Víš, že tě miluju?

Víš, že tě miluju? https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/342404/bmid_vis-ze-te-miluju-8BG-342404.png 4 1125 248

DIMILY série

Na léto v Kalifornii se Eden vůbec netěší. Strávit ho má totiž v nové rodině svého otce, kterého už tři roky neviděla. Prázdniny by měla prožít s třemi nevlastními bratry a novou „matkou“ – lidmi, které vůbec nezná a ani netouží poznat. Na největší komunikační problémy naráží s Tylerem, nejstarším z bratrů. Nevyzná se v jeho divoké povaze, nemůže vystát jeho drzý pohled a ego vyšší než kopce v Beverly Hills. Pořád na něj ale někde naráží a čím víc poznává jeho svět nekonečných večírků a her, při kterých se porušují pravidla, tím víc jí zajímá. Začíná ztrácet hlavu pro lásku, která je zakázaná… DIMILY je zkratka tvořená z prvních písmen názvu prvního dílu trilogie Did I Mention I Love You? Autorka Estelle Maskameová má obrovskou fanouškovskou základnu a její série se ve světě stala fenoménem. Ve Velké Británii se DIMILY trilogie zařadila do žebříčku pěti nejlepších young adult knih všech dob.... celý text

Literatura světová Pro děti a mládež Dívčí romány
Vydáno: , Fragment (ČR)

Did I Mention I Love You? , 2015

Karolina_Slezy
25.01.2022 4 z 5

Čtivost byla více, než dobrá. Autorka mě zaujala už jen díky jednoduchosti, která celou knihu doprovázela. Jak se to říká... V jednoduchosti je krása? Tady to platí.
Eden i Tayler za mě byli sympatičtí, ale na druhou stranu... Co to sakra bylo? Líbilo se mi, jak se k sobě chovali, jejich hašteření a celkově to nedobrovolné nevlastní sourozenectví. Ale to, jak se chovali ke svým rodičům? Pár facek by dostali. (:D) Taylera jsem ještě tak nějak chápala, přece jenom je to cool teenager, ale Eden mě v tomhle obrovsky rozčilovala. Její útoky na tátu mi byly dost proti kůži a zbytečné zároveň.
Co se týče vedlejších postav...v pohodě. Teda kromě Tiffany. Sice jsem ji na začátku knihy fandila, ale potom, co se objevila její opravdová tvář - Grrr. Ne, nikdy víc. Naopak mi k srdíčku přirostli Rachael s Deanem.
Celkové prostředí, nápad, postavy a letní nádech mi naprosto vyhovovaly. Rozhodně nelituju, že jsem si knihu přečetla, naopak se pustím do druhého dílu. :D

Kaya77911
01.01.2022 2 z 5

(SPOILER) Drobné spoilery!
Na Víš, že tě miluju? jsem četla/slyšela spoustu recenzí a většina nebyla zrovna kladná. Měla jsem proto hodně nízká očekávání.
Máte tady hlavní hrdinku Eden, která je prezentovaná jako úplný svatoušek. Ona je hubená, hezká, chytrá a prostě úžasná. Podle mě je to však rozmazlený fracek. Ta holka jede na osm týdnů ke svému tátovi to L.A. (což, jak se tady můžete dočíst je to nejkrásnější a nejlepší místo pod Sluncem), který ji a její mamku před třemi lety opustil a ozval se jim až teď, kdy Eden pozval na prázdniny k sobě. Jediné co Eden dělá je, že mu celou dobu dává najevo, jak ji otravuje a jak jím pohrdá. Já chápu, že je naštvaná, ale tak proč tam teda jela?? Bohužel Eden je tak nepříjemná a pokrytecká ke všem, ale i tak ji mají skoro všichni rádi, protože ona je přece ta dokonalá :(.
Další důležitá postava je Edenin nevlastní bratr Tyler. On má trauma z dětství, což je vážné téma a mělo by se o něm mluvit, ale rozhodně ne způsobem, jako je v této knize. Tylerovi je sedmnáct. Kouří, utíká z domu, bere drogy, opíjí se do němoty, řídí pod vlivem a není schopen ovládat své emoce. Takový člověk fakt není ve stavu, kdy by si jen tak mohl chodit na večírky. Takový člověk by měl navštěvovat terapie a chodit na odvykačky. Jeho mamka mu samozřejmě nic neřekne, protože to, že má trauma z dětství ho přece ospravedlňuje a nesmí se na něj bylo moc přísný, že? Houby, to prostě není správně a nejhorší je, že se všichni tváří, že je to naprosto v pohodě.
Jediné, co bylo dobré je to, že Estelle umí psát. Četlo se to samo a rychle. To však nic nemění na tom, že to bylo absolutně o ničem. Jediné, co se tu dělo bylo to, že se pořádaly večírky, připravovalo se na večírky, jezdilo se na večírky a jezdilo se z večírků.
Přesto to však nebylo až tak moc zlé, jak jsem se obávala. Vlastně to i malilinko předčilo má očekávání. Dávám 2,5* a knihu nedoporučuju, protože to, jak tady byla romantická linka a vlastně všechno, co se tu dělo fakt není správný příklad ani něco, co bych chtěla prožít.

