Divočina

Divočina https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/173359/bmid_divocina-R0u-173359.jpg 4 1448 380

Premena životom bitého dievčaťa na silnú, zrelú a nezávislú ženu Každý z nás má dni, keď sa cíti nanič, keď má všetkého dosť, keď nič nevychádza tak, ako chceme. Hlavná hrdinka autobiografického príbehu - dvadsaťdvaročná Cheryl - sa takto cíti veľmi dlhý čas. Najskôr ju opustí otec, potom jej zomrie vo veku iba 45 rokov mama. Po matkinej smrti, ktorú Cheryl znáša veľmi ťažko, sa rodina rozpŕchne. Do jej života sa dostanú drogy a sex s náhodnými mužmi. Časté nevery vedú aj k rozpadu jej manželstva. V tomto okamihu sa uvedomí, že musí niečo urobiť, že jej život nemôže takto pokračovať ďalej. O štyri roky neskôr, v čase keď už nemá čo stratiť, urobí to najimpulzívnejšie rozhodnutie svojho života: odhodlá sa prejsť vysokohorský chodník Pacific Crest Trail od Mohavskej púšte cez celú Kaliforniu a Oregon až do štátu Washington, a to úplne sama. S diaľkovými túrami nemá nijakú skúsenosť a chodník je iba „nejasnou exotickou myšlienkou plnou prísľubov“. No znamená najmä nádej, že znovu poskladá svoj rozsypaný život. Netuší však, aká ťažká skúška ju čaká. Životom skúšané dievča sa vydá cestu bez náležitej prípravy. Putuje pešo s batohom takým ťažkým, že jej do krvi oškrie chrbát, príde takmer o všetky nechty na nohách, časť cesty prejde iba v jednej topánke… Hrdinka sa nevyhne stretnutiu so štrkáčmi či s medveďmi, prekonáva úmorné horúčavy, rekordný sneh, no vníma krásu i osamelosť svojej túry. Počas cesty zažíva najrôznejšie emócie: odhodlanie, hnev, beznádej, ale napokon katarziu a naplnenie. Divočina je napínavé rozprávanie okorenené humorom, ktoré živo zachytáva strach i radosť mladej ženy tvrdohlavo si raziacej cestu k cieľu napriek mizivej šanci na úspech. Púť dlhá 1 770 kilometrov ju takmer doženie do šialenstva, ale napokon posilní a zocelí.... celý text

Literatura světová Biografie a memoáry Cestopisy a místopisy
Vydáno: , Ikar (SK)

Wild: From Lost to Found on the Pacific Crest Trail , 2012

Majdaloupka
14.03.2019 4 z 5

Cestopisy nejsou můj žánr a nyní jsem po něm sáhla jen díky výzvě... A jsem za to moc ráda, nemohla jsem se odtrhnout a kolikrát mi přišlo, že nečtu, ale vyloženě ten příběh žiju. Já se sice na podobnou cestu zřejmě nikdy nevydám, ale jsem ráda, že jsem ji mohla absolvovat alespoň jako čtenář.

Pet13
12.03.2019 4 z 5

Kniha se mi velmi líbila, krásně se četla. Poutavá byla od prvního okamžiku až do konce. V některých chvílích jsem měla chuť sbalit se a vydat se na PCT:-))

Romanka89
11.03.2019 4 z 5

Od tého khiny jsem mnoho nečekala, není to žánr, který běžně čtu, ale mile mě překvapila. Jediné co mě napadá že musím říci je, že ta ženská je prostě hustá! Má můj velký respekt a obdiv, má prostě "koule". Skutečná královna PCT, sama, v divočině, s Monstrem na zádech.

Čtenářská výzva 2019: Cestopis.

Katka81
04.03.2019 5 z 5

Kniha je neskutečně čtivá a nepřestávám přemýšlet, jak mohla tuto cestu zvládnout, mě by ty puchýře zničily :-)

Mixy
01.03.2019 5 z 5

Kniha je skvělá stejně tak, jako film s nepřekonatelnou Reese Witherspoon v hlavní roli. Fakt, že je příběh napsán podle skutečnosti, vdechne do knihy život.

