Džbán žízně

Džbán žízně https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/23968/dzban-zizne-stara-arabska-poezie-23968.jpg 4 8 4

Výbor ze staré tradiční ataroarabské poezie (5.–8. stol.). Básně milostné, heroické, básně o víně. Příležitostně k nim přistupuje i popis přírody, náznak satiry a verše gnómické. Výbor uspořádal a přeložil, doslov a vysvětlivky napsal Karel Petráček. Přebásnila Jana Štroblová. 1. vydání

Dallo
28.07.2019

Džbán žízně je to zaujímavá zbierka i keď nesklamala s motívmi smrti mečov a zabíjania. Však majú často zaujímavé opisy. Niektoré básne ,prevažne na konci ma veľmi zaujali. Žiaľ zvyčajne to boli neznámy autori. Avšak jeden ktorého som zaznačil niekoľko krát (Antar) sa mi zapáčil. Prvé básne nič extra ale na konci asi každú som poznačil. Páči sa mi ako opisovali a podávali lásku ale aj ako ju chránili opisom voči druhým(hlavne mečom). Celkovo ju hodnotím dobre. Zaujímavá forma, hlavne nepoužívajú stále jednu nudnú formu a znelosť básní dobre vystihuje opis.

Šárkaxx
20.03.2019

Kraťounké básně o lásce, o víně nebo o bojích - lehce se čtou

PŘÍTEL MI ŘEK:
Jak dlouho chceš být zamilován do Basny?
Probuď se.
Jen sníš znova zas a znova sny.
Já mu řek:
Alláh dopustil můj úděl,
Alláh odpusť ti.
Což mohu odvrátit,
co Alláh dopustí?

A jedna pro Moraváky :)

AŽ UMŘU, pohřběte mě,
kde je vinná réva.
Ať země do mých kostí víno vlévá.
A ne tam, kde je poušť -
jen písek nebo hlína.
Mám strach, že pak už bych si nikdy nelok vína.
...

Dr.Linus
21.08.2018 4 z 5

Dobrá kniha, napriek tomu som mal pocit, že všetky básne pochádzali od jedného autora.

elfos
21.08.2011 5 z 5