Do tmy

Příběh osamělé, nemocné ženy, která většinu života zasvětila sběru, sušení a odevzdávání léčivých rostlin, má od počátku nádech apokalypsy. Děj se posouvá kupředu pomocí detailně propracovaného „plánu sběru“. Konstantou je pak úterý, výkupní den, kdy hrdinka nedočkavě navštěvuje výkupnu. I přes pomalé, zdánlivě nevzrušené tempo probublává pod hladinou podivný neklid. Rafinovaný styl nás kapitolu po kapitole vtahuje hlouběji: hlouběji do staré půdy, hlouběji do prokletí sběru bylin....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/24_/240709/do-tmy-hVO-240709.jpg 4.3527
Série:

Do tmy (1.)

Žánr:
Romány, Literatura česká
Vydáno:, Odeon
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (168)

Přidat komentář
kaka
dnes

Silný příběh jedné slabé bytůstky, které dodávaly sílu do života bylinky. Ukazuje, že člověku stačí pro potěchu kus přírody a že peníze opravdu nejsou na 1. místě, zvlášť, když vám chybí zdraví....

Adriana.82
dnes

já alergik jsem mohla konečně sbírat bylinky :) !!!!!!!!!!! úžasně ponurá kniha,přesně tak,jak to mám ráda :)

Petass
předevčírem

Nevím, zda "krásné"je to správné slovo... Bylo to tak bolestné a smutné... Příběh si mě získal, byla jsem s Annou na všech sběrech, soucítila s ní a měla chuť natáhnout ruku a pohladit ji v těžkých chvílích... Každému se kniha určitě líbit nebude, je to opravdu až fanatické. Jsem ráda, že jsem ji četla v březnu, jinak bych určitě musela vyklidit půdu ;) Díky knize jsem si uvědomila i něco v sobě. Díky, opravdu to bylo krásné... Do tmy už jsem se ponořila, určitě se podívám i Ke dnu.

Martiiiik
15. března

Díky knize jsem zavzpomínala na své mládí, jak jsem se také úplně s hladovým neklidem vrhala na sběr bylin a pak s nervózním očekáváním čekala na výplatu :-)
Z celé knihy cítím velký neklid, jako kdyby chtěla autorka moc říct, ale díky únavě a zmatenosti se není schopná vyjádřit, ale když se vzpomene na bylinky, tak tempo zvolní, aby každý pocítil souznění s přírodou.. Viděl tu krásu, která je nezměrná..

laciris
09. března

Kniha mě zcela pohltila. Rozuměla jsem Anně, jejímu zapaleni, způsobu života. Těším se na další knihu. Autorku čtou jedním dechem i mladí muzi

DendousSKS
03. března

"Shořel domov důchodců. Tomu se nedivím, vztek a zlost byly odjakživa nebezpečné hořlaviny. Nebo že by mezi seniory přeskočila jiná jiskra?"

leny.wood
02. března

Příběh pošahané bylinkářky, to jsem si odnesla. I když to bylo psané pohledem hlavní postavy, nedokázala jsem se do ní vcítit. Viděla jsem jen to šílenství, jak se Anna ztrácí v realitě a všichni jsou na ni (dle ní) zlí. A pak nazve lípu královnou... Ne, tohle skutečně není čtení pro mě.

zdazilek
26. února

Nemyslím si, že by to byla špatná kniha. Ale je to kniha která si zaslouží jiného čtenáře než jsem já. Já ji bohužel asi tak nedocením. Pro mě to bylo těžké čtení do kterého jsem se musela nutit. Knihu jsem dočetla a zatím jsem rozhodnutá tuto autorku vynechat. Třeba časem názor změním.

kopretina19
20. února

Jedním slovem nádhera. Četla jsem ji v parném létě na dovolené a už při čtení jsem měla neskonalou touhu natrhat a nasušit všechno býlí, co mé oko uzřelo. Z knihy dýchá z jedné strany smutek, bolest, beznaděj, na druhé straně teplo, spjatost s přírodou, zemitost, vůně. Byla jsem z knihy naprosto unešena. Navíc má moc krásný motiv na přebalu.

hanis2806
13. února

Neuvěřielná a neodložitelná kniha o neuvěřitelné ženě.

Lora.Greenova
12. února

Špatné to nebylo, ale příliš mě to nepřesvědčilo. Postava Anny mi připadala pořád stejná, ačkoliv se to s ní fyzicky neustále zhoršovalo. Nejspíš to byl rys její osobnosti - nic moc o sobě neříct, nevšímat si, jak se to s ní neustále zhoršuje, jak odumírá ruka, tělo... prostě vytěsnit všechno špatné a soustředit se jen na sběr.
Pár pasáží o sběru bylin bych vystřídala s nějakou sebereflexí a víc informacemi o tom, co se děje a co postava prožívá.

sarka8245
11. února

Jedna z nejkrásnějších knih, které jsem četla.

Marekh
05. února

Kniha se mi celkově líbila, ale asi není určena pro každého čtenáře, ne každému čtenáři se musí líbit námět a zpracování knihy.

Knihu s tímto námětem jsem snad četl poprvé. Ačkoliv bylinky nesbírám, téma knihy se mi líbilo, je originální v beletrii. Jak je v knize uvedeno, sama autorka se sbíráním bylinek věnuje, takže postupy sběru a sušení, které jsou v knize uvedeny, jsou pravdivé. Popravdě jsem ani nevěděl, že existují sběrny bylinek, což díky této knize jsem se dozvěděl.

