Dívka, již jsi tu zanechal

Dívka, již jsi tu zanechal https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/226510/bmid_divka-jiz-jsi-tu-zanechal-gL5-226510.jpg 5 2483 659

Píše se rok 1916, když francouzský malíř Édouard Lefevre odchází bojovat na frontu. Jeho mladé manželce Sophii zůstává na památku její portrét, na svou dobu poněkud nezvyklý. Poté co městečko, kde Sophie žije, padne do rukou Němcům, ocitají se jeho obyvatelé na samé hranici absolutní bídy a pro kousek chleba musejí často dát všanc i holý život. A tehdy Sophiin portrét upoutá pozornost nového Kommandanta. Německý důstojník je obrazem doslova posedlý a Sophie je odhodlaná riskovat cokoliv – rodinu, svou pověst i život –, jen aby mohla znovu spatřit svého muže... O bezmála sto let později dostane Liv Halstonová od svého muže darem působivý portrét mladé ženy, který koupil za pár šupů na ulici. Posléze se ovšem ukáže, že obraz má nesmírnou cenu, a rozhoří se boj o to, kdo je jeho skutečným vlastníkem. A Livino přesvědčení o správnosti věcí podstoupí náročnou zkoušku. Stejně jako Sophie je však pevně odhodlaná bojovat za to, co má na světě nejraději...... celý text

Literatura světová Romány Pro ženy
Vydáno: , Ikar (ČR)

The Girl You Left Behind , 2013

Teliee
25.07.2016 5 z 5

Přečetla jsem knížku jedním dechem..:)super příběh..moc se mi líbil.

Kyta
25.07.2016 5 z 5

První část knihy psaná z pohledu hlavní hrdinky Sophie Lefevre byla dokonalá. Příběh mě zaujal už od první stránky a popisování situace ve Francii v roce 1916 za první světové války bylo doopravdy srdcervoucí... Obzvlášť dechberoucí byla Sophie s jejím rozhodnutím. Je neskutečné, co člověk dokáže udělat pro lásku a pro jeho záchranu, přestože to znamená, že ohrozí svou pověst i rodinu. Hodně se mi líbily části, kdy se Sophie sbližuje s Herr Kommandantem. Čtení mě tedy bavilo, ovšem dokud jsem nedošla do druhé části začínající "Londýn, 2006". Od té doby jsem se do děje musela v některých částech skoro nutit do pokračování, jelikož se tam nejednalo o nic zajímavého. Nakonec jsem ale byla ráda za to, že jsem to se čtením nevzdala.
Liv Halstonová ani Paul McCafferty pro mě nebyli zdaleka tak sympatičtí jako například Louisa a Will z Me Before You. Liv byla pozitivní jedině proto, že bojovala za to, co miluje, stejně jako Sophie. Soudní proces poté už nebyl tolik zajímavý, ale i tam přišly některé překvapivé zvraty.

"Dívka, již jsi tu zanechal" nebyla tak dobrá jako autorčiny předešlé knihy, ale myslím, že stejně jako ty předtím ve vás i tato kniha něco zanechá.

Dlouho jsem se rozhodovala mezi 4 nebo 5 hvězdičkami, ale nakonec dám těch 5, přestože to tak dokonalé nebylo.

kulatina
24.07.2016 4 z 5

Kniha je rozdělena do dvou částí, první část z období 1.světové války se čte velmi pěkně, příběh vás určitě dostane, druhá část už tak pěkná nebyla, dlouho jsem se nemohla začíst do přítomnosti, cítila jsem děj vytažený z kontextu, vadilo mi střídání jmen, a období. Ale - vydržela jsem - občasné skoky zpět do válečného období z prvního dílu mě držely v napětí, Závěr spojí obě části, i když mě paradoxně trochu rušil tak sladký konec. Jinak obecně pěkný příběh - kdo nebude od knihy odbíhat k dětem :-), tomu doporučuji.

