Dlouhá válka

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Dlouhá Země je otevřená. Lidstvo se rozlilo bezpočtem světů spojených flotilami vzducholodí, které podporují průzkum, obchod i kulturu. Jenže zatímco si lidstvo pokouší přizpůsobit Dlouhou Zemi, Dlouhá Země si na oplátku přizpůsobuje lidstvo a začíná narůstat řada kritických situací. Více než milion Vkročení od Země se začíná vynořovat nová Amerika – mladý národ, který se odmítá zodpovídat prvozemské vládě. A trollové, ti úžasní humanoidé s kolektivním vědomím, jejichž zpěv kdysi naplňoval celou Dlouhou Zemi, teď najednou tváří v tvář neúprosnému postupu lidstva začínají umlkat a mizet. Jošua Valienté spolu s všudypřítomnou bytostí známou jako Lobsang jako první prozkoumal tyto mnohočetné světy. A je to právě Jošua, k němuž se Dlouhá Země obrátí o pomoc. Najednou se totiž vynoří velmi reálná hrozba války......celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/209447/big_dlouha-valka-uoh-209447.jpg 3.9120
Série:

Dlouhá Země 2.


Žánr:
Literatura světová, Romány, Sci-fi

Vydáno: , Talpress
Originální název:

The Long War, 2013


více info...
Nahrávám...

Komentáře (17)

Kniha Dlouhá válka

alef
21. března

... mít schopnost ukročit stranou a vejít do nekonečné řady,
z té první do druhé a pak do další a další,
je čistou realitou ...
... nepotřebuješ kosmickou loď, prostě dojdeš,
každý, komu se zachce světa, ho může mít ...
... někteří zamkli dveře, ve vlastní hlavě,
a někteří, se rozeběhli ...

"Jošua se do toho místa zamiloval ještě dřív, než ho spatřil, protože si řekl, že první obyvatelé, kteří nazvali svůj domov Čertvíkde, budou pravděpodobně slušní lidé se smyslem pro humor, a ukázalo se, že je to pravda."

... jen létající Twainy propojují vkročné světy, Outernet je na vzestupu, Valhalla nabývá na významu, Prvozem naopak na významu prudce klesá, ... a Lobsang? ... tak ten je všude ... zdá se ...

... je samý záložní systém, "Je rád, když může být tam, kde se něco děje" ... a právě teď se něco děje všude ...

Do jiného světa, dva miliony vkročení od Země jsem vstoupila podruhé, s velkým odstupem od prvního vkročení, ale o to víc na tento výlet natěšená. Věděla jsem, že se tam znovu podívám, nevěděla jsem kdy, ale věděla jsem, že to určitě bude, a tak jsem tu, v jiném světě ležícím uprostřed nezmapovaného nekonečna dost daleko od Země, i v měřítku počtu vkročení.
První, na koho jsem tu narazila, byl Kobold (není to tedy úplně poprvé, při úplně jiné příležitosti jsem ho potkala v knížce Radky Denemarkové Kobold). Ovšem tenhle Kobold byl z úplně jiného, téměř imozemského (tedy, jak se to vezme), těsta ... "podivně závislý na lidské hudbě v tomto případě na rockové hudbě šedesátých let", navíc se vůbec nezajímal o jméno, které mu dali lidé (taky jste poznali pero Terryho Pratchetta? ... tohle mě fakt bavilo, hledat části, které kdo ze dvou autorů psal).

... a pak jsem to ucítila, to, o čem Joshua mluvil "nepřítomnost tlaku ostatních myslí", podivný pocit, náznak bezbřehých myšlenek, shromážděných někde hodně daleko ..."slyšel je jako gongy dunící ve vzdálených horách" ...

... nikdo vlastně neví, jak tento fenomén funguje,
je totiž mnoho hádanek, které lidem mnohočetný svět klade ...

... a taky hodně problémů, s kolonizací, s tím, jak se vymanit z vlivu Prvozemě, s přehodnocením životního stylu, s přehodnocením budoucnosti, a s neodbytnými myšlenkami ... "Jak daleko tohle všechno může zajít?"

... navíc, můžete si být jistí, že dezinformace se šíří dost rychle, a tak se lidstvo na Dlouhé zemi blíží poměrně rychlým tempem do kritického bodu, není se tedy co divit, že se znovu objevila Sally a Joshua je nucený opustit svůj klid ...

Druhý vstup na Dlouhou zemi mě nezklamal, vlastně mě spíš přesvědčil o dokonalosti celé téhle koncepce, svět alternativní budoucnosti neustrnul, ale posouvá se dál a dál ... nové myšlenky, nápady, technologie, napětí a spád drží kurz, jemná ironie až skoro černý humor příjemně dochucují vzniklou směs ve vyváženou a harmonickou potravu pro duši :-), je vidět, jak si autoři s příběhem hráli, a že je to nejspíš opravdu bavilo, a tak to baví i mě ...