Žena se čím dál tím více odcizuje od lidí a bylinky se pro ní stávají naprosto vším, je to pro ni velká vášeň, hraničí to až s posedlostí...

musska
04. února

To je tedy hutné dílko...výborné čtení, škoda, že teď nic nekvete, hned bych vyrazila. Dokonale se dalo vcítit do hlavní hrdinky a zatoužit po troše válení se v trávě, zaplavení deštěm nebo sušení vlasů jízdou na kole.

Kaci90
04. února

Tu vůni na Anny půdě cítím ještě teď, chvíli po dočtení. Ty svíravé pocity mě pravděpodobně také nějakou dobu neopustí. Uf, ani nevím, co říct, velice intenzivní a emocionální dílo, kde děj nebyl vůbec to nejdůležitější, ale pocity ano.

natalie8531
02. února

"Kostnatýma rukama stále visím na zdi. Jako škraloup z lidské kůže, který tu někdo jen tak mimochodem utřel."

Postupný úpadek hlavní postavy ve mně vyvolával tak silné pocity, že jsem chvílemi musela přestat číst a zhluboka se nadechnout.

Mandla
31. ledna

Nevěděla jsem co čekat. Začetla jsem se a nemohla jsem přestet. I přes otevřený konec moc pěkná kniha.

Jizi
26. ledna

Hodně divoký florální trip, v němž se iluze a bludy nakonec zcela smísí s realitou a rozpustí se v ní jako med v čaji a čtenář zůstává tápající bez jistoty jasného vysvětlení. Stejně jako v případě paní Dušejkové ze Svůj vůz a pluh..., i hlavní hrdinka Anny Bolavé je asociální podivínka trpící nedefinovanou chorobou, jen místo zvířat miluje sběr bylin a hlavně jeho každotýdenní odevzdávání do sběrny. To je středobod jejího života a vše, co se kolem něj nedokáže točit, musí odpadnout. Rodina, příbuzní, práce... horečnatá mysl Anny coby vypravěčky nás vede příběhem zdánlivě bez příběhu, atmosférou tak hutnou, až se čtenář zalyká. Tempo a styl vyprávění přesně korespondují s Anniným rozpoložením, kdy se hranice mezi šílenstvím a realitou postupně stírá, až zmizí docela a spolu s ní se noříme hloub a hloub do tmy a pozorujeme, jak zahradnickými nůžkami přestřihuje poslední vlákna, jež ji poutají ke skutečnosti.

p.A.v.La
25. ledna

Za mě perfektní! Zajímavé čtení o bylinkách, u kterého se “náhodou” dozvíte o komplikovaném životním příběhu. Není to čtení pro davy, ale na mě udělalo velký dojem.

Kachle
21. ledna

První jsem četla volné pokračování, to se mi líbilo malinko líp, ale spokojenost. Dost depresivní teda, ale pěkně se čte.

alnahu
19. ledna

Velice zvláštní příběh o Anně Bartákové sběratelce bylin.Den ode dne sledujeme její počínání,ke ktérému ji vedla již její babička.Anna má vše detailně naplánováno ,každý den sbírá jiné bylinky ,aby žádná nepřišla nazmar ,ty pak suší na půdě a těší se ,až je půjde prodat do výkupny,ale nedělá to pro peníze,je to její bylinkové prokletí.

Krihole
15. ledna

Knížka se mi dostala do rukou skoro omylem. Když jsem na internetu pátrala po obsahu, téměř jsem se zhrozila a očekávala nehoráznou nudu. Nakonec jsem ale byla velmi mile překvapena, autorka ma nezvykly a podmanivý způsob vypravování, knihu jsem přečetla jedním dechem a nebyla se schopná od ní odtrhnout. A to nemám ráda kytky.

mrav
15. ledna

Ze začátku zajímavé, bylinky mě zajímají. Ale nedočetla jsem......

Petr.c17
06. ledna

Současnost, vesnice, trochu plachá podivínská vypravěčka. Ale nedočetl jsem.

bgott
06. ledna

Opravdu zvláštní příběh, zvláštní hlavní hrdinka - žádná esoterická bylinkářka, ale žena,která své obsesi pro sběr léčivek podřídí celý svůj život - jinou práci, přátele, zdraví.... Kniha je velmi sugestivní, opravdu dokáže vyvolat ty vůně a zvuky na půdě plné bylin. Navíc ale od prvních stránek zapadnete do ponurosti celého příběhu a osudu, ze kterého není cesty ven.

deirdre
04. ledna

Bol to hlboký zážitok čítať túto nádhernú knihu plnú bolesti a krásy. Na bylinky chodím roky, ale už nikdy to nebude také ako predtým. Ďakujem.

JointlieKat94
30.12.2017

Fantastické! Knihu jsem si pořídila právě kvůli bylinkám, ale naprosto jsem netušila, že mě tak pohltí. Začetla jsem se a nemohla se odtrhnout! Mezi přestávkami jsem na ní myslela. Budu číst každoročně.

-Annett-
29.12.2017

Tato kniha je velice zvláštní. Nemohu o ní říci, že je vyloženě špatná, ale jednoduše mi nesedla. Na to, že se jedná o tenkou knihu, jsem ji četla poměrně dlouho. Navíc já sama ji četla v době kdy jsem byla nemocná a ta ponurá atmosféra mi opravdu nepomáhala. Asi bych ji dalším čtenářům moc neporušila.

Marčullkas
18.12.2017

Velice zvláštní příběh

rodak
09.12.2017

Úplně vidím a cítím tu plnou půdu.Opět to není vůbec lehké čtení stejně jako Ke dnu.Ale Do tmy se mi líbilo více.Bylo to takové neroztříštěné ,ale velice intimní a osobní.