Město Ember

Pochmurné město Ember, ztracené uprostřed Neznámých území a obklopené neproniknutelnou tmou, čelí postupnému rozpadu. Jeho obrovské podzemní skladiště se zásobami potravin a předmětů denní potřeby se pomalu vyprazdňuje, a tak obyvatelé strádají. Největší hrozbou pro Embeřany, nad nimiž se klene temná obloha a jimž jediné světlo poskytují reflektory a žárovky napojené na dosluhující generátor, jsou stále častější výpadky elektrického proudu. Bojí se, že je tma co nevidět pohltí nadobro. Dvanáctiletá Lina Mayfleetová a její stejně starý spolužák Doon Harrow mezitím netrpělivě očekávají svůj velký okamžik: Den rozřazení, kdy si ze starostova sáčku vylosují první zaměstnání. Svobodomyslná Lina touží po práci, která by jí poskytla volnost, zatímco hloubavý Doon chce proniknout na místo, kde by mohl přispět k záchraně skomírajícího Emberu. Protože nepřízeň osudu může napravit jedině výměna vylosovaných papírků, bývalí kamarádi, které kdysi rozdělila malicherná hádka, se znovu sblíží. Když pak Lina objeví doma v komoře útržky dávného dokumentu, s Doonovou pomocí se ho pokusí vyluštit. Je to opravdu vzkaz od zakladatelů města, bájných Stavitelů, kteří v něm popisují cestu z temnoty? Pokud ano, co přesně v něm stálo předtím, než ho dostala do rukou – a hlavně do pusy – Linina sestřička Poppy? A proč se nikdo z dospělých, komu se chlapec a dívka se svým objevem svěří, nemíní těmito dohady zabývat? Lina s Doonem se nakonec pustí do hledání na vlastní pěst, ale výsledek jejich úsilí jim místo vděku spoluobčanů přinese jen vyhlídku na uvěznění v městské Cele. Zdá se, že jediným možným řešením je útěk… jenže co bude potom?...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/21_/21679/mesto-ember-9qi-21679.jpg 4.1164

Ember (1.)

The city of Ember (2003)

Romány, Sci-fi, Pro děti a mládež
Vydáno:, Argo

WallopX

Že byl natočen i film, jsem postřehla až za nějakou dobu. Na první pohled mě zaujala v knihovně... tak proč si ji nevzít :)
Přečtena byla celkem rychle, děj ubíhal a i formát a písmenka byla v pohodě ( jsem divná, ale písmenka u mě hrají roli, vždy když počítám, jak dlouho ji budu číst :) )
Taktéž menší oddychovka a už na stolní hromádce mě čeká druhý díl :)
docela se těším

tsal

Natěšená z filmu jsem se vrhla na knihu a dočkala se spíše zklamání. Vyloženě tragické to není. Hrdinové jsou zajímaví, město fascinující, strach ze zhasínajících světel a vše obklopující temnoty funguje na jedničku. Jenže to není ani skvělé. Některé situace byly přitažené za vlasy, jiné se držely nemístně při zemi. Celá idea kolem založení města je totálně padlá na hlavu a tempo příběhu neustále kolísá mezi hluchými vycpávkami a náhodou odstartovanými sprinty. Spousta jiných knih pro děti 9 – 12 let dokáže zaujmout čtenáře a přitom po celou dobu dávat smysl. Ember ten smysl často postrádal.

jana3526
16.08.2017

Slabší naivní a předvídatelná kniha. Moc nezaujala.

Makaja
11.08.2017

Pro mě lehke zklamání, čekala jsem díky recenzím něco trochu víc. Myšlenka určitě dobrá, i když vlastně nic moc novatorskeho. Ani sloh autorky mi tentokrát moc neseděl. Četla jsem nedávno Dárce, srovnání se nabízí a bohužel Ember prohrává.

Veru1992
14.06.2017

Příběh si mě velice rychle získal a má představivost jela na plné obrátky. Prožívala jsem celý příběh společně s hlavními hrdiny a moc se mi líbil. Jestli jste viděli film a váháte, zda si i přesto knížku přečíst, tak rozhodně doporučuji přečíst. Mně osobně se líbila mnohem více než filmové zpracování. A další díl taktéž doporučuji i když už není tak poutavý jako první.

hellena1523
21.01.2017

Hezké, milé čtení. Kniha se snadno četla a propadnou příběhu nebylo nijak náročné. Některé motivy mi připomínaly Dárce (Lowri, L.), což pro mě bylo poměrně rušivé, protože Dárce mě nijak zvlášť nenadchl, ale to je můj subjektivní postoj. Moc se mi líbil popis prostředí na konci. Příjemná oddechovka.

e.llis
05.12.2016

Do tohoto příběhu jsem se zamilovala. Ne tak jak to většina lidí říká dnes. Ale Doopravdy.

