Edith Piaf

Edith Piaf https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/228447/mid_edith-piaf-228447.jpg 5 317 68

Životní příběh velké francouzské šansoniérky Edith Piaf by žádný spisovatel nemohl napsat. Nebyl by totiž uvěřitelný. Vytvořila ho ulice, periferie, osud nebo náhoda a zapsala ho její sestra Simone Berteautová, která stála věrně po jejím boku po 30 let. Vrabčák Piaf, to odložené a zázračně uzdravené dítě pařížské periferie, se už v patnácti živí pouličními popěvky. Z ulice se dostává do nočního podniku na Montmartru, pak na Champs-Elysées a odtud už vede závratná cesta slávy k největším světovým koncertním síním. Berteautová mistrovsky líčí její umělecký růst, pohnutý život, milostné aféry i skandály. Zpěvaččin příběh je kromě jiného svědectvím o houževnatosti a pevné vůli. Piaf je posedlá prací a dovede k ní vybičovat všechny kolem sebe, stává se dokonce učitelkou příštích velkých zpěváků. I na vrcholu slávy však zůstává věrná ulici, kde se naučila sdílet bídu, touhu, radost i zklamání. Její vášnivý neopakovatelný hlas srdce si získal obdiv a úctu celého světa, všichni mu rozumějí – a nezáleží na tom, jak kdo rozumí francouzsky.... celý text

Literatura světová Literatura naučná Biografie a memoáry
Vydáno: , Leda , Rozmluvy

Piaf , 1969

Kamcatak
21.03.2020 5 z 5

Přečteno před lety ještě na střední škole, příběh Edith Piaf mě úplně uhranul, kniha je napsána neuvěřitelně poutavým jazykem a celá jsem se do něj ponořila, přestože jsem předtím tuto legendární zpěvačku vůbec neznala.

Zlatinka.Emilly
09.01.2020 5 z 5

Velmi dojemný příběh o velké šansoniérce. Edith mě byla velice sympatická, až na ty její střídavé lásky a drogy. Měla obrovský elán do života, zpěv byl vlastně její život a jemu odevzdala všechno. Líbilo se mi, že nelpěla na penězích, žila vlastně minimalisticky a pro druhé by se rozdala. Myslím si, že tento životní příběh chytne za srdce každého čtenáře a proto ji všem doporučuji přečíst. Kdybych mohla, přidala bych hvězdičky.

dominga
22.04.2019 4 z 5

... Pieseň, to bol jej život. Dávala jej všetko, ale pieseň jej väčšmi než ktokoľvek iný dávala pocit opustenosti, takú osamotenosť poznajú len ľudia jej druhu - také mimoriadne osobnosti ako ona - to vám stisne hrdlo ako ruka, zablokuje plexus a človek ju precíti, len keď doznie potlesk.
- Momone, obecenstvo v tej svojej čiernej diere hreje. Všetci tí ľudia ťa berú do náručia, otvárajú ti svoje srdce a celú ťa doň vpúšťajú. Prekypuješ ich láskou a oni prekypujú tvojou. Chcú ťa a ty sa im rozdávaš. A spievaš, kričíš, reveš o svojom šťastí a srdce máš v siedmom nebi. Keď odídu posledný návštevníci, v sále zhasnú svetlá. Ty si ešte vždy celá teplučká vo svojej šatni. Ešte sú v tebe. Už sa netrasieš, si uspokojená.
A potom ulica. Je tma...Srdce ti zamiera chladom... si sama. Tí, čo ťa čakajú pri služobnom vchode, už nie sú tí istí. Ich ruky sú požadovačné. Tie ťa nepohladkajú, ale zdrapnú. Ich oči ťa šacujú: "Aha, veď vôbec nevyzerá tak dobre ako na scéne!" A ich úsmevy hryzú... Umelci by sa nikdy nemali stretnúť s obecenstvom. Keď opona spadne, umelec by mal odletieť ako kúzelníkova holubica. ...

kuchkuch
22.03.2019 4 z 5

Dobrá kniha pro milovníky Edith Piaf, šansonu, Francie, hudby, ale třeba jen životních osudů. Hluboký pohled do života velké umělkyně, divokého živlu a silné osobnosti. Exkluzivní líčení dobové společnosti a kultury, avšak snad bez ambice rozlišovat čtenářem mezi všemi těmi lidmi, kteří příběhem projdou. A právě tato úroveň, ač pro hlavní hrdinku jistě osobnostně zásadní, mi vyznění příběhu často narušovala. Milenec sem, milenec tam, detaily kdo se jak obléká, jaké má oči, jak probíhají hádky a milování.. až jsem se jako muž styděl, jestli mi někdo nečte přes rameno. Vedle písní však důležitá pozůstalost Edith Piaf a respekt před jejím příběhem.

katy238
27.02.2019 5 z 5

Edith Piaf jeden život nestačil, bohužel její tělo nevydrželo ani délku jednoho průměrného... Smutné čtení o velikánce, která stále vzbuzuje emoce, ať svým životem či dílem. Pokud Vás zajímají šansony nebo jen chcete prožít jeden neobvyklý život, nad knihou neváhejte.

