Mluvčí za mrtvé

Mluvčí za mrtvé https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/12806/bmid_mluvci-za-mrtve-OZs-12806.jpg 4 470 58

Enderova sága série

Pokračování nesmírně úspěšné knihy Enderova hra. První kniha „Lusitánské trilogie”. Enderovo vítězství ve válce s termiťany otevřelo lidské rase víc než sedmdesát planet. Pod vedením Hvězdného kongresu lidstvo osídlilo Stovku světů. Ender celý život nesl tíhu viny, že vyvraždil celou civilizaci, a stal se prvním Mluvčím za mrtvé. Uběhly tři tisíce let. Kdokoli může kdykoli zavolat Mluvčího. A jeho úkolem je vysvětlit a obhájit mrtvé i živé. Za čí smrt bude Mluvčí hovořit na planetě Lusitania? Unese lidstvo tíhu kontaktu s nehumanoidní inteligentní rasou?... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Laser-books (Laser)

Speaker for the Dead , 1985

papajapa
24.01.2018 5 z 5

Trochu z jineho soudku nez predchozi dil. Ender dospel, zmenil se a sel jinou cestou. Snazil se odcinit zivotni chybu.
Zacatek me moc nezaujal, ale s prectenymi strankami nedo sebe dej vtahl.
Tesim se na pokracovani.

Kabátice
04.01.2018 5 z 5

Druhý díl nezklamal. Zase super počtení. A pro mne mnohem lepší, než Enderova hra.

B4LU
13.12.2017 5 z 5

Mluvčího jsem prvně četl přibližně v mých sedmnácti letech, bezprostředně poté, co jsem dočetl precizní Hru. Moje tehdejší očekávání, tedy akční sci-fi se známými sympatickými postavami ve známém drsném prostředí, kniha těžce nenaplnila (akce je zcela nulová, ze všech postav ze Hry se zde vyskytují dvě (tři, pokud počítáte i Královnu) a k původnímu prostředí se dostaneme nejblíž tehdy, když někdo matně zmíní Zemi). Tehdy jsem knihu odsoudil jako velké zklamání.
Po letech jsem ji přelouskal znovu, a je to nepochybně i důkladnější znalostí Enderova prostředí, že jsem ji přijal daleko lépe než tehdy. Na rozdíl od místního ansámblu ale stále nesouhlasím s tvrzením, že je kniha lepší než původní Hra. Je působivá, to jistě, a je dalece propracovanější než Hra. Její tah ale není tak silný, a pak je zde právě absence starých postav z Bitevní školy, se kterou se prostě nedovedu smířit. I tak... je zajímavé po přečtení Stínové série porovnávat dospělého Endera na Lusitanii s dospělým Petrem na Zemi.

Torgal
24.11.2017 4 z 5

Úplne iná kniha ako Enderova hra, ale pritom podobne inšpiratívna. Hlavná téma ostáva rovnaká - kontakt s inteligentným mimozemským životom, no tentokrát ide o snahu o krehké spolužitie a vzájomné pochopenie. Téma je veľmi silná a ponúka bezpočet zamyslení sa nad morálnymi dilemami, ktoré vyplývajú zo stretu tak odlišných kultúr. Chvíľu mi trvalo, kým som si zvykol na pomery na Lusitánii, no potom som sa už rochnil v skvelých dialógoch a podnetných úvahách. Škoda, že záver nebol tak silný ako zvyšok knihy - po odhalení závoju tajomstva obostierajúceho prasačíkov môj záujem značne poklesol. Z jasných piatich hviezd som tak klesol k veľmi silným štyrom. 8+/10

iLuciferie
13.11.2017 4 z 5

Čtivá a napínavá - líbila se mi ješte o něco víc než Enderova hra.

welcomeboredom
05.10.2017 3 z 5

část knihy bohužel utrpení.. uvítal bych více Jane, prasečíků a Endera na úkor portugalských kolonizátorů a tamní církve

Jazzmetalista
15.07.2017

Toto je rozhodne najlepšie čo som čítal. Ten kontrast medzi privandrovalcami zo zeme a pôvodnými obyvateľmi mi ukázal ako možno nahliadať na súčasné európske problémy. Každý proste fungujeme inak.

a.r.nick
24.04.2017 4 z 5

Čtivé a promyšlené, psychologicky propracovaní hrdinové... druhý díl rozhodně nezklamal.

Derishi
13.03.2017 5 z 5

Nevím, co dodat, prostě strhující, slupla jsem ji za jeden den.

Chou
25.02.2017 4 z 5

Mluvčí za mrtvé se četl obtížněji, než Enderova hra. Ze začátku mi tam chyběl starý Ender. Svět kde se příběh odehrával byl tak jiný než ten z předchozí knihy. Co mě vtáhlo do děje byly fantasticky vykreslené postavy, nejen jejich pozitivní, ale i negativní stránky, které z nich udělaly téměř hmatatelné, živé lidi. I noví mimozemšťané mě mile překvapili. Postava mluvčího za mrtvé stojí také za povšimnutí, někdo kdo ukáže zemřelého takového jaký skutečně byl, odhalí to jak se člověk jevil navenek mělo své dobré důvody a pomůže se smířit s jeho odchodem. Pokud máte rádi sci-fi tak vřele doporučuji.

Schary
05.02.2017 5 z 5

Výborná kniha. Je to úplně jinak pojaté než první díl, ale snad ještě lepší. Ze začátku jsem měla podezření, že se tam Ender ani neobjeví, ale opak byl pravdou. A jako v předchozím díle vynikal ve svém oboru...mluvčí za mrtvé. Hodně nápaditá je civilizace Prasečíků, jejich reprodukční cyklus a celá zápletka...

Hellrampage
19.01.2017 5 z 5

Po Enderovej hre a Ender ve vyhnanství je to zatiaľ druhá najlepšia kniha v sérii. Prvá kapitola vám možno príde nudná, no ak si ju dobre neprečítate a možno ju preskočíte, stratíte niektoré dôležité detaily, ktoré sa budú na konci rozplietať. Kniha sa znova, ako predchádzajúce diely, tak dobre číta, že ju nebudete chcieť odložiť. Vtiahne vás do deja a vy zapojíte mozog a budete premýšľať spolu s Enderom a Novinhou na otázky, ktoré budú v strede knihy nezodpovedané. Portugalčina mi zo začiatku vadila, no keď som sa dostal do deja, prišla mi skvelá a nemal som pocit, že čítam knihu od američana. Nová rasa prasečíkov je veľmi nápaditá a autor sa nebál vymyslieť celé ich rozmnožovanie, žitie a súžitie s hlavným problémom celej Lusitanie. V dvoch prípadoch ma kniha skoro dojala (reč Mluvčího bola dokonalá). V ostatných (krátky príbeh Pipa a Liba, s ktorého som sa dozvedel všetko podstatné na tak málo stranách) som krútil hlavou nad tým, ako niekto môže napísať takýto masterpiece. Neskutočná kniha.

Řeč, krize, rozcupované lidské životy, budoucnost kolonie v nejistotě. A já tu brečím úlevou, protože jeden nafoukaný počítačový program se se mnou znovu baví. - Ender

Welinie
10.01.2017 3 z 5

nedočteno, ale vrátím se kní

orson
16.12.2016 4 z 5

Hodně dobré a hodně jiné pokračování Enderovy hry. Méně akce, více otázek a zamyšlení.

Rooz
05.12.2016 5 z 5

Vysoce sofistikovaná sci-fi. Člověk by řekl, že po Enderově hře je téměř vyloučené navázat tak silným originálním a kvalitním námětem, který by alespoň z části nehrál prim z předchozího. Cardovi se to povedlo a je to jediný příklad, který znám...

tlllk
02.05.2016 5 z 5

Tak dobre prepracované sci-fi som už dávno nečítal, inteligentné dialógy, logicky to sedelo z každej strany, Jednotka bola dobrá, ale toto je úplne iná liga, co liga, úplne nový sport....až mam strach otvoriť pokračovanie....

tsal
10.02.2016 4 z 5

Byť základní zápletka knihy a nový svět byly zajímavé a napětí ohledně Prasečíků a jejich činů pracovalo až do samého konce, nemohla jsem se zbavit pocitu narůstající nudy. Vojenské prostředí prvního dílu a Enderovo pokroucené mladší já mi zkrátka sedly lépe než space opera o muži, který chce rodinu.

Takže 4 hvězdy, protože si je kniha zaslouží a nedokážu formulovat vadu, která by hodnocení strhla. Pokračování však číst nebudu.

Flexi
09.01.2016 5 z 5

náročnější než 1.díl, propracované a velmi zajímavé, výborně vykreslené prostředí a snad ještě více postavy

biki
30.12.2015 5 z 5

Card patří k tomu naprostému minimu autorů sci-fi, kteří dokázali vykreslit cizí inteligenci jako skutečně cizí, to jest takovou, která se chová ne-lidsky. A i když pojetí knihy je zcela odlišné od Enderovy hry (však také hlavní hrdina je zde již dospělý muž těžce zatížený svou minulostí) a děj plyne volněji, přesto dávám nejvyšší hodnocení.

wildavk
16.12.2015 5 z 5

Hend po Enderově hře jsem si opravdu ale opravdu musel přečíst i knihu Mluvčí za mrtvé. Zase mě O.S. Card přsesvědčil jak je genialní. Kniha byla uplně jiná jak Enderova hra, ale zaujala mě stejně tak. Nejvíc mě zaujala samotaná postava mluvčího za mrtvé. Myslím jsi že by jsme v dnešní době někoho takového potřebovali. Někoho kdo by nám za každých okolností dokázal říkat jen pravdu ať už to bolí nebo ne....Nádherná kniha, nádhené myšlenky.

space opera kolonizace Hugo (literární cena) válečné sci-fi

Orson Scott Card
americká, 1951
1994  88%Enderova hra
2002  89%Mluvčí za mrtvé
2001  89%Enderův stín
2002  78%Xenocida
2010  84%Ender ve vyhnanství

Kniha Mluvčí za mrtvé je v