Ke dnu

Ke dnu https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/330755/bmid_ke-dnu-fwR-330755.png 4 928 271

Do tmy série

V době prvních mrazů na konci listopadu je v močálech na kraji města nalezeno mrtvé tělo manželky lékaře Marka Diviše. Mezi obyvateli se začíná roztáčet kolotoč úvah, spekulací a pomluv. Osudy postav se kříží a praskají jako dráty elektrického vedení stožárů v polích za městem. Román Ke dnu volně navazuje na úspěšnou prvotinu Do tmy, za niž autorka obdržela roku 2016 Magnesii Literu za prózu.... celý text

SirChico
16.04.2023 1 z 5

Posloucháno jako hra od Českého rozhlasu.

Tak já vám nevím. Nedávno jsem poslouchal A uzřela oslice anděla od Nicka Cavea a tohle Ke dnu mi přišlo stejně nezajímavé a mdlé. Asi mi chybí to pravé básnické střevo nebo co, ale obě tyhle dílka jsou spíš taková sbírka lidského hnusu a vhled to bídy a zbytečnosti lidského bytí. Normálně mi to moc nevadí - dá se říct, že si v lidské špíně i rád hovím, ale musí k tomu být silný a zajímavý příběh. Ten tady není - prostě se jenom lidem dějou špatné věcí proto aby se jim ty věci děli. Všichni jsou nasraní vrazi a zloději a nikdo v sobě nemá trochu soucitu. K tomu všemu přidejte hromadu neuzavřených a nesmyslných příběhových linek. Co se stalo s Uhlířem, co tam měla znamenat ta druhý příběhová linka matky s dcerou a jsou tam teda vodníci? Trochu jsem doufal, že bude autorka odvážnější a na konci na nás vykoukne trochu paranormálna - které je tam mírně naznačeno, ale nic z toho. Přece jenom Nick Cave byl alespoň poetický a pokoušel se v hnusu najít krásu, ale tohle je jenom taková instantní deprese bez invence.

LadaLil
15.04.2023 3 z 5

Kniha je velmi ponurá, temná, příběh sleduje několik hrdinů a přitom neprozradí víc než li je pro daný okamžik nutné. Věty jsou výborně vystavěné, bohaté, jazyk je moderní a přitom se nepodbízí. O to víc jsem se těšila na vyústění, rozuzlení, něco co by ve mně knihu ukončilo. A protože se tak nestalo, v podstatě jsem z knihy vypadla, nemám pocit z zakončení a rozloučení s postavami. Mé nižší hodnocení reflektuje zejména závěr.

Linda007
18.02.2023 5 z 5

Podivné, ale opět skvělé. Všichni byli hodně zvláštní, nejnormálnější byla snad Milada. Ta Anička, nechtěla bych mít takové dítě..

Len2očka
11.02.2023 4 z 5

Na můj seznam TOP knížek se tahle neumístila,ale čtení mě bavilo,jsem ráda za dobré české autory.

Janadvorackova
18.01.2023 3 z 5

Trochu problematické pokračování prvního dílu.
Sice s několika známými hrdiny a poměrně srozumitelným příběhem, ale jako by to do rámce prvního dílu nezapadalo.
A hlavně... v té vesnici je naprosto každý cvok :).

R47
16.01.2023 1 z 5

Autorčino Do tmy mě uhranulo a nenechávalo v klidu. Její Před povodní mnou proplulo téměř bez povšimnutí. Teď se mi do ruky konečně dostal druhý díl volné trilogie a brzy odkládám úplně. Nedočteno. Další věci už si nedám.

Pine
09.12.2022 5 z 5

Tak jako jsem v Do tmy cítila nesnesitelné horko, v Ke dnu jsem se motala v cárech mlhy. Letošní listopadové počasí neskutečně podporovalo text autorky. Absolutně nechápu, jak se Bolavé daří přenést ten hnus z venku a marast prožitých dní na papír!?! Z té češtiny si sedám na zadek. Nevšední pojetí všedních životů obyčejných lidí. Na téměř 300 stranách se koncentruje bolest, tíseň, nejistota, osamělost, všudypřítomný chlad... ano, takový je život.
Dvě drobné výtky: postav bylo hodně (vůbec nevadilo, ze žádná není hlavní), tím spíš jsem nepochopila zálibu pojmenovat skoro všechny na M. A také jsem čekala nějaké propojení s první knihou.
...no, to syrové kuřecí maso budu cítit ještě  dlouho.
Jo a ten hřeben na obálce - boží!

Jessy
25.11.2022 3 z 5

Čekala jsem něco úplně jiného a měla jsem tedy problém se do knihy začíst. Trochu mi vadilo, že zde není jedna hlavní postava, která by táhla děj, ale spíše se jedná o mozaiku příběhů různých osob s rozdílnými problémy. Také na styl vyprávění si člověk musí zvykat, protože je velice popisný, spousta věcí zůstává v textu skryta a člověk musí zapojit svoji hlavu, aby si některá fakta domyslel, což určitě není na škodu, dodává to knize tajemnost a surovost a od čtenáře to očekává zapojení se.

ZuzanaK.
21.11.2022

Moje první setkání s A. Bolavou a určitě ne poslední.
Skvělé, poutavé, uvěřitelné, lidské, reálné, smutné i humorné, jako život sám. To vše i díky povedené dramatizaci na ČRo.

