Mluvčí za mrtvé

Mluvčí za mrtvé https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/43656/bmid_enderova-saga-mluvci-za-mrtve-G7f-43656.jpg 4 470 58

Enderova sága série

Pokračování Enderovy hry. První kniha „Lusitánské trilogie”. Enderovo vítězství ve válce s termiťany otevřelo lidské rase víc než sedmdesát planet. Pod vedením Hvězdného kongresu lidstvo osídlilo Stovku světů. Ender celý život nesl tíhu viny, že vyvraždil celou civilizaci, a stal se prvním Mluvčím za mrtvé. Uběhly tři tisíce let. Kdokoli může kdykoli zavolat Mluvčího. A jeho úkolem je vysvětlit a obhájit mrtvé i živé. Za čí smrt bude Mluvčí hovořit na planetě Lusitania? Unese lidstvo tíhu kontaktu s nehumanoidní inteligentní rasou?... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Laser-books (Laser)

Speaker for the Dead , 1985

Erinien
05.09.2015 4 z 5

Výborné pokračování první knihy, které je ale zároveň naprosto jiné než první kniha. Skvělé, to jsem nečekala.

Phoenix16.cz
08.07.2015 5 z 5

Od druhé knihy jsem tak nějak čekala, že se ponese v duchu první. Po pár stránkách bylo jasné, že ani omylem, až jsem chvílemi pochybovala, že tu Ender vůbec bude. V druhé knize dřímá na první pohled úplně jiný příběh (ono logicky jsme se posunuli o 3 tis. let), ale ve skutečnosti je velmi provázaný s původními událostmi. Je zajímavé sledovat, jak se Ender protlouká životem, jak se ze zneužitého chlapce proměnil v muže, který má stále světu co nabídnout, a jak zapadne do života a příběhů představených postav. Časová deformace tomu samozřejmě přidává na zajímavosti a velmi očividně naznačuje, že příběh ještě nekončí.

makovec.h
11.05.2015 5 z 5

Kniha je stejně dobrá jako ta předchozí. Jde vidět, jak se Ender změnil, jaký dopad na něj měla Enderova hra a jak se změnil svět a především, jak se změnil jeho životní úkol. Doporučuji přečíst :)

dadako
21.03.2015 5 z 5

Knížka mě opravdu hodně překvapila. Už první díl se mi moc líbil, ale Mluvčí byl pro mně jako zjevení. Fantastická knížka. Všem moc doporučuji.

darthvader77
04.03.2015 5 z 5

Má vůbec smysl mluvit o pokračování, když se příběh odehrává nejen v jiné době, ale vzhledem k odstupu tisíce let i v jiném světě. Tentokrát jde o něco úplně jiného, protože druhý díl se odehrává v civilnějším prostředí, takže si víc všímá problémů vzájemného soužití a pochopení. Určitě se připravte, že na začátku budete totálně dezorientování a nezáleží na tom, jestli jste předchozí díl četli nebo ne. Rozhodně ale knihu, dočtěte do konce, stojí to za to.

Ence
09.10.2014 5 z 5

Diametrální rozdíl od Enderovy hry. Od problémů chlapce na bitevní škole se dostáváme k problémům rodinným, společenským, meziplanetárním a extraterestriálním. Stejně tak se od dobrodružného sci-fi románu přesouváme jinam. Mluvčí je rodinné drama, psychologický thriller a detektivka zasazena do sci-fi světa.
Absence hyperprostorů a cestování vesmírem podle starého dobrého Einsteina a touha neputovat z místa na místo, ale konečně se usadit vede k jednomu z nejtěžších rozhodnutí Enderova života.
Card tam dal úplně všechno a všechno šlape jako dobře namazané soukolí. Je to pro mě vrchol Enderovy série.

