Drahá Ijeawele alebo Feministický manifest v pätnástich radách

Drahá Ijeawele alebo Feministický manifest v pätnástich radách https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/453254/bmid_draha-ijeawele-alebo-feministicky-m-mQS-453254.jpg 5 137 24

Chceme byť lepší. Zbaviť sa predsudkov. Aj tých najskrytejších. Ale kedy s tým začať? Najlepšie hneď teraz! S pokračovaním slávneho feministického manifestu Chimamandy Ngozi Adichie! Všetci by sme mali byť feminist(k)ami, povedala nám Chimamanda Ngozi Adichie vo svojej rovnomennej eseji. A potom sa jej kamarátka z detstva opýtala, ako má vychovať feministku zo svojej maličkej dcéry. Výsledkom je osobný a priamy list, z ktorého sa napokon stal ďalší svetoznámy feministický manifest. Chimamanda Ngozi Adichie nám ukazuje, aké obrovské a fatálne chyby robíme už pri výchove svojich detí. Od samého začiatku vštepujeme malým chlapcom, že sú dôležitejší ako malé dievčatká, a naopak. No bez toho, aby sme sa tento stav pokúsili zmeniť, nikdy nevytvoríme spravodlivý a rovný svet. Táto kniha je určená matkám ako aj otcom. Je kritickým pohľadom na nespravodlivosť vo svete, ale aj návodom na to, ako sa pokúsiť o zmenu. V neposlednom rade je to však krásna úvaha o rodičovstve. Chimamanda Ngozi Adichie trvá na svojom – musíme si byť rovní –, bez ohľadu na farbu pokožky, pohlavie, či vierovyznanie. Hovorí nám to vo svojich skvelých románoch a rovnako aj v silných populárnych esejach. Malá, ale silná knižka Drahá Ijeawele alebo Feministický manifest v pätnástich radách vychádza v preklade Kristíny Karabovej.... celý text

Literatura světová Fejetony, eseje Literatura naučná
Vydáno: , Absynt

Dear Ijeawele, or A Feminist Manifesto in Fifteen Suggestions , 2017

Elsinor024
13.08.2018

Autorka je statečná a hrdě o sobě prohlašuje, že je feministka. Ať si každý myslí, co chce. Podle mne je to v tom dobrém slova smyslu - prostě vzdělaná, příjemná, mladá žena, která si všímá stereotypů kolem sebe (které nejsou zrovna k ženám přátelské) a chce je změnit.
Není to zapšklá dračice, která nenávidí všechny chlapy a věci kolem nich, jak bohužel velká část populace význam toho slova vnímá...
Ne se vším v knize úplně souhlasím. Třeba genderově nerozdělené hračky. Ze zkušenosti se svými dětmi vím, že holčička si občas hraje s autem a bagry, ale ta panenka s dlouhými vlasy je prostě nej a vyhrává na celé čáře - a je to v drtivé většině případů. Autíčka můžou být rozestavěná po celém pokoji.
Určitě je ale dobré auta a kladívka holčičce z ruky nervat, pokud je to třeba jinak. Mám známou, naprosto spokojenou odbornici na parní turbíny, která si s panenkami jako malá asi moc nehrála:)
Rady manifestu hodně číst, nesnažit se za každou cenu zalíbit ostatním, nemít manželství jako životní cíl, kriticky přemýšlet nad vlastní kulturou a bezhlavě nepřejímat její doporučení atd., jsou super.

Lenny33
26.07.2018 5 z 5

Zatímco brožurka Feminismus je pro každého mě spíše zklamala, tato byla opravdu úžasná a mně nezbývalo než souhlasně pokyvovat hlavou.
Ve Feministickém manifestu v patnácti doporučeních je zmíněno mnoho témat a problémů, ale co je hlavní, jsou zde i rady jak proti nim jednat.
Za mě rozhodně povinná četba pro všechny matky, aby se vychovala nová generace, pro kterou nebude feminismus sprosté slovo, ale naopak za něj budou bojovat.

amaenium
21.06.2018 5 z 5

Milá Ijeawele, děkuji, že jsi svolila aby se tvůj soukromý dopis vydal jako kniha a tak se i k nám ostatním dostalo těchto patnáct užitečných rad, jak vychovat co nejvíce jedinečného člověka. Tolerantního, se smyslem pro rovnost a spravedlivost. A taky děkuji, že jsi o tyto rady požádala tuto skvělou autorku!

iprochazkov
19.06.2018 5 z 5

Zajímavá knížečka o tom, jak ve výchově předcházet genderovým stereotypům.