Dům v temnotách

Dům v temnotách

Na pomezí prózy a poezie zachytává pomocí metaforických obrazů a zkratek jeden z nejvýznamnějších norských spisovatelů, Tarjei Vesaas, zkušenost Norů z druhé světové války.

https://www.databazeknih.cz/images_books/51_/51275/dum-v-temnotach-51275.jpg 4.43

Huset i mørkret (1945)

Vydáno:, Topičova edice

Michi.01
03.10.2013

Opravdu velmi originální knihla. Poetická, symbolická a velmi pesimistická. Není divu, Vesaas psal tuto knihu tajně během okupace Norska. Děj se odehrává uvnitř zdí velkého temného domu, kde obyvatelé žijí v jednotlivých pokojích. Vše je stísněné, všichni jsou pod dohledem. Obyvatelé domu jsou různí, od kolaborantů až po odbojáře a nevinné děti, které se musí vyrovnat s chybami s vých rodičů...

Stammel

O tak originální knihu s válečnou tematikou jsem nikde jinde než u Vesaase nezavadil ani koutkem oka. Ono ovšem u tak osobytého poety není divu. Neumím si představit, kdo jiný by taková témata zpracoval v tak kouzelné lyrické podobě, skrze níž se noříme hluboko do vědomí zúčastněných postav / modelů. S hlubokým smutkem, ale neustále v překrásném rouše lásky k člověku Vesaas ladně předestře celou paletu charakterů, jaké se v těžké válečné době odkrývaly. Kolaboranty, odbojáře, pasivní umělce a další. Především ale lidi, lidi, lidi. S jejich bolestmi, nejistotami, slabostmi i s jejich odvahou a hrdinstvím.

Snad v tom spojení nádhery jedinečného Vesaasova citu a drásavosti děje je ta strhující síla.