Rawen616
18.05.2014 3 z 5

Komorní scifi a rodinné drama zároveň. Pozoruhodně vykreslený svět a fungování náboženské společnosti. Druhá půlka knihy výrazně lepší než ta první. Nemohu říct, že bych z toho byl kdovíjak unesen ale kvality tomuto dílu upřít nelze. Enderova hra je kousek lepší ale mluvčí mi podobně jako hlavní hrdina přijde vyzrálejší.

pauele
29.03.2014 3 z 5

Po Enderovej hre sa pre mna cela kniha niesla vo velmi vlaznom tempe a az samotny zaver sa rozbehol a strhol. Avsak hned bol koniec. Myslim ze touto knihou s Ederovou sagou koncim.

malagelo
16.03.2014 5 z 5

Po Enderově hře jsem čekala co přijde a pokračování je prostě paráda. Nemohla jsem se odtrhnout. Líbí se mi kam se posunula povaha hlavního hrdiny a nemohla jsem pochopit, že ho lidstvo považuje za vraha. Po boji je každý generál. Těším se na další díly a jelikož se lidi nikdy nepoučí ze své historie čekám, že to Ender nebude mít lehké.

tezuska
23.02.2014 odpad!

Orson Scott Card je opravdu jeden z nejlepších sci-fi spisovatelů a u knihy Mluvčí za mrtvé si dovolím tvrdit, že je jeho nejlepší dílo a v podstatě v mém žebříčku nejlepší kniha co jsem kdy četla.
Kniha se mi moc líbila, sic mě zavedla do úplně jiného prostředí a vnímání děje než první díl Enderova hra, na což jsem si musela chvíli zvykat, ale opravdu klobouk dolů před Orsonem.
Možná se u mě jeden bod dolů najde, jelikož mi připadalo absurdní, aby prasečící byli tak spojeni se stromy, že při zazpívání písně se rozevřou. Ale to je opravdu jenom malé mínus, nic víc k tomu nejde vytknout. Myslím si, že tahle kniha si opravdu všech pět hvězdiček zaslouží.

Mergirus
23.12.2013 4 z 5

Na rozdíl od Enderovy hry byla tato kniha velmi poutavá od začátku do konce. Líbil se mi happy end (asi jsem moc přecitlivělá ;) ). Autor mě trochu zaskočil líčením prasečíků a jejich zvyků, ale byla jsem ráda, že se smrt Pipa a Lipa vysvětlila něčím lepším než mučením.

MaaaR@
08.12.2013 5 z 5

Diametrálně odlišné od prvního dílu, ale z mého pohledu to není vůbec na škodu. Chápu, že někoho to po Enderově hře nemusí bavit, mně se ale Card trefil do noty.

Stexer
12.09.2013 3 z 5

Posledna dobra kniha od OSC... Keby tu nebola Jane rak aj tato by nebola dobra.

aivi
11.05.2013 5 z 5

Skvělá knížka plná napětí a zvratů. Hlavně kolem toho co je nová rasa vůbec zač, jaká je jejich kultura, fyziologie a chování v porovnání s člověkem.

Josetto
18.03.2013 4 z 5

Veľmi zaujímavé pokračovanie Enderovej hry, začiatok je trošku nezáživný, ale postupne sa to zlepšuje, takže sa netreba nechať odradiť :)

Atuin
25.10.2012 5 z 5

Mluvčí za mrtvé bylo velmi zajímavé čtení,ale nestrhla mě tak jako Enderova hra nebo Enderův stín, přesto však vykreslení bylo znovu víc než povedené.

Woro
13.03.2011 5 z 5

Vstupní brána do světa Stovky světů, konkrétně na planetu Lusitania. Setkání (po Termiťanech z úvodního dílu) s další mimozemskou inteligentní rasou. Po Enderově hře může být prvních pár stránek odstrašujících, avšak nenechte se odradit (po druhém přečtení mi úvodní část přišla neméně skvělá, jako zbytek knihy.). Výborný děj, zápletka i charaktery. A ten závěr? Wow.
Pro mne nejlepší díl série překonávající i Enderovu hru.

vlki
30.11.-0001 4 z 5

Můj úvod do světa termiťanů. Z počátku vlažné, ale prezentovaný svět je tak úžasný, že vás to musí pohltit. Je to ale spíše takové dějové pokračování k Enderově hře a Xenocidě. A obě zmíněné mne zaujaly mnohem více.