Debutantka

Debutantka https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/434891/bmid_debutantka-hd9-434891.jpg 4 188 67

Emily a komorník série

Pátek, 4. října 1929. Slavnostní otevření Barrandovských teras je společenskou událostí sezóny. K tanci a poslechu hraje orchestr R. A. Dvorského, bratři Havlové, Václav Mária a Miloš, vítají přátele a prominentní hosty. Bouřlivá dvacátá léta vrcholí a zlatá mládež si je patřičně užívá. Když je večírek v nejlepším, třeskne na parketu výstřel. Noviny tento incident druhý den ráno vylíčí jako „Krvavý valčík“. Do řešení případu se krom policie pustí poněkud nevšední dvojice vyšetřovatelů. Emily Vavřincová, jediná dcera bohatého pražského podnikatele, a Edgar Hollander, nový komorník rodiny, kterého Emily vydává za slavného detektiva ze Scotland Yardu. Co na tom, že Edgar neumí ani slovo anglicky – hlavní je, že výsledky Emilyna pátrání bere policie konečně vážně. Stopy vedou až k americké prohibici, na které se rozhodl vydělat i Čech přezdívaný „Gatsby“… Atmosféra první republiky ožívá v příběhu vášně, osudové lásky, velkých snů a kamarádství na život a na smrt.... celý text

martineden
14.04.2024 2 z 5

Je to čtivé, vlastně moc nechápu, proč je to zasazeno do doby První republiky, mě to rušilo, protože jsem fakt přemýšlela, jestli si v té době říkali kámo, chodili spolu do školky... Kdyby to prostě nebyl Saturnin křížený slečnou Marplovou. Ale ta zápletka s vrahem dobrá, to musím uznat.

Kaduri
05.04.2024 3 z 5

Audiokniha.
Mám moc rada atmosféru 1. československej republiky, napriek tomu mi v knižke niečo chýbalo. Príbeh mi prišiel nerealistický, strojený. Akoby autor zakomponoval do deja všetko, na čo by sa čitatelia mohli "chytiť" (Scotland Yard, Al Capone, ...). Zdalo sa mi to celé preplácané.
Tiež ma sklamalo, že komorník zmienený v anotácii je len okrajovou postavou, nie hlavným vyšetrovateľom.
Na druhej strane detektívna linka a samotný priebeh vyšetrovania boli pekne vystavané.
Záver prekvapujúci. Nie som si istá, či som úplne všetko pochopila správne.
Knižka celkovo neurazí, nenadchne.

marli58
26.03.2024 3 z 5

Tak trošku parodie na detektivku, ale reálné postavy a skvěle vykreslená atmosféra prvorepublikové Prahy vše pozvedla.

Marki019
23.01.2024 4 z 5

Celkem příjemná detektivka. Jen ten konec byl moc rychlý a překvapivý.

katerina3368
17.12.2023 4 z 5

Detektivku z prostředí první republiky jsem si užila, Gardner dokázal vykouzlit výbornou dobovou atmosféru. Co mě mrzí je, že komorník nedostal moc prilezitosti se ukázat, jeho postava vypadala slibně. Taky ten konec byl velmi rychlý a chtěl by možná i nějaké dovysvětlení. Zároveň ty další vraždy už mi přišly takové zbytečné a úplně tam za mě být nemusely.

Burák
28.11.2023 4 z 5

I když jsem jméno Jana Gardnera registrovala, že mu vychází knížky jsem zjistila až když se mi Debutantka dostala do ruky.
Mám období 1. republiky ráda, detektivky jsou můj oblíbený žánr a české literatuře velmi fandím, takže jsem se na čtení moc těšila. A vůbec jsem se nezklamala. Bylo to moc zábavné a nenudila jsem se ani navzdory tomu, že o vrahovi a jeho motivu jsem měla jasno hned na začátku. Nemyslím si, že by autor neuměl udržet čtenáře v napětí, ale já už mám prostě v tomhle žánru hodně načteno a málo co mě překvapí. Moje smůla.

Současný jazyk postav mě překvapil, ale nerušil mě. Věřím, že zlatá mládež ve 30. let minulého století se zas tolik nelišila tolik od dnešních bohatých a privilegovaných děcek.

Styl vyšetřování a postava komorníka příběh dost odlehčila, ale nijak mi to nevadilo. Těším se na další díl(y).

alekis
29.10.2023 4 z 5

Souhlasím se dvěma úplně rozdílnými komentáři níže pode mnou. Encyklopedie dává 5*, marlowe 2*. Kolik asi dám já?
Atmosféra doby, aspoň jak nám ji představuje autor, je vykreslená moc dobře. Prostě prvorepublikově. To se mi moc líbilo, i to, že je do děje zasazeno několik skutečných postav a skutečných událostí.
Příběh samotný byl docela zamotaný, ale tak to v detektivkách bývá. Ovšem, čekala jsem víc od komorníka. Čekala jsem, že bude větší frajer, že bude mít bystrou hlavu, bude vtipný, víc řečný, než se nám v knize představil, a že bude mít taky sexepíl! Téměř nic z toho se nepodařilo čtenářům předvést. Je to suchar.
Snad jen krátká zmínka, že ovládá jiu-jitsu by mu mohla trochu navýšit kredit - pokud by dostal možnost předvést se v realitě. Třeba vyrvat slečnu Emily ze spárů zlotřilce. Nevyrval, neměl příležitost. Snad příště.
Nelituji přečtení, pobavila jsem se, to nepopírám. Hodnotila bych za 3*, ale pro tu hezky přiblíženou atmosféru konce 20. let...
To jsem zvědavá, jak se dokonalý komorník předvede v dalším díle :-).

