Erik

Erik https://www.databazeknih.cz/img/books/69_/69567/erik-69567.jpg 4 1491 134

Erik je jediný démonologický hacker na Plochozemi. Škoda, že mu to veľmi nejde. Nechce veľa, má len tri želania. Bežné drobnosti – nesmrteľnosť, svetovládu a najkrajšiu ženu sveta. Každý uzná, že je to štandard. Lenže potom namiesto poslušného démona vyvolá z hĺbok podsvetia Vetroplaša, pravdepodobne najneschopnejšieho čarodejníka vo vesmíre, a s ním nevyhnutne aj najvzdorovitejší a najzúrivejší exemplár z výbavy cestovateľa – Batožinu. Spolu s nimi sa vydá na divokú jazdu priestorom a časom a postupne oľutuje nielen svoje tri želania, ale aj tú prostú skutočnosť, že sa vôbec narodil.... celý text

Literatura světová Humor Fantasy
Vydáno: , Talpress

Eric , 1990

RyonMathrin
20.07.2020 4 z 5

Na Erika jsem se velice těšil, ale nakonec jsem byl trochu zklamán. Mám za to, že to je hlavně z důvodu nahrávky audioknihy, kterou se mi jinak nepodařilo sehnat (evidentně namluvil jen jakýsi nadšenec, bohužel s vadou řeči a přes slyšitelnou snahu monotónním projevem).
Opět Mrakoplaš, myslící hruškovník atd. a nekonečné variace a parodie na dané téma, které je tentokrát démonologie. I mladý démonolog je skvěle vymyšlen. Určitě stojí za přečtení, zejména pro všechny milovníky Pratchetta, na nejvyšších stupních mého žebříčku se ovšem neumístí.

Pjater
22.06.2020 4 z 5

Kniha je velmi krátká, ale pobavila dostatečně. Hlavně ten průšvih s Trojským koněm. No jo Mrakoplaš.

kurama45
14.06.2020 4 z 5

Ešteže si úbohý Erik neželal stať sa ministrom. Mohol skončiť ako bonsaj. A oproti tomu je i peklo rajom :D.

špulo
15.03.2020 5 z 5

Prečetovky sú, aj nie sú oddychovou literatúrou. Tento diel ale oddychovkou je. V rámci celej Zemeplochy, či mimo nej. Ak sa však chcete dozvedieť, čo je to naozaj peklo, tu to zistíte. Fakt, nerobím si srandu...

-Endy-
06.02.2020 3 z 5

Zcela novokoncepčně pojaté peklo...Astfgl je vizionář :-D

Polinius
23.11.2019 5 z 5

Neředěný Pratchett v nejlepší formě.
Pět hvězdiček dávám až při druhém čtení. Asi jsem musel dospět a nebo si přečíst pozdější jeho díla, abych si začal vážit nenatahovaného příběhu který si udržuje nějaké tempo a hlavně míří vpřed.

Tms636
21.11.2019 4 z 5

Přečteno, pobavilo.

meluzena
03.08.2019 4 z 5

Příběh je vlastně kratičkou anekdotou o tom, co se stane, když se člověku splní tři přání tak, jak je vyslovil. Oproti jiným knihám pana Pratchetta je to sice poněkud slabší kousek, ale stejně občas skvěle zaperlí. (Např. byrokratické peklo bylo tak trefné, že už to snad ani nebylo vtipné.)
---
"Ankh-Morpork nikdy nedobyl žádný nepřítel. Abychom si rozumněli, technicky ano, a to často, a město přivítalo barbary rozhazující plnými hrstmi, ale ta divoká cháska pravidelně po několika dnech s úžasem zjistila, že jejich koně už jim nepatří, a během několika měsíců se z nich stala jen další menšinová národnostní skupina s vlastními graffiti a obchůdky specializovaných potravin."

JKDelaney
27.07.2019 4 z 5

Tenké, rychle stravitelné. Do vlaku ideální a neurazí.

Akana
10.07.2019 4 z 5

Příjemná jednohubka. Když je člověk namlsaný vrcholnými kusy jako Soudné sestry nebo Stráže! Stráže!, může být z Erika malinko zklamaný. Ale předpokládám, že i sám Pratchett tenhle příběh bral jako nádech před dalším arcidílem. Vlastně tomu nechybí nic než pár stránek navíc a tím pádem trochu košatější děj. Peklo založené na byrokratické akurátnosti bylo ovšem lahůdkové.

slawa.cap
15.04.2019 3 z 5

Poslouchal jsem jako audioknihu. Zatím asi nejslabší díl, ne příběhem, ale podáním. Dost často jsem se nudil a zjistil, že občas vůbec nevnímám. Příběh se mi líbil, Mrakoplaš se vykreslil jako normální chlap a bylo tu minimum odboček od hlavní linky. Ale to podání, nevím, Pratchett to umí mnohem líp. No aspoň na pár dní si dám od Zeměplochy oraz.

