Erebus - Příběh ztracené lodi

Erebus - Příběh ztracené lodi https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/399407/bmid_erebus-h0U-399407.jpg 4 138 48

Loď Jejího Veličenstva Erebus byla jednou z prvních velkých průzkumných lodí, veteránka z přelomových plaveb na kraj světa. V roce 1848 zmizela v Arktidě a její osud se stal záhadou. V roce 2014 byla nalezena. Toto je její příběh. Michael Palin – hvězda skupiny Monty Python a televizní cestovatel – vdechuje pozoruhodné Erebus opět život. Sleduje ji od jejího vyplutí roku 1826, velkolepých výprav, které vedly ke slávě v Antarktidě, až po její konečnou zkázu v Arktidě.... celý text

Literatura světová Literatura faktu Historie
Vydáno: , Pangea

Erebus: The Story of a Ship , 2018

ludek7426
03.09.2020 4 z 5

Před lety jsem stál v muzeu v Oslu na palubě Nansenovy lodi Fram, hned ve vedlejší hale jsem obešel menší a jakoby nenápadnou Amundsenovu loď Gjoa. Loď která jako první proplula Severozápadní cestu. Z muzea které obklopuje obě slavné lodi jsem se nemohl odtrhnout, tam jsem se také poprvé seznámil s tragickým příběhem Franklinovy expedice. Palinova kniha je příjemná pocta Franklinově vlajkové lodi Erebus, a všech kteří se na ní plavili.
Lehce psaný příběh lodi a lidí na ní není podrobný historický popis všech událostí, Palin se spíše snaží zobrazit život v době velkých objevitelských výprav. A když vás to chytne, doporučuji třeba výbornou historii dobývání Arktidy The Arctic Grail od Pierre Bertona. A nebo životopis kapitána Terroru- Captain Francis Crozier :Last man standing? od Michaela Smithe.
Škoda jen špatně zvládnutého překladu odborné terminologie do češtiny, ale jinak se kniha čte sama.

Stanley
09.08.2020 4 z 5

Před pár lety jsem četl příběh HMS Terroru v románu Dana Simmonse. (Terror a Erebus byla dvojice průzkumných lodí arktických výprav 19. století.) Simmons mixoval historii s notnou dávkou fantasy a hororu. Takže mě zajímalo, jak to bylo doopravdy. Na tuhle otázku se pokusil odpovědět Michael Palin. A musím říct, že se mu to, nakolik je to v současné době možné, povedlo.

Čerpá z deníků členů posádky, korespondence, dobového tisku, záznamů pátracích a výzkumných výprav. Navštěvuje místa, kudy se lodě před téměř 200 lety pohybovaly. Z dvojice se více zaměřuje na HMS Erebus, sleduje její polární výpravy. Při heldání přesné polohy jižního magnetického pólu a nechvalně známé Severozápadní cesty. (Možnost obeplout Ameriku ze severní strany, za polárním kruhem.)

Musím říct, že tvrdý život tehdejší námořníci měli. Obsluha plachet při 30 stupňích pod bodem mrazu. Několikapalcová lana obalena desítkami cm ledu. Přezimování v nehostinné pustině, loď uvězněná v zmrzlém moři. Posádka poslouchá naříkání lodi pod tlakem ledu. Nezbývá než čekat na krátké léto a doufat. Kličkování mezi ledovci. Nezmapované oblasti. Kurděje.

Perfektní příběh, který dráždí fantazii už několika generací čtenářů a dobrodruhů. Jednoznačně doporučuji, přečteno jedním dechem.

Deia
17.07.2020 5 z 5

Kniha je napísaná naozaj veľmi čtivo, vďaka nej som sa dozvedela veľa nových vecí. Sú tam zaujímavé popisy každodenného života ľudí na lodi, popisy okolitej prírody, výňatky z denníkov jednotlivých námorníkov, nájdeme tam aj mapy, kadiaľ lode putovali... Kniha je proste skvelo spracovaná. Sú tam dokonca aj fotky, či fotky obrazov, ktoré niektorí námorníci kreslili. Až som pri čítaní mala pocit, že sa s nimi na lodi plavím aj ja. Táto kniha mi ešte bude ležať v hlave veľmi dlho a určite sa k nej raz vrátim.