iveta3689
24.10.2023 4 z 5

Dobré. Zajímavý námět, neokoukaný. Pěkné zpracované, i když některé výrazy se mi do dané doby moc nehodily.

Fajn
12.10.2023 5 z 5

Bomba! Moc se mi to líbilo. Originální zápletka, napínavý děj, sympatické postavy. Prostě super! Vše, co má správný bestseller mít. Ohromilo mě téma "češi a americká prohibice" a je mi divné, že to zatím ještě nikdo předtím nezpracoval. Jádrem příběhu je ale poctivá detektivka, cozy mystery, které miluji, ale málokdy se to podaří takhle dobře. Moc nechápu to srovnání se Saturninem. Pokud od knížky budete čekat Jirotku nebo Macka, budete asi zklamáni. Pokud chcete prima detektivku, která má v sobě i humor a lovestory, je to kniha pro Vás.

marlowe
12.10.2023 2 z 5

Velké naděje vystřídalo velké zklamání.
Česká detektivka, příběh zasazený do dvacátých let minulého století, krásná obálka - no, řekněte, kdo by odolal?
Přesto (anebo právě proto) budu ještě o hvězdičku přísnější než můj předřečník, protože mně tohle vůbec nesedlo. Už jenom ta neúnosně rozvleklá expozice! A do toho najednou odkudsi z Marsu (respektive od Jirotky, jak trefně uvádí můj kamarád Česneksmedem, anebo od Wodehouse) spadlý komorník, takové Saturninovo (Jeevesovo) dvojče, které v kontextu dobových (historických i místopisných) reálií působí zcela neústrojně. Nesedl mi příběh, ani vyšetřování, ani postavy, ani vztahy, ani zápletka. Škoda.

Česneksmedem
11.10.2023 3 z 5

Idea je možná dobrá, to jenom Česneksmedem k ní ještě nedorostl. Nechci přilévat kyselého do octa, ale za sebe musím konstatovat, že jsem zklamán. Dávám tři hvězdy hlavně za komorníka, který je čistě náhodou docela podobný tomu od Jirotky.

aralka
29.09.2023 4 z 5

Co mě zaujalo, je skvěle vykreslená atmosféra doby 20.let v Praze, včetně některých reálných postav a míst, také charaktery se podařilo autorovi pěkně vykreslit a čtenář má pocit, že všechny účastníky osobně zná... dalo by se polemizovat o tom, jak se tehdy mluvilo mezi mládeží, ale mám dojem, že výrazy "neměl na to koule", "no to mě poser" apod. se tam nehodí, autor se chtěl v tomto asi přiblížit současnému čtenáři, to chápu, ale trošku mě to tam vadilo, každá doba má nějaké preference, co se týče slov nebo se dokonce vytváří nové slangové výrazy, bylo by asi zajímavé zapátrat, jak tehdy mládež vlastně mluvila a které výrazy používala a měla oblíbené, a pokud by je autor použil ještě by to umocnilo tu autentickou atmosféru doby..... ta detektivní linka v knize pro mě byla tak nějak podružná a chvílemi mi to připadalo jak z nějakého komiksu či parodie, bylo tam hodně nelogičností a až moc mrtvol, jak už někdo psal níže.... no celkově to ale mělo glanz a já jsem se ráda seznámila s partičkou kolem Emily a nakoukla do prvorepublikových pražských podniků ...

Ladislav73
25.06.2023 5 z 5

Kniha respektive audiokniha načtená Vasilem Fridrichem je naprosto skvělá.
Nejprve mě upoutala obálka knihy, která svojí jednoduchostí, ale zároveň výstižností zachycuje atmosféry doby.
Z této knihy na vás dýchne atmosféra bouřlivých dvacátých let minulého století, kdy se lidi chtěli především bavit. Byla to zdánlivě bezstarostná doba velkolepých večírků, ale i doba kdy přišel krach na newyorské burze, kterým začala Velká hospodářská krize.
V příběhu nechybí zmařená láska, přátelství, které se otřese v základech, večírky, pašeráci, mafiáni a také pár mrtvých.

Tuto detektivku jsem doslova zhltnul a těžko se mi od ní odcházelo. Nejvíc mě ovšem překvapil nečekaný konec a pointu pochopíte až na poslední stránce v poslední větě. Prostě paráda.

Už se těším na pokračování, které by mělo vyjít pod názvem "Devátý neznámý".