JankaJ
22.07.2016

Napriek malým nedokonalostiam je to určite kniha, ktorá zanechá dojem. A v dnešnom hektickom svete môže aj trochu naivity, ktorú knihe niektorí vyčítajú, a romantiky pôsobiť ako balzam na dušu. Odporúčam všetkým, ktorí sa radi odpútajú od bežných starostí. Šťastné konce sú v skutočnom živote vzácne, tak prečo si ich nedopriať na stránkach knihy.

i_vanička
17.07.2016 4 z 5

Parádní pŕíběh s romantikou, která neobtěžuje ...škoda přehnaně dobrého konce :-(

Lucie Pfeifer.
16.07.2016

Kniha se mi na začátku opravdu moc líbila a četla jsem ji jedním dechem. Každopádně, pro mě přišlo veliké zklamání alá kapitola s názvem ,,Londýn, 2006". To opravdu ne...zvykla jsem si na hrdiny a celkovou atmosféru první světové války, že z tohodle se mi udělalo ouzko. Knihu odkladám na dobu neurčitou. Vzhledem k jejímu pozitivnímu hodnocení, jí třeba dám ještě někdy šanci.

JessieEx
13.07.2016 4 z 5

Hezký a dojemný příběh. Líbilo se mi téma první světové války a taky jak to se Sophií dopadlo. Přeskakování v čase nebylo rušivé, kniha se četla snadno. Ale mám pár výhrad k ději, konkrétně k hlavní zápletce - tomu absurdnímu sporu o obraz. Hrdinka Liv je sobecká a neváží si toho, co má, toho, co měla, ani toho, co by mohla mít. V jednu chvíli je schopna ztratit vše, pro obraz, který pro ni možná ani nemá takovou hodnotu, v další chvíli je ochotna se ho jen tak vzdát. Neměla bych s tím problém, kdyby to bylo uvěřitelné. Ale jako stěžejní zápletka příběhu prostě vyznívá směšně, absurdně. Vztahy Paula a Liv i Sophie a Édouarda jsou takové ploché, chybí jim jiskra. Ale to už je u Jojo Moyes na denním pořádku. Na to, že jsou její romány o lásce, mě tam chybí to něco, mezi hlavními dvojicemi. Sem tam sice něco "zajiskří" ale později se to vytratí. Dávám 4* za plynulost děje, atraktivitu prostředí, zajímavé téma a pár sympatických postav.

momo01
10.07.2016 5 z 5

Jednou za čas je fajn užít si nějakou "romanťárnu". A tahle za to rozhodně stojí.

Yana-66
07.07.2016 4 z 5

Úžasně popsaný příběh z války... Ten ze současnosti oproti tomu docela nezáživný.

Veeria
02.07.2016 5 z 5

Nádherná obálka zahalující krásný, silný příběh dvou žen bojujících o to, na čem jim nejvíce záleží.

Sophie si mě získala svojí odhodlaností, vírou a láskou ke svému manželovi, která je opravdu dechberoucí.

Při čtení jsem se přenesla do děje a sledovala všechny hrůzy, které ji potkaly. Nejen ji.

Jsou zde dva příběhy, které se prolínají a vše do sebe na konci zapadne. Další důležité postavy, Liv i Paul, mi byli rovněž sympatičtí a jejich příběh mě rovněž dojímal.

Jojo píše knihy, které vám něco předají. Jak jsem si pak s chutí vychutnala jídlo a pocítila vděčnost.

Mám v hlavě tolik myšlenek, ale těžce se mi hledají slova, která by vyjádřila výjimečnost této knihy. Tudíž, pokud si vás tato kniha najde - dejte jí šanci. Zanechá ve vás mnoho.

Držím palce, aby došlo ke zfilmování.

hejnak
01.07.2016 5 z 5

Po knížce Než jsem Tě poznala jsem se těšila na další od J.Moyesové. Nezklama, prolínání dějů a příběh - zvlášť ten z první světové války - se mi moc líbili. Pravda, byla místa, kde jsem si tu dobu podle příběhu představila tak živě, až mi nebylo dobře. Stejně tak mi přišlo zajímavé téma restitucí děl ukradených za války. Pro někoho slaďák, mně se knížka líbila a přečetla jsem jí během dvou dnů.

hanča34
27.06.2016 5 z 5

Perfektně vystavěné oba příběhy s téměř detektivní zápletkou. Toužím poznat další příběhy této autorky.

Alethea_k
27.06.2016 5 z 5

S Jojo Moyesovou jsem se poprvé setkala díky knize Než jsem tě poznala. Proto jsem se velmi těšila na další příběh. Když jsem začala číst, ihned jsem se přesunula s hlavní hrdinkou do počátku minulého století. Byla jsem nadšená. Jakmile se děj začal odehrávat v 21.století, byla jsem nejprve zklamaná. Jenže nakonec do sebe minulost i přítomnost krásně zapadly, a proto nemůžu udělat nic jiného, než ohodnotit knihu 5*. Už se těším, až si přečtu další knihy autorky.