anticlovek
07.07.2020 5 z 5

naprosto úžasný příběh, dobové deníky, Palin skvělý jako snad vždy a do toho parádní český překlad:)

blackoutzuzi
14.05.2020 4 z 5

Autor uchopil téma velmi obstojně - držel se faktů a opíral se o doložitelné informace. Nicméně i přesto, že se nejedná o dobrodružný fantasy román - jak by mnohým (třeba mně) ta úchvatná obálka mohla napovídat - ale o dost zajímavou literaturu faktu, u které se pobavíte a zároveň se dozvíte mnoho detailních informací - ať už ze života námořníků či jednotlivých plaveb. V knize jsou rovněž publikovány zápisky z deníků námořníků, propracované mapky, ilustrace, plánky a také pár dobových fotografií.

marcela0282
28.04.2020 5 z 5

Moc pekne napsana kniha. Dozvedela jsem se o ni vesmes nahodou, ale o to jsem radsi, ze se tak stalo. Docetla jsem se o spouste novych a zajimavych vecech a take se mi pospojovalo par oblasti dejin. Kniha je psana ctivym stylem a je doplnena o pekny obrazovy material. Po docteni mam pocit, ze jsem se vratila z dobrodruzneho, i kdyz ponekud mraziveho vyletu.

LooneyCZ
25.04.2020 5 z 5

Doslova mrazivý příběh.

belerofontes
13.04.2020 5 z 5

Perfektní kniha o období,kdy britské impérium bylo na vrcholu moci a zaplňovalo poslední bílá neobjevená místa na mapě zeměkoule.Očekával jsem něco nového o Johnovi Franklinovi,ale minimálně první polovina je o megahvězdě britského námořnictva Jamesu Rossovi a jeho 4 dlouhých letech strávených s touto lodí v Antarktidě a na jižní polokouli.
Palin je TV dokumentarista a když ji psal,navštívil prakticky všechna ta podivná divoká a krásná místa která Erebus kdysi před 170 lety (hezký koniček) ...
Dobře jsem se bavil informacemi o vztazích a postavách tehdejší britské admirality,a okolnostmi vzniku některých geografických názvů v Arktidě či Antarktidě.(Třeba poloostrov Boothia v kanadské arktidě,kde ležel v 19.století sev.magnetický pól byl pojmenován po značce GINu)…

Ve dvanácté kapitole začíná konečně i Franklinova plavba s vysvětlením proč byla výprava vystrojena.Někde jsem četl,že každý kilometr zmapování Severozápadního průplavu stál jeden lidský život...Lodě Erebus a Terror drží smutný rekord-129 životů... Povídání o poslední tříleté plavbě mužů posádky Johna Franklina je,i když o ní zas toho tolik nevíme, velmi napínavé.Dobře se čte s přiloženou mapkou,jakobyste sledovali Tv dokument:-)...Dojemně působí citáty z dopisů Franklinovy manželky Jane, která se významně zasloužila o pozdější hledání výpravy.Je zajímavé,že když se po dlouhém přesvědčování Ross vydal pátrat po Franklinovi,tak většina posádky byla pravděpodobně ještě naživu.Škoda,že při přezimování nevyslal výpravu po zmrzlém ledu jižním směrem.Stačilo snad 300km a možná by je nalezli...

Erebus a Terror byly minimálně stejně významné jako Amundsenova loď Fram, jenž má v Oslo samostatné muzeum.Tyto dvě nakonec neměly tolik štěstí a dnes leží na dně Severního ledového oceánu.Ross se nikdy nedostal přes ledovou barieru (která v současnosti nese jeho jméno) k Jižnímu magnetickému pólu a Franklin nikdy neproplul Severozápadní cestou i když byl velmi blízko...Nicméně už samotný fakt,že byly nedávno objeveny oba vraky nabízí další možnost pokračování tohoto ponurého ale fascinujícího příběhu.

Tesset
11.04.2020 4 z 5

Super. Hezky čtivě napsáno, což je u podobných knih vzácnost. Oceňuju i přidané obrázky a množství citací. Za mě jediné mínus, že se kniha nezabývá i výzkumem po objevení vraků. To bych si ráda přečetla.

