Druhá tvář

Druhá tvář https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/466549/bmid_druha-tvar-2aQ-466549.jpg 4 190 62

Vždycky jsem věděla, že ženy v naší rodině by neměly být matky. Den narození mé dcery Violet měl být tím nejhezčím dnem mého života. Když jsem ji ale poprvé držela v náručí, věděla jsem, že je něco špatně. Podle mého manžela si jen něco namlouvám, prý nejsem taková jako moje matka. Mé dítě je přece tím nejsladším dítětem na světě. Se mnou se ale Violet chová jinak. Něco se pokazilo, přísahám. Je to v ní? Ve mně? Je ona ta zlá? Nebo jsem to já? Druhá tvář je znepokojivé, dech beroucí a silné čtení o posedlosti a nejhlubších obavách matky, jež by měla své dítě milovat…... celý text

Literatura světová Pro ženy Thrillery
Vydáno: , Ikar (ČR)

The Push , 2021

Arkagas
22.02.2022 5 z 5

K téhle knize mám dvě věci - je to skvělý psychologický román o 4 hlavních postavách, který Vás nenechá vydechnout. A za druhé - rozhodně knihu budou vnímat jinak lidé, co děti mají a jinak lidé, co děti nemají.
Blythe se splnil sen - porodila dceru. Ale už v porodnici jí bylo jasné, že je něco špatně. Čím byla Violett starší, tím se její pocit prohluboval až nabyla dojmu, že ji dcera nesnáší. Nebo že by snad ona nesnášela ji? Celou dobu jsem přemýšlela nad tím, kam se tenhle příběh bude ubírat. Chvíli to vypadá, že čtete o klasické laktační psychóze a vztahu matka - dcera a vzápětí Vás autorka úplně utře a dá Vám jasně najevo, že nemáte ani tušení, o čem je řeč.
Když se Blythe narodí vysněný syn Sam, zdá se, že do sebe konečně děj zapadne a vše se ustání - omyl, zase nemáte ani tucha, o co tu jde.
Tahle kniha je skvělá. Nemohla jsem se od ní odtrhnout a krátké úderné kapitoly Vás nutí číst dál a dál.

Není to sice jazykově bůhví jaký literární skvost, ale je to kniha, která mě neskutečně bavila a kterou si někdy v čase rozhodně přečtu ráda znovu.
Protože ne všechny rodinné vztahy končí dobře...

los
09.02.2022 odpad!

ani druhý pokus o žánr mama noir nevyšel, takový večerníček pro ženy v očekávání a ještě blbě napsaný

Allla9
03.02.2022 5 z 5

Dech beroucí drama. Kdo má pravdu matka nebo dcera?

knihomolka_eli
31.01.2022 5 z 5

V knihe sa stretávame s tromi dejovými linkami - dve sa týkajú Blythe (jej súčasný ,,dospelácky" život a jej detstvo) a jej mamy (resp. detstvo jej mamy). Príbeh bol písaný zaujímavo, bol spoveďou Blythe,formou monológu adresovaného jej bývalému manželovi. Dlhšie som si nato zvykala, ale nakoniec som sa do toho dostala.

Ako matke sa mi táto knižka čítala veľmi ťažko. Častokrát mi bolo smutno z toho, ako konali niektoré ,,matky" v tejto knihe a aký dopad to malo na ich deti.

Blythe mala smutné detstvo. Chýbalo jej to najdôležitejšie - láska mamy. Jej mama sa o Blythe nezaujímala, neprejavovala jej lásku, záujem, nežnosti...a vlastne sa o ňu ani nestarala. Sama zažila vo svojom detstve to isté a zrejme ju to tak ovplyvnilo, že naozaj nemala v sebe to, čo by každá mama mala mať. Blythe sa často utiekala k svojej susede, ktorá jej mamu v istom smere nahrádzala, mala vďaka nej možnosť vidieť, ako by to malo v normálnej rodine fungovať.

Blythe našla muža svojich snov, vydala sa, otehotnela. Od začiatku ju sprevádzali obavy, či dokáže byť inou, lepšou matkou ako ženy v jej rodine. Po narodení dcérky to ale nezvládala. Najskôr som si myslela, že je to všetko jej vina. Že sa mala viac snažiť, pokúšať sa, aby to fungovalo lepšie.
Čo ak je ale niečo negatívne v samotnom bábätku? Čo ak z neho rastie niekto, z koho má vlastná matka strach?