Roanna
24.06.2016 2 z 5

Já Vám nevím.....když si pročítám zdejší nadšené komentáře, nechce se mi věřit, že tahle, pro mě naprosto průměrná slaďárna, je stejná kniha, která Vás nadchla. Ale co člověk, to názor.

Mé první setkání se spisovatelkou proběhlo díky knize Než jsem tě poznala, a tudíž jsem čekala rafinovanější, neotřelý, propracovanější příběh. Kdybych nevěděla, že tohle napsala Jojo Moyes, nejspíš bych už od poloviny knihy děj jen zběžně přelétla očima, ale říkala jsem si, že se to třeba zlomí, že mě Jojo něčím překvapí, ale nestalo se.

Děj odehrávající se v minulosti byl vcelku dobře napsaný, ale ten novodobý byl na můj vkus tuctový, nijak nevybočující z klasických příběhů červené knihovny. Hlavní mužský hrdina mi byl nesympatický, a to je pro mě při čtení červené knihy naprosto zásadní problém.

Čtenářsky osvěžující pro mě bylo střídání dějových linek, ale i tak knihu hodnotím jako průměrnou. Emoce, které ve Vás kniha vyvolala, mě bohužel zasáhnout nedokázaly.

Anna 13
23.06.2016 5 z 5

Opět překrásné čtivo od proslulé Jojo! Knihy Než jsem tě poznala a tato kniha jsou u mne úplně vyrovnané, tak moc jsou krásné...
Nikdy nezapomenu na odhodlanou Sophii, ženu, která ovlivnila mnoho srdcí, která věřila doufala v lásku, bylo to koneckonců jediné, co v této době měla. A dokázala to.

V příběhu se prolíná současnost s minulostí. Období 1. světové války vás dostane na kolena a vy si uvědomíte, že ať jsou vaše problémy jakékoli, tak pokud nejde o život či lásku, nejde o nic.

Doporučuji těm, kdo četli Vypravěčku a líbila se jim, těm kteří milují příběhy od Jojo a těm co mají rádi v knihách nádechy historie, a těm co se nebojí věřit...

Gabrinela
22.06.2016 4 z 5

Začátek, příběh Sophie, byl pro mě strhující. Autorka mě dostala tou atmosférou, místy pro mě čtení bylo až vyčerpávající:). Vyzdvihla bych originální scénku s prasátkem:). S nástupem Liv bohužel kniha ztratila to výjimečné kouzlo. Kniha se mi dále líbila až na konci, kdy jsem se dozvěděla rozuzlení. Bohužel současný příběh byl na mě moc naivní, obyčejný, klasická červená knihovna, kterou nečtu. Škoda, nemůžu dát proto plný počet hvězdiček, ale určitě doporučuji k přečtení.

katerina2660
22.06.2016 4 z 5

Knížka mne začala bavit až tak za půlkou, pořád jsem jí odkládala, ale pak se to rozjelo a frčelo to . Nicméně knížka Než jsem tě poznala od této autorky je mnohem lepší.....

datel77
21.06.2016 4 z 5

Ale jo, no, ale na tu první to prostě nemá.

ivona6995
20.06.2016 3 z 5

S chutí jsem se vrhla do knihy, kvůli vysokému hodnocení a zajímavému tématu. Začátek mě pohltil, ale od půlky knihy jsem začala tiše trpět :) Příběhu nešlo uvěřit, chování hrdinky L. přehnané, až hysterické.
Nevymlouvám, ale mám dojem, že i ,,relax knihy" by mohly mít propracovanější příběh a zajímavější postavy.

JanaOnd
20.06.2016 5 z 5

Nádherná kniha, od jejího čtení nebylo možné se odtrhnout.
Poprvé v životě jsem si uvědomila, že mezi hrůzami dvou světových válek bylo pouhých 20 let míru... A přitom se příběhy obyčejných lidí tolik podobaly za 1. i za 2. světové války.
I bez drastických naturalistických popisů smrti si čtením této knížky člověk uvědomí tragédii, jakou obě války přinesly do obyčejných rodin a lidských vztahů. Přesto vůle žít a milovat byla v některých lidech neuvěřitelná.
Kniha se mi velmi líbila i tím, jak zde byly propleteny obě dějové linie, které se chvíli zaplétaly a nakonec pomalu rozpletly.
Nádherné čtení, všem moc doporučuji.