Dítě z Osvětimi

Dítě z Osvětimi https://www.databazeknih.cz/img/books/49_/496764/bmid_dite-z-osvetimi-ude-496764.jpg 4 142 36

Narodila jsem se do světa, který mi chtěl upřít právo na život. Těmito slovy začíná historický román spisovatelky Lily Grahamové zasazený do nemilosrdného světa koncentračního tábora v Osvětimi. Jeho hlavní hrdinka, Eva Adamiová, dívka židovského původu žijící v Praze, se ocitá uprostřed bouřlivých událostí podzimu roku 1938, kdy nacistické Německo rozšiřuje svůj životní prostor a postupně se zbavuje těch, kteří v něm žijí, pracují a milují. Po záboru Československa nastupuje Eva se svojí rodinou do transportu a po několika měsících ve sběrném táboře Terezín odjíždí do pekla na zemi – do Osvětimi. Čtenáři se zájmem o dějiny druhé světové války a Holocaustu už pravděpodobně přečetli jiné knihy na podobné téma, ale možná se ještě nesetkali s příběhem o ženách, které v koncentračním táboře porodily a s nasazením vlastního života svoje děti ochránily a udržely při životě. Příběh Evy, její rodiny a ostatních žen otevírá smutnou kapitolu dvacátého století, v níž se však navzdory nelidským podmínkám přesto nachází projevy lidskosti a vznikají pouta, která ani strach a krutost nezničí. Román Dítě z Osvětimi nepopisuje v prvé řadě historická fakta, ale přináší osobní svědectví o vnitřní síle nevzdat se nikdy naděje na přežití.... celý text

Literatura světová Válečné Historické romány
Vydáno: , Kontrast

A Child of Auschwitz , 2019

Arwen329
15.02.2023 5 z 5

Naprosto neskutečný, strhující,dech beroucí příběh. Přečteno do několika hodin. Několikrát mě kniha tak dojala a tolikrát se tajil dech. Nejde slovy popsat co to v člověku zanechá a nikdo si nikdy nedokáže ani představit co to bylo za dobu. Silný příběh který se vštípí člověku do hlavy. Děkuji.

jana4084
05.02.2023 5 z 5

Přečteno za den. Naprosto strhující příběh podle skutečných událostí z koncentračního tábora, ale především dítěte, jež se narodilo v Osvětimi a přežilo. Neskutečný. Dechberoucí. Naprosto srdcervoucí. Měla jsem několikrát slzy v očích. Cítila jsem se tak bezmocně. Úplně mě tento příběh dojal. Doslova. Nikdo si tuto skutečnost, tuto historii, nedokáže představit. Ale přesto se při čtení ocitám na místě hrůzy. Prožívám s nimi každou bolest o naději. A tady to bylo taktéž.

petra.k.
05.02.2023 5 z 5

Přečteno za dva dny... No, co dodat. Další silný příběh z pekla koncentračních táborů. Je neuvěřitelné, že se něco takového dělo ani ne před sto lety, je neuvěřitelné, že to lidstvo vůbec dopustilo..
Tohle je jedna z nejhorších části dějin, která se nikdy neměla stát. Knih s touto tématikou jsem četla už hodně a vždycky si říkám, že tahle je už poslední...Ale pak se mi do ruky dostane další a já si pak zase naopak říkám, že by je mělo číst více lidí. Možná by to měla být i povinná četba ve škole. Na tohle temné období se nesmí nikdy zapomenout a hlavně se nesmí už nikdy opakovat! Lidé tam prožili hrozná muka, bolest že ztráty nejbližších, viděli umírat svoje malé děti, rodiče, kamarády, milence... Je mi vždy do pláče, že se to stalo a cítím hrozný hněv za ty, kdo to způsobily...V knize mě ale upoutala jedna věta - už jsem ji v podobných knihách parktaz zahlédla: '' po té nejdelší noci, vždy přijde ráno ''. Krásně řečeno... naděje je to jediné, co těm lidem zbylo.

Princezna22
01.02.2023 5 z 5

Četla jsem jedním dechem. Krásný,dojemný příběh. Moc doporučuju

Markéta948
30.01.2023 3 z 5

Knihy na toto téma mám moc ráda. Tato se četla "až moc dobře". Příběh velice čtivý. Pořád jsem čekala, kdy už bude ten hlavní příběh, o kterém to mělo být. Bylo obsaženo jen v pár kapitolách na konci. Takže ve výsledku jsem z knihy zklamaná. Knihu ale klidně doporučuji přečíst.

Mermaida
17.01.2023 4 z 5

Nato, o čem kniha pojednává, se mi četla hezky. Příběh nás zavede do koncentračního tábora Osvětim, kde se setkáváme s Evou a Sofií a mnohými dalšími, kteří hrůzy té doby nepřežili. Ale i na této temné půdě se zrodil nový život - což může znít dost neskutečně. Toto přeživší dítě - nyní dospělá žena, vypráví retrospektivně příběh svých rodičů, díky dopisům, které zanechala její matka. Mě se toto zpracování líbilo. Samozřejmě to byla místy velmi smutná kniha a místy dosti neuvěřitelná. Ale i tak jsem ráda, že se ke mně kniha dostala, a že jsem zase jednou četla z Osvětimi "něco trochu jiného".