Asi se to nedá vyjádřit slovy, ale když jsem tu knihu četla, byla jsem zase malá holka a mamka mi sedíce na posteli četla příběh o holce, která se narodila nespoutaná. A klukovi, který se snažil všemu na světě dát význam. Ačkoliv svět je větší než tušil.

Naprosto celá kniha byla plná něčeho, co by jste mohli přiřadit ke kouzlu vánoc. Přesto to bylo jiné. Tak neuvěřitelně skutečné a přitom jako sen. A vy tu knihu dočtete a jste plní emocí. Avšak kdyby se mě v tu chvíli někdo zeptal, co mě tak nadchlo, otevřela bych pusu a nic by z ní nevyšlo. Jen bych na něho zírala a poté mu gestem naznačila, aby si ji taky přečetl.

alef
18.10.2016

O prázdninách jsem tuto knížku na chvíli sebrala svému synovi, kterému jsem ji půjčila v knihovně, protože mám ráda dystopie, takže mě samozřejmě zaujala, ... a dobře jsem učinila, mně se to opravdu líbilo :-) ... byl to bezva dobrodružný příběh o stárnoucím městě plném špíny, hluboko v nitru Země, kde vše dosluhuje a zásoby se tenčí, a nikdo vlastně pořádně neví, co s tím, ... městě, kde si každý své povolání losuje, takže si nemůže být jistý, co ho v budoucnu čeká, a kde lidé žijí v nevědomosti, ... nakonec samozřejmě zjistíme, že naději mají, ale nevědí, jak ji naplnit ... a tak tu máme hlavní hrdiny, s čistou myslí a touhou, kteří pátrají po východisku, protože jejich situace samozřejmě není zcela bezvýchodná :-) ... bylo to bezva dobrodružství a pro mě příjemné odpočinkové čtení k vodě :-).

adelinka
07.09.2016

Najprv ma prekvapilo, že sa púšťam do tohto žánru, zvlášť určenú pre mládež, ale táto prvá časť m úplne chytila a radšej ani neuvádzam hodiny, za ktoré som ju prečítala. V podzemnom meste žijú ľudia a vôbec netušia, že existuje aj iný svet......napínavé čítanie....

ThrisaManx
18.01.2016

Na knihu jsem narazila zcela náhodou někde v knihově. Líbila se mi. Příjemná, avšak film už tak vydařený nebyl. Na knihu prostě nemá nic.

Lucissia
10.01.2016

Knížku jsem dostala na Vánoce 2014, ještě o Vánocích ji přečetla, líbila se mi. Byla jsem navnaděná filmem a chtěla se dostat víc do hloubky, co se stalo za katastrofu a tak. Hned po přečtení jsem začala shánět další díly :-)

feex8
13.11.2015

Pekna kniha, pre mladsie rocniky. Mam rada tento typ knih, ktory nuti decka venovat sa aj niecomu inemu ako internetu. Je to taka rozbehovka, teda vhodna kniha na to, ako namotat napr. 12-13 rocne deti na citanie. Kniha sa cita lahko, rychlo ,dej ma spad. NIe je rozsiahla, ani narocna.

Objektivne lahko predvidatelny dej, kniha, na ktoru si o mesiac asi nespomeniem, ale je v nej krasne vykreslena atmosfera a sesterska laska k malej Poppy.
Pre decka velmi fajn.

Moje hodnotenie: 66%

julliette
22.04.2015

Je to nádherná kniha. Mnohem lepší než film. Přečetla jsem to naráz a trvalo mi to pouhé dvě hodiny. Už se těším na další díl, protože ten konec byl krásně otevřený.

Markét.
08.02.2015

No super, super, super !! Neskutečně výborný příběh, vůbec jsem se u knížky nenudila a další díly bych si ráda koupila, abych je měla doma :D

Attia
19.10.2014

Město Ember není vůbec špatná kniha. Je sice pro mladší čtenáře, ale určitě je napínavá a má dobrý příběh! Tuto knihu jsem jednou vyhrála a už asi půl roku mi ležela jen tak doma, než jsem se k ní konečně dohrabala. A zjistila jsem, že je vlastně super. Rozjezd má pomalejší, ale pak dostane spád a do konce se pořád něco děje. Líbí se mi i mapka města. Je vidět, že autorka městu Ember a jeho podobě věnovala hodně času.