Musím povedať, že každou kapitolou som Blythe chápala viac. Že ako mi na začiatku nebola sympatická, tak som svoje názory postupne prehodnocovala. Blythe dokáže, že má na to byť dobrou mamou, že materinská láska a inštinkt jej nie sú cudzie. Prečo to dokáže pri synovi ale pri dcére nie? Tragédia, ktorá sa v jej živote stane, mi vyrazila dych. Taktiež situácia na detskom ihrisku, ktorá tomu predchádzala a už táto udalosť mala byť varovným výkričníkom...možno by sa neprihodilo nič ďalšie, keby postava, ktorá bola za tieto ,,nehody" zodpovedná absolvovala liečenie.
Blythe by ale v podstate po prvom incidente aj tak nič nezmohla. Jediná osoba, ktorá videla veci ako tak bez ružových okuliarov, bola jej svokra. Musím povedať, že tá žena sa naozaj snažila a stála pri Blythe. Čo ma mrzelo, bolo správanie Blythinho manžela. Neveril Blythe a zatváral si oči pred všetkým, čo mu vravela. Tak miloval svoju dcéru, že nepripustil nič, čo by ju vnieslo do zlého svetla.

Veľmi sympatickou postavou bola aj nová parnerka Blythinho bývalého - Gemma. A hoci ich priateľstvo začalo klamstvom, aj tak bolo skutočné. Síce boli na opačných stranách brehu, kontaktovali sa vždy, keď potrebovali jedna druhú počuť. Koniec to len potvrdil. Aj keď ostal otvorený, je jasné, prečo Gemma zavolala Blythe a mňa len mrzelo, že k tomu zas došlo. Ktovie, či sa potom Blythinmu bývalému otvorili oči, ale Gemme sa otvorili určite.

Knižka bola naozaj napínavá a viem, že by som nikdy nechcela ocitnúť v Blythinej koži, neviem anilen odhadnúť ako by som sa zachovala na jej mieste ja. Prežiť toľko nešťastia kvôli patologickému psycho správaniu svojich najbližších, je na jedného človeka naozaj veľa.

Hvězdinka
26.01.2022 5 z 5

Silné emocionální čtení. Přečteno za den, neuvěřitelně čtivé. Je to sonda do psychiky matky napříč generacemi, je to o mateřském citu, kterého nebylo dost teď, dříve a ještě dříve. Depresivní kniha, slzy jsem měla občas v očích a hrozně jsem Blythe fandila...

Ophelie
20.01.2022 5 z 5

(SPOILER) Tak tohle bylo opravdu psycho-čtení, obzvlášť pro matky. Do knihy jsem se začetla již od prvních stránek a musela ji, navzdory pozdním hodinám, prostě dočíst, tak moc mě pohltilo vyprávění Blythe. Violet byla bezesporu psychopatické dítě, otázkou je, nakolik to již měla v genech, či zda ji takto ovlivnilo Blythino chování vůči ní už od miminka (nulová pozornost, žádný zájem, ani cit, láska). A zároveň jsem přemýšlela, zda by Sam žil, pokud by se Violet pomohlo včas nějakou odbornou péčí (smutné, že Fox coby otec Violet, ji takto “neprokoukl” a nikdy Blythe ohledně Violet nevěřil). Kniha mi trochu při čtení připomínala Musíme si promluvit o Kevinovi, Andílka i Dětské zoubky.
Za mě opravdu vydařené psycho-drama, které asi více osloví/zasáhne čtenářky matky.

Keporkakyně
13.01.2022 4 z 5

Myslím, že je rozdíl, zda knihu čte rodič, nebo člověk bez dětí. Čím víc jsem se blížila konci, tím víc mi kniha nedala spát - a bylo mi to velmi nepříjemné. Znovu už ji číst nikdy nebudu.

veriszv
08.01.2022 2 z 5

Temné rodinné příběhy, co všechno se pod tou pokličkou někdy může schovávat...
Druhá tvář je čtení nepříjemné, nervy drásající a obzvláště pro mámy bych řekla ještě jednou nepříjemné...
Příběh je vyprávěn du formou, což je sice neobvyklé, ale velice rychle jsem si na tento styl vyprávění zvykla. Nicméně na co už jsem si nezvykla, byl podle mě opravdu velký nedostatek akce a ta celková rozvleklost.
Knihu nedoporučuju číst pokud máte nějaké obavy z mateřství, protože tady je mateřství vykresleno opravdu v těch nejhorších barvách.
Je to zneklidňující příběh plný temných věcí, u kterých člověku není moc dobře. Ale nepřináší podle mě nic nového, závěr je celkem předvídatelný a zkrátka je to za mě ta kniha, kterou když si nepřečtete, tak o nic nepřijdete.

