Dinotopie: Země mimo prostor a čas

Dinotopie: Země mimo prostor a čas https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/370194/bmid_dinotopie-zeme-mimo-prostor-a-cas-x3X-370194.jpg 5 49 10

Dinotopie série

Badatel Arthur Denison ztroskotal se synem Willem na neznámém ostrově, kde objevili zapomenutou civilizaci lidí a dinosaurů tvořící úžasné mírumilovné společenství. Kniha je stylizovaná do podoby Arthurova deníku a bohatě doplněna poutavými ilustracemi. České vydání.

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , Príroda

Dinotopia: A Land Apart from Time , 1992

Robodlak
24.08.2023 5 z 5

Jedna z nejkrásnějších knížek. Kouzelný mírumilovný svět doprovázenými vlastními nádhernými ilustracemi autora, známého výtvarníka Jamese Gurneyho. Škoda jen, že u nás nevyšly všechny jeho knížky ze světa Dinotopie.

JulianaH.
31.08.2022 4 z 5

* „Je čas, aby se vylíhl Kentosaurus. Je čas sázet proso. Čas, aby se otevřely květy magnolie. Profesore Denisone, obávám se, že si pod pojmem čas stále představujete nějaká čísla.“ [Autor neobjevil nic nového, jak si zřejmě myslel. Tomuto pojetí času — čas k něčemu namísto čas jako bod na ose — se říká kairos a znali ho už staří Řekové. Ale formuloval to moc hezky.]
* „Já jsem se teď například vrátil z pěkného koncertu jednoho Edmontosaura, který hrál táhlé tóny na jediné struně, využívaje ozvěny přírodního amfiteátru, a své hudbě dodával rytmus krátkými štěkavými zvuky.“
* „Většina dinosauří literatury ani není napsána na svitcích. Mlhavé představy, klepy, nudné anekdoty a špatné vtipy se píší do krabic s pískem, a tak mohou být snadno smazány.“
* „V roce 1582 se plavil námořník aztéckého původu Tluca Uman na palubě lodi San Pedro. Když loď ztroskotala, zachránil ho delfín i s jeho zásobou [obiloviny] Chenopodium tluca, skrytou ve skořápkách kokosových ořechů. Od té doby se rostlina v Dinotopii hojně pěstuje.“

Podle Eurobarometru si 15 % Čechů (a například 42 % Turků) myslí, že lidé a dinosauři (míněno neptačí) žili společně. Už vím, kdo za to může — James Gurney se svou „Dinotopií“. :D

Příběh je přinejlepším průměrný. Viktoriánský přírodovědec se synem ztroskotají v neprobádaných mořích. Delfíni je zanesou na ostrov, kde v míru žijí nejen lidé různých ras a kultur, ale také dinosauři, pterosauři a pravěcí savci. Zvířata mají civilizaci včetně písma nebo stavitelství a dovedou komunikovat hudbou, tancem i vlastními jazyky. Lidé je vnímají jako rovnoprávné partnery. — Děj se omezuje na cestu obou Denisonů po rozmanitých zákoutích Dinotopie, přičemž jejich cíle se liší a mění (profesor si po většinu času přeje Dinotopii opustit, Will se hodlá stát jezdcem na quetzalcoatlovi). Zápletku příběh nemá, pointu rovněž ne.

Autor je ale především malíř, takže text tvoří vlastně jen komentář k nádherným malbám. Gurney na nich ukazuje nejen dinosaury sdílející příbytky a povolání s lidmi, a třeba také svou představu, jak by vypadala egyptská, antická či tibetská architektura s dinosauřími motivy. Malby i text prostupuje étos vzájemné úcty mezi všemi tvory; nikdo nikoho nezneužívá, dokonce ani neloví. U lidí je to tak v pořádku, u ještěrů to vyvolává úsměv. Zdá se, že autor udělal vegany i z většiny svých -saurů; pročež třeba překřtil Oviraptora na „Ovinutrix“, chůvu vajec.