Etule
26.04.2023 4 z 5

Tohle bylo celkem příjemné překvapení. :) Kniha mě velmi bavila, komorník byl skvělý, Emily mě celkem taky bavila a pan Vavřinec byl zlatíčko. Romance ze začátku, mi tak trochu zlomila srdce (no jo no, romantička chjo). Na konci už mi přišlo trošku moc "převražděno". Kdo nakonec Gatsbyho skutečně zabil bylo poměrně rychle jasné, ale nijak zvlášť mi to nevadilo. Těším se na další díl.

Buchtičkajani
24.04.2023 4 z 5

Moc hezká, čtivá, humorná detektivka. A komornik byl stejně nejlepší. Vřele doporučuji.

drakamena
05.04.2023 4 z 5

Sice trochu zdlouhavé, ale jinak zajímavé. Vážná detektivka proložená humornějšími pasážemi s "šéfinspektorem". Původně jsem chtěla dát jenom tři hvězdičky, ale uchvátila mě poslední kapitola a hlavně pak vysvětlení Gatsbyho smrti ze strany pachatele. Toho jsem vyhmátla asi v půlce knížky, ale co za Gatsbyho smrtí skutečně stálo, to mě zaskočilo. Rozhodně si přečtu/poslechnu i další díl.

SBH
03.03.2023 3 z 5

(SPOILER) Obálka je naprosto skvělá, už jenom ta by mě nalákala ke čtení. Navíc detektivka z období mondénní první republiky, kdy si na vyšetřovatele hraje příslušnice zlaté mládeže a suchopárný komorník, to vše slibovalo neotřelý zážitek.
Tak jsem si pustila Melody Makers Ondřeje Havelky a knihu otevřela.
Do půlky jsem byla vyloženě nadšená. Vykreslení atmosféry doby, prostředí, charakterů postav, to vše se autorovi podařilo na jedničku. Emily si získala mé sympatie a Edgar byl přesně takový oddaný suchar, jak jsem očekávala. Navzdory tragické události mnohé situace jiskřily humorem. V množství postav jsem se bez potíží orientovala, protože měly svou hloubku a charakteristiku. I vyšetřování případu mě bavilo a záměna komorníka za detektiva Scotland Yardu tomu dodávala šmrnc.
V půlce se ale moje nadšení začalo vytrácet a druhý den po dočtení mám opravdu hodně výhrad.
Smršť vražd z románu udělala cosi laciného. Dobrá, ještě bych pochopila trudný osud feťáka a vyděrače, ale poslední kus byl odstřelen už opravdu pouze pro efekt. Edgarova role v případu se stávala čím dál víc karikaturou a formalitou. Navíc jsem od půlky uhodla vraha, a ještě ke všemu i ten jeho omyl. Což by v zásadě nevadilo, kdyby se ke všemu neštěstí nezačaly vršit logické nesrovnalosti.
Beneš je svědkem vraždy svého přítele a obchodního partnera, ale místo aby se pokusil o jeho záchranu, tak vyrábí fotoreportáž? A to ještě nic není proti druhé sérii fotografií kdo je pořídil? Jak? To se dotyčný nechal při své práci zvěčnit a nevěděl o tom? (A jak se vůbec fotograf na místě octl? Náhoda? Jako fakticky?) Jak se pachatel zmocnil vražedné zbraně (to o ní věděl?) a následně se jí zbavil?
Zběsilé uzavírání a rušení různých zásnub už mi posléze taky lezlo na nervy.
K šokujícímu konci by se hodilo ještě pár stránek navíc, jak onu informaci Emily zpracovala.
Úplně nejhorším propadem je pro mě tato úvaha pro světáka a betálného borce Gatsbyho nebyl problém pašovat do USA zakázaný alkohol, vyhýbat se policii a spolupracovat s mafiány, zato oznámit dvěma ženám skutečnost, že se nechce ženit a proč, bylo nad jeho síly. Bůh žehnej jeho odvaze.
Vážně nevím. Doporučit nemůžu a nad případnými dalšími díly se ještě rozmyslím.

a.m.
06.02.2023 5 z 5

Pro mě překvapením roku 2021. I teď zpětně si dokážu vybavit tu napínavou atmosféru, kterou kniha měla. Mnohdy jsem se až cítila součástí příběhu, tak moc mě kniha pohltila. A tu závěrečnou hvězdičku věnuji pouze a jen polednímu odstavci, který mi vyrazil dech.

lucifess
29.01.2023 5 z 5

Poutavě napsáno. Moc se mi líbilo zasazení do historického rámu Prahy, události otevření Barrandovských teras a tehdejší doby. Popis života místní lepší společnosti, chudu života a dne-bavilo mě do toho nahlédnout.

lucakuca
21.01.2023 4 z 5

"Žáne, přestaň oprašovat lustr, jdeme vyřešit vraždičku!" Anebo to bylo jinak. Určitě to bylo jinak a bylo to skvělé, bavila jsem se a otravovala život ostatním tím, že jsem jim předčítala úryvky.
Atmosféra doby, anglický humor a úžasná krimi motanice! A ještě jedno zjištění!
Saturnin má bratra! :-)