Divočina

Divočina https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/173359/bmid_divocina-R0u-173359.jpg 4 1448 378

Premena životom bitého dievčaťa na silnú, zrelú a nezávislú ženu Každý z nás má dni, keď sa cíti nanič, keď má všetkého dosť, keď nič nevychádza tak, ako chceme. Hlavná hrdinka autobiografického príbehu - dvadsaťdvaročná Cheryl - sa takto cíti veľmi dlhý čas. Najskôr ju opustí otec, potom jej zomrie vo veku iba 45 rokov mama. Po matkinej smrti, ktorú Cheryl znáša veľmi ťažko, sa rodina rozpŕchne. Do jej života sa dostanú drogy a sex s náhodnými mužmi. Časté nevery vedú aj k rozpadu jej manželstva. V tomto okamihu sa uvedomí, že musí niečo urobiť, že jej život nemôže takto pokračovať ďalej. O štyri roky neskôr, v čase keď už nemá čo stratiť, urobí to najimpulzívnejšie rozhodnutie svojho života: odhodlá sa prejsť vysokohorský chodník Pacific Crest Trail od Mohavskej púšte cez celú Kaliforniu a Oregon až do štátu Washington, a to úplne sama. S diaľkovými túrami nemá nijakú skúsenosť a chodník je iba „nejasnou exotickou myšlienkou plnou prísľubov“. No znamená najmä nádej, že znovu poskladá svoj rozsypaný život. Netuší však, aká ťažká skúška ju čaká. Životom skúšané dievča sa vydá cestu bez náležitej prípravy. Putuje pešo s batohom takým ťažkým, že jej do krvi oškrie chrbát, príde takmer o všetky nechty na nohách, časť cesty prejde iba v jednej topánke… Hrdinka sa nevyhne stretnutiu so štrkáčmi či s medveďmi, prekonáva úmorné horúčavy, rekordný sneh, no vníma krásu i osamelosť svojej túry. Počas cesty zažíva najrôznejšie emócie: odhodlanie, hnev, beznádej, ale napokon katarziu a naplnenie. Divočina je napínavé rozprávanie okorenené humorom, ktoré živo zachytáva strach i radosť mladej ženy tvrdohlavo si raziacej cestu k cieľu napriek mizivej šanci na úspech. Púť dlhá 1 770 kilometrov ju takmer doženie do šialenstva, ale napokon posilní a zocelí.... celý text

Literatura světová Biografie a memoáry Cestopisy a místopisy
Vydáno: , Ikar (SK)

Wild: From Lost to Found on the Pacific Crest Trail , 2012

anez66
15.08.2019 5 z 5

Knihu jsem přečetla, až po zhlédnutí filmu. Jak to bývá ve většině případech, kniha je daleko lepší. Je pro mě obrovsky silná. Když jsem se blížila k jejímu konci, měla jsem na krajíčku, nechtěla jsem se s ní rozloučit. Při čtení poslední stránky, kde Cheryl popisuje, co se v jejím životě dál odehrálo, jsem slzy už neudržela. Doporučuji přečíst. Mám teď chuť nabalit batoh a někam vyrazit.

Lemurka
12.08.2019 5 z 5

Kniha se mi moc líbila (jen začátek před cestou mě nebavil). Za mě povedený cestopis. I po 2 dnech po přečtení je mi líto, že už se na cestu s ní nevydám ...
Cheryl má můj obdiv, že se na PCT vydala a zvládla jí.

v.r.b.o.v.a
06.08.2019 4 z 5

Knihu jsem si původně vybrala jen kvůli čtenářské výzvě, ale nakonec mě zaujala a i bavila. Film je taky super.

raty
28.07.2019 4 z 5

Dočteno. Čtenářská výzva se pro mě u tématu cestopis stala opravdovou výzvou. Vybrala jsem si tuto knihu, protože se v ní proplétá putování s životním příběhem hlavní hrdinky. Ten byl pro mě nakonec to, co mě bavilo nejméně. Chování Cheryl jsem nechápala. Její pokus srovnat si život na PCT jsem obdivovala. Občas jsem nějaké místo z knihy hledala na internetu. Ale pro tento žánr nejsem zkrátka správná cílová skupina.