Beky
11.01.2023 3 z 5

Měla jsem nejspíše přehnaná očekávání, protože jsem celkem zklamaná.

Na téma holocaustu jsou spousty knih a každá má něco do sebe. Nelze upřít, že jisté momenty a popisované scény, které se "běžně" v KT děly a vyskytují se i zde, jsou vskutku otřesné, pro nás nepředstavitelné a nahánějící husí kůži.

Na jednu stranu se mi tedy dostalo uspokojení v podobě těchto faktů, se kterými je již člověk obeznámen a stále mu není příjemné se utvrzovat v nesmyslné nenávisti Němců vůči Židům.
Na stranu druhou byl příběh vyprávěn s tolika "šťastnými náhodami" vedoucími k přežití hlavní hrdinky, až mi to přišlo nereálné a za tehdejších podmínek neuskutečnitelné.

Ano, byly i bolestivé okamžiky, které narušily krásně rozvíjený děj v podobě drobných "náhod" a výměnných obchodů, ovšem ten konec, ten je absolutně neuvěřitelný.
Samozřejmě ano, přála bych, aby se takto setkali všichni přeživší se svými blízkými, ale tady mi to přišlo překombinované až příliš.

Někdy méně znamená více, hlavně co se týče této tématiky.

martunka
29.12.2022 5 z 5

Krásný a silný příběh...

AlbionFoxyFox
19.12.2022 3 z 5

Z knih s tématem holocaustu patřila tato k průměru, byla čtivá a příjemně střídala minulost s přítomností, na druhou stranu byla však až příliš neuvěřitelná a obsahovala až moc šťastných náhod. Navíc mi dost vadily faktografické chyby.

L.Helena
12.12.2022 3 z 5

(SPOILER) Jsem z knihy trochu zklamaná. Pořád jsem čekala, kdy se začne odvíjet onen příběh, který slibuje jak název, tak i úvodní úryvek. Většina knihy je popis utrpení života v koncentračním táboře a téměř ničím nevybočuje z řady knih s touto tematikou. Takže jsem četla a vlastně celou dobu věděla, co přijde, jen jsem si říkala, kdy už se konečně začne odehrávat onen avizovaný příběh, který, jak jsem doufala, bude právě tím jedinečným vyprávěním a bude se odlišovat od ostatních z oné doby a prostředí. Nechci nijak snižovat fakt, že na toto období historie by se určitě nemělo zapomínat, všechna ta zvěrstva holocaustu jsou nedílnou součástí dějin, jen jsem prostě myslela, že ta jinakost tohoto příběhu bude obsažena ve větší části knihy než jen v její asi poslední čtvrtině. Nepopírám, že kniha se navzdory těžkému osudu hlavních postav dobře čte, ovšem obsahuje jen opravdu málo překvapení, celou dobu je jasné, jak se bude příběh odvíjet a i samotný závěr je přesně takový, jaký čtenář očekává.

vera4669
28.11.2022 3 z 5

Kniha je napsaná čtivě, to není možné upřít.. Ale někdy bylo štěstí až neuvěřitelné a ty happy endy na konci? Bylo toho trošku moc.. Určitě jsou lépe psané knihy na toto téma

ClariceL.
21.11.2022 3 z 5

Kniha je hezky zpracovaná. Střídání minulosti a přítomnosti neruší a do příběhu pěkně zapadá. Obě dívky mají svoji linku osudu a i závěr se mi líbil. Téma a inspiraci skutečným osudem autorka rozvinula ve svůj vlastní příběh přátelství a lásky, na místě nejkrutějším. Některé situace mi přišly neuvěřitelné, ale vím, že i v těchto místech docházelo k velkému štěstí, které vedlo k záchraně života. Přesto si nejsem jistá, že by se některé události mohly stát, ale to je už autorčin příběh. Já jsem si nějak nemohla udělat ten správný vztah k Evě a pocitově jsem jen tak sklouzla po povrchu. Ale celkově pěkná kniha.

marina4088
03.11.2022 5 z 5

Já osobně čtu knihy z období 2. sv. ráda, ale ještě lépe se mi čtou knihy o Osvětimi, holocaustu a podobně. Vždy se tak cítím, že jsem si přečetla příběh o někom, kdo toho tolik přetrpěl a o všech lidech, co trpěli s ním a díky nám, čtenářům, nebudou jejich jména nikdy zapomenuta, protože od té doby budeme mít jejich příběh v hlavě, takže nebudou zapomenuti.