"Vládne tady jistý duch mírumilovnosti. Pocit, že i když se povrch věcí mění, jejich duch zůstává stejný."

"... věděl, že v nerdosféře, tam, kde se honíte za prchavými a podivnými věcmi, není ani ten nejdokonalejší intelekt k ničemu bez schopnosti hromadit náhodné informace a využívat šťastné náhody, a k tomu jste ještě museli projevit nekonečný zájem o naprosto nesouvisející události ..."

Hadati
22.04.2022

Příběh pokračuje o několik let později po výbuchu v Madisonu. Lidstvo pokračuje v osidlování Dlouhé Země a díky rozšíření technologie vzducholodí je její osidlování jednodušší, bezpečnější a rychlejší. Cesta, která pěšky trvala měsíce, najednou trvá jen několik dnů či týdnů.

Dlouhá válka trpí vadou mnoha pokračování. Hlavní myšlenka, v tomto případě tedy cestování po alternativních verzích planety Země a jejich kolonizaci, byla již dostatečně popsána v prvním díle. Nezbývá tedy, než tuto myšlenku dále rozvíjet, což je sice stále zajímavé, ale už ne tak originální.

Na Dlouhé Zemi se tedy prohlubují konflikty, zejména s ohledem na jednání s trolly, které většina lidstva považuje pouze za zvířata a podle toho se k nim tak i chová. Tedy se svou klasickou arogancí a omezeností nadřazeného druhu. Asi nebude překvapením, když čtenář zjistí (opět na začátku knihy), že trollové a elfové nejsou jedinými inteligentními druhy na Dlouhé Zemi.

Problémy pak také nastávají s osadami na Dlouhé Zemi, které se snaží vymanit z vlivu Prvozemě. Nelze si pak nevšimnout ironie a jasného pokrytectví, kdy akcím podobným historické události Bostonského pití čaje se na svém území snaží zabránit právě Spojené státy americké. Nečekejte však, že v téhle knize podle jejího názvu zažijete nějakou skutečnou otevřenou válku, bude se jednat spíše o menší rozmíšky.

Co se týče průzkumu Dlouhé Země, tak po výpravě Joshuy Velientého na Zemi s číslem 2 000 000 je zorganizována výprava na svět 20 000 000. Mezitím na Dlouhé Zemi vzniká kromě lidského konfliktu také konflikt mezidruhový.

Kniha pak končí podobným kataklyzmatem, jako byl výbuch bomby v Madisonu v první knize.


hanzmb
22.07.2021

Snažím se postupně přečíst i zbylé knihy, kde Terry je jen spoluautor. Bohužel to bezmezné nadšení, které mě provázelo od 1. dílu Zeměplochy se v těchto případech nekoná. Musím přiznat, že tahle kniha je plná fantastických nápadů, které vytváří kamínky mozaiky. Bohužel chybí to hlavní, dát jim společný tvar. Tahle kniha nemá vlastně pořádný příběh. Spousta se toho nakousne, ale nedotáhne. To logicky vede k tomu, že chybí i pořádný závěr. Ono ho není ani z čeho uplést.

KillHurt
22.01.2020

Nejsem úplně objektivní soudce. Od Pratchetta mám doma skoro všechno a čtu ho už od 13. Tahle série se mi líbí čím dál tím víc. Děj už není tak komorní a spíše řeší globálnější dosah Vkročení. Postav je poměrně hodně a některé měly málo prostoru, aby si je člověk zapamatoval nebo oblíbil. Ani Jošua a Lobsang nehrají prim a jejich prostor byl dosti omezen. Nových a hlavně skvělých nápadů přibývá a jsem opravdu zvědav, co se z toho vyvine.

azertaaz
13.10.2019

Druhý díl se mi četl hůř než ten první. Nějak mě nechytl a k dočtení jsem se musela nutit. Třetí díl si ale přečtu. Už jen ze zvědavosti, jak asi vypadají jiné verze Marsu.

mia.com
11.03.2018

První díl se mi líbil více, protože byl dobrodružnější a ne tak drsný, ale i tento byl zajímavý. Škoda, že se už nedočkáme dalšího :(

B4LU
12.12.2017

Zatímco v prvním díle se spíš jen tak zvědavě brouzdalo po nových světech, tady se už začínají řešit důsledky, jaké z toho pro lidskou společnost plynou. Celý příběh je tím daleko ucelenější a pro mě lepší; další díl je naprostou nutností.

czpilar
14.03.2017

Kniha je o něco lepší než předchozí díl. Každopádně kolaborace Terrymu Pratchettovi úplně nejdou.

1