Lachtan714028
25.07.2019 4 z 5

Kniha poměrně dobře ubíhala, obdivovala sem tu délku cesty, ale čekala sem víc popisu přírody než problémů Cheryl, takže proto mi asi kniha nijak více nepřirostla k srdci..

denča1000
17.07.2019 5 z 5

Shlédla jsem film a přečetla knihu. Film se ani zdaleka nevyrovná knize. Spoustu věcí je ve fimu vynecháno, přeskočeno či pozměněno. Ačkoli film mě asi více dojal,i u knihy mi často tekly slzy. Doporučuji nejdříve shlédnout film a pak sáhnout po knize a příběh budete prožívat, jako by jste byli na tracku s ní. Ačkoli byla především popisována cesta, nevadilo mi to a vůbec mě to nenudilo, protože to jsem od knihy očekávala. Byla to jemná a zároveň dojemná kniha, z nádherného zakoutí Ameriky.

pavka88
12.07.2019 2 z 5

Popisování cesty bylo hodně zdlouhavé a nudné. Opravdu mně bylo jedno, jestli jedla čokoládovou tyčinku nebo polévku. Kniha se bude líbit spíše ženám, protože je to hlavně o vyrovnávání se se svými problémy a o tom, jak blbě svůj život žila.

harena
12.07.2019 4 z 5

Cením si Cheryl, že se rozhodla vyrovnat se svými traumaty tím, že zvládne ujít 1770 km úplně sama divočinou Pacific Crest Trail. I když neuměla zacházet s kompasem ani s vařičem. Mnohem lepší, než aby zůstala na heroinu nebo měla sex s každým chlapem, kterého potkala. Vyrazila, aby přemýšlela o svém životě, aby se zamyslela nad vším, co ji zlomilo. Že jí před čtyřmi lety zemřela máma. Že se rozvedla, ač stále tvrdila, že svého muže miluje. ????!!!! Vzpomínala, jak chtěla udržet rodinu pohromadě, ale nedařilo se jí to a nebo jak museli zastřelit maminčina koně. Atd. O samotné divočině tam toho nijak moc není, stále se tu promítají vzpomínky na matku a na vše, co v životě pokazila (slušně řečeno).
Jestliže cesta Cheryl pomohla, aby se v ní vše uspořádalo, tak je to jenom fajn.

medlovice
07.07.2019 5 z 5

Knížka je mnohem ,mnohem lepší než film !
Film jsem chtěla po dvaceti minutách vyhodit a spálit ,protože byl jako porno a na trailu se odehrával jen tak aby se neřeklo , ale kniha mě chytla hned a nepustila. Tato Cheryl mi byla sympatická svou odhodlaností a statečností , svou výdrží a optimismem. Pochopila jsem její úlety a její vztah k matce a moc jí fandila do budoucna.
O PCT nečtu poprvé a už mám za sebou dvě knížky a dva filmy ale tuhle dobře napsanou lahůdku doporučuju dál a v půjčuju kamarádce. I když je spíš o hledání sama sebe je tu i popis strachu z přírodních živlů a popis krásy kolem sebe. Vím, jak je krásné Coloredo, jaké jsou hvězdy vysoko v horách Montany , lituju, že už nepůjdu kolem těch míst, kde jsou traily. A dobří lidé a přátelé
.Obal s jednou ošlapanou botou je velmi výstižný.

zoubek69
04.07.2019 2 z 5

Nevím,jak to popsat _ zda ta životní tragédie rozhodla, ale je to těžce čitelná tvorba. Není pro každého.

jana1976
02.07.2019 4 z 5

Pane jo….. Nejdřív jsem Cheryl odsuzovala za to, že se vydala na takovou cestu bez přípravy a naprosto nepřipravená. Odpovědné já jsem si říkala, co vše se mohlo po cestě stát, co ji hrozilo….. ale ta druhá část mého já ji záviděla. Musím smeknout klobouk před jejím odhodláním. Já osobně bych určitě vše vzdala při prvním puchýři.

