Dvě lásky Františka Josefa

Román napsaný ve druhé polovině 30. let zavádí čtenáře do prostředí císařského rodu Habsburků. Od doby dospívání sledujeme život císaře Františka Josefa I. až do tragické smrti jeho ženy císařovny Alžběty v roce 1898. Autor chtěl svým dílem zachytit tehdejší atmosféru u habsburského dvora se všemi dnes už nepochopitelnými skrupulemi a etiketou, krutě ztrpčujícími život především mladé nespoutané císařovně Sissi. V průběhu životních peripetií, které oba císařští manželé prožívají, se střídavě rozcházejí, nacházejí nové lásky a zase k sobě hledají cestu zpátky. Před našima očima defiluje spousta jmen, která měla souvislost s jejich intimním životem - u Alžběty např. bavorský král Ludvík II. nebo hrabě Gyula Andrássy a u Františka Josefa především herečka Katharina Schrattová. Při psaní románu se József Kalász-Kellner opíral o dobové dokumenty, deníky Alžbětiných dvorních dam či novinové zprávy, ale kladl důraz spíše na osobní vztahy všech postav než na historická fakta. Jeho cílem bylo především čtenáře pobavit, nikoliv dávat mu dějepisné lekce....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/11588/dve-lasky-frantiska-josefa-11588.jpg 3.916
Literatura světová, Romány, Historické romány
Vydáno, Naše vojsko

Frenc József két szerelme

Kniha Dvě lásky Františka Josefa

kalinka99
07.12.2018

Spíše historický romantický příběh než kniha dějepisu, co se týče přesných událostí a dat. Aspoň se to pěkně četlo.

1v8na
14.10.2016

Příběh hodnotím jako takový průměr - ničím mě nenadchnul ani neurazil, ovšem ani nezaujal natolik, abych knihu dále doporučovala ke čtení. Auto dílo příliš nezakládá na dějinných faktech, jako spíše na osobních vztazích všech postav a dle toho to také vypadalo - řeší se zde především dvorské klepy a nepodstatné záležitosti.

martas006
12.10.2015

Je to pěkná knížka, akorát historická fakta nejsou přesná. Kdyby byly, dala bych hvězdiček 5 :) Ale jinak čtivá a určitě bych ji doporučila.

mariposka
05.06.2012

Klasická historická romantika, čte se jedním dechem. Fakta nechme stranou... Moc se mi to líbilo!

maryzka
05.05.2012

Pěkně napsaná je vidět že autor madarského puvodu a tu habsburkové milovali takže je napsaná bez pikantností