Doktorka z domu Trubačů

Doktorka z domu Trubačů https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/136133/bmid_doktorka-z-domu-trubacu-DzU-136133.jpg 5 998 246

Beletristicky zpracovaný životní příběh doktorky V. Kálalové-Di Lottiové, která ve 20. letech minulého století založila v Bagdádu československou nemocnici. Obsahuje čb. fotografickou přílohu.

Siraelxy
24.01.2014 5 z 5

Krásná....tak ráda bych se s ní znala, s dr. Kálalovou, musela být úžasná, tak.....člověčí. Tak nezlomná, při vším co prožila, ztratila to nejcennější a přece nezatrpkla. Jedna z mála knih, kde jsem si podtrhla věty či odstavce.

AlenaV
18.01.2014 5 z 5

Neuvěřitelný příběh jedné odvážné a tvrdohlavé ženy. Klobouk dolů.

martina.riz
16.01.2014 5 z 5

Příběh paní doktorky byl opravdu smutný. Byla obdivuhodná. Až mrazí, když vím, že se všechno opravdu stalo.

pocketka
01.08.2013 4 z 5

Na začátku této knihy jsem měla trošku problémy se čtením, protože mi opravdu nesedla povaha Vlasty. Pokud bych měla hodnotit právě doktorku a nebo knihu, tak by mé hodnocení byly naprosto rozdílné. Příběh nenásilně sděluje atmosféru války a čte se velmi dobře. Určitě se ke knížce ještě jednou vrátím.

hlina
23.07.2013 5 z 5

Naprosto neskutečná síla. Obdivuhodná žena. Četla jsem jedním dechem.

hankapimi
24.05.2013 4 z 5

Ze začátku jsem si musela zvyknout na strohé a popisní vyprávění o Istanbulu a hlavně Bagdádu, kde doktorka Kálalová mnoho let žila, založila čsl. nemocnici, kam by naši lékaři mohli jezdit a studovat tropické nemoci, měla tam plno přátel, manžela, děti.. Kniha se dotkne i mnohých tragických osudů druhé světové války a lídí, které postihla. Je to neobyčejně poutavavý příběh o silné, nesobecké Vlastě Kálalové di Lotti z Bernartic, vždycky ochotné druhým pomoci, posunout je někam dál a rozšířit jejich obzory... V době, kdy byla už sama velmi nemocná, pořád se u ní v Bernarticích scházeli děti, studenti a přátelé, které vyučovala cizím jazykům a poskytovala jim do života cenné rady.
Při čtení této knihy jsem si vybavila jinou knihu o silné osobnosti, která jde za svým snem odhodlaně, zarputile a nikdy se nevzdává ! Napsal ji John Knittel a jmenuje se Hakim a ta se mi také velmi líbila, doporučuji si ji přečíst !

mstipe
23.05.2013 5 z 5

Naprosto souhlasím s komentářem čtenářky "iva.germek", minulý týden jsem přečetla Doktorku a před malou chvílí Troufalý autor osud. Už během čtení těchto knih jsem byla rozhodnutá Bernartice navštívit, na internetu si hledám informace o paní doktorce a panu učiteli Hodíkovi. Jsem z knížek nadšená!

iva.germek
21.05.2013 5 z 5

Už dlouho jsem nečetla tak dobře napsanou knížku.Jsem natolik nadšená,že plánuji návštěvu Bernartic a podívat se na dům paní doktorky.Už jen pár dalších zajímavých věcí si člověk najde na netu,doufám že ještě něco bude v Bernarticích.Všem doporučuji přečíst,moc mi tato knížka pomohla v náhledu na můj život a stav i v této době.

Katja
27.04.2013 5 z 5

K této knize jsem se dostala náhodně díky serveru "BiblioHelp" a mohu s cistym svedomim napsat, že mi zachránila dusevni zdravi v dobe, kdy jsem zazivala stejně jako dr. Kálalová stesk po domově, ale sílu, kterou měla ona, jsem já neměla a načerpala jsem ji právě z této knihy. Obdivuhodný příběh ženy, která i přes všechny naschvály osudu vydržela a nikdy se nevzdala. Knihu mám vždy u sebe a dodnes se k ní vracím. Je to opravdu kniha, ktera leci. Velké díky Iloně Borské - za tuto i další její knihy.

betka
12.04.2013 5 z 5

betka
četla jsem jedním dechem,život této silné ženy je neuvěřitelný až opojný jak silné víno. U konce mě bylo velmi smutno . .

mayinka
04.04.2013

Precteno o velikonocich 2013. DOslova jednim dechem. Znam osobne prof.Slipku, ktery "stridal" dr. Kalalovou v Bagdadu a psal do knihy doslov. I on je velice zajimava osobnost. O vikendu se chci jet podivat do Bernartic a zajdu i na hrbitov pozdravit pani doktorku.

MartinaP
09.03.2013 4 z 5

Nádherná kniha o obdivuhodné ženě. Určitě doporučuji si přečíst.

Renava
27.12.2012 4 z 5

Skutočný príbeh českej doktorky Vlasty Kálalovej-di Lotti čitateľa oboznámi so životnými zápasmi, výhrami a prehrami tejto (podľa popisu autorky) nenápadnej, vzrastom maličkej, zato obdivuhodnej a nadpriemerne inteligentnej ženy, hovoriacej 14 jazykmi. Hoci jej životný úsek strávený v Bagdáde, kde založila československú nemocnicu, bol plný vypätia a dobrodružstva, najviac odvahy od nej osud očakával po príchode domov, práve v posledných dňoch vojny, kedy ju postihla obrovská životná tragédia. Vnútorná sila tejto ženy je zarážajúca a zviditeľnenie jej osoby cez literárne dielo bol nepochybne vynikajúci počin. Avšak jediné, čo mi na tejto knihe prekážalo, bol podtón akejsi všeobecnej idealizácie a chcem veriť, že to bolo spôsobené práve cenzurovaným vydaním (z r.1978), ktoré sa mi akousi náhodou dostalo do rúk. Bolo z neho zreteľne cítiť, že mnohé udalosti boli „okresané“ a podané tak, aby boli danou dobou spoločensky a politicky stráviteľné, skrátka, možno až príliš mi z mnohých viet dýchala na chrbát socíkovská strojenosť, umelá uhladenosť slovného prejavu...Silené potieranie všedného luxusu bežných Američanov a očierňovanie života na západe bolo miestami tak trochu úsmevné, i keď na druhej strane je pochopiteľné, že bez týchto „kozmetických zákrokov“ by kedysi kniha vydaná nebola....Predsalen, lekárka prežila veľkú časť svojho života v zahraničí a tieto životné úseky v knihe bolo nutné prijateľne podchytiť a popísať, inak by jej životopis stratil opodstatnenie. Napriek všetkému, je to trošku škoda, oveľa radšej by som sa o osude tejto zaujímavej ženy dozvedela bez spomínaných nánosov skresľovania a idealizovania.

Janiny
15.12.2012 5 z 5

Ze začátku jsem se tím trochu prokousávala, ale jinak krásný příběh

Lili
22.10.2012 5 z 5

Ta síla! Vůle. Odvaha. Píle. Kolik lidí takových je?
Už dlouho se mi nestalo, aby se mi knížka takhle vryla pod kůži. Zapomenete na svůj život a žijete ten napsaný, uvnitř knihy. A tak by to přeci mělo být! To je ta krása čtení.

„Nemilujeme, co je krásné, ale vidíme krásu v tom, co milujem.“

valentýna
11.08.2012 5 z 5

Neobyčejný příběh neobyčejné ženy, který stojí za přečtení.Z vyprávění i doložených fotografií je patrno kam až "dospěl" Bagdád a dnešní život v něm, zrovna tak se dotýká i hrůz druhé světové války, ve které přišla autorka o svoji rodinu.

maryzka
20.05.2012 2 z 5

Doktorka Kalalová měla pestrý a plodný život, bohužel se přimíchal i tragický osud.

rose
21.01.2012 4 z 5

Příběh ženy, před kterou můžeme jen uctivě smeknout. Prožila hodně plodný život, a že to někdy opravdu nebylo lehké. Ke konci už se to čte dost těžce.

hadak
17.12.2011 4 z 5

Bylo to výborné čtení, Vlasta Kálalová musela být pozoruhodná žena.

kilometr
16.11.2011 5 z 5

Nejlepší kniha Ilony Borské a moje druhá nejoblíbenější.