mispulin
30.06.2019 5 z 5

Úžasné vyprávění od první do poslední stránky. O vůli, odvaze, o životním postoji k rodině, mamince a přírodě.
Já jsem se Cheryl putoval alespoň "virtuálně". Celou PCT trasu jsem si nahrál do mapy a vždy když jsem ve vyprávění narazil na jméno rezervace, kempu, hory, údolí nebo řeky, podíval jsem se, kde se zrovna nachází a hledal jsem fotky těchto míst, abych viděl alespoň zlomek té neskutečně nádherné a divoké přírody...
Když Cheryl dorazila k Mostu Bohů, trochu jsem litoval, že vyprávění končí.
Obrovský sportovní výkon, který si neumím vůbec představit. Cheryl má můj obdiv. Chvíli před tím než jsem knihu začal číst jsem viděl film a vůbec to nevadilo.
Jednoznačně pět hvezdiček.

Arsi
27.06.2019 4 z 5

Knihu jsem si vybrala kvůli Čtenářské výzvě. Teď jsem za to moc ráda. Fandila jsem Cheryl.

Pernice
24.06.2019 4 z 5

Ke knize jsem se dostala náhodou a přistupovala k ní trochu s despektem - příběhy, kdy někdo projde nějakou cestu, vyleze na kopec nebo cokoliv jinýho a najde tím sám sebe, mi přijdou poněkud plytký, nevěrohodný a patetický. Ale Cheryl mě přesvědčila, že pro ni znamenala ta cesta opravdu změnu a že když si člověk sáhne úplně na dno svých sil, hodně se o sobě dozví.

Životní příběh hlavní hrdinky byl sice smutný, ale nijak originální. Přesto mě kniha nakonec oslovila svou upřímností. Cheryl líčí svůj příběh otevřeně, nezastírá přešlapy a naivní představy, se kterými se vydala na cestu absolutně nepřipravená. O to víc ji vlastně ale obdivuji, že to přes to všechno zvládla. Z celého příběhu je cítit ohromná energie a životní síla. Samotná divočina, která dala knize název, je však spíš okrajovým motivem, vše se točí kolem sebepoznávacího procesu hlavní hrdinky a jejích vztahů k lidem z minulosti i souputníkům z cesty.

Stanenka
24.06.2019 5 z 5

Trvalo mi delsi dobu, nez jsem se odhodlala napsat hodnoceni k Divocine. Byla jsem a stale jsem z pribehu nadsena. Tak se mi knizka libila, ze jsem oddalovala konec knizky a poslednich asi 20 stranek jsem cetla veeelmi pomalu :D.
Jsem mama, kdybych ji nebyla, mozna bych se odhodlala vydat se na podobnou zivotni cestu.
Prvni jsem videla film. Hraje v nem moje oblibena Reese Whiterspoon, kterou jsem si celou dobu pri cetbe predstavovala.
Jedna z nejlepsich knizek, co jsem kdy cetla!!!

kykiryki28
15.06.2019 5 z 5

Včera jsem knihu dočetla, a musím se přiznat, že jsem si chvilkami myslela, že se rozbrečím. Tak nádherný příběh o útrapech života, o smrti a následném stesku po matce. Od začátku do konce jsem s Cheryl soucítila a snažila se vcítit do její kůže. Muselo být příšerné přijít o matku v tak mladém věku. Neumím si představit život bez té mé. I když to většinou bereme jako samozřejmost, že tu je...

Tak nějak mi z toho bylo moc smutno. Ani to pořadně neumím popsat, či si nějak řádně uspořádat myšlenky. Jediné, co dokáži napsat je, že se mi kniha moc líbila a jsem moc ráda, že jsem si ji přečetla. Hodně mi dala a také jsem si toho hodně uvědomila!

Opravdu doporučuji přečíst!!!

Lka
14.06.2019 3 z 5

Knihu jsem začla číst díky výzvě. Není to můj šálek kávy, ale vcelku se to četlo dobře. Víc mě bavily pasaže ze života před cestou.

