Druhá šance

Druhá šance https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/468004/bmid_druha-sance-34G-468004.png 4 419 137

Sci-fi českého autora o nekonečném putování za nadějí a jedním velkým tajemstvím. Všichni chtěli začít znovu, až nezůstal vůbec nikdo. Muž se svou malou dcerou hledají odpovědi a doufají, že jednoho dne konečně zapadne slunce. Ze své minulosti si pamatují málo, ale pomalu nacházejí další díly skládačky. Vydejte se s nimi na cestu za hranice své fantazie, protože čas a prostor změnily svůj význam. Román Druhá šance vás zavede jak do naší minulosti, tak vzdálené budoucnosti. Je příběhem o nezkrotné touze po lepším životě i jiskřičce naděje, kterou má v sobě každý z nás Nekonečné putování za nadějí a jedním velkým tajemstvím.... celý text

Mishi
14.11.2021 2 z 5

Kdybych měla tuto knihu popsat jedním slovem, tak to bude zmatek. To byl asi nejčastější stav, ve kterém jsem se při čtení nacházela.
Začátek byl slibný, jenže pak se to místo odpovědí začalo ještě více zamotávat, přibývaly postavy, dost často jen jakási "vata" pro dokreslení bůhví čeho...
Několikrát jsem měla chuť knihu odložit, ale nakonec jsem ji dočetla, chtěla jsem vědět, jak to vlastně dopadne... a musím říct, že jsem se vlastně skoro nic nedozvěděla. Zmatek pokračoval až do posledních stránek a žádné "wow, tak takhle to je" se nedostavilo.

Pepa0216
05.11.2021 5 z 5

Pro mě velmi příjemné překvapení. Přijde mi že knize paradoxně uškodila její mediální kampaň ve skupině Knižní závisláci na Facebooku. Sám jsem čekal nějakou dobu s objednávkou na další recenze. Teď vím že to byla chyba, stejně jako knihu v létě po koupi odložit a číst ji až teď. Příští knihu budu brát v před objednávce

Kniha je velice čtivě napsaná. Autor hodně přeskakuje mezi časy. Někomu to může vadit, když se začte a najednou je děj jinde, ale mě na té knize moc bavila její promyšlenost a to že nevodí čtenáře za nos a musíte si sami přijít na to jak spolu vše souvisí. Autor Vám otazníky vysvětluje opravdu po kapkách, takže to byl zážitek až do konce, kde do sebe všechno zapadne tak jak má. A na závěr i lehká kritika, asi pro mě nejméně podstatné věci na knize, ale přesto... Kniha obsahuje i playlist písní, které si jedna z hrdinek románu pouštěla cestou. Na Sportify jsem to pustil ke čtení, ale záhy jsem to vypnul. Ty písničky mě k té knize nesedí.

V úvodu listopadu je velice brzy na hodnocení nejlepších knih v tomto roce, ale jedno ocenění u mě ta kniha má:

Adam Pýcha: Druhá Šance - Literární debut roku 2021

Mapa2000
31.10.2021 odpad!

Měla jsem velká očekávání a to možná zapříčinilo tak velkou bolest.... Miluji sci-fi a fantasy, to jsou mé nejčtenější žánry. Ale tohle?
Postavy plynoucí... Ne... Ani dočíst mi knihu moc nešlo a musela jsem se do ní nutit. U některých knih si říkám, škoda papíru a tohle je jedna z nich. Bohužel.

milanříský
17.10.2021 4 z 5

Obavy, že se bude jednat o variaci na nepřekonatelnou Cestu, kvůli kterým jsem čtení odkládal, rozptýlila hned úvodní část, šmrncnutá kingovskou náladou a citem pro detail, byť klidně bezvýznamný. Paradoxně mi přímočarý úvod sedl nejvíc, Druhá šance je totiž hůře zařaditelný slepenec událostí, postav a časových rovin, ve kterém, přiznám, jsem se chvílemi lehce ztrácel.

