Město Ember

Město Ember https://www.databazeknih.cz/img/books/21_/21679/mid_mesto-ember-9qi-21679.jpg 4 225 39

Knihy města Ember série

Pochmurné město Ember, ztracené uprostřed Neznámých území a obklopené neproniknutelnou tmou, čelí postupnému rozpadu. Jeho obrovské podzemní skladiště se zásobami potravin a předmětů denní potřeby se pomalu vyprazdňuje, a tak obyvatelé strádají. Největší hrozbou pro Embeřany, nad nimiž se klene temná obloha a jimž jediné světlo poskytují reflektory a žárovky napojené na dosluhující generátor, jsou stále častější výpadky elektrického proudu. Bojí se, že je tma co nevidět pohltí nadobro. Dvanáctiletá Lina Mayfleetová a její stejně starý spolužák Doon Harrow mezitím netrpělivě očekávají svůj velký okamžik: Den rozřazení, kdy si ze starostova sáčku vylosují první zaměstnání. Svobodomyslná Lina touží po práci, která by jí poskytla volnost, zatímco hloubavý Doon chce proniknout na místo, kde by mohl přispět k záchraně skomírajícího Emberu. Protože nepřízeň osudu může napravit jedině výměna vylosovaných papírků, bývalí kamarádi, které kdysi rozdělila malicherná hádka, se znovu sblíží. Když pak Lina objeví doma v komoře útržky dávného dokumentu, s Doonovou pomocí se ho pokusí vyluštit. Je to opravdu vzkaz od zakladatelů města, bájných Stavitelů, kteří v něm popisují cestu z temnoty? Pokud ano, co přesně v něm stálo předtím, než ho dostala do rukou – a hlavně do pusy – Linina sestřička Poppy? A proč se nikdo z dospělých, komu se chlapec a dívka se svým objevem svěří, nemíní těmito dohady zabývat? Lina s Doonem se nakonec pustí do hledání na vlastní pěst, ale výsledek jejich úsilí jim místo vděku spoluobčanů přinese jen vyhlídku na uvěznění v městské Cele. Zdá se, že jediným možným řešením je útěk… jenže co bude potom?... celý text

Literatura světová Sci-fi Pro děti a mládež
Vydáno: , Argo , Triton

The city of Ember , 2003

julliette
22.04.2015 5 z 5

Je to nádherná kniha. Mnohem lepší než film. Přečetla jsem to naráz a trvalo mi to pouhé dvě hodiny. Už se těším na další díl, protože ten konec byl krásně otevřený.

Markét.
08.02.2015 4 z 5

No super, super, super !! Neskutečně výborný příběh, vůbec jsem se u knížky nenudila a další díly bych si ráda koupila, abych je měla doma :D

Attia
19.10.2014 4 z 5

Město Ember není vůbec špatná kniha. Je sice pro mladší čtenáře, ale určitě je napínavá a má dobrý příběh! Tuto knihu jsem jednou vyhrála a už asi půl roku mi ležela jen tak doma, než jsem se k ní konečně dohrabala. A zjistila jsem, že je vlastně super. Rozjezd má pomalejší, ale pak dostane spád a do konce se pořád něco děje. Líbí se mi i mapka města. Je vidět, že autorka městu Ember a jeho podobě věnovala hodně času.

TerkaTobi
18.07.2014 5 z 5

Úchvatná kniha, podle níž byl natočen krásný film. Ale film se rozhodně nevyrovná knize. Dost věcí je ve filmu jinak a především jsou do filmu vloženy prvky, které jsou trochu v rozporu s knihou a realitou. Přesto obojí dokáže zaujmout. Kdybych ale první četla knihu a teprve pak viděla film, jsem si jistá, že by mě zklamal i přes to, že v hlavní roli byla má oblíbená Saoirse Ronan. Ale naštěstí tomu bylo naopak. A protože se mi film líbil, viděla jsem ho dokonce několikrát, MUSELA jsem si přečíst i knihu a jsem nadšená... Hned otvírám druhý díl a už se nemohu dočkat!!!

simlenka
02.06.2014 5 z 5

Výbroná kniha - původně určená mládeži, ale myslím, že zaujme každého. Příběh obyvatel města v podzemí, město umírá, dochází zásoby, energie.... kniha opravdu skvěle propracovaná, líbily se mi maličkosti typu slovník starých výrazů - např. slunce - slunce je zřejmě zastaralý výraz pro opravdu silnou žárovku :-D atd... je opravdu poutavá, zábavná, určitě ji neodložíte!

vlkove
18.05.2014 5 z 5

Úžasný nápad a příjemné postavy, dobrá kniha, kterou doporučuji.