Karolína738
12.11.2021 5 z 5

Podle mého názoru, je to velice dobrá kniha. I když v nějakých chvílích jsem měla smíšené pocity. Knihu jsem z první poloviny četla hrozně dlouho, protože to byla nuda. Druhou část jsem měla přečtenou během chvíle. Kniha začala být chytlavá a někdy celkem napínavá a čekali jste co se stane.

Karolin77
22.09.2021 3 z 5

Letní oddychovka, u které člověk vypne.Nic jiného od knížky nečekejte
Příběh je vyprávěn hlavní postavou Eden, u které se mi častokrát nelíbilo její chování. Někdy mi to přišlo moc, hlavně s jejím tátou.Tylera jsem taky dvakrát nemusela. Ani jednoho nebudu soudit,každý z nich měl ke svému chování důvod, i když jak říkám někdy mi přišlo,že se hlavně ke své rodině chovají zbytečně ošklivě. Jako pardon, ale ať už jejich rodiče byli jakýkoliv snad by měli vědět kde mají děti. Eden i Tayler byli v tomto stejně nezodpovědní. Samozřejmě chápu, že jim to nechtěli říct, kde jsou ale měli. A to jak se z tohoto ho vždycky vykroutili...‍️ Romantická linka nebyla špatná,ale chyběla mi tam chemie. Nějak jsem jim tu lásku nevěřila. To že vznikla vlastně z ničeho, nebudu komentovat.Ostatní vedlejší postavy si skoro vůbec nepamatuji, jsou tam jenom do počtu. Kamarádky Eden se mi celou knihu pletly a připadaly mi všechny stejné. Vůbec se mi , ale nelíbil názor tamní mládeže, že jsou všichni rodiče trapní.
Děj se točí okolo večírků, alkoholu a vztahů. Autorka sice poukázala i na závažnější témata,ale pořádně jim nedala prostor. ( předpokládám, že se tomu dál bude věnovat v dalších dílech )
Já vlastně ani nedokážu říci jestli se mi knížka líbila nebo ne. Děj byl pořád to samé, postavy jsem moc nemusela a ani jsem neměla moc velkou potřebu se ke knize vracet.
Do dalších dílů se asi nepustím. Ten konec co je tady je podle mě dostačující.
Na léto asi můžu doporučit, ale nečekejte nic velkého.

terakera
31.08.2021 3 z 5

Víš že tě miluju byla moje druhá čtená kniha tohoto roku a také druhá kniha ke které jsem se dostala po asi 2 letech pauzy se čtením, takže mi šlo u knih hlavně o čtivost a v tomto případě jsem zvolila správně. Kniha je čtivá, příběh poutavý, prostředí zajimavé ale ty postavy...Eden je rozmazlená nevychovaná holka která si myslí že může dělat co chce a že je snad nejlepší na světě. Tyler na tom byl o něco lépe co se týče oblíbenosti postav, i když má svoje negativní stránky pořád je to zajimavá postava a má něco do sebe. Co se mi v knize absolutně nelíbilo je to jak autorka zahrnuje do příběhu kouření, opíjení se, alkohol, party, šnupán, í a tyhlety věci, jako normální obvyklé činnosti. Tyler je očivídně závislý, a připadá mi to opomíjené. Nechápu co všichni kolem na Eden vidí protože je nesnesitelná nepřející bezcharakterná mrcha :) To možná přeháním ale to nevadí. Přečetla jsem ji více než rychle a i přesto že byla kniha více špatná než dobrá tak mě bavilo její čtení a průběh. Musím ji dát tři hvěždičky protože mě zpátky dostala do čtení a nebyla to zase totální katastrofa. (neumím psát recenze)