TerkaTobi
18.07.2014

Úchvatná kniha, podle níž byl natočen krásný film. Ale film se rozhodně nevyrovná knize. Dost věcí je ve filmu jinak a především jsou do filmu vloženy prvky, které jsou trochu v rozporu s knihou a realitou. Přesto obojí dokáže zaujmout. Kdybych ale první četla knihu a teprve pak viděla film, jsem si jistá, že by mě zklamal i přes to, že v hlavní roli byla má oblíbená Saoirse Ronan. Ale naštěstí tomu bylo naopak. A protože se mi film líbil, viděla jsem ho dokonce několikrát, MUSELA jsem si přečíst i knihu a jsem nadšená... Hned otvírám druhý díl a už se nemohu dočkat!!!

simlenka
02.06.2014

Výbroná kniha - původně určená mládeži, ale myslím, že zaujme každého. Příběh obyvatel města v podzemí, město umírá, dochází zásoby, energie.... kniha opravdu skvěle propracovaná, líbily se mi maličkosti typu slovník starých výrazů - např. slunce - slunce je zřejmě zastaralý výraz pro opravdu silnou žárovku :-D atd... je opravdu poutavá, zábavná, určitě ji neodložíte!

vlkove
18.05.2014

Úžasný nápad, příjemné postavy, dobrá kniha doporučuji. :)

minimonisek
13.05.2014

Kniha se mi líbila, nejvíc asi nápad spisovatelky, kdy dané městečko situovala pod zemský povrch. Od konce jsem se nemohla odtrhnout. Druhý díl si rozhodně taky přečtu.

petrisca
08.04.2014

Já jsem si u této knihy neustále přestavovala to město. Hrozně se mi to líbilo a neustále jsem doufala, že to dopadne jinak, ale mám dojem že to tak i nakonec dopadne v dalším díle :D no doporučuji knihu všem co mají dobrou představivost :)

Ronin Roujin
27.02.2014

Možná kdybych knihu četl v pubertě, bavila by mně. Takto bylo vyprávění moc „pro mládež‟ . Ne že by byla kniha nějak špatná, spíš jsme se minuli žánrově.

Kmotr99
08.02.2014

Moc příjemná kniha. Líbila se mi obzvlášť řekněme první polovina knihy. Představa města uprostřed temnoty, kde už pomalu přestává vše fungovat je děsivá a tajemná. Autorka bohužel ničím překvapivým koncem celou knihu pohřbila. ale na druhou stranu je takový konec pro mladší čtenáře tak na hraně pochopitelnosti a žádné filosofování ani nebylo na místě.

Čukvala
22.12.2013

Kniha mě zaujala tématem a vůbec nápadem města podzemí, kde nemají denní světlo. Čtivá a až do konce napínavá knížka. Film mě ale zklamal. Podle knihy jsem si město Ember představovala daleko pochmurnější a napínavé chvíle děje o dost děsivější. Film pro mě byl tedy jen slabým odvarem knížky. Druhý díl (Vesnice Sparks) jsem nedočetla. Po několikati stranách mě přestal bavit, protože se tam oproti městu Ember nic moc neděje.

Wiqqux
07.09.2013

Konečne kniha, ktorá ma po dlhom čase prenasledovala v myšlienkach. :) Hlavne sa mi páčili autorkine názory na svet a to, kam spejeme. Nevedela som sa od nej odpútať a čítala som ju prakticky non-stop, preto má pre mňa plný počet bodov.

Dáma s hrnstjm
27.04.2013

Skvělá kniha se zajímavým námětem, čtivě napsaná. Hlavní postavy jsou sympatické, děj celkem napínavě odsýpá. Pro dospělého člověka je to milá oddechovka. A musím uznat, že filmové zpracování se vydařilo, hlavně pojetí kostýmů mě mile překvapilo.

diabolka3
23.03.2013

Ač jde o knihu pro mládež, s chutí jsem si přečetla oba díly. oddechovka.

Joges
31.01.2013

Tuto knihu jsme krátce po vydání četli na letním táboře, měla docela úspěch. Obsah knihy je velmi nápaditý a zajímavý. Na knize také oceňuji, že text se čte velmi dobře, autorka umí psát.

joni
18.01.2013

Knihu jsem měla přečtenou rychle, celkem mě bavila, ale myslím, že kdybych ji četla tak před třemi roky sklidila by u mně větší úspěch. Další díl se také chystám přečíst. Doporučuji ji spíše pro mladší čtenáře, ale jako „oddechová" četba poslouží i pro starší :-)

Eneo
06.01.2013

Hodně jednoduché čtení, nijak náročné na přečtení. Líbil se mi námět a pro mladší ročníky bych doporučila. Jen mě překvapuje, že k nějakému pořádnému ději se autorka dostala až v posledních stránkách. Už jsem v tomhle věku na tyhle knížky moc skeptická :)

Missys17
17.08.2012

Dobrá kniha, není tolik náročná. Těším se na její pokračování.