Knižní střípky
28.12.2021 4 z 5

Toto rodinné psychologické drama mnou otřáslo, četla jsem knihu ještě před jejím vydáním, ale zapomněla jsem vložit komentář.

Autorka zde nastoluje otázku, zda bezvýhradná a automatická mateřská láska je něčím, co vnímáme jako naprostou samozřejmost, a co se stane v případě, když k tomu nedojde. A jak moc může člověka ovlivnit jeho dětství, jak moc jsou důležité rodinné vzorce, které se opakují ve více generacích. Blythe díky své minulosti od samého počátku pochybuje o tom, že by mohla být dobrá matka, což se jí po narození dcery potvrdí. Ovšem proč tedy po narození syna je vše v pořádku? Čtenář to zjistí, a ono zjištění bude velice kruté.

Celá recenze v záložkách recenzí od Knižní střípky.

micha-ella
26.11.2021 5 z 5

Síla!
Musela jsem se vždycky na chvíli ve čtení zastavit, zavřít oči a vzpamatovat se, ale od knížky odejít nešlo. Děsivý námět, skvěle popsané situace, úžasně vystižená psychologie postav. Nechápu nízká hodnocení. Forma, jakou je příběh napsaný, mi nevadila, přes počáteční zmatky v osobách jsem se rychle začetla a pak - opravdu neskutečná síla, stupňovaná tíha, už dlouho jsem nečetla něco tak emotivního!
(Ale, Katko, ty to vůbec neber do ruky!)

L.Helena
20.11.2021 3 z 5

(SPOILER) Způsob, jakým je příběh vyprávěný, mi vůbec nedovolil se do knihy pořádně začíst. Většinou jsem jen přemýšlela, co vlastně chce autorka říci. Vůbec jsem nepochopila, jestli to byl záměr, aby byl čtenář v napětí, ale já jsem byla většinou spíš jen zmatená. Asi jsem při čtení měla pochybovat, protože zcela jasno je až po přečtení úplně poslední věty, jenže ten pravý požitek ze čtení jsem vůbec neměla. Přitom samotný příběh byl poměrně zajímavý, jen mi prostě nesedl ten způsob, jak byl podán. 2,5*

KáťaM.
11.11.2021 2 z 5

Bohužel takhle knížka mě nezaujala a nevzbudila ve mně emoce, které asi měla. Nesedl mi ani projev Jany Strykové (poslouchala jsem audioverzi).

Ahmose
09.11.2021 5 z 5

Druhá tvár je kniha, ktorá by rozhodne nemala uniknúť vašej pozornosti. Jedná sa o psychologickú drámu, ktorej dej je síce pomalší, ale vyrovnávajú to krátke kapitoly, ktoré dodávajú knihe skvelú dynamiku. Číta sa prakticky sama. Príbeh samotný je presne ako sľubuje anotácia, temný, plný emócií a znepokojenia. Je to presne jedna z tých kníh, pri ktorých sa nebudete cítiť celkom vo svojej koži. Kniha je písaná zvláštnou formou, formou monológu manželky k manželovi. Chvíľku mi trvalo kým som si na to zvykol. Často som pri čítaní myslel na film Orphan z roku 2009. Autorka sa s čitateľom zahráva, celú dobu som si nebol istý, na čiu stranu sa postaviť. Druhá tvár je strhujúci a znepokojivý príbeh o materstve, manželstve a strate. Bude horúcim kandidátom na miesto v Top 5 kníh, ktoré som tento rok prečítal.

Karin94
04.11.2021 1 z 5

Moje pocity z tejto knihy sú také zvláštne.
Písané to bolo ale strašne. V tomto prípade sa mi vôbec nepáčilo, ako to spisovateľka napísala. Bolo to tak strašne chaotické, že sa v tom začiatku budete strácať. Na druhej strane som od knihy mala väčšie očakávania, resp. skôr trocha iné než čo bolo reálne v knihe.

