.05.2022 4 z 5

Objavil som Shaun Tan-a a teraz idem rad radom. Je to ako objaviť čarovný svet za zrkadlom . Neviem sa vynadívať.

Marekh
23.11.2020 5 z 5

Děkuji za poslání této knihy Barnajce. Jedná se o povídku, kterou čtenář přečte během 10 minut. Hlavní postavou je ERIK, zahraniční student, který bydlí v jedné rodině. Místo v pokoji pro hosty raději spal ve spíži… Po dočtení knihy jsem se zamyslel nad celým příběhem a myslím si, že už během čtení jsem odhadnul, co nám chtěl autor říci. Po dočtení povídky jsem si ještě třídil myšlenky a následně jsem si pročítal komentáře čtenářů, kteří knihu přečetli. Knihu hodnotím na 100 %.

Kniha je vytištěna na křídovém papíru a je doplněna nádhernými ilustracemi. Ilustrace se mi hodně líbí. Je to kniha pro děti, ale také pro dospělé. Myslím si, že kniha je vhodná také jako dárek, pokud chcete udělat někomu radost a překvapit ho něčím nevšedním.

sedw
21.05.2020 5 z 5

Tak toto byla dokonalost. Týden jsem knihu "četl" každý den a pořád mě dostávala. Je neuvěřitelné, jak někdo jen s minimem textu a několika obrázky dokáže odvyprávět tak silný příběh plný emocí.

gleti
14.05.2019 5 z 5

na velmi malém prostoru se prezentují myšlenky, jejichž hloubku si uvědomíte až po přečtení. Jejich sílu ještě umocňují poetické, byť neobvykle zneklidňující obrázky.

vladenec
21.03.2019 5 z 5

Tuto knihu kupuju znova a znova, protože výtisk který mám doma vždycky někam pošlu do světa aby udělal radost :)

LuckyVagabond
06.02.2019 5 z 5

Nádherné a poučné. Každý jsme jiný. Erik dokonce vypadá jinak, komunikuje jinak, zajímají ho úplně jiné věci. I přes onu odlišnost Erik v rodince u které přebýval zanechal v nevybarvených zákoutích jejich životů semínka, která vyklíčila do nových zářivě barevných květů, kterými zůstala rodinka po jeho odchodu obohacena.

Se mnou jako s vášnivým cestovatelem knížka neskutečně rezonovala. Rozhodně si zakoupím do sbírky a také jsem získal nový tip pro dárek pro některé přátele ze vzdálenějších zákoutí světa.

Taťka Hraboš
12.02.2018 5 z 5

Roztomilé pohlazení pro děti i dospělé. Více než slovy je toho řečeno ilustracemi, do kterých se autorovi podařilo vložit i notnou dávku laskavého humoru. Výborná knížka hlavně pro malé, začínající čtenáře.

meluzena
12.10.2017 5 z 5

Líbezné a poetické knižní pohlazení.
Ten konec byl tak přemilý, že se mi doslova zastavil dech.
(na tohle slova nestačí)

haaabi
09.09.2017 5 z 5

Ten konec byl tak milý, krásné :-)

jarynek
04.09.2017 4 z 5

Nový svět se mi líbil více. Přece jen je toto dílko velmi krátké, takže děj není více rozvinut. Odkaz na tolenci a pochopení jiných kultur je v dnešní době více než aktuální.

Ildi
02.08.2017 5 z 5

Nádherné malé , veľké dielo.

katulinek99
03.07.2017 5 z 5

Je to roztomilý, kraťoučký přiběh, který máte přečtený během pěti minut. Pohladí po duši. A ilustrace jsou jako třešnička na dortu. :)

hlina
12.03.2017 5 z 5

Poetické, milé, dokonalé. Slova nemohou vyjádřit mé pocity z tohoto malého velkého dílka.

Aivinka
07.03.2017 5 z 5

Kniha která poukazuje na skutečnost, že i malé věci mohou být velkolepé. Obdivuji nádherné ilustrace a celkový příběh.

Heyhey
23.05.2016 5 z 5

Nádhera.

KatnissLavender
16.03.2016 5 z 5

Nádherný a jemný příběh s překrásnými ilustracemi...

evickakyticka
02.03.2016 5 z 5

Tohle bylo to nejpříjemnější, co mě v čekárně u doktora mohlo potkat. Sice malé, ale roztomilé dílko. Hezké ilustrace, a také povedený konec. Nevidím důvod, proč nepochválit plným počtem.

Shaun Tan
australská, 1974