Kniholapka
05.08.2021 3 z 5

Kniha má hezký příběh, který má potenciál. Děj je zasazen do prostředí, které prostě vybízí k letnímu čtení. Tohle vše jsou plusové strany, plus taky to, že se kniha dobře četla.
Co bych však hodnotila negativně, jsou postavy. Někdy čtu knihu a postavy okamžitě mám ráda, ale tady se to nestalo. Vlastně ani teď nevím, co si o nich mám myslet. Jsou vykreslovány jako že jen pijí, užívají si večírky a berou drogy. Což mi přijde škoda, dalo by se je jistě vykreslit pečlivěji.
Tylerova povaha mi například přišla zajímavá, hned je vidět, že si s sebou něco nese z minulosti, ovšem o Eden nevím co si myslet ani teď po dočtení.
Rodiče, kteří se snaží vynucovat si autoritu a fatálně selhávají..... Prostě si myslím, že se to dalo zpracovat lépe.
Knize nechybí čtivost, takže přes všechny moje připomínky se četla snadno a plynula rychle. Určitě je fajn jako oddechová kniha, ovšem znám lepší.

Mišutamyš
03.08.2021 2 z 5

Čtivost je největší předností této knížky. Příběh sám o sobě by byl celkem fajn, ale všechny postavy, ať už dospělých, nebo teenagerů, jsou vykresleny tak dětsky naivně, že jejich chování je naprosto nevěrohodné. Dospěláci se chovají jako tupci bez autority, a puberťáci jen paří, ožírají se a fetujou, žádné povinnosti, vlastně skoro žádný dohled dospělých, prostě těžko příběhu věřit... Taky mi vadila svatouškovská povaha hlavní hrdinky a naivita jejích kamarádek...
Ačkoliv chápu, na jakou cílovou skupinu tento počin míří, tak oproti tomu nechápu to obrovské nadšení, které vyvolal.

barbb8k
05.05.2021 2 z 5

O tomto skvostu, do kterého jsem se nechtěla pouštět, ale nakonec pustila, toho nemám moc co říct.

Jediná asi pozitivní věc této knihy je čtivost. Myslela jsem si, že denně zvládnu přečíst tak maximálně čtyřicet stran ale ne, nakonec jsem jich přečetla průměrně tak 120.

Postavy mi byly strašně nesympatické. Eden (to je taky jméno) byla strašně naivní, tupá holka, která vymetala všechny večírky. Tylera jsem celou dobu neměla vůbec ráda, protože se choval jak největší vůl pod sluncem, ale jakmile jsem zjistila důvod, v mých očích stoupl.
Romantická linka... Aaa to bylo něco strašného.

Konec se mi moc líbil, dokud nepřišla poslední strana. Ta to podle mě celé pokazila, protože jsem doufala, že to skončí nějak srozumitelně, ale ne. Autorka to potřebovala vymyslet nějak tak, aby mohla napsat ještě několik dalších dílů.

Cassandra_H.
04.05.2021 4 z 5

Takovéhle knihy obvykle nečtu, ale hned, když jsem spatřila tuhle knihu tak jsem věděla, že si ji musím přečíst. A měla jsem pravdu. Kniha byla úžasná přestože u takových knih většinou postrádám tu správnou míru akce. Rozhodně doporučuji

kvetinkovedny
27.04.2021 1 z 5

Povídám vám příběh. Byla jednou jedna naprosto nesnesitelná holka, která se zamilovala do svého ještě nesnesitelnějšího nevlastního bratra. Ale aby to bylo zajímavější, z nějakého záhadného důvodu ji všichni milují. Už jste to uhodli? Ano, mluvím o téhle knize. Ale vezmeme to pěkně po pořádku.

