Doktor Živago

Doktor Živago https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/47571/doktor-zivago-47571.jpg 4 646 124

Román Doktor Živago, dlouhá léta ve vlasti autora i u nás obestřený fluidem zakázaného, vyvolal rozruch a paniku hned v r. 1956, kdy jej Pasternak dopsal a nabídl k uveřejnění. Neuspěl. O rok později vyšel rusky v Itálii, zanedlouho pak italsky, anglicky, švédsky, norsky, francouzsky a německy. Roku 1958 byla spisovateli udělena Nobelova cena, kterou však byl donucen odmítnout… Jednotlivé části románu zachycují klíčové okamžiky života titulního hrdiny Jurije Živaga, spojené s významnými společenskými událostmi v Rusku: 1905 – ruská revoluce a stávky dělníků, první světová válka, revoluce 1917, porevoluční vývoj. Jako červená nit se románem vine láska, děj je rovněž prostoupen úvahami o smyslu života a umění. Mimořádnou roli sehrává v díle náhodná osudovost, která vstupuje do životů jednotlivých postav a vzájemně je propojuje. Podle románu byl r. 1965 natočen úspěšný film ověnčený pěti Oscary.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , NLN - Nakladatelství Lidové noviny

Доктор Живаго (Doktor Živago) , 1957

Mel
29.05.2012

Zpočátku mi tato kniha dělala problém kvůli všem těm postavám, jako asi většině.
Pasternak zajímavě popsal proměnu jeho milovaného Ruska, nejprve se snaží nehodnotit, jak však revoluce pokračuje a jak hrdina dospívá, autor začne zastávat určitý názor - a je proto pochopitelné, že v SSSR tato kniha byla odmítnuta.

Ay.Le
04.05.2012 4 z 5

ze zacatku jsem se taky ztracela, pak uz me jen stval obcas sam zivago svym chovanim a taky to, ze neznam detaily rijnove revoluce, abych tomu mohla uplne porozumet, coz ale neni chybou knihy ani zpusobu, jak je to napsane, spis je to dobry popud k samostudiu:)

clairvoyant
22.09.2011 5 z 5

Přemýšlel o tom, jak se několik existencí rozvíjí vedle sebe, jak se jedna vedle druhé pohybuje s různou rychlostí, o případech, kdy čísi osud předběhne v životě osud druhého, a o tom, kdo koho přežije. (přesně o tom je tato kniha).

zuzanka
08.08.2011 4 z 5

Začátek se sice nesl v duchu neustálého vracení se o pár stránek dopředu, abych zjistila, kdo je vlastně kdo, nicméně poté jsem se už začetla a tak tomu bylo až do konce. Té osudovosti tam bylo na můj vkus možná až moc, autor se opravdu držel hesla "vše souvisí se vším", až to bylo místy trochu podezřelé, ale i tak dávám čtyři hvězdičky a jdu si prostudovat něco o VŘSR... :)