Autorka pred nami rozpletie osudy hned štyroch generácií žien, ktoré sa nemali stať matkami. Zisťujeme teda, že matka a babička boli psychicky narušené ženy, avšak rozprávanie sa odohráva hlavne z pohľadu tretej, teda Blythe. Hlavná hrdinka Blythe je žena, ktorá vlastne prišla o rodinu a hneď na začiatku vidíme, ako sleduje svojho manžela a jeho novú rodinu. Píše mu totiž list, v ktorom nám čitateľom chce ukázať, čo sa v ich živote dialo, kým boli spolu a čo sa dialo v jej rodine, keď bola ešte malá. Aj v tejto knihe sa rozdeľujú kapitoly na minulosť a prítomnosť. Takže otázka či je narušená matka alebo dcéra, nás sprevádza po celú knihu.

Autorka výborne vykresľuje psychológiu postáv.
Blythe mi prišla miestami paranoidná a vôbec si nechcela priznať pravdu. Nič neriešila aj keď vedela, že to tak je.
Violet bola malý satan, ktorý sa veľmi podobal knihe Andílek a opäť opakujem, že takéto decko by som doma nechcela.
Fox mi liezol na nervy s tým, že bol na strane všetkých okrem Blythe, a mal ju za totálneho blbca, ktorého netreba vôbec počúvať.

Odporúčam všetkým čitateľom, ktorí majú radi psycho drámu.
Žiaľ pre mňa toto kniha nebola, pretože ja osobne som pri knihe doslova trpela. Trpela som pri tom, ako som sa musela nútiť do čítania. Do strany 190 to bolo ešte ako tak fajn, ale potom to bolo za mňa úplne nudné, že som mala pocit akoby sa autorka nútila ešte niečo napísať. Samozrejme toto sú pocity len moje, a určite to neberte tak, že kniha je nejaký odpad. NIE! Iba mňa nebavila. Toto je ten typ psycho-drámy, ktorej som ani len nerozumela, ale hlavne mi celková kniha nesadla. Vám to odporúčam, pretože ľudia z tejto knihy doslova odpadavajú, a na databázeknih ma aj celkom dobré hodnotenie.

Pajic21
07.09.2021 4 z 5

Tento typ knížek mám rada, děj mě moc bavil. Pasáží z minulosti tam bylo na můj vkus až moc, zajímala mě primárně současnost, ale jinak za mě moc milé překvapeni! Těším se na další knihu.

Šebestová3
30.08.2021 3 z 5

Dlouho nuda až pak na konci na pár stránkách trochu dynamický děj. Nervydrásající bych to rozhodně nenazvala. Spíš psychologický román, pomalu plynoucí...veeelmi pomalu. Ale ne/vztah k mateřství a dětem vykreslil myslím dobře.

Hanaluna
27.08.2021 5 z 5

Kniha je skvělá, lehce jsem se ponořila do děje. Kniha udržuje napětí a nedá člověku vydechnout. Níže čtenáři píší, že věděli jak knhiha skončí. Ano to je v knize pocítí, avšak se domnívám, že rozhodně vás autorka drží v napětí a pochybách, zda to je opravdu tak jak myslíte.

bookcase
26.08.2021 5 z 5

Za mě skvělé. Taky jsem se neubránila srovnání s Dětskými zoubky, ale tohle bylo podle mě o fous lepší, temnější, drsnější, navíc ta du forma tomu přidala na zajímavosti.

Limboračka
22.08.2021 5 z 5

Konec možná v příliš křečovité póze, ale přesto hodnotím pěti hvězdami. Absolutně snadné ponořit se do děje, nechtělo se mi od řádků odtrhnout oči. Krásná práce s téměř antihrdinsky působící postavou, na jejíž počínání čtenář nahlíží s pochopením, které postavě nikdo jiný nemůže poskytnout.

Ajuszka
15.08.2021 5 z 5

Tahle kniha se mi, podobně jako Pravda nebo lež od C. Hoover, zaryla hluboko pod kůži. Příběh jsem hltala, opravdu mě to svým způsobem bavilo. Ale některé pasáže byly tak barvitě popsané, že jsem se párkrát neubránila slzám.
Violet bych dost připodobnila postavě Hanny v Dětských zoubkách..
Prostě spratek, který má ještě vražedné sklony..
Není to nic pro citlivé povahy.. Ale kniha se opravdu povedla