Hadati
04.04.2019 5 z 5

Tenhle román je tím nejkratším ze série Zeměplocha a odpovídá to i obsahu, kde nemusíte příliš přemýšlet nad dějem a jen se bavit. Vyšla u nás i ilustrovaná verze, která potěší každého, komu se líbí obálky Jacka Kirbyho.

Po delší přestávce, kdy se rozjely jednotlivé série o Smrťovi (Mort), Čarodějkách (Soudné sestry) a Hlídce (Stráže! Stráže!) se Pratchett opět krátce vrací ke svému prvnímu (anti)hrdinovi Mrakoplašovi. Toho jsme naposledy viděli v Magickém prazdroji, kde opět zachránil Zeměplochu, ale ocitnul se v Podzemních rozměrech plné příšer. Díky souhře náhod (díky, Dámo) se Mrakoplaš opět dostane na svět, jen jiným způsobem, než by si přál. Tahle kniha je o tom, co vše by se mohlo pokazit, kdybyste vyslovili tři přání bez, toho, aniž byste se nad nimi zamysleli. Ne nadarmo se říká, že nejhorší, co se vám může stát, je, že se vaše přání skutečně naplní.

Pokud máte rádi Mrakoplaše, tak si tenhle krátký příběh užijte, protože bude trvat hezkých pár dílů, než se k němu zase Pratchett vrátí.

zuzana4291
07.02.2019 4 z 5

Do plného počtu hvěz mi chyběl nějaký jiný závěr. Kniha se čte dobře, chytí hned o začátku, ale ten konec není úplně ono, co jsem od této knihy čekala.

MesLivres
30.01.2019 3 z 5

Knížky od Pratchetta čtu postupně a tento díl mě zatím bavil nejméně. Nedokázala jsem se pořádně začíst. O to víc se ale těším na další.

honyczek
28.01.2019 3 z 5

Mrakoplaš, který se vlivem předchozího příběhu o supermágovi dostal mimo běžný prostor, hledal cestu zpět. Do světa jej nakonec přivolal kluk jménem Erik, který se snažil přivolat nějakého démona. V tu chvíli se ale Mrakoplaš stal závislým na tomto démonologovi a musel jej poslouchat. Společně tak cestují různými místy Zeměplochy a nakonec se dostávají až do pekla.

Kniha je svým klasickým humorem dobrou oddechovkou, nicméně tentokrát mě tolik nezaujala.

druzickaster
23.01.2019 5 z 5

Mrakoplaš v nové ani ne tak moc chtěné roli, jeho putování s Erikem za jeho nesplněnými sny. Zvláštní, že si každý cestovatel časem vzpomene na koňské dostihy...Výborné, peklo v moderní podobě pobavilo velmi.
A můžeme na Pohyblivé obrázky...

hanak_v_exilu
14.01.2019 5 z 5

Erik, aneb co se jinam nevešlo. Terry Pratchett byl očividně v ráži a po minulé vynikající knize udržel laťku téměř stejně vysoko. Ani mi nevadilo že děj skáče od tématu k tématu, příběh je useknutý a chybí mu pro autora typická hektická závěrečná pasáž. Jen sem tam jsem zalitoval, že některé nápady nebyly rozvinuty v plnohodnotném pokračování.

VesmirnaOndatra
10.01.2019 4 z 5

Kniha, ktorá hľadá odpovede na zásadné otázky ľudstva ako:
Čo bolo na počiatku? A prečo tam nebola majonéza? Kto sme? Kam smerujeme? A predovšetkým, odkiaľ sa sakra vzala tá nikam nepasujúca násadka od tyčového mixéra?

Z Mrakoplašovských príbehov je tento u mňa najlepší, najinakší a najkratší.

markyticka
30.12.2018 5 z 5

Krátký a velmi vtipný návrat Mrakolaše a jeho Zavazadla na Zeměplochu.

Alex.rrr
19.12.2018 4 z 5

Kniha je skvělá, ač malinká, tak je napěchovaná humorem a zábavným příběhem. Znovu se setkáváme s Mrakoplašem, kterého příběhem doprovází malý „spratek“ Erik. Peklo i vše ostatní je tak krásně popsáno, že se nejde u knihy nebavit. Skvělá další kniha ze série.