Nevadilo, že svět a jeho zákonitosti nejsou komplexně vysvětlené a postupně se z detailů čtenář dozvídá fragmenty a vše si skládá dohromady sám, ale některé odbočky moji pozornost táhly jinam. Což nemusí být nutně negativum a jen osobně preferuji přímočařejší zápletky a semknutější obsah. Na druhou stranu jsem se několikrát přistihl, že o některých postavách (primárně Miles) bych chtěl číst mnohem víc, stejně jako o místech, kde na povrch probublávala syrová post apokalyptická atmosféra. Právě onu skokovitost, střídání míst a postav, beru jako minus, protože když jsem se do něčeho naplno ponořil, děj poskočil jinam. Přesto je Druhá šance chytře vymyšlenou knihou, která je sice chvílemi překombinovaná, ale v závěru ji zvládl autor ukočírovat a vše do sebe zapadlo. Pokud jste ovšem po cestě zásadní detaily nezapomněli.

LilianaFalcon
17.10.2021 3 z 5

Knížka podle mě není tak hrozná, jak tu mnozí píšou. Dostala se do rukou spoustě lidem, co tomuhle žánru neholdují a autor některým není sympatický.
Předem jsem od knížky radši neměla žádná očekávání.
Prvních pár desítek stránek bylo fajn, říkala jsem si, že příběh bude svižný a dobře našlápnutý a že mě čeká i nějaké to wau. Jenže místo toho, aby se pokračovalo v nastoleném tempu, se to začalo strašně vléct, pointu jsem odhalila na můj vkus až moc rychle a žádné wau se nekonalo.
Knížka podle mě měla rozhodně větší potenciál. Ale jako autorova prvotina, je to ve výsledku pecka.

matej8490
16.09.2021 5 z 5

Jako co si budem, šéf marketingu Knihy Dobrovský si tomu samozřejmě udělal obrovskou reklamu. Po přečtení ale musím říct, že mi to vlastně vůbec nevadí. Protože je to fakt dobrá kniha. Správně zmatená, na konci se to krásně spojí. Jen jsem měl občas zmatek v příbězích, které tam byly jakoby navíc. Trvalo mi, než mi došlo, že jsou tam jen na takový dokres. Knihu si budu muset přečíst určitě ještě aspoň jednou, přece jen to není lehké čtení, vyžaduje si sto jednotek vaší pozornosti.

lena.o.knihach
12.09.2021 2 z 5

Debut Adama Pýchy slibuje prvky mysteriózní, sci-fi, fantasy, postapokalyptický svět, zkrátka od každého něco. Takový multižánr mi nevadí, ale tady mi prostě nesednul.

Začátek mě zaujal, i když jsem se občas zarážela nad stylistikou. Postavy stále putovaly a putovaly, autor popisoval místa a prostředí a takhle to šlo dál a dál.
Bohužel to tak jednoduché nebylo. Mnoho časových rovin mi dalo zabrat a nevýrazné a těžko zapamatovatelné charaktery také.

Jakmile jsem jen na chvíli polevila v soustředění, byla jsem ztracená. A věřte mi, že bylo setsakra těžké se na Druhou šanci stále soustředit, když mě kniha k smrti nudila.
Ale já vytrvala. Říkala jsem si, že když už mě čeká psaní negativní recenze, tak musím vydržet, třeba to konec zlepší. No… :D

Ales04
09.09.2021 4 z 5

I když Scifi nepatří mezi mé nejčtenější žánry, tohle mě bavilo. Je tedy potřeba si prvně ujasnit všechny postavy v dané realitě, ale potom se čte kniha sama. Vždy jsem byl napjatý, kam je dóm přenese. Co bych vytknul, tak možná až přílišně detailní bojové scény, respektive "krvavé" scény. Z toho mě mnohdy mrazilo v zádech.