Osobně jsem se setkala s autorkou. Estelle je velmi milá slečna, která tuhle sérii začala psát ve velmi nízkém věku na Wattpad. Ta se stala tak populární, že ji oslovilo knižní nakladatelství s tím, že by příběh rádi vydali. Nějakým zázrakem se z toho stal ještě větší fenomén a knížka mi přistála do klína. Respektive, šla jsem ji koupit a během čtení mi několikrát upadla do klína. Protože jsem tomu nemohla uvěřit. Jak se něco takového mohlo stát tak slavným?

Když to porovnám s jiným materiálem přístupným na Wattpadu, není to vůbec špatné. Estelle umí psát. Má pěkné popisy. Myslím, že kdyby chtěla a trochu na tom pracovala, mohla by napsat něco opravdu dobrého. Ale tam asi mohu skončit s chválou.

Takže se vrhněme na negativa.

Děj se neskutečně vleče. Hrdinové knížky navštíví nespočet párty, pořád někam jedou autem, ale haló, lidi, vždyť se tam proboha vůbec nic neděje! Osobně nepotřebuji, když je příběh napěchovaný napětím. Ale i když se nic neděje, potřebuju, aby text měl nějaký smysl. Autorka v této oblasti ještě nepochopila, stejně jako já, když jsem psala ve 14 nebo kolika, že je v pořádku přeskakovat v příběhu časová období, kde se vůbec, ale vůbec nic neděje. Že si dala Eden nízkotučnou kávu? Zase? Že zase drmolila se svými kamarádkami o ničem? Díky, nezájem.

Co bylo mnohem horší, byly postavy. Nedokázala jsem se do nich ani trochu vžít, úplně mě vytáčely. Eden byla lehkomyslná (ačkoliv z nějakého důvodu si o ní ostatní myslí, že není, tedy alespoň na začátku) a naprosto nezajímavá holka s poruchou příjmu potravy. Takových hrdinek ale je, to bych byla schopná ignorovat. A to i přes fakt, že z nějakého důvodu ji všichni zbožňují.

Co ale naprosto nepochopím, je postava Tylera. Estelle říkala, že ji napsala podle „své vize dokonalého kluka“. Ano, všichni máme rádi bad-boye, ale jenom takové, kteří si na to hrají. Tenhle kluk bere drogy, je nepříjemný na svoji mámu, jediného člověka, který vždy stál při ní, utrácí peníze za voloviny, chodí s nejhorší holkou v ročníku, nechápe, proč je špatné podvádět a občas sem tam i nějakou tu drogu prodá. Všichni ho ale obhajují, protože má psychické problémy. No. Co se dělá s psychickými problémy? Řeší se. Protože nejsou sexy. Ale pro Eden očividně sexy jsou. Dost na to, aby pro ní bylo ok s ním podvádět a vzdát se vlastní důstojnosti. Jsem jediná, komu tahle romantická zápletka nepřijde romantická, ale patetická? Copak Eden v 16 nebo kolika neví, že člověka nezmění? A ona se svojí povahou už vůbec ne? Má místo mozku mop?

Co se tím snažím říct, že i když jo, z Tylerovy minulosti vyplývá, že to nebude mít snadné, drogy a alkohol nejsou řešení. Protože drogy a alkohol nejsou ok. Na což jaksi autorka zapomíná upozornit, což mi vzhledem k mladému čtenářskému publiku přijde naprosto nezodpovědné. Psychická traumata nejsou omluvou pro drogy a alkohol, a to ani pokud jste pitomý teenager rebelující proti rodičům, jako každý v této knížce.

Obecně všichni jsou v této sérii naivní. Holka po rozchodu řekne svému klukovi, že je těhotná, a vůbec nikoho nenapadne, že by mohla kecat? Já se z toho fakt zblázním.

Knížky a filmy ovlivňují názory mladých. A proto mi tato knížka přijde pro mládež naprosto nevhodná. Možná vám teď přijde, že reaguji přehnaně nebo puritánsky. Ale jaké plyne ponaučení z této knížky? Můžete se chovat jako kretén a brát drogy, pokud máte dost dobrý důvod. Je naprosto v pořádku se opíjet. Je naprosto v pořádku mít sex s náhodnými známými. Je naprosto v pořádku chovat se k rodičům hnusně bez jakékoliv důvodu. Protože, hádejte co, není to v pořádku. Rozhodně to není v pořádku v tomto věku a za těchto okolností.