Yokolobuna
04.06.2019 4 z 5

Čteno jako součást Čtenářské výzvy 2019 – "4. Cestopis"

Když se mne někdo zeptá, co čtu, často trochu alibisticky odpovídám, že všechno. To je ale malá lež, protože biografie a právě cestopisy rozhodně nejsou žánry, které bych v knihkupectvích lačně cpal do košíku. Položka "Cestopis" tak byla z letošní výzvy tím, na co jsem se těšil ze všeho nejméně. Divočina Cheryl Strayedové proto musela od začátku bojovat s mými předsudky a pocitem, že tohle se mi fakt líbit nebude.

Z hodnocení je nicméně patrné, že to s tou mojí nechutí zase tak strašné nebylo. Nemůžu sice říci, že mi putování Cheryl přes hory a přes doly úplně přirostlo k srdci, ale ty čtyři stovky stran rozhodně nebyly napsáné blbě.

Mísení útrap stezky s těmi z předchozího života Divočinu pěkně osvěžuje. I když prostě nejedu s autorčiným volnomyšlenkářským přístupem k životu, ke kterému patří podvádění manžela a občas nějaký ten heráček, na stejné vlně, píše jednotlivé kapitoly (většinou) poutavým způsobem a i relativně všední příhody nenudí. Chápu tak, že pro někoho trochu více naladěného na vlnu feminismu s příměsí novodobého "hippie", může Divočina fungovat jako taková malá bible při cestě k sebepoznání. Já osobně autorku respektuji, ale nerozlučná dvojka by z nás rozhodně nebyla.

Divočinou je prostoupena snaha o vyrovnání se se starým hříšným životem a hlavně se smrtí milované matky. K úplné katarzi však dle mého nedochází, a i když sama vypravěčka často zmiňuje, jak se na své pouti z chyb poučila, dopouští se stále stejných hloupostí. Třeba kolotoč utrácení peněz do posledního centu, kdy pak nemá ani na sprchu je protkán celou knihou. Osobně mě zamrzelo, že /malý spoiler/ ke se ke konci knihy znovu vyspí s naprostým cizincem a v přítomnosti cizího podivína opět ochotně sáhne po droze /konec spoileru/. To není míněno ani tak jako soud cizího člověka, jež se mi prostřednictvím své knihy otevřel, jako spíše malinký povzdech nad mírným pokrytectvím, který jsem z autorky a hlavní postavy v jednom cítil.

Cheryl na její cestě všichni předbíhali, byli připravenější a stejně jako ona nezdolní. O jejím fyzickém výkonu je tak kniha vlastně jen okrajově. Jako sonda do rozporuplné duše jedné nadšené "Královny PCT" však funguje zdatně. Já se tak přesvědčil, že cestopis nemusí notně znamenat jen ubíjející popis kopečků a bystřin.

Knihu jsem měl zapůjčenou od přítelkyně Tessi2502, které tímto děkuji :).

Zkráceně? Trochu netradiční cestopis, který bere čtenáře na výlet stovkami mil americké divočiny a hlavně do nitra autorky a "trekerky" v jednom. I když jde o pro mne netypický žánr a vyprávění mi přišlo místy kapičku pokrytecké a utahané, rozhodně jde o dílo, jež milovníka přírody a nezlomnosti lidské duše potěší a zahřeje u srdíčka.

Hodnocení na DK v době přečtení: 86 %; Moje hodnocení: 70 %

Niu
01.06.2019 5 z 5

Jsem velmi ráda, že jsem si jako cestopis do Čtenářské výzvy zvolila Divočinu. Tříměsíční pouť Cheryl jsem prožívala pár týdnů, ale jako bych byla s ní. Spolu s dočtením knihy jsem cítila smutek, radost, stesk, vše, co ona. Klobouk dolů nad vším, čím si prošla před cestou a na cestě. Chápu její rozhodnutí si dobrovolně sahat na dno svých fyzických sil. V tom jsem jí podobná.

Richisa
22.05.2019 5 z 5

Hlavně velká poklona paní, že tuto cestu uskutečnila a zvládla... Pro mě naprosto nepředstavitelné, že bych se s 11l vody + dalšími cca 20 kg věcí vůbec byla schopna pohnout.
Jinak kniha svým jazykem vyloženě láká na nějakou dlouhou cestu vyrazit...
Pro mě velký zážitek jen o té cestě číst a představovat si krásu tamní přírody...
Knihu doporučuji všem milovníkům turistiky a přírodních krás.