neubam02
28.08.2021 5 z 5

Knihu jsem začala číst v elektronické podobě a po pár stranách mi bylo jasné, že ji potřebuji i v papírové podobě ve své knihovně.
Kniha se skládá ze spousty příběhů. Může se vám zdát, že příběhy spolu nijak nesouvisí, ale později do sebe zapadají i sebemenší detaily. Autor mi přijde geniální, že dokázal napsat něco tak promyšleného.
Celkově nápad s Druhou šancí mi přijde super a řekněme si to narovinu, kdyby něco takového opravdu existovalo, každý by si to chtěl vzít.
Miluji knihy, které mě nutí nad nimi ještě dlouho po dočtení přemýšlet.
Po přečtení knihy přišel celkem šok, když jsem poslouchala Opravdové zločiny a zjistila jsem, že největší masakr z Druhé šance není žádný autorův výmysl, ale věc, která se opravdu stala.
Každopádně kniha mě opravdu hodně bavila a určitě se k ní ještě někdy vrátím.

Alinore
13.08.2021 3 z 5

Když jsem knihu začala číst, byla jsem hned nadšená. Od začátku nabízí pěkně zamotaný děj, který pěkně odsýpá. Několik zdánlivě nesouvisejících dějových linek, mezi kterými se postupně odhalují souvislosti. Svět je hezky vybarvený, ani chvilku jsem se nenudila. Jenomže 360 stránek uteklo jako voda, najednou jsem byla na konci knihy a zůstala jsem dost rozpačitá. Na to jak složitá hra se rozehrála, podle mě rozuzlení prostě nebylo dostatečné a na spoustu mých "proč" byla odpověď "protože prostě proto".

pch1976
31.07.2021 odpad!

Větší blbost jsem dlouho nečetla. A to mám tento žánr celkem v oblibě. Již dlouho se mi nestalo, že bych knihu odložila nedočtenou.

annettka1098
26.07.2021 3 z 5

Začátek knihy mne úplně uchvátil a já chtěla číst pořád dál a dál. Postupně to ale získávalo na takové složitosti, že si do teď nejsem jistá, že jsem vše pochopila a hlavně pochytila. Své na tom samozřejmě hraje také to, že jsem knihu nečetla úplně v ideálním čase, ale v průběhu stěhovaní. Mezi čtením jsem tak někdy měla i dva dny mezeru a pak jsem se jen hodně špatně v příběhu orientovala.

Kniha obsahuje velmi mnoho zajímavých námětů, myšlenek a příběhů a mne při čtení hodně mrzelo, že mám vše jakoby zkrácené. Druhá šance by si podle mě zasloužila být sérií klidně o 3 dílech, ve kterých by příběhy, ale především úžasné nápady autora byly více rozpracovány. Autor vymyslel úžasně zajímavý svět, nicméně já jsem ho bohužel nebyla schopná dostatečně pochytit, což mne velmi mrzí.

HODNOCENÍ: 70 %

Jestli máte rádi záhady a nevadí vám otevřené konce bude se vám Druhá šance rozhodně líbit.

Clairka
20.07.2021 1 z 5

Dva týdny jsem knihu četla...a i tak jsem dala jen 168 stránek. A to jsem se na ni fakt těšila, ale asi to není nic pro mě. Třeba někdy jindy...

knihomolka_jaja
17.07.2021 5 z 5

Wow! Pokud jste milovníky postapokaliptické sci-fi, tak vám tahle knížka vezme dech. Nebo alespoň u mě to tak bylo a to se mezi velké milovníky sci-fi teda opravdu nepočítám :-) . Příběh je složen z několika různých pohledů a hodně se tam skáče nejen v čase, ale i mezi jakýmisi alternativními realitami. Mě to ale vůbec nevadilo ba naopak. Líbilo se mi, jak autor kousek po kousíčku odkrývá celý děj. Líbil se mi způsob, jakým mi servíruje další kousíček skládanky, díky kterému se mi před očima odehrával neuvěřitelný příběh jednoho světa (nebo více světů?). Knížka je napínavá od začátku až do konce. Nenarazila jsem snad na jedinou nudnou kapitolu. Obdivuji jakým způsobem si autor dokázal zahrávat s časem aniž by se sám ztratil. To je totiž něco, co nezvládne jen tak někdo. Za mě prostě skvělá knížka od začátku až do konce, ke které se jedou ráda vrátím!