Chesterton
29.01.2019 5 z 5

Fascinující, smutný příběh, přeplněný životem talentovaného vrabčáka. Četla jsem na střední a stejně jako Atanone, mě na ní upozornila asi mamka :o)
Je drsná, syrová, ale upřímná. V té době se mi četla "na jeden nádech"❤️

lima123
04.08.2018 2 z 5

Životopis sa mi zdal zdĺhavý, nudný, čítal sa mi dosť ťažko. Inak Edith mala veľmi pestrý život a žila na 200%.

intelektuálka
14.05.2018 5 z 5

Vracím se znovu:

Ne proč si lhát
ne, není čeho litovat
všechno dobré všechno zlé
serve z nás stejně nelítostný čas...

Edith pro mne bude vždy srdcerváč a nejlepší šansonierka

Blaník8
29.01.2018 5 z 5

Mimořádné a živé, nevím, jak jinak tohle dílko popsat!!:-)

Sarah01
08.10.2017 4 z 5

Jedinečné vzpomínky sestry Edith Piaf, svědectví o obdivuhodné zpěvačce, velkém talentu a dříči, který vznikl na pařížské ulici. V soukromí naprosto hrozná povaha, není divu, rodinný život jako takový vlastně nepoznala, žila ze dne na den. Možná zázrak, že se dožila těch 48 let.

potika
04.10.2017 5 z 5

Skvěle napsaný životopis, četla jsem několikrát...chtěla bych věřit, že Edith byla opravdu taková, jakou ji vylíčila její sestra.

ddkk
03.10.2017 5 z 5

Upřímné, zasvěcené, hluboké, ač na první pohled jen popisující události...smutná kniha o úžasné Edith. Bezmoc všech okolo, kteří se stávali pouhými svědky sebezničujícího života. Člověk cítí tu hmatatelnou atmosféru tehdejší Paříže, tu ulici i ten svět šantánů i slavnou Olympii...mimořádné čtení.

grillica
18.09.2017 5 z 5

Dojemné, neuvěřitelné, bláznivé, smutné a šíleně krásné to bylo... Hlas Edith Piaf mi přijde jak z jiného světa, její písně berou za srdce, ale po přečtení jejího životopisu mám k ní, zmítané osudem, láskou, chorobami, chvílemi neskutečného štěstí a slávy, chvílemi depresí a tužeb ukončit to všechno; ještě blíž... Neuvěřitelně citlivě a poutavě podaný životopisný román napsala její nevlastní sestra, která po jejím boku strávila třicet let, od zpívání v ulicích Paříže, přes největší a nejslavnější vystoupení na velkých scénách Francie, Ameriky, po celém světě.. Nádhera, smutek, dlouho jsem nebrečela u knihy. Ano, pustila jsem si k tomu její písně, na samém konci mi pěla "Mon dieu, mon dieu..." Můj bože.

LusSyNDA
31.08.2017 5 z 5

Úžasné čtení, plné slz a smíchu samotné Edith Piaf. Kniha je dokonalé napsána, smekám před jejím životem.

Blurryface
30.07.2017 5 z 5

Co na to říci? Dokonalost. Naprosto úžasná biografie. Pro mě jedna z nejlepších knih.

KatkaK13
19.07.2017 5 z 5

Nejkrásnější životopis jaký jsem kdy četla. Naprosto dokonale vylíčená Edith, aby ji člověk pochopil, jaká byla, čím žila, jak smýšlela, co bylo u ní prioritní a jak prožívala své lásky. Kniha Vás donutí pousmát, zamyslet se nad životem i uronit slzu. Naprosto skvělé, doporučuji.

Atanone
09.07.2017 5 z 5

Kniha,kterou jsme měly společnou s mojí maminkou. Obě jsme milovaly (já ještě) Edith a její písně nás dokázaly rozbrečet. Kniha pravidelně putovala mezi našimi byty a na střídačku jsme ji obě četly několikrát. Mám několik knih,které jdu číst,když je mi smutno.Tohle je jedna z nich.
Znám i u nás několik zpěvaček -mimo PANÍ Hegerovou-které zpívají hezky šansony. Ale nemají "nažito",je to technika,ale ne ulice. To je právě rozdíl mezi umělcem a umělcem,že někteří nejsou ochotní se pro své umění zničit. A jiní zase "nelitují ničeho".

Adilajla
16.05.2017 5 z 5

Úžasná kniha ! Opravdu se moc dobře četla. Měla jsem na tuto tématiku i jinou knihu a tolik mě nenadchla jako tato ! Velice procítěné příběh.

MíšaS.
26.04.2017 5 z 5

Skvělá kniha, která se čte sama.

intelektuálka
23.02.2017 5 z 5

Vzestupy a pády jedinečné šansonierky Edith. Myslím,
že toto zaujme každého čtenáře. Doporučuji!
A ani já ničeho nelituji.