icewind
07.04.2020 5 z 5

Ale bať....bylo to opravdu něco úplně jiného než drvoštěpova píseň. Moje cesta k příběhu obou lodí se neubírala severozápadním směrem, alébrž jako u mnoha dalších přes Simmonsův Terror, následný TV seriál a několik víceméně od sebe čerpajících zdrojů v rámci internetového pátrání. A pak přišlo tohle.....něco mnohem lepšího než československý ovčí sýr nebo příručka Jak kupovat mravence, podání příběhu, u kterého víte jak to dopadne, ale říkáte si co kdyby, co když někdo z nich......Když čtete v noci a kolem je ticho, možná zaslechnete praskání ledu a ovane vás nikdy neustávající studený vichr a najednou přemýšlíte nad tím kolik naděje se dá v sobě najít v situacích, které jsou nejspíš víc než beznadějné.
Knihu zdobí krásně zpracovaná obálka, celkový dojem místy jen drobně (možná pro někoho více) kazí trochu krkolomný překlad a sem tam něco uniklo i korektuře, nicméně už podruhé v souvislosti s těmito hrdiny pozvedám sklenku rumu a připíjím na jejich dobrodružství, které ani po více než 170 letech neztratilo nic ze svého kouzla.

shrike
11.03.2020 5 z 5

Měl jsem trochu obavy předtím, než jsem se do knihy pustil, jestli mě to vůbec bude bavit. Přeci jenom podobný druh literatury moc nečtu a jméno Michael Palin jsem doposud neznal. Ke knize jsem se dostal díky Danovi Simmonsovi a jeho Terroru, po jehož přečtení se probudil můj zájem o polární expedice a o život na moři v 19. století.

Nyní už ale k samotné knize. Byl jsem mile překvapen, jak poutavým způsobem je celý příběh lodi Erebus odvyprávěn. Ať už šlo o faktografické údaje, kterým muselo předcházet podrobné bádání a studium mnoha zdrojů, nebo vlastní dojmy a poznatky z cest po stopách legendárních lodí od samotného autora. Pro mě osobně šlo o první knihu o Franklinově expedici za Severozápadní cestou (když nepočítám Terror) a tak i poměr populárně/naučná mi přišel vyvážený. Celý příběh lodí je propojený téměř románovým vyprávěním, díky čemuž je text velmi přístupný a knihu jsem přečetl během pár dní. Až mě ke konci trochu zamrzelo, když vyprávění skončilo. Ale vzhledem k relativně nedávnému objevu vraků obou lodí, možná ještě nějaká kapitola časem přibude, třeba v nějaké další knize..

Samotná knížka je velmi pěkně zpracovaná. Ať už jde o krásnou obálku s matným přebalem, podrobné mapky plavby lodí nebo barevné obrazové přílohy.

Arev122
11.02.2020 4 z 5

Zajímavě, naučně a poutavě popsáný příběh lodi Erebus - od jejího vypluti k Antarktidě až po její zmizení spolu s Franklinovou expedicí v Arktidě .
Ale já bych spíše upřednostnila románové zpracování příběhu.

mcleod
11.01.2020 5 z 5

Podobně jako v mnoha předchozích případech mnou letos čtených knih patřil i závěr roku připomínce významného jubilea. Padesát let od vzniku Monty Pythonů jsem si tak nemohl připomenout jinak, než přečtením knihy od mého nejoblíbenějšího člena Michaela Palina. Moc jsem nevěděl, co od této knihy očekávat, přiznám se, že jako pravá suchozemská krysa jsem o lodi Erebus až do čtení této knihy vůbec nic nevěděl (což je zvláštní vzhledem k tomu, o jak slavnou loď v anglickém prostředí zřejmě jde). Kniha mě ale okamžitě vtáhla díky autorově schopnosti přiblížit nejen příběh této lodi, ale také každý detail její podoby, charakterů její posádky i všech nehostinných míst, kterými loď proplula. Dílo do značné míry navazuje na dosavadní autorovu tvorbu, ale zároveň je hodně odlišné (podobně jako román Pravda), když spojuje v určitém smyslu naučnou literaturu o cestách samotné lodi s cestopisnými pasážemi, ve kterých autor (jak jsme u něj zvyklí) nádherně popisuje aktuální podobu míst, které loď navštívila. I touto knihou tak Michael Palin dokázal šíři svého talentu i to, že si bez pochyb zaslouží čestný titul mého nejoblíbenějšího Monty Pythona :-)

pencikjiri
10.01.2020 5 z 5

Erebus od Michaela Paulina byl pro mě krok do neznáma a upřímně, rozhodl jsem se ji přečíst především na základě dobrých recenzí, které však upozorňovali, že je místy kniha až příliš detailní v historických faktech. Po prvních několika 'desítkách' stránek jsem se popravdě trochu obsahem 'kolem a kolem' trápil, ale pak... naprosto úchvatná kniha, při níž se mi ani nechce věřit, že autor nebyl přímo v centru dění jak dokáže barvitě líčit děj, čerpaných na základě skutečných deníků a dopisů posádky lodí Erebus a Terror. Kniha je plná dobrodružství, perfektně skloubeným s historickými fakty a osobními poznatky autora z daných míst. něco mezi dokumentární knihou a románem. Bezpochyby nadchne všechny nadšence historie, dobrodružství, literatury faktu, a hodně napoví o době, kdy byla Anglie na vrcholu kolonizační činnosti a jak samotná kolonizace světa vlastně fungovala... Doporučuji a hlavně vydržet úvod knihy :)