Refadora
16.07.2021 2 z 5

Knížku jsem si koupila kvůli jejímu autorovi, který je mi sympatický z facebookové skupiny knihkupectví. Nejsem čtenářkou scifi, ale moc se mi líbil jeden seriál, ve kterém se cestuje v čase a prostoru (Dark), tak jsem doufala, že by kniha pro mě mohla být zajímavá. Bohužel z knihy mám rozporuplné pocity.
Autor bezpochyby umí psát a výpravné pasáže z jiných světů bez hlavních hrdinů mně moc bavily.
Co se týče hlavních hrdinů a jejich putování, v tomto ohledu jsem byla zklamaná, protože hlavní postavy jsou popsané tak málo, že jsem si k nim nedovedla vytvořit vztah a jejich osud mi byl skoro lhostejný. Chápu, že to má opodstatnění v zápletce, kdy nebylo možné předčasně odhalit identitu osob, ale přesto bych byla ráda za nějaké bližší seznámení alespoň s jejich pocity a povahou.
Dále mi v hlavním příběhu chybělo více konverzace a celkově interakcí mezi postavami- dost často někdo pouze někam jde a autor popisuje, jak to tam vypadá a jaké na člověka čekají překážky, ale to je veškerý děj.
Samotný příběh byl opravdu komplikovaný a autor má můj obdiv, že něco takového vymyslel a dal dohromady, ale jak už zmínili jiní čtenáři, občas je frustrující, když se příběh pořád jen zaplétá a nenabídne téměř žádné částečné rozuzlení v průběhu příběhu.
Z knihy jsem měla tedy trochu pocit, jako bych četla encyklopedii nebo řešila rébus, ve kterém bylo mým cílem hlavně dostat se na konec, spíš než že by mně opravdu zajímalo rozuzlení.

LuckaLO
07.07.2021 5 z 5

Knihu jsem si původně vůbec neplánovala koupit. Nezaujala mě anotace, obálka, žánr... Až moc přehnaná propagace na FB skupině mě odrazovala ještě víc. Pak jsem si přečetla větu "pro fanoušky Stephena Kinga" a Druhou šanci jsem tedy přihodila do košíku.
Ke knize jsem přistupovala skepticky, vůbec se mi do ní nechtělo, ale musela jsem zjistit, proč se tahle prvotina přirovnává k dílům Mistra.
Dnes jsem ji dočetla a popravdě můžu napsat, že jsem mile překvapena. Kniha se čte moc dobře, děj hezky ubíhá a kolikrát jsem se nemohla odtrhnout od čtení a jít spát. Líbily se mi dómy i představa druhé šance. Skvělá byla kapitola o "mizející lodi". Víc psát nebudu, abych nechtěně nenapsala spoiler. Jen možná to, že do Kinga to má dost daleko, to přirovnání se moc nepovedlo.
Na prvotinu je to opravdu skvělý, propracovaný a zajímavý příběh. U druhé knihy od Adama už tak váhat nebudu.

Martin.Truman
04.07.2021 5 z 5

Přečteno za jeden jediný den, což už se mi tedy hodně dlouho nestalo. Samozřejmě bych k tomu mohl mít nějaké připomínky a to hlavně v podobě některých nedořečených / nedovysvětlených témat, ale mě to nijak zážitek nekazilo. Vnímám to tak, že to byl záměr autora, což plně respektuji. Velmi milý literární debut a těším se na další knihy autora. Předávám své věhlasné doporučení a plný počet bodů.