minimonisek
13.05.2014 4 z 5

Kniha se mi líbila, nejvíc asi nápad spisovatelky, kdy dané městečko situovala pod zemský povrch. Od konce jsem se nemohla odtrhnout. Druhý díl si rozhodně taky přečtu.

petrisca
08.04.2014 5 z 5

Já jsem si u této knihy neustále přestavovala to město. Hrozně se mi to líbilo a neustále jsem doufala, že to dopadne jinak, ale mám dojem že to tak i nakonec dopadne v dalším díle :D no doporučuji knihu všem co mají dobrou představivost :)

Ronin Roujin
27.02.2014 3 z 5

Možná kdybych knihu četl v pubertě, bavila by mně. Takto bylo vyprávění moc „pro mládež‟ . Ne že by byla kniha nějak špatná, spíš jsme se minuli žánrově.

Kmotr99
08.02.2014 4 z 5

Moc příjemná kniha. Líbila se mi obzvlášť řekněme první polovina knihy. Představa města uprostřed temnoty, kde už pomalu přestává vše fungovat je děsivá a tajemná. Autorka bohužel ničím překvapivým koncem celou knihu pohřbila. ale na druhou stranu je takový konec pro mladší čtenáře tak na hraně pochopitelnosti a žádné filosofování ani nebylo na místě.

Čukvala
22.12.2013 4 z 5

Kniha mě zaujala tématem a vůbec nápadem města podzemí, kde nemají denní světlo. Čtivá a až do konce napínavá knížka. Film mě ale zklamal. Podle knihy jsem si město Ember představovala daleko pochmurnější a napínavé chvíle děje o dost děsivější. Film pro mě byl tedy jen slabým odvarem knížky. Druhý díl (Vesnice Sparks) jsem nedočetla. Po několikati stranách mě přestal bavit, protože se tam oproti městu Ember nic moc neděje.

Wiqqux
07.09.2013 5 z 5

Konečne kniha, ktorá ma po dlhom čase prenasledovala v myšlienkach. :) Hlavne sa mi páčili autorkine názory na svet a to, kam spejeme. Nevedela som sa od nej odpútať a čítala som ju prakticky non-stop, preto má pre mňa plný počet bodov.

Dáma s hrnstjm
27.04.2013 5 z 5

Skvělá kniha se zajímavým námětem, čtivě napsaná. Hlavní postavy jsou sympatické, děj celkem napínavě odsýpá. Pro dospělého člověka je to milá oddechovka. A musím uznat, že filmové zpracování se vydařilo, hlavně pojetí kostýmů mě mile překvapilo.

diabolka3
23.03.2013 4 z 5

Ač jde o knihu pro mládež, s chutí jsem si přečetla oba díly. oddechovka.

Joges
31.01.2013 5 z 5

Tuto knihu jsme krátce po vydání četli na letním táboře, měla docela úspěch. Obsah knihy je velmi nápaditý a zajímavý. Na knize také oceňuji, že text se čte velmi dobře, autorka umí psát.

joni
18.01.2013 4 z 5

Knihu jsem měla přečtenou rychle, celkem mě bavila, ale myslím, že kdybych ji četla tak před třemi roky sklidila by u mně větší úspěch. Další díl se také chystám přečíst. Doporučuji ji spíše pro mladší čtenáře, ale jako „oddechová" četba poslouží i pro starší :-)

Eneo
06.01.2013 3 z 5

Hodně jednoduché čtení, nijak náročné na přečtení. Líbil se mi námět a pro mladší ročníky bych doporučila. Jen mě překvapuje, že k nějakému pořádnému ději se autorka dostala až v posledních stránkách. Už jsem v tomhle věku na tyhle knížky moc skeptická :)

Missys17
17.08.2012 4 z 5

Dobrá kniha, není tolik náročná. Těším se na její pokračování.

zlovlk
06.02.2011 4 z 5

Příklad milé, citlivé a s grácií napsané dětské literatury. Žádný zbytečný patos, žádné umělé konstrukce a rušivé moralizování. Dorost působí opravdu jako dorost, s uvěřitelnými dušemi a touhami. Melancholické a dystopické podtóny jenom podtrhují dobrý dojem, protože k téhle knize se hodí jako štětiny k praseti.

Příjemný pocit z četby podporují i naducaná písmenka. Čtenář otáčí stranu za stranou a cítí se povzneseně, jak mu to jde o ruky a od oka. S tim naneštěstí souvisí fakt, že kniha je kratší, než by mohla být, a mnohé otázky jenom tak naťukne a opustí - nicméně vzhledem k cílové skupině je to pochopitelné.

Město Ember bych se nebál strčit do ruky prvočtenáři. Dobrý způsob, jak zajistit, že v dospělosti bude požírat 451 stupňů Fahrenheita, 1984 a další klenoty.