Zde sledujeme příběh hlavně Evy a Sofie. Prolíná se nám tu přítomnost s minulostí (většinou vzpomínky na ty hezké doby, hodně z těch vzpomínek bylo fakt hezké číst) no a pak nás koply do reality.. Byla to taková ta hořkosladká chuť, kdy nevíte, jestli se máte usmívat nad tím, jak hezky bylo nebo být smutní nad tím, co je teď. A že tahle kniha byla hodně emotivní.

Vždycky, když už jsem myslela, že autorka vypotřebovala všechny "wow" momenty tam naskočil další. Musím se přiznat, u jedné věci jsem si fakt poplakala a šlo vidět, co člověk dokáže pro opravdové přátelství překonat.

Avšak příběh nekončil tím, že byli zachráněni. Odehrával se tu příběh ještě po, který byl naprosto úžasně napsaný a donutilo mě to změnit hodnocení ze 4 na 5, protože tohle bylo fakt skvělý.

Takže kdo stále bádá, jestli do toho jít, tak já stoprocentně doporučuji.

Grohlinka
18.10.2022 3 z 5

I pres sve narocne tema je kniha velmi ctiva. Pribeh je napsan velice citlive a s respektem, smutne informace o zivote v koncentracnich taborech jsou protkané stripky z minulosti, ktere jsou prevazne vesele a romanticke, takze se ctenar nemusi obavat, ze by upadl do nejake depresivni nalady.

Knih na tema koncentracnich taboru vznika mnoho, nejspis je to zaruceny obchodní uspech, jestli ma tahle az tak vysokou informativni hodnotu by se asi dalo pochybovat.

Prislo mi zvlastni rozvrzeni knihy, tristni plytvani papirem.

Mybooks
02.10.2022 5 z 5

(SPOILER) Silný, dojemný a smutný příběh, nad kterým se zamyslíte a řeknete si, v jaké době žijeme teď. Moc se mi kniha líbila, i když v různých částech postavy neměly úplně šťastný konec. Oblíbila jsem si vztah Evy s Michalem i přesto, čím si museli oba projít. Vám všem doporučuji si přečíst tuhle knihu se silným příběhem a doufám, že vás nadchne tak, jako mě.

knihomolka_eli
03.01.2022 5 z 5

Eva a Sophia sa spoznajú v pracovnom tábore. Neskôr sa spolu dostávajú až do Osvienčimu. Eva sa prihlási dobrovoľne, pretože túži nájsť svojho manžela Michala a Sophia ju nasleduje.

Navzájom si pomáhajú prežiť v týchto neľudských podmienkach. Prechádzajú rôznymi pracovnými miestami, od lepších až po tie najhoršie. Medzi tie lepšie patrí aj práca v Kanade, kde Eva triedi oblečenie a hľadá v ňom cennosti, všetky ale neodovzdáva, vďaka trikom, ktoré ju naučil jej strýko, si vie veľa vecí odniesť a vymeniť ich za to, čo potrebujú, najmä za stravu. Vždy myslí aj na svoje priateľky, s ktorými sa podelí. V oblečení po väzňoch často nachádza aj fotografie ich rodín. Nechce, aby ich spálili, preto si ich odkladá. Raz medzi väzňami stretne muža z jednej fotky a fotku mu odovzdá. Ten sa neskutočne poteší, pretože je to jeho jedinou spomienkou na dcéru, ktorú mu zabili. Sľúbi jej, že sa pokúsi pomôcť pri hľadaní Evinho manžela.

Nakoniec zistia, kde Evin manžel je. Sophia pomôže Eve dostať sa k nemu, no musí zato ,,zaplatiť". Obe kamarátky sú pre seba schopné spraviť naozaj všetko.

Sophia zas túži nájsť svoju sesternicu, aby zistila, kde v Rakúsku ukryla jej syna. Poprosí Evu o sľub, že ak by neprežila, nech nájde Thomasa a postará sa oňho. Eva jej to sľúbi, aj keď je presvedčená, že ho nájdu spolu.

Eva po stretnutiach s manželom otehotnie. Bábatka sa vzdať nechce a túži ho ochrániť, napriek všetkým okolnostiam. Sophia jej pomáha akolen môže.
Podarí sa priateľkám prežiť a nájsť tých, ktorých hľadajú? Dočkajú sa záchrany?

Kniha sa mi čítala veľmi rýchlo. Rozsahovo je kratučká a každou stranou napínavejšia. Celý čas som obom priateľkám a aj ďalším postavám držala palce a dúfala som, že sa im podarí splniť si svoje sny o bežnom živote.

Všetky knihy s touto tematikou sú neskutočne smutné a človeka až mrazí skutočnosť, že sa toto všetko reálne dialo. No v každej z týchto kníh sa nájde aj kus toho pekného a dobrého. Tak na mňa pôsobilo priateľstvo Evy a Sophie. Pri všetkých tých hrozných veciach, čo zažili, ostali vernými priateľkami a nepochovali v sebe ľudskosť a nádej.