Smrt má vůni inkoustu

Smrt má vůni inkoustu https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/353658/bmid_smrt-ma-vuni-inkoustu-tFW-353658.jpg 4 256 87

Eliáš Sattler série

SHERLOCK HOLMES MÁ BRILANTNÍ MOZEK. ELIÁŠ SATTLER NAVÍC DOKONALÝ ČICH… Praha počátku dvacátého století se může zdát poklidná a idylická, ale pod povrchem vřou ostré spory: mezi Čechy a Němci, bohatými a chudými, podporovateli a odpůrci zbrojení… Tehdy začnou významnému průmyslníkovi Albertu Richterovi chodit výhružné anonymní dopisy a v sázce se ocitne hned několik životů. Netradiční soukromý vyšetřovatel Eliáš Sattler má čich na zločin – a to doslova. Citlivý nos mu umožňuje zachytit i stopy, které jiným uniknou: závan osudného parfému, pot podezřelého na předmětu doličném, stopu sotva zaschlého inkoustu… Sattler se ujímá případu anonymních dopisů, ale zaplétá se do něj hlouběji, než by se mu líbilo. Skandál, smrt, zakázaná láska, série obvinění – podaří se mu spirálu zločinu zastavit?... celý text

akinomV
21.09.2018 3 z 5

Velice poklidný detektivní příběh, který se víc rozjede až ke konci. Nebylo to špatné čtení, líbily se mi zmínky o staré Praze a vykreslení tehdejšího fungování české a německé společnosti v jednom městě.

evickakyticka
08.09.2018 2 z 5

Tak já nevím, ale příběh mi nepřišel vlastně ničím moc zvláštní. Místy jsem se i nudila. Nemohu dát víc než pouhé dvě hvězdy.

Petuleke
18.08.2018 5 z 5

Výborná kniha, těším se na další případy.

Isew
17.08.2018 3 z 5

Česká, poměrně zdařilá detektivka. Čekala jsem jinou osobu, která to vše má na svědomí a jsem ráda, že jsem se zmýlila, protože kdyby ne, tak bych asi dala ještě o hvězdičku méně. Jdu proti proudu, ale mě to příliš nebavilo. Dlouho jsem se prokousávala a dokončila jsem to jen, abych zjistila, jestli závěr bude tak zřejmý, jako to "pečlivě" skrývané tajemství. Naštěstí nebyl. Ale to finále, kdy pachatel své oběti všechno objasní na první dobrou ... opravdu by mě zajímalo, jestli se v historii nějaký zločinec takhle zachoval, nebo se jedná pouze o běžnou filmovou a literární imaginaci.

marlowe
14.07.2018 5 z 5

(V komentáři se vyskytují spoilery!)
Ačkoli dopadení pachatele patří do kategorie "abrakadabra" (neboli model "zahradník"), jedná se o naprosto skvělý počin, který si ani napříště (bude-li nějaké) nenechám ujít.

Knihu jsem si vzal do lázní – a nemohl jsem mít šťastnější ruku. Příběh, děj, atmosféra, to vše plně souznělo s nehybným lázeňským bezčasím, stačilo jen nechat se unášet dějem…

Snad kromě toho trochu teatrálního závěru (jsem nepřítelem málo uvěřitelných finále, kdy si hrdina dlouho povídá s pachatelem, který v ruce třímá zbraň a přitom objasňuje pohnutky svých mrzkých činů) a kromě někdy až příliš zdůrazňované Sattlerovy čichové geniality, nemá knížka chybu. Posloupnost kroků je logická, příběh zajímavý, postavy věrohodné, vyšetřovatelé sympatičtí.
Kdyby Vilém Křížek ten stále se vracející motiv hrdinova "abnormálně vyvinutého čichu" nepostavil do centra dění, mohla vzniknout, dle mého názoru, čistá pětihvězdičková paráda. Takhle jsme se přece jenom dostali až příliš blízko k málo uvěřitelné literární fikci – ale možná právě TOHLE byl autorův záměr. Nicméně sám za sebe musím půl hvězdičky ubrat.

A co dodat k oné údajné "podobnosti" se Sherlockem Holmesem? Asi bych to neřešil. Zvláště, když nám autor – motivem darovaných houslí – tuhle udičku s jistou šibalskou škodolibostí nahodil sám…

85098211
04.07.2018 5 z 5

Mám radost, že se na české knižní scéně objevil další autor detektivek, který může směle konkurovat i zahraničním spisovatelům. Opravdu snese srovnání se Sherlockem Holmesem, ale že by ta podobnost byla zase až tak velká, to bych snad ani neřekla ;-). Ale samozřejmě je to věc názoru... Já jsem byla s knihou navýsost spokojená a na další Sattlerovy případy se budu časem zase těšit ;-).

