Doktorka z domu Trubačů

Beletristicky zpracovaný životní příběh doktorky V. Kálalové-Di Lottiové, která ve 20. letech minulého století založila v Bagdádu československou nemocnici.
Obsahuje čb. fotografickou přílohu.

https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/136133/big_doktorka-z-domu-trubacu-DzU-136133.jpg 4.6915

Kniha Doktorka z domu Trubačů

Filomena1961

Knihu, jak se říká, jsem přečetla jedním dechem a můžu ji z celého srdce doporučit. Osudy paní doktorky Vlasty Kalálové - Di Lottiové se mi vryly hluboko pod kůži. Je neuvěřitelné, jak byla statečná, inteligentní, vzdělaná, neúnavná a odhodlaná jít za svým cílem. Při tom celkem málo známá, i když měla ve své lékařské praxi obrovský přesah- její cesta do Bagdádu, kde založila vlastní nemocnici a tam se zabývala zkoumáním tropických chorob, by si zcela jistě zasloužila větší známost. Po návratu ji potkal krutý osud v Čechách, kde ztratila svou rodinu. Krásná autobiografie, kterou chci mít , stůj co stůj, ve své knihovně, i když už praská ve švech.

zuziV

Tak a teď mohu po dlouhatánské době napsat, že jsem přečetla knížku, která je skvělá a mohu ji dál doporučovat. Tak bravurně zhmotněný (až neskutečný) příběh neskonale odvážné, moudré, cílevědomé, silné a dobrodružné ženy (včetně výpisků z osobní korespondence), zkrátka, to si musíte přečíst.
"Dopis je rozhovor...Kdybys viděla, s kolika lidmi já týdně hovořím, a na jakou třeba dálku. Také kniha je rozhovor: ptáš se, co udělá tvůj hrdina, s kým se potká, jak všechno dopadne. Ptáš se a spisovatel ti odpovídá. A na jakou třeba vzdálenost, v prostoru i v čase. Pomyslelas někdy na to, jak fantastický vynález je písmo? Já vím, teď už bude pomalu nemoderní, ale já radši píšu.."

katerina3502

Výborná kniha o neuvěřitelném osudu jedné z českých doktorek, která měla odhodlání a neskutečnou odvahu.

esma

Žádné slzy a žádné vzdechy:
doktorsky věcně nám ukázala svou utýranou zemi, rodné Čechy.
Vzpomněla jsem si : já ji znám. Ten obraz vrytý do paměti, Goyova žena v černém,
VÁLKA.
Znovu vždy stejná, po staletí,
Goyova černě oblečená žena,
o všechno obraná, o všechno okradená,
opřená o náhrobek vlastních dětí

Místo příspěvku jsem si dovolila citovat báseň norské spisovatelky Ingeborg Hagenove, přítelkyně paní doktorky, protože lépe než já dokázala vystihnout celý její život.

slunicko1958

Jsem velmi spokojená. Knížka se mi četla velice dobře, spisovatelka se vyjadřuje s lehkostí. Text je prokládán úryvky dopisů doktorky Kálalové i útržky z deníkových záznamů její dcery. Zajímavé byly také moudré myšlenky v dopisech orientálních učenců.

"Rozlučme se, dokud se smějeme."

Četla jsem vydání, které je doplněno fotografiemi. Dokonce doslovy jsou čtivé a zajímavé. Nádherné čtení.

Andzelka85

Neuvěřitelný životní příběh. Divím se, že z toho ještě nikdo nenatočil film...
Paní doktorka musela být výjimečná žena - inteligenci, vůli, pracovitostí. Fascinovalo mě - že v té době zvládla vystudovat medicínu, mluvila mnoha jazyky, odvážila se v té době jako žena sama do Bagdádu, jak se vyrovnávala s tou tragédií a že nezahořkla, al dál se snažila pomáhat a žila aktivně, jak moc cestovala.. jak už někdo psal, chyběly mi zmínky o tom, jak to měla a režimem (pochopitelně, když to bylo napsáno v té době) a jak to, že mohla tak cestovat.. Jo a nemyslím si, že by Radbor měl potíže kvůli tomu, že na něj mluvili mnoha jazyky v dětství, spíš měl třeba Aspergrův syndrom nebo vysokofunkční autismus (takže za to jeho matka nemohla, jak si možná vyčítala).

Merlinit

Po stránce jazykové nic zvláštního, ovšem výpovědní hodnota obrovská a životní příběh neuvěřitelný.

Chesterton

[audiokniha]
O téhle knize vím od střední školy, proč jsem se jí vyhýbala?
Taková nádhera!

Obraz českých meziválečných časů je dokonalý. Líčení výletu tatínka Vlasty z Bernartic (miluju je) na chorvatský ostrov Krk i další střípky jsou skoro dechberoucí z dnešního pohledu.
Holčina z jihu Čech se naučí spousty jazyků, nakonec i arabsky, přežije pobyt ve Vídni kvůli němčině a po medicíně skoro s prázdnýma rukama vyrazí založit nemocnici do Iráku?

Styl psaní je chvílemi zratkovitý, útržky myšlenek, často nedopovězené věty. Zprvu jsem poslouchala opakovaně, ale rychle mě strhnul dravý proud událostí . . .

Po návratu do Čech jsem se těšila na výchovu a osudy Drahomily Lydie Di Lotti (měla jsem v dětství kamarádku Drahomilu) a Ratbora . . .

Příběh jako celek je nabitý odvahou, statečností, ale hlavně nadějí za všech okolností. V temnotách roklí po nacismu nachází Vlasta záchranu ve vlastní činorodosti a lásce k lidem.
Fascinující příběh, který nezastírá ani negativní vlastnosti téhle silné osobnosti, jejíž zdravé kořeny vyrůstaly právě z domova jejích rodičů.
Skoro se ani nechce věřit, že Vlasta roku 1914 vystoupila z Církve, protože její úcta a láska k lidem a životu působí jakoby vyrůstala z hluboké víry.
Pestrý a hluboký zážitek z příběhu o naději. Autorka knihy i Jana Stryková v audiopodobě odvedly skvělou práci!
10/10