Dneska už se tomu směju

Dneska už se tomu směju https://www.databazeknih.cz/img/books/57_/57345/bmid_dneska-uz-se-tomu-smeju-tO6-57345.jpg 4 578 140

Kniha vzpomínek slavné české herečky. Jedná se o 1. vydání v ČSFR. Podkladem pro toto 1. vydání bylo 2. vydání knihy nakladatelstvím Sixty-Eight Publishers Corp. v Torontu roku 1977. (Zdroj: Databáze Národní knihovny ČR)

Belbo
04.01.2016 3 z 5

Memoáry psané vzestupy a pády, leskem a bídou, prostě životem.

Koňadra
30.11.2015 4 z 5

Ak ste milovníkmi filmov z produkcie predrevolučného Barrandova, tých krásne čiernobielych, neváhajte a prečítajte si. Adina nie je mojou hviezdou tých časov, ale knižka má svoju atmosféru. Neviem, čo a v akej miere je pravdou, ale to asi nevadí. Napriek určitej zatrpknutosti autorky, dýchne na vás prvá republika svojou poetikou.

Danka1975
26.11.2015 4 z 5

Jedna z mojich "porevolučních knih", jedna k knih, kterou jem mezitím přečetla třikrát v průběhu několika let. Ať už impulsem byly filmy, nové názory apod, vždy jsem našlo něco nového a povzbuzujícího, překvapujícího. Krásně, upřímně a čtivě napsaná kniha, máte pocit, jako kdyby vám jí samotná Adina vyprávěla. Cítíte zde černý humor, nadsázku, ale i bolest, zklamání a lítost, ale zároveň neuvěřitelnou sílu se vzchopit a jít dál. Můžeme se domnívat, co Adina "přikrášlila", co byla a co nebyla pravda, ale každopádně dle mě je to osobnost, která nejen v herectví předběhla svou dobu, a to nejen "civilním" herectvím, které v té době nebylo zrovna "in" :-)...DOPORUČUJI!!

Val
21.10.2015 5 z 5

Nádherná žena s vysokým sebevědomím, nevymáchanou pusou, upřímná, až to bolí a se sporným hereckým talentem...... A právě proto je naprosto úžasná. Smekám před upřímností, s jakou je tato knížka napsaná.... Doporučuju ...

Nole
19.10.2015

Užasné rozprávanie,nádherná žena...

evelýny
29.09.2015 3 z 5

Adinu Mandlovou jsem spíše vnímala jako povrchní, namyšlenou krásnou ženu, než jako dobrou herečku. O to více jsem byla překvapena obsahem této knihy. I když jsem na ni nezměnila svůj názor, oceňuji její upřímnost, otevřenost, překvapila mě svým vtipem, byl mi sympatický její smysl pro humor - pasáž, věnovaná dopisům se mi opravdu líbila. No, snad aspoň ke konci svého života našla trochu klidu.
I audiokniha, která je obohacena dobovými zvukovými nakrávkami, je fakt dobrá.

milamarus
04.09.2015 5 z 5

Na světě se rodí příliš mnoho lidí a píše se příliš mnoho slov, a tak se stává, že spousta z nich (jak lidí, tak slov) zmizí. Aby se tomu předešlo, existují vzpomínkové knihy. Toto je jedna z nich. A proč ji číst? Protože nepřímo poukazuje na to, že vše, co se od počátku věků po člověku žádá, je, aby byl součástí společenství, aby se zařadil mezi ostatní. Bez ohledu na povolání. A nebýt zločincem nestačí!!! Nutno potlačit jednu z nejmocnějších a nejtemnějších sil: závist.

Díky vyprávění A. Mandlové poznáte prostředí stříbrného plátna, vztahy mezi jeho hvězdami a společnost vůbec. A snad dokážete odolat rychlým soudům. Těch, kteří byli připraveni ji potupit a pošlapat, bylo v minulosti dost.

ttinecka
04.01.2014 5 z 5

Adina Mandlová toho opravdu hodně prožila a zaplatila za to docela draze. Mně na této knížce nejvíc bavil styl, jakým je kniha napsaná a to, že jsem si udělala obrázek o tom, jak se ve skutečnosti v té době, kterou obsáhla, vlastně žilo. Vzalo mi to sice iluze o některých lidech a událostech, ale to "prozření" stálo za to :-).

Ameliii
29.07.2013 3 z 5

Na této knize si cením, hlavně výpovědi o době první republiky. Máme tendenci si ta léta idealizovat - lidé se k sobě chovali lépe, muži byli bezvýhradní džentlmeni, dámy seděly cudně v koutku a vzhlížely ke svým manžílkům.... Paní Adina Mandlová byla sebestředná potvora a ani na stará kolena se nehodlala změnit. Pyšně vzpomíná na své "zářezy", nemorální chování, city neměly v jejím životě výsadní místo... Co naplat, společnost se příliš nemění, stále jsou v ní pacholci i andělé. Adinu Mandlovou jsem obdivovat nezačala, ale otevřela mi oči. Je to opravdu zajímavé počtení a ku prospěchu knihy přičítám i snahu pana Škvoreckého, příliš do vyprávění nezasahovat jakýmikoliv úpravami.

