Erasmus

Významný nizozemský historik první poloviny 20. století vydal monografii o Erasmu Rotterdamském roku 1924. Tato práce o životě a díle slavného humanistického myslitele se opírá o část Erasmovy korespondence zpracovanou do roku 1524. Podkladem pro český překlad bylo nizozemské vydání z r. 1988. s přihlédnutím k poslednímu Huizingou revidovanému vydání z r. 1936. Publikace je opatřena bohatým obrazovým materiálem....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/220346/erasmus-H5l-220346.jpg 51
Biografie a memoáry, Filozofie, Historie
Vydáno, Oikoymenh

Erasmus, 1924

Kniha Erasmus

JulianaH.
25.05.2020

S četbou se ke mně zase vrátila renesance, tentokrát zřetelně za cinkotu rolniček na šaškovské čepici, kterou nosí Bláznivost, a v čistém alpském vzduchu.

Tuhle malou knížku, nevšedně svěží, průzračnou a lehkou, bych zařadila do thesauru světového písemnictví jako jedno z arciděl svého oboru. Dovede být historiografií, filosofií i uměním, tak inteligentní a nenucená je. Spravedlivá, jasnozřivá, trpělivá v pozorování i usuzování. Erasma oslovuje apostrofami. Kráčí mu po boku, ale nevnucuje se ani se neponižuje, nevypíná a nenadýmá.
Jak jen to Huizinga dělá, že se jeho věty rozvíjejí tak příjemně, srozumitelně a půvabně? Už dlouho se mi nic nečetlo tak dobře.

* „Líbáme světcům jejich roušky a boty nasáklé potem, a necháváme jejich nejcennější relikvie, knihy, ležet bez povšimnutí.“
* „Pane Ježíši, rozprostři svého ducha nad vodami zle rozvlněných dogmat.“
* „Ze společenství katolické církve mě nevytrhne ani smrt, ani život. … Proto budu snášet tuto církev, dokud neuvidím lepší, a ona je nucena snášet mě, dokud se nestanu lepším já.“