Dům

Dům https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/157082/mid_dum-GTt-157082.png 5 25 10

Secesní dům vypráví příběh o lidech, kteří ho postavili na začátku 20. století a žili v něm do konce první světové války. I o dalších dvou rodinách, které ho postupně obývaly až do srpna 1968.

ivakola
18.02.2022 5 z 5

Co říci k této knize ? Vynikající, vynikající nápad autorky použít dům jako vypravěče. V žádné jiné knize jsem nečetla o tolika neštěstích, nadějích, lásky a nespravedlivostech. Je to emotivně velmi silná kniha. Musím se z ní vzpamatovat...Naprosto souhlasím se všemi komentáři níže.

katerina5544
11.06.2021 5 z 5

Hodně silná kniha do které bych to ani neřekla. Úplně mě emočně vysála. Je to neskutečná deprese a smutek. Nápad s domem,který vypráví příběh svých obyvatel je velmi originální a povedený. Postavy zažívají první světovou, druhou světovou a období před srpnem 1968. Musím to vydýchat. Na konci druhé části mi bylo fyzicky zle. A nejhorší je to,že spousta událostí byla realitou, která se stala v mnoha rodinách.... Doporučuji, ale obrňte se na to.

MíšaS.
26.07.2019 5 z 5

Četla jsem to kdysi dávno, možná už před 20 lety, ale dodneška si pamatuju tu tíseň, která na mě padala, když dům vypravoval, hlavně válečné vzpomínky.
Doopravdy krásná kniha. Určitě bych jí někde v knihovně našla, protože to byl dárek k Vánocům od babi.

LeniVa
13.06.2019 5 z 5

Úplně něco jiného, než na co jsem zvyklá. Knížku jsem si i přes to užila a s chutí dočetla až do konce. Nejvíce jsem byla překvapená, že se příběh odehrával v mém bydlišti.

aralka
23.02.2019 5 z 5

Skvělé, perfektní, nezapomenutelné !!! Tato jedinečná skromně vypadající knížka mě naprosto dostala, je skvělá! Jen ten nápad, že svůj příběh bude vyprávět dům, který je domovem postupně třem rodinám, je podle mě fantastický a neotřelý....já osobně miluju staré domy a mám tendenci si věci personifikovat i v běžném životě, nerada něco měním a nerada se loučím se starými věcmi, proto mě asi příběh tolik chytil za srdce :-) Pokud to má někdo stejně, určitě se mu kniha bude líbit...paní spisovatelka zde bravurně zachycuje pomíjivost a běh času a samotného lidského života, nicotnost lidských trápení, hnus některých lidských charakterů, zlo usídlené v některých lidech, zejména nešťastných, a na druhé straně naopak píli a nadšení lidí, kteří mají nějaký sen a jejich nezlomnost, lidí, kteří přes nesčetné překážky dokáží dojít k vytyčenému cíli...z celé knihy je silně cítit protiválečný a protirežimní postoj...... nádherná kniha!

Petra186
03.12.2018 5 z 5

Velmi zvláštní krásná kniha. Nic jsem od ní nečekala a opravdu zajímavé čtení.

Pepina19
17.11.2018 5 z 5

Bomba kniha, silný příběh o tom jak se v jednom domě vystřídají v průběhu dlouhých let různé rodiny, různí lidé s různými a hodně odlišnými povahami, a mají své důvody proč chtějí v tomto domě bydlet. A dům si o tom myslí své.

evask
29.08.2018 5 z 5

Knížka se mně líbila, hlavně příběhy první a druhé rodiny. Vypravěčem je dům. A jako dům pevně a klidně stojí na svých základech, tak i vyprávění je klidné, a když líčí lidské tragedie, líčí je bez velkých vášní, tak nějak vlídně. Život jde dál...

meluzena
15.07.2018 5 z 5

Nezapomenutelná, výborně napsaná kniha, která má ohromnou sílu a hloubku. Kniha, o které se nedá moc dobře psát, protože všechno zní divně plytce; kniha, kterou si prostě musíte sami přečíst.
Oslava touhy po životě, opravdovosti a lidství se silným protiválečným poselstvím. A nejen protiválečným - ony totiž obě světové války, vítězný únor i srpen 1968 mají jedno společné: bezpráví, utrpení a plíživý strach, kterým se člověk nemůže bránit a které ho přesto fatálně ovlivňují.

Knihu naprosto geniálně vypráví dům, v němž se během let vystřídaly tři různé rodiny. Dům - nestranný, a přesto nepřetržitý pozorovatel, který vidí a slyší i to, co se před ostatními pečlivě skrývá, co jde až na dřeň a co vás dostane (pokud to k sobě pustíte).

dagmar5477
19.05.2018 5 z 5

Silné příběhy tří rodin, žijících postupně v DOMĚ. Neskutečně nádherná kniha, za mě jedna z nejkrásnějších, co jsem četla.