Bramborak81
17.02.2019 4 z 5

Prvně jsem viděla film, a to shodou okolností během letu do USA. Tehdy jsem si při procházení národních parků občas na film vzpomněla, některá místa mi díky filmu byla povědomá. A když se nyní ve výzvě objevilo téma cestopis, kde Divočina byla na předním žebříčku, vybrala jsem si ji k přečtení. No, ale to bylo něco. Během čtení bych si nejraději zabalila batoh a vyrazila také vstříc dobrodružství. Moc hezky napsaná, velmi osobní knížka, libilo se mi prolínání minulosti a současnosti, popis přírody, odhodlání autorky. Už mám objednanou knihu "Moje pacifická hřebenovka", ať se o této cestě dozvím ještě více, tentokrát od české autorky.

Dobby758
16.02.2019 5 z 5

Super. Mnohem mnohem lepší než filmová verze.

Vendis
16.02.2019 4 z 5

Film jsem nejak nebyla schopna dokoukat. Knizka ale skvela. Četla jsem ji jednim dechem

happystar
14.02.2019 5 z 5

Nádherná kniha, silný příběh, skvěle napsán. Pro mě kniha rozhodně lepší než film.

prcek19
11.02.2019 4 z 5

Klobouk dolů přede všema, kteří takovou Divočinu absolvují..já pokud bych se k něčemu takovému odhodlala, tak bych po pár dnech s brekem odjela domů

DericCaster
10.02.2019 4 z 5

Moc pěkná knížka. Samotné vyprávění z cest bylo velmi poutavé a fakt má člověk chuť to zkusit také. Trochu méně mne pak bavily ty části "flashback" ze života, ale chápu proč to do cestopisu autorka zakomponovala.

lenkaabooks
06.02.2019 4 z 5

Nespoutaná Cheryl, která se chce se svými smutky a rozervaností vypořádat po svém. A tak si obuje pohory (au au), nasadí přetěžký batoh (Monstrum) a bez jakékoli přípravy se vydá na pacifickou hřebenovku, trasu dlouhou 1770 kilometrů. Cheryl má můj obdiv, nemusím s jejími činy souhlasit, ale to jak se s cestou poprala, panečku... Ráda se podívám i na filmové zpracování.

fayne
30.01.2019 5 z 5

Miluji tyto inspirativni knihy. Cheryl ve mne probudila chuť vyrazit na túru (i kdyby to melo byt treba jen na Sněžku) a to k prirode vubec netihnu :-) Vazne silny pribeh s dojemnym koncem, tesim se jeste na film.

IvikaS
25.01.2019 4 z 5

Velmi pěkná kniha, četla se s lehkostí.

Yorika
25.01.2019 5 z 5

Tuto knihu jsem četla v těžkém období svého života.Dokázala jsem se s hlavní hrdinkou dokonale ztotožnit.
Také jsem obula pohory a každý víkend se toulala po horách.Sama.
Samozřejmě toto mé vandrování nelze srovnávat s cestou Cheryl.Ale vyrovnávala jsem se se svým trápením podobně.
Proto je pro mě tato kniha osobní a emotivní.

salamandrina
24.01.2019 5 z 5

Před tím, než jsem četla knihu, jsem viděla film. Věděla jsem tak, co se stane a navíc jsem měla v hlavě dost konkrétní obrazy. Musím říct, že mi to výjimečně nevadilo. Ta kniha je silná stejně jako ta ženská, co to napsala. A já se jen modlím, abych jednou nezešílela a nerozhodla se tuhle nebo nějakou podobnou cestu jít, když úpím i na kopcích v Čechách. Protože teď, když jsem to dočetla, mám sakra chuť si ty pohory natáhnout.

Kerberos
23.01.2019 4 z 5

Velmi otevřeně napsaný příběh o tom s čím vším se autorka potýkala.Přiznejme si málo z nás by to dokázalo.

lotos
15.01.2019 5 z 5

Při čtení knihy jsem měla chuť sbalit batoh a vyrazit ji naproti:))

Warty
12.01.2019 5 z 5

Kniha předčila moje očekávání. Velice čtivá a zajímavá. Doporučuji!

suterovam
08.01.2019 5 z 5

ctiva, skvela a inspirujici :)