PS. V rukách školáků, jimž je knížka určená, by mohl překlad PhDr. Holubové, pravopisně dost kreativní (mj. v užívání i/y), natropit pořádnou neplechu. Formulace „pozvedl obočí směrem k Willovi“ pak vyvolává otázku, zda Dinotopijci dovedou natáčet obočí doprava a doleva..., ale hádám, že ne. :D

MOu598
10.05.2020 4 z 5

Pro starší děti. Příběh je kratší, rychle se přečte, ale zde jde o četné, barevné, moc pěkné ilustrace. Jestli jsem dobře pochopila, kreslil je autor textu - smekám.
Dobrá knížka na snění.

yaoiyuri
05.01.2018 5 z 5

Tahle kniha je dokonalou symbiózou obrazu a textu. Pokud se o jedno z toho ochudíte, přijdete o úžasný čtenářský zážitek. Jako malé mi měla máma číst Dinotopii před spaním, ale odložili jsme ji s tím, že ani jednu nebavila. Teď už vím, kde se stala chyba – jednoduše jsme podcenily důležitost ilustrací, protože jsem při předčítání do knihy nekoukala (a máma zase není fanoušek dinosaurů). No, teď po spoustě let přišel čas to napravit. Je to úžasná DinoUtopie, která nám na dinosaury dává zase jiný, dost nezvykylý, pohled.

Ale za to „30ti letým životním cyklem“ na str. 69 bych teda korektora poslala na pěší túru Deštivou kotlinou!

darque
19.08.2017 4 z 5

Úžasně vymyšlený svět doplněný detailními nákresy a vysvětlivkami, nejlepší jsou ale ty malby. Super! Také chci létat na skybaxu...

Mercatino
27.12.2016 5 z 5

Knížka Krajina mimo času, která zůstane nadčasová :) Dobrodružný text doprovázejí zábavné dinosauři ilustrace, které čtenáře pobaví i dojmou. Jak by ten svět byl krásný, kdyby se v něm žilo takto jako v této knize. Líbí se mi , že knihou se nese jasné poselství mírů,lásky, harmonie :)

Jass
06.03.2016 5 z 5

Moc pěkný příběh, přečetla jsem si ho spíše náhodou, protože jsem ho půjčila bratrovi (6 let...) z knihovny a on mi ho tak vychvaloval, že jsem si ho musela přečíst také... Kniha je plná krásných nápadů. Celá naše rodina se okamžitě rozhodla, že se stěhujeme do Dinotopie :D

see_sawandrew
24.08.2013 5 z 5

Unikátní novela, která mimořádně dobře kombinuje prózu s encyklopedickými prvky a především ilustrací. Vřele doporučuji. 90%

brossi004
14.10.2011 5 z 5

Plně souhlasím s názorem uživatele Kvotha. Dinotopie je vážně ojedinělým dílem, ani ne tak z hlediska textu, ale především z hlediska maleb či kreseb. Do nádherného světa, který vytvořil a "oživil" James Gurney se člověk rád vrací.
Vznik knihy odstartoval vznik obrazu Města vodopádů, po kterém Gurney vytvořil celý ten fantastický svět a převedl ho do knižní podoby. Dinotopie má dnes čtyři pokračování (u nás bohužel vyšla jen dvě - Dinotopie: Země mimo prost a čas a Dinotopie: Cesta do Chandary) a ve všech se odehrává velmi poutavý příběh podkreslený nádhernými výtvarnými díly.

Kvothe
29.08.2011 5 z 5

Dinotopia je úžasná kniha. Nemohu vyzdvihovat jen nápad nebo styl psaní, protože se nejedná přímo o román. Kniha je založená na dokonalou symbiózu malby a textu - oboje je dílem autora. Obrázky jsou krásné a příběh je doplňuje o další magickou dimenzi. Knihu jsem jako dítě miloval (figurovala mezi mými top kníhami, které mi máma četla před spaním :-)) - střídala se Erbenova kytice, bratři Grimové a Dinotopie:-)) ) a tak, když jsem uviděl druhý díl - cesta do Chandary - musel jsem si ho pořídit. Do dneška jsem ho nepřečetl, ale přesto nelituji, už jenom pro krásné vydání a úžasné ilustrace - přesto věřím, že se někdy dostanu i k textu :-)

zfilmováno utopie dinosauři fantasy pro děti pro mládež

James Gurney
americká, 1958