Skjaninka
08.06.2013 3 z 5

Slušne napísaná autobiografia, trošku ironická, ale za to, priama a otvorená.
S nadhľadom popisuje nie len svoj život a život ľudí vo svojom okolí, ale aj dobu v ktorej žila.
Po prečítaní sa nejdem zbaviť dojmu, že nádherná Adina bola poriadna mrcha s poriadnou dávkou guráže, ktorá vždy presne vedela z koho má prospech. A kto sa jej nehodil, toho nekompromisne odkopla.
Kniha je presiaknutá sarkazmom, ktorý akoby ospravedlňoval Mandlovej výpočítavosť a tým odľahčil jej výčitkám, veď dneska už sa tomu smeje.

valda
04.06.2013 5 z 5

Adina Mandlová byla krásná mrcha. Ženy jí nesnášely, protože se za ní otáčeli všichni chlapi. A muži jí nesnášeli, protože někteří ji nezajímali a jiné opustila. Zároveň, jak sama přiznává, měla tendenci říkat věci na rovinu, takže snadno někoho urazila. A uměla si jít za svým, takže tak trochu po té své cestě šlápla i na někoho jiného. Tohle všechno dohromady je vražedná kombinace. Takže jí to dali při první příležitosti sežrat i s úroky. Ta příležitost byla konec války a její styky s Němci. Jak sama píše její životní filosofie byla něco jako: "Měl automobil a měl rád operu, tak jsem s ním začala chodit". Bohužel za války bylo i pár Němců, kteří jezdili do opery... I když to nebylo zas tak moc, jako to, z čeho byla nakonec obviňována. Chyba byla, že neemigrovala před válkou. To by se po válce vrátila v plné parádě, ale kdoví, jak by si rozuměla s komunisty.
Každopádně toho zažila neskutečně moc, a pokud bych chtěl vidět nějaký zfilmovaný životopis, tak by to byl ten její. Akorát by to nesměli točit ti zoufalci, co režírují dnes. A taky si nedokážu představit, jak by se to všechno vlezlo do jednoho celovečerního filmu.
Kromě spousty zážitků je Adina také hlavně skvělý vypravěč. Hodně mi to připomínalo Henriho Charrièra. Taky je to podobně koncentrovaný výtažek skvělých příhod. Na rozdíl od něj si ale podle mě Adina tolik nevymýšlí. I když se obhajuje a sem tam něco zatají.

dara1111
15.05.2013 5 z 5

Moc hezky sepsaná autobiografie. Nostalgie, ironie, humor... velmi přímočará herečka. Svým stylem života a chování by se spíše hodila do dnešní doby, tenkrát provokovala a pobuřovala. Neměla lehký život, ale žila naplno. Mám ji moc ráda.

Harry
30.04.2013 5 z 5

Adina Mandlová žila naplno a ani ve své autobiografii nedělá cavyky a píše přímočaře . Zažila toho opravdu dost, byla samozřejmě superhvězdou za první republiky, na konci války skončila ve vězení a pak zbytek života trávila v zahraničí, jak jinak, než pestře. Na sklonku života se vrátila do Čech, kde také zemřela.

paisr
11.03.2013 5 z 5

Adina je moje asi největší hvězda a tato kniha je asi nejvíc vypovídající. Různých rádoby povolaných životopisů bylo vydáno dost, ale tady je vše bezprostřední, nepřikrášlené a hlavně pravdivé. Doporučuji.

Evelína Š
28.12.2012 5 z 5

Knížka, kterou mám moc ráda. Opravdu dobře napsaná biografie.

Janiny
15.12.2012 5 z 5

Krásná vzpomínková kniha. Adinu mám moc ráda..

maryzka
11.05.2012 3 z 5

Čtenáři si alespon přečetli knihu této fascinující osoby,nebot se proslavila jak hereckým uměním tak svým pestrým životem.

4xab
09.10.2011 4 z 5

Velmi ctiva autobiografie, zvlaste kdyz v dobe kdy vysla a ja ji cetla ne vsichni zminovani byli mrtvi. Ctiva a pikantni, a bez servitek.

*Véronique*
11.02.2011 5 z 5

Skvělá biografie! Na Maltě vznikl s velkým přispěním Josefa Škvoreckého jeden z nejlepších memoárů všech dob - správně jízlivá a ironická Adina zkrocena páně Škvoreckého brilantní češtinou.

Chemiczka
01.01.2011 4 z 5

Autobiografie jedné z našich nejkrásnějších hereček 1. republiky. Paní Mandlová trefně komentuje dění okolo ní v průběhu několika desítek let - především zlatý vrchol její kariéry u filmu a následnou poválečnou perzekuci. Otevřeně mluví o tématech, která byla řadu let tabu (drogy, intimnosti), narazíte i na pikantnosti ze života jiných známých herců a hereček.
Pokaždé, když ji uvidím v některém z jejích filmů, už to nebude ta ledová krása, ale žena která prožila perné chvíle a přesto si dokázala říct, že dneska už se tomu jen směje.