Duha

Duha https://www.databazeknih.cz/img/books/25_/2571/duha-2571.jpg 4 24 7

Poutavý román oblíbené autorky z venkovského prostředí. Popisuje život obyčejných lidí, dřinu, starosti i radosti, které proživali. Poznámka v Databázi Národní knihovny ČR: V publ. neplatné (chybné) ISBN 80-285-013-3. Správné ISBN je 80-86093-70-0.

MilaJ
18.11.2022 5 z 5

Opět výborná kniha, která se četla sama. Doporučuji!!!

85098211
21.04.2021 5 z 5

(SPOILER) Autorčiny knihy jsou pro mne vždy pohlazením na duši. Nejinak tomu bylo také u tohoto příběhu, který je zároveň i hodně smutný. Popisuje životy dvou rodin na vesnici, jejich radosti a hlavně trápení. Pokorný je nesympatický člověk hned od začátku, svoje děti nemá rád (snad až na syna, o kterého však přijde ve válce) a navíc uvrhne do velkého neštěstí další, cizí rodinu Vlachových. Autorka v knize názorně dostává přísloví, že boží mlýny melou pomalu, ale jistě, a že na každého jednou dojde. Po mnoha peripetiích tedy konec příběhu vyznívá skoro až pohádkově, zlo je (víceméně) potrestáno a mladí lidé dojdou svého štěstí. Mně se kniha moc líbila, krásně se četla, a proto dávám své oblíbené autorce plný počet ;-).

NymphMaeve
16.12.2020 5 z 5

Další krásný román Vlasty Javořické. Nádherná ukázka přemýšlení a žití v tehdejší době. Moc se mi to líbilo, tentokrát to nebylo ani moc smutné ani moc dokonalé, ale přesně vyvážené. Děj se odvíjel ve dvou rodinách zvlášť - rodina Pokorných a rodina Vlachových, jejichž osud je spojen, aniž by oni o sobě vzájemně více věděli. Nakonec se jejich osudy spojí a závěr mi vehnal slzy do očí. Ukazuje se zde síla svědomí i lásky a věrnosti. Fascinuje mne ten kontrast mezi skoupým a bezcitným Pokorným a vřelou, při sobě držící a milující Vlachovic rodinou. Kniha byla úžasná a na závěr mne také velmi dojala ediční poznámka, kde je zmíněno, že po desítkách let je tato kniha znovu vydána a přesto oslovuje i mladou generaci. Já knihu čtu po dalších 28 letech a i tak mne oslovila a velmi se mne dotkla. Autorka je skvělá a dokáže i po téměř sto letech od prvního vydání této knihy dosáhnout na duši čtenáře, ač se doba totálně změnila a i charaktery lidí a jejich chování jsou jiné, přeci jsem kouzlu jejích knih propadla. A určitě nejsem z mladé generace sama.

RendyaDav
13.01.2020 5 z 5

Knížka , která se zase četla sama...

Jessica007
03.08.2016 5 z 5

Mám také velice ráda knihy Vlasty Javořické, radus napsala komentář naprosto přesný.

kika 13
02.04.2013 4 z 5

Obyčejné lidské starosti a hledání štestí v životě. o tom je celý román.

radus
30.11.-0001 4 z 5

Mám velice ráda knihy Vlasty Javořické a jako každá její kniha, tak i tato vypráví o mravní síle, pracovitosti a poctivosti.
Knížka vypráví o řezníkovi Pokorném, který našel veliký obnos peněz a díky tomu se mu začalo v obchodu dařit a stal se z něj vážený obchodník. Účetnímu Vlachovi, který peníze tetičky bohatého továrníka ztratil, to zničilo celý život. Žil se ženou a dětmi v bídě, jenom aby splatil dluh a to se podepsalo na jeho zdraví a brzy po splacení dlužné částky umírá. Jeho syn Hynek se zamiluje do dcery řezníka Slávky, ale Pokorný jim nepřeje. Velice ho ale tíží svědomí, tak vypoví Hynkově matce jaký spáchal hřích, ta mu odpouští a nakonec se Slávka s Hynkem berou.

Vlasta Javořická
česká, 1890 - 1979