Tereziee
28.06.2021 3 z 5

Druhá šance je opravdu hodně diskutovaná kniha. Buď tu jsou samé nadšené komentáře nebo komentáře plné hejtů. Tak moc mě zajímalo, jaká kniha je, že jsem se do ní musela pustit, i když sci-fi není úplně můj žánr. No a musím říct, že to nebylo vůbec špatný. Střídá se zde spoustu časových rovin takže věřím, že to někomu mohlo dělat při čtení problém. Kupodivu se mi ale dařilo zorientovat docela dobře. Nakonec totiž souviselo všechno se vším a hezky to do sebe zapadlo. Přece jen mi ale na konci chybělo něco víc. Nějaké souvislosti nebyly dovysvětleny tak, jak bych si představovala. Takže hodnotím takovým průměrem. Čtení mě bavilo, ale mohlo tam být ještě kapku něco vic. Rozhodně si ale nemyslím, že je kniha taková hrůza, jak tu někteří píší. Druhá šance si rozhodně zaslouží šanci na přečtení.

Beata.Knihařka
26.06.2021 5 z 5

Objednáno k nám do dalekého / nedalekého Německa a dorazilo doslova rychlostí blesku. To se sice knihy netýká, ale potěšilo mě to opravdu moc. Cestování není nyní jednoduché a jakýkoliv kontakt s naší domovinou je skvělý. Asi bych měla říci, že jsem docela vášnivou čtenářkou fantasy a sci-fi. Od příběhu jsem tedy očekávalo dobrodružný příběh, který nebudu chtít odložit a přinese mi nový svět, který jsem ještě neznala. To bylo dodáno ze sta procent, ale bylo tam i něco navíc. Příběh byl postaven opravdu zvláštně a já jsem stále více měla pocit, že sleduji film a směřuje mě to k nějakému zajímavému konci, který nečekám. A to se stalo! Kniha je skvělá, tak ji dejte šanci. PS. Kdo dává odpad, tak má nějaký osobní problém :) knihou to fakt nebude.

Koprovka92
24.06.2021 odpad!

Tato kniha mě tak rozhněvala, až jsem si z toho založila účet na DK.
Po masáži v autorově FB skupině jsem se rozhodla, že se tedy taky podívám o co tu jde s tím "úplně pro čtenáře Kinga". A jde tu zjevně prostě o marketingové schopnosti pana Pýchy a jeho FB roztleskávačky. Na té knize totiž není dobré vůbec nic. Jazyk žáka základní školy, který se snaží znít hrozně chytře a navíc napumpuje celou knihu hlubokými obraty, kterými se asi inspiroval u Coelha. (A tyto při tom dávají ještě menší smysl. Možná by to bylo celé o něco lepší kdyby si to aspoň nehrálo na něco hrozně objevného.) Stylistika příšerně nečeská, divná a špatně použitá spojení, tempo kulhavé.
Některé scény jsou tu vyloženě zbytečné a na efekt. (A velice často se odehrávají úplně nerealisticky a jsou tam jen proto aby se autor mohl chvástat, že napsal dlouhou knihu.) Postavy jsou strašně divně napsané a nepřirozené a připadá mi naprosto nemožné si je oblíbit. Od začátku do konce (chtěla jsem to znechuceně odložit po dvaceti stranách, ale pak jsem se kousla a rozhodla se to dočíst a jít se veřejně vyřvat na net) jsem si v hlavě jen opakovala „cože“ a „proč“. A kdyby nestačil hloupý obsah, máme tu ještě neoriginální obálku z Malování a playlist, který mění žánry i náladu a tvoří tudíž ještě větší pasqil, než kniha samotná. Dala bych aspoň hvězdičku za ty černé desky, ale i tam musel dozadu narvat reklamní výkřik, takže nic.
Připadá mi strašně nefér že česká nakladatelství odmítají tolik autorů, ale jsou ochotná vydat takový výblitek jen proto, že pro ně autor pracuje.