Edison

Do výboru určenému dnešnímu mladému čtenáři jsou zařazena vrcholná díla autorovy tvorby z let 1922–1935: Edison, Podivuhodný kouzelník a Neznámá ze Seiny, která jsou básnickým výrazem života a životních pocitů lidí 1. poloviny 20. stol.

https://www.databazeknih.cz/img/books/10_/109802/edison-podivuhodny-kouzelnik-neznama-ze-seiny-109802.jpg 3.7477
Literatura česká, Poezie
Vydáno, Mladá fronta

Kniha Edison

MatoZu

Bylo tu však něco těžkého co drtí
smutek stesk a úzkost z života i smrti

Bylo v tom však něco krásného co drtí
odvaha a radost z života i smrti

Bethanee

Nezvalovy básně prostě miluji. Je to hravé, veselé a zároveň to nepostrádá hlubší myšlenky.

leny.wood
28.03.2020

Nejsem fanda poezie, ale tohle mě bavilo.

Jizi
18.02.2020

"Už zas trhat ve snách bledé lilie
už zas jíti do kavárny Slávie
už zas srkat každodenní černou kávu
už zas míti stesk a nachýlenou hlavu
už zas nespát už zas nemít záruky
už zas pálit vše co přijde do ruky
už zas slyšet tóny tlumeného pláče
už zas mít svůj stín hazardního hráče

Naše životy jsou jako noc a den
na shledanou hvězdy ptáci ústa žen
na shledanou smrti pod kvetoucím hlohem
na shledanou sbohem na shledanou sbohem
na shledanou dobrou noc a dobrý den
dobrou noc
sladký sen"

Skyer
03.02.2020

Další kniha do povinné četby. Já poezii moc nemusím, tak bylo plusem, že je to krátké.

Alethea_k
01.11.2019

Poté, co všechno jsme se učili o Nezvalovi, jsem neměla o jeho tvorbě valné mínění. Ale Edison je skvělý! Líbil se mi dokonce více než (doposud) jakákoliv báseň od Seiferta. Po dlouhé době poezie, která mi přijde opravdu krásná a smysluplná.

jadran
12.06.2019

Musím konstatovat, že poezie mi nic neříká. Básně nejen že nevyhledávám, ale nemám je vlastně ani rád. Nakonec, dost podobně to mám s divadlem, přesto mám hodně rád Hamleta, Prodanou nevěstu nebo Dona Giovanniho.

A stejné je to pro mně s pár "básničkami", se kterými se jsem se "musel" seznámit na gymnáziu. No, a na prvním místě mezi těma pár oblíbenými mi Edison zůstal dodnes. Jednak mně znova a znova naplňuje nadšením jeho "kouzlení" s naším jazykem, jednak kdykoliv se ocitnu ve svém rodném městě zejména večer někde třeba na Letné, odkud je krásně vidět Vltava a mosty, to vše osvětlené, tak se mi vybaví tahle báseň.

No a ten konec (alef už ho odcitovala, takže si ušetřím psaní), ten je bonus navrch, to rozloučení - to mně, nevím absolutně proč, naplní stejným klidem a mírem jako závěr jednoho z mých nejoblíbenějších filmů - Americké krásy.

Nezval uměl a rozhodně bych u něj asi bral v úvahu při hodnocení jeho postojů po válce v úvahu fakt, že třeba na rozdíl od Kohouta to byl opravdový umělec, opravdový literát a ne kariéristický pozér nebo ctižádostivý řemeslník. Nakonec, jeho zkratku - dramatizaci Tří mušketýrů (o Manon ani nemluvě) pro divadlo by si jako vzor mohli vzít všichni ti scénáristé podle všeho nekončící řady adaptací. Takhle se to má dělat. Je to snadné, když to někdo umí...

Awča
11.06.2019

Četla jsem prvně v době dospívání a neuveřitelně se mi líbila, dodnes si pamatuji ten pocit, který ve mě zanechala. Čtení po letech je ošidné, ale líbí se mi stále.