Fillipa
03.07.2018 4 z 5

Pěkný počátek slibované serie, jen příliš silně podsouvaná asociace Sherlocka Holmese mi vadila.

mari.seri
11.06.2018 5 z 5

Celkem čtivá detektivka z dob R-U. Takový český Sherlock Holmes zasazený do Poirotovského příběhu. Jsem zvědavá na případné další příběhy.

lucie.8
22.05.2018 5 z 5

Byla jsem příjemně překvapena.

wooloong
22.05.2018 4 z 5

Líbilo se mi, že autor zakomponoval do děje narážky na reálné postavy té doby. Co má Albert za problém bylo dost jasné už na samém začátku, padoucha jsem neodhadla, protože k němu dal autor vodítko a motiv až na samém konci knihy. Líbil se mi "téměř poirotovský" závěr, čtenář se dozvěděl kdo, proč a jak, a tak to má být.

Ulala
20.05.2018 5 z 5

Zajímavé a docela mně potěšila úroveň a styl autora. Zklamání se nekonalo. Rakousko-Uhersko je období, které je notoricky známé z péra různých autorů, ale neuškodí se podívat na toto období i z jiného hlediska a to z pohledu tak trochu jiného detektiva, jak sám Elias Sattler říká. Těším se na pokračování, které autor avizoval v doslovu.

Makii
18.05.2018 4 z 5

Bylo to pěkné :) Kdo má rád Hercula Poirota, bude myslím spokojen. Není to kdovíjak akční, občas se objevila poněkud hluchá místa.. Ale jinak to šlo.

klodnerovic
12.04.2018 5 z 5

lapgerie, "Sattle byl zjevně první český čmuchal" je vskutku trefné. S ohledem na jeho dar :D.

lapagerie
03.04.2018 5 z 5

Velmi příjemná detektivka z počátku 20. století. Eliáš Sattler je takový český Sherlock Holmes, nadaný nevšedně citlivým čichem. Ani jeho Watson, Adam Křížek, nemůže chybět. Zaujalo mě, že jde o skutečné postavy. Sattler byl zjevně první český "čmuchal". Detektivka má spád, líbilo se mi prostředí, ve kterém se odehrává. Něco se dalo odhadnout dopředu, něco zůstalo skryto. Napětí tak akorát.

Randik
12.03.2018 5 z 5

Super detektivka od které jsem se nemohla odtrhnout přečetla jsem jí jak se říká jedním dechem. Určitě budu sledovat další knihy tohoto pro mne neznámeho,ale skvěle píšíciho autora.

hs777
07.02.2018 4 z 5

Krásná obálka a stejně krásná pokojná detektivka s vůní časů dávno minulých. Kromě samotného případu jsou zajímavé i dobové historické perličky autora v doslovu.

PavlínaAlžběta
04.02.2018 5 z 5

Dočteno a paráda! Detektivka, která je stylem psaní pana spisovatele na vlně Sherlocka Holmese a lehce s Herculem Poirotem, což je přesně typ mých oblíbených detektivek. Nečekala jsem takové čtení od pro mě neznámého spisovatele, kterého doporučuji. Děj, který se nevleče se odehrává za Rakouska - Uherska v Praze a jak jsem bádala, čerpal spisovatel ze skutečných událostí. Autor skvěle vykreslil hlavního hrdinu soukromého detektiva Eliáše Sattlera , kdy v dané době byl soukromý vyšetřovatel něco podprůměrného a dokázal popsat dobově místa, ve kterém je děj zasazen. Příběhu nechybí nic co pravé oddychové detektivce, zápletky, napětí, svérázné vyšetřování. Jsem velmi nadšena z celého románu, chvála pro autora a obálka je perfektní

zuzana2599
03.02.2018 4 z 5

Historická detektivka, která nám představí zajímavého a netypického vyšetřovatele a zavede čtenáře do Prahy na začátku 20. století. Bylo to prima čtení s dobovou atmosférou, prosycené různými vůněmi, na které je náš Eliáš Sattler takový odborník. Ráda si přečtu i další díl této vydařené série.

francouz
01.02.2018 4 z 5

Nemůžeme čekat, žádné proudy krve, ale můžeme očekávat detektiva, který není nepodobný detektivu Holmesovského typu. Navíc má i pomocníka, který sice není typický Dr. Watson, ale sekunduje podobně.
Knížka příjemně plyne, ez nějakých nepředvidatelných zákrut, si to hrne ke zdárnému konci. Hlavní hrdina má opravdu neobyčejné schopnosti a schopnost dedukce mu rozhodně nechybí. Ale nečekejte žádného hrdinu bez bázně a hany. Takže kdo chce se nechat unášet příjemnou atmosférou staré Prahy a Vídně, nemůže tuto knihu minout.

Špínobubla
18.01.2018 4 z 5

Po záplavě brutálních severských detektivek se jedná o velice milé čtení. Zápletka sice není příliš složitá a je předvídatelná, ale knížka se čte hezky a konečně jsme se dočkali českého (česko-německého) Holmese! Vondruška bude mít konkurenci.