Teď jsem se opravdu rozjela. Vidím to, když si po sobě text čtu. Opravdu mi přijde, že tahle knížka je děsně přeceňovaná. Celý příběh je v celku nudný a podprůměrný. Postavy jsou mdlé a děj se táhne donekonečna. Je naprosto patrné, že autorka si vymýšlela, ale neměla moc zkušeností, ze kterých by mohla čerpat. Celý děj je tak naprosto nevěrohodný, až se divím.

Vím, že autorka psala text, když jí nebylo ještě ani 15. To ji omlouvá. Myslím, že na prvotinu je to velmi slušný výkon po spisovatelské stránce a je naprosto pochopitelné, že píše o tématech, které se jí v životě zatím asi vyhýbaly a nepřemýšlí nad tím, že dává špatný vzor ostatním. Jenže také proto si myslím, že tenhle příběh měl zůstat na Wattpadu a do knihkupectví se dostat vůbec neměl. Psát dnes může každý a to je v pořádku. Zaslouží si ale každá kniha, aby se dostala do knihkupectví? Protože to podle mě rozhodně ne. (Nebo proč alespoň editor nemohl na tom příběhu trochu zapracovat? Proč?)

Jak už jsem ale zmínila, myslím si, že Estelle Maskame má potenciál. Věřím, že jednou, až bude starší (nebo možná už i teď), bude schopná napsat dobrou knížku. A já jí rozhodně nechci odsoudit za něco, co napsala jako malá. Věřím, že jednou jí dám znovu šanci.

jsemknihomolka
21.04.2021 2 z 5

U knihy jsem dostala divný pocit , četla se rychle ale byla to nuda . Knihu jsem ale samozdřejmě dočetla protože mě zajímal konec . Knihu doporučuji spíš jako oddechovku , nějaké části jsou smutné a nějaké zase veselé ale znova bych si ji nepřečetla .

illca2
18.04.2021 4 z 5

Docela rychle jsem se do knížky začetla. Ze začátku na mě Tyler působil jako rozmazleny, bohatý, drzý frajirek. Ale čím dál jsem četla, tím více to bylo pochopitelné. Těším se na druhý díl.

aquaver
12.04.2021 5 z 5

Trochu jsem se této knihy obávala... zase až tak velké očekávání jsem neměla a o to víc jsem byla překvapená. Protože musím přiznat, že aby mě to takhle chytlo, jsem pravdu nečekala. Líbilo se mi to. A to dost. Jen ze začátku mě trochu rozčilovalo opakování některých vět či slov... třeba na takový slovo "trapný" budu teď asi trochu alergická :D To bude možná i tím, že už nebudu úplně cílová skupina.
Asi bych to ale nedoporučovala každému. Doporučila bych to těm, co mají rádi romantické příběhy a nebude jim vadit ta věc s nevlastními sourozenci (sama za sebe mohu říct, že já s tím problém nemám). A asi ne každý taky bude chtít číst o alkoholu, drogách apod. (není to zrovna hezké téma).

DejSemTuKnihu
30.03.2021 4 z 5

Noo, pro mě jakožto milovnici zakázané lásky to bylo něco úžasného. Strašně mě to bavilo, bylo to hodně čtivé, a musím říct, že mi tam sedly snad všechny postavy, kromě Tiff a Davea.. to byla proště hrůza a děs (v tomto případě úmyslně). Tylera (i Eden samozřejmě) jsem si strašně oblíbila a zrovna teď čtu díl z jeho pohledu. (Hodnocení k ostatním dílům a k jiným knihám na mém profilu nebo přímo u dané knihy.)
BTW: Nechápu proč to někteří přirovnávají k sérii After..

badliar_id
27.03.2021 3 z 5

(SPOILER) Kniha nebyla vůbec špatná. Vzhledem k tomu, že jsem kdysi na wattpadu dost podobných knih četla, mi příběh nějak nevadil. Je to dost předvídatelný a je tu spousta klišé, ale mně to nějak extra nevadí.
Některