Doktorka z domu Trubačů

Beletristicky zpracovaný životní příběh doktorky V. Kálalové-Di Lottiové, která ve 20. letech minulého století založila v Bagdádu československou nemocnici.
Obsahuje čb. fotografickou přílohu.

https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/136133/big_doktorka-z-domu-trubacu-DzU-136133.jpg 4.6804

Kniha Doktorka z domu Trubačů

zulvisek
předevčírem

Ještě se mi nestalo,abych z nějaké hlavní postavy z příběhu měla tak rozporuplné pocity.
Z jedné strany byla doktorka Vlasta objetavá,přátelská a co dokázala ve své lékařské profesi je hodno obdivu.
Ze strany druhé,mě velice "rozčilovala".
Byla dost sobecká a namyšlená.
Vzala si Itala a říkala mu Jiří? On jí taky snad neoslovival po italsku.
Děti by klidně poslala na výchovu do Čech a sama zůstala v Bagdádu
Drahuška před cestou do školy musela obstarat,kozu,nákupy... A milostpaní si šla ještě hajnout.
S Drahuščinou halenkou a káráním Jarmily to taky přehnala.Totéž s Rudolfovou ženou....
A co ten Giergovo syn.Že se s ním ani nepokusila za celý život spojit?
Nevím no....
Každopádně jsem ráda, že jsem knihu dočetla a vím,že už se k ní nevrátím

Rihatama
24.12.2021

(+ SPOILER) Cestovatelka a lékařka Vlasta Kálalová-Di Lottiová šla za svým velkým snem. Na své cestě musela překonávat překážky, které by ne pro někoho, ale pro naprostou většinu lidí byly nepřekonatelné. Na počátku 20. století, kdy v drtivé části světa vládnou muži, vystudovala nejen medicínu, ale dokonce i obor chirurgie, ženám v té době nedostupný. Naučila se celou řadu jazyků (12 a více) a sama se vydala na Blízký východ naplnit svou vizi za cenu bolestných osobních obětí. Chtělo by se říct, že nic pro doktorku Kálalovou nebylo nemožné.

Borská zpracovala život jedné mimořádné osobnosti, o níž jsem toho věděla pramálo. Literární nedostatky knihy vyvažuje osobnost samotné Kálalové. Ocenila jsem taky řadu vhledů do irácké, arabské kultury a společnosti i zachycení změn, které se zde od doby působení doktorky Kálalové udály. Působení v iráckém Bagdádu však tvoří jen omezenou část jejího života. Její život i zásluhy jdou daleko nad rámec projektu první československé nemocnice v Bagdádu, kam se vydala studovat tropické nemoci. Byla to pozoruhodná žena, která doufala v rozvoj česko(slovensko)-iráckých vztahů. To však ještě nebyl u moci Saddám Husajn a spolupráce se tak rozvinula prakticky jednosměrně. Jméno Československa, České republiky, však tato zarputilá, nezlomná žena v Bagdádu a v lékařských kruzích nepochybně zvěčnila.

Anitram22
16.12.2021

Krásně a živě napsaný příběh mladé lékařky.

Evaho73
05.12.2021

Doktorka z domu Trubačů je veľmi autentický vyskladaný príbeh výnimočnej a obdivuhodnej ženy.
Vlasta Kálalová-di Lotti... koľko superlatív si zaslúží jej osobnosť ? Mnoho. Ako jedna z mála dokázala využiť svoje talenty aj v prospech iných, slabších, chorých, chudobných, všetko svojím spôsobom bezradných ľudí. Nezlomila ju ani najväčšia tragédia, vyvráždenie vlastnej rodiny, možno ju len posunula do ústrania, aby odtiaľ ďalej pomáhala a rozdávala svoju múdrosť a inteligenciu.
Autorka ma tiež môj neskonalý obdiv, že týmto svojim dielom stále odovzdáva svedectvo o živote, ktorý by mal byť príkladom pre každú generáciu.

lazenskaveverka
16.11.2021

Seznamte se s paní doktorkou Vlastou Kálalovou. Zevrubně jsem příběh této výjimečné ženy znala. Na knihu jsem se těšila, ale bohužel její zpracování je hodně zkratkovité a popisné. Škoda, že autorka nestihla paní doktorku více vyzpovídat. Při čtení jsem měla spousty otázek, které kniha nezodpověděla. O doktorčině duši se toho mnoho nedozvíme. Zajímaly by mne její názory, myšlenky, motivace. Jaká byla doopravdy? Ale i tak jsem s ní strávila hezké chvilky na marodce.

Knihomolka506
11.11.2021

Příběh nám přináší pohled na život a práci jedné české doktorky. Až na to, že ta doktorka nebyla jen tak někdo... Vlasta Kalálová nejen těžce dřela a pracovala v Iráku, ale také založila nejspíš první československou nemocnici v Bagdádu.

Jessica007
09.11.2021

Krásná kniha. Paní doktorky si velmi vážím. Doporučuji.

FoxFox
27.10.2021

(+ SPOILER) Přečteno v rámci Čtenářské výzvy 2021. K této knize bych se jinak asi nedostala, díky tomuto projektu za vystoupení z „komfortní zóny“ a obohacení se o další čtenářský zážitek. Na to, že se jedná o biografii, se knížka četla velmi dobře. Nejvíce mě bavily pasáže, kdy Vlasta zakládala nemocnici v Bagdádu a léčila tamní obyvatele. Proto mě trošku mrzelo, že po nějaké době Orient opustila a už se tam nikdy nevrátila. Osud její rodiny ve válečných letech jsem četla se zatajeným dechem a vyústění jsem musela nějakou chvíli rozdýchat. Zajímavé a poutavé čtení, rozhodně doporučuji.