Maky78
20.11.2022 4 z 5

Pomalé depresivní čtení které se hodí na listopadové lezavo.
Skvělé popsaná příroda i povahy postav, dokreslovalo to atmosféru.
Nakonec je naděje, že se mlha rozplyne…
Audio

kramver
18.11.2022 4 z 5

Předchozí kniha Do tmy se mi líbila víc, protože byla soustředěná na jednu hrdinku. Tady jich z listopadové mlhy vystupuje hned několik. Opět jsem vhodně zvolila období pro čtení a letošní listopadové počasí se rozhodlo, že mi vytvoří autentické kulisy. Ani ty močály tak úplně nechyběly, kousek za domem mám přírodní meandry i to bláto se tam našlo. Atmosféra je to, co opět hraje prim. Anna Bolavá zde tu životní bolest a depresi vykreslila opět neskutečně dobře. Všechny postavy se s ní potýkají. Někteří ještě možná mají naději, jiní se v ní utopí jako v močálu. Nechybí trochu mysteriózní zápletky, která do té husté mlhy tak nějak patří.
Spousta vlhkosti, vlezavé zimy a trochu té plísně. Přitáhnout deku až ke krku, srkat horký čaj, zapálit svíčky a nechat se tím unést...

marketa3815
14.11.2022 1 z 5

Tak tohle se nepovedlo, po niterné, podmanivé a koncentrované knížce Do tmy dostane čtenář v Ke dnu roztříštěnou mozaiku jak v nějakém špatném seriálu. Bohužel knížku nedočtu, absolutně chybí atmosféra prvotiny a nějak mě ani nezajímají příběhy té spousty bezvýrazných postav.

yellowbanna
11.11.2022 3 z 5

Fascinující a uhrančivé, zároveň bolestně pomalé, šedé, mučivě pomalu odkapávající listopadové čtení.

Ada0004
02.11.2022 5 z 5

To jsem si zase smlsla! Hluboký nezapomenutelný dech beroucí zážitek ! Nádherný vypravečký jazyk, který vás pohltí. Baví mne autorčino barvité vykreslení přírody a míst, kde se odehrává - vše pod jejím perem ožívá a přímo vás vtáhne do knihy. Přečteno téměř na jeden zátah nedalo se tam ty postavy opustit a nechat čekat...

Vesmich
01.11.2022 5 z 5

(SPOILER) Chandra slovanská nevídaná! Pokaždé, když jsem společně s tam maminkou zajela na kole na noční do drůbežárny, stala jsem se vegetariánem, když jsem s babkou přešla můstek tam, už se nešlo vrátit zpátky a doktor? Tak ten si nehodil na půdě lano jen proto, že doktor už proto, že je doktor, musí něco vydržet. Přesto to ale není depresivní! Je to chandra, lezavá, mlhavá, studená a lepkavá, ale dá se rozpustit.

zazvorek
16.10.2022 5 z 5

Bezútěšné listopadové mlhy, močály a pole, zima, všudypřítomná zášť, tajemství, strachy a smutky, jako třešnička na dortu mysteriózní nádech. Není to hezké čtení, ale je to skvělá kniha. Dokonce mě bavila snad ještě víc než první Do tmy.

evvva
13.10.2022 5 z 5

Další z knih,kde můžete popustit uzdu představivosti, autorka úžasným způsobem dokáže navodit atmosféru a vy se po chvilce brodíte močálem,fyzicky cítíte syrovost mlh,lezavou zimu,stejně jako zatuchlost starého domu, vtáhne Vás do děje a Vy se rádi necháte, jste ochotně Aničkou, Hankou,starou Bartákovou ....super!!!

veriszv
20.08.2022 4 z 5

Volná trilogie Anny Bolavé mě docela pohltila a Ke dnu se mi líbila ze všech dílů asi nejvíc.
Staronové postavy, nová místa, nové problémy, podobná atmosféra.
Pokud něco Anna Bolavá umí naprosto dokonale, je to právě vytvoření pochmurné atmosféry, která člověka naprosto vtáhne a pohltí.
Zatímco první kniha voněla po bylinkách, tady je to spíš smrad drůbežárny, kde jedna z hlavních postav pracuje.
V knize se toho moc neuděje. Vlastně sledujeme běžné životy lidí někde v Jižních Čechách. Lidí, kteří mají spoustu bolestí a starostí.
Jedná se o problémy, které každý známe. Buď ze svého života nebo ze života lidí okolo nás. Nicméně neobyčejné jsou způsobem, jakým je Anna Bolavá vypráví.

Doubravka1975
17.08.2022 3 z 5

Volné pokračování knihy Do tmy, které se mi moc a moc líbilo, tak tady Ke dnu jsem se vůbec nemohla začíst. Je fakt, že jsem měla pořád plnou hlavu Anny Bartákové a jejího sběru , ale i tak, od začátku temné a depresivní čtení, vlastně celý příběh a všechny postavy. Postav zbytečně moc, těžko se v nich člověk orientuje. Návaznost na předchozí knihu , dohromady žádná.
Docela zklamání. Do dalšího dílu Před povodní se mi moc nechce

twigxi
12.08.2022 2 z 5

Velke zklamani. "Do tmy" me naprosto uhranulo. Tady jsem nedokazala udrzet pozornost a bylo to pro me doslova utrpeni. Autorka si sama na sebe upletla bic prehnanym mnozstvim postav, ktere jeste ke vsemu nazvala podobnymi jmeny, takze se pak ctenari pletou (Mira, Marek, Marie, Miluska, Milada).
U predchoziho dilu se mi to, ze spousta veci zustalo nevysvetleno a zahaleno tajemstvim, libilo. Tady mam pocit, ze snad ani sama autorka nevedela, co si s pribehem pocit a tak si rekla, ze to necha byt a ctenar uz si tam neco najde a bude to povazovat za zamer. Ne, tohle se mi nelibilo.