ziriant
08.10.2019 3 z 5

K této knize jsem se dostala přes Simmonsův Terror (a také na základě doporučení, za což děkuji), odsud dosud také pocházelo veškeré mé povědomí a teoretické základy o dobývání severozápadní cesty. Co se týče Palinova Erebu, souhlasila bych s názorem níže, že se sice pohybuje na hranici mezi odbornou popisnou literaturou a krásnou beletrií - docela ambiciózní předpoklad - ale v každém trochu pokulhává. O historii Terroru a Erebu jsem se chtěla dozvědět více, takže svého cíle jsem dosáhla, čtení to bylo příjemné, ale mohlo být holt podáno ještě o něco kvalitněji. Pokud jde o samotné téma, já jakožto člověk mrznoucí v okamžiku, kdy teplota v místnosti klesá pod 20 °C, jen můžu nevěřícně zírat a nechápat...

ivana02
05.10.2019 4 z 5

Kniha se bude líbit každému, kdo se zajímá o objevování Severozápadní cesty. Loď Erebus budete znát například z knihy Terror (je i seriál). Toto je příběh pouze Erebusu - první polovina se věnuje objevování Antarktidy, druhá je věnována společné cestě s Terrorem a hledáním Severozápadní cesty. Jedná se o naučnou literaturu, čtivě zpracovanou.

GreenMagritte
27.08.2019 3 z 5

Spíše zklamání. Není to ani román ani faktografická kniha. Na román tomu chybí větší literární um a drive, na faktografii zase větší preciznost a dokumentárnost. Obávám se, že kdyby to nepsal Palin, tak by tato kniha neměla tak vysoké hodnocení. Překlad je místy takový zvláštní, ne zrovna moc povedený, o humoru nemluvě. Osobně jsem si více užila knihu Expedice: Můj milostný příběh, než tuto knihu (i když se asi nedají moc srovnávat)...

Pantarei
19.08.2019 4 z 5

Moc pěkně zpracovaná kniha, ať už vzhledem (Ta obálka! Tvrdá vazba! Tkaná záložka!), tak obsahem. Mapuje historii lodi Erebus, ale nevěnuje se jí jen jako "té lodi, co se ztratila s Franklinem", ale celé její kariéře. Tu samozřejmě nemůže mapovat bez informací o posádce, o lidech, příbězích... otevírá tak trochu jiný úhel pohledu na objevování zamrzlých krajů.
Jednu hvězdičku ubírám proto, že knize uškodil místy neobratný překlad (dikobrazi vážně nemají "brky", i když se s jejich ostny píše) a redakce (např. nedůslednost poznámek pod čarou).

ver_varvar
10.08.2019

To-bylo-boží. Tentokrát jsem sáhla po úplně odlišném žánru než obvykle, ale zklamaná rozhodně nejsem. Až mě překvapuje jak život sám napsal tak dobrodružný a mrazivý příběh. Je to kousek historie, který stojí za přečtení. Na autentičnosti též dodávají zápisky z lodních deníků a dopisů námořníků. Díky za úžasný zážitek!

R.A
24.07.2019 4 z 5

Přečteno jedním dechem.
Považuji za šťastnou shodu okolností, že se mi první dostalo do ruky románové zpracování Terror a až následně toto faktograficky přesnější dílo; pokud máte před sebou tyto dvě knihy, doporučuji pořadí zachovat.

Kniha je psána tak, že ji lze přečíst jako "pohádku"; působí spíš jako vyprávění než jako dokument.

Hlavně ze začátku místy ruší poněkud nešikovné překlady, ale v dalších částech už to tolik nezadrhává. Na pět hvězd to není, ale jako lehké čtivo fajn.

Arktida mořeplavba výpravy a expedice

Michael Palin
britská, 1943
2019  86%Erebus - Příběh ztracené lodi
2020  69%Zápisky ze Severní Koreje
2001  84%Cesta kolem světa za 80 dní
2015  74%Pravda
1999  92%Monty Python's Flying Circus – Nic než slova 1.

Kniha Erebus - Příběh ztracené lodi je v