Empusion

Empusion https://www.databazeknih.cz/img/books/52_/520199/bmid_empusion-64c7ef3dad1ea.jpg 4 101 29

Přírodní léčivý horor. Září roku 1913, léčebné lázně Görbersdorf. Mieczysław Wojnicz, student ze Lvova, přijíždí do lázní v naději, že nejmodernější metody a křišťálově čistý vzduch zastaví průběh jeho nemoci, nebo ji možná úplně vyléčí. Avšak diagnóza nedává prostor iluzím. Mieczysław totiž trpí tuberkulózou. Ubytuje se v penzionu, kde poznává některé z pacientů. Nad likérem Schwärmerei nemocní muži z Vídně, Královce a Vratislavi neúnavně diskutují o nejpalčivějších světových problémech. Stojí Evropa na prahu války? Je lepší monarchie, nebo demokracie? Existuje zlo? Je možné určit, zda nějaký text psal muž, nebo žena? Mieczysław zároveň naslouchá šokujícím příběhům o tragických událostech, které se odehrály na vrchovině v okolí sanatoria. Ačkoli je zaneprázdněn hledáním pravdy v sobě samém, záhadné hrůzné události ho čím dál tím víc fascinují. Netuší však, že už si ho zlověstné síly vybraly za svůj další terč.... celý text

Literatura světová Horory Historické romány
Vydáno: , Host

Empuzjon , 2022

JakeTheDog
19.10.2023 3 z 5

Myeczisław Wojnicz přijíždí v roce 1913 do obce Görbersdorf, kde se nachází vyhlášené sanatorium pro pacienty s tuberkulózou. Tou trpí i Wojnicz. Po svém příjezdu se ubytovává ve výlučně pánském penzionu a je svědkem tragické události. Tou je úmrtí manželky majitele penzionu, kterému obyvatelé věnují až pozoruhodně malou pozornost. Wojnicz se postupně seznamuje s dalšími muži v penzionu, kteří společně diskutují nad různými tématy.

Empusion začíná jako jednoduchý příběh o životě několika pacientů, v jednom horském sanatoriu. S každou novou stránkou se ovšem začínají nabalovat další a další vrstvy. Kniha se pozvolna rozšiřuje a houstne. Zprvu jednoduchá témata nabývají postupně na komplexitě a přibývá velké množství symboliky. Témata se v závěru propojují a dávají vzniknout komplexní a netradiční četbě.

Témat je v knize velké množství. Nejzásadnějším je způsob, jakým lidé vnímají svět kolem sebe. Nakolik je lidské vnímání subjektivní? Existují jiné reality, které člověk není schopný vnímat? A proč lidé vnímají svět hlavně černo-bíle?

Obyvatelé penzionu mezi sebou sdílejí extrémně misogynní názory. Všechny tyto názory pocházejí z knih uznávaných, klasických autorů, jejichž výčet je uveden na konci knihy. Olga Tokarczuktak poukazuje na absurdnost názorů, které se v méně extrémních formách vyskytují i dnes a daří se jí napsat feministickou knihu, s výlučně mužskými postavami.

Autorčin styl je naprosto precizní a nemám mu co vytknout. V knize se nachází několik popisných pasáží, které patří mezi spisovatelkou špičku. Skvěle evokují atmosféru hor a lesů, během začínajícího podzimu. Lidé si často stěžují, že kniha není horor, jak je uvedeno na obalu, s čímž souhlasím. Celým vyprávěním se sice táhne pocit tajemna, ke strachu má ale daleko. Autorka ovšem nepíše žánrovovou literaturu

I přes nesporně vysoké kvality jsem ale přeci jenom od knihy Olgy Tokarczuk čekal trochu více. Po emoční stránce na mě neměla žádný dopad. Také mi místy připadala poměrně rozvláčná a některá témata malinko nedotažená. V součtu se ale rozhodně jedná o velice dobrou knihu s výbornou stylistikou, myšlenkami, jazykem a za přečtení určitě stojí.

Hodnocení 3,5/5

iška
16.10.2023 3 z 5

Přemýšlela jsem o hodnocení, ale vlastně by to byla jen variace příspěvku pajaroh . S tím se ztotožňuji.

Gracian1964
06.10.2023 5 z 5

Príbeh z jesene 1913, odohrávajúci sa v liečebni tuberkulózy v mestečku Gorbersdorf. Trochu to pripomína Čarovný vrch od Manna. Množstvo mizogýnskych narážok, mačistického mudrovania a ku koncu dôjde aj na nadprirodzené prvky.

vnimat_Krasu
02.10.2023 2 z 5

Je mi žinantní označovat jakokouli prózu držitelů Nobelovek za průměrnou. A kór když čtu novou věc nějaký literární šajby a nelíbí se mi, snažím se hledat problém nejprv ve svý omezenosti. EMPUSION má navíc fantastickou první stostranu. Tokarczuková je zedník atmosféry, skvěle popisuje (a ujíždí si na botách!) a staví základy literárně hodnotnýho hororu, ve kterej jsem doufal. Jenomže, jen co jsi román odloží svůj Potěmkinův rubáš, zbude v něm podivuhodný prázdno. Láry fáry o misogynii bez ladu a skladu. A já byl regulérně zklamanej, že to, co se v EMPUSIONU nakonec mlátí je bohužel prázdná sláma.

pajaroh
02.10.2023 3 z 5

Ač nerada, musím hodnotit nový román Olgy Tokarczuk průměrně. Taková kombinace Mannova Kouzelného vrchu s mystikou, některé části a popsaná místa jsou zajímavé, ale mnoho myšlenek mi přišlo nedokončených a jako celek na mě příběh působil rozpačitě a nudněji, než jsem u této spisovatelky zvyklá.

Kopta
01.10.2023 3 z 5

Čekání je u konce. Ze začátku jsem byl rád v drajvu, který nová kniha nabízela. Četlo se to na Tokarczuk nečekaně svižně a konkrétně. Pak se stala opět Tokarczuk. Knihu jsem dočetl, protože nějaké pasáže byly líbezné, ale tato kniha jen potvrzuje, že její styl nikdy nebude úplně mým. A pokud ano, musí jít o menší věci jako Pluh před kosti mrtvých. Trochu mi to připomíná Rudiše, jenže jeho si vždy přečtu rád. Možná protože délka a formát odpovídá Pluhu. O to víc se bojím Winterbergra. A o to víc se jinak těším na audioknihu, která tuto kniha zážitkově posune někam jinam. Věřím, že k lepšímu.

jarin58
24.09.2023 4 z 5

Už jen pro ten brilantní překlad stojí za to knížku přečíst.

Mona-Lisa
20.09.2023 3 z 5

Tato knížka se tak mazlí s jazykem, tak překvapuje v každém odstavci, tak mě utvrzovala v tom, že Poláci jsou na tomto poli hvězdy. Ale!
Krásné myšlenky, stylistická kvalita a historické souvislosti jsou bohužel v mých očích jediné plusy.
Strašně mě to mrzí. Ale 300 stránek si představuju zaplněných i jinými věcmi.
Kde byl ten přírodně léčivý horor?
Znepokojivé myšlenky jsem párkrát měla, ale chci jich víc.
Nic tu negraduje, po ničem nepátráš, konflikt nečekej.
Jen opravdu to filozofování, příšerné dobové smýšlení o ženách, mix charakterů a kultur a pohledů na svět.
Ach jo!

milan.valden
19.09.2023 3 z 5

Na nový román polské spisovatelky Olgy Tokarczukové (*1962), nositelky Nobelovy ceny za literaturu (2018), jsem se velmi těšil a jak už to tak někdy bývá... ach ta očekávání... Empusion (2022), autorčin devátý román, první ponobelovský a první po Knihách Jakubových (2014), mě uspokojil tak napůl. Odehrává se na podzim 1913 v lázních Görbersdorf v tehdejším Prusku (dnes polské Sokołowsko), nedaleko Valbřichu a kousek od Broumovska. V lázních se léčí pacienti s tuberkulózou a novým pacientem je student techniky ze Lvova Mieczysław Wojnicz. Ubytuje se v penzionu pro pány u pana Opitze a postupně poznává tamější další pacienty. Že vám to něco připomíná? Ano, Kouzelný vrch (resp. Čarovnou horu) Thomase Manna. I tady se vedou různé disputace, i tady je jakýsi iniciační motiv, kdy je zasvěcován hlavní hrdina, navíc stejné časové období, jen místo švýcarského Davosu je to Slezsko. Tím ale podobnost končí.
Autorka zvolila pomalé tempo vyprávění a minimum děje. Slibný podtitul Přírodně-léčivý horor trochu klame, stejně tak nehledejte silnou detektivní zápletku, i když je rozehrána. Brzy po Wojniczově příjezdu zemře oběšením manželka majitele penzionu a umírající student malířství Thilo, s nímž se Wojnicz sblíží, blouzní cosi o dalších tajemných zločinech a že prý ženu Opitz týral. Vše spěje k velmi bizarnímu odhalení nejen tajemných zločinů, ale i záhad kolem Wojnicze.
Autorce se ale úplně nepodařilo vybudovat atmosféru, jakou by si takový příběh zasloužil, a už vůbec ne hororovou. Nevadilo mi pomalé tempo a řada rozhovorů postav o filozofii, životě a ženách (jejich mizogynské názory odrážejí tehdejší postavení žen a pohled na ně obecně), ale chybělo mi více napětí a dramatičnosti. A s tím koncem jsem se taky nějak nesmířil. Ale postavy včetně hlavní jsou zajímavé, stejně jako mnohá témata v románu probíraná (a někdy bohužel jen načrtnutá). Tak trochu se mi zdá, že věhlasná autorka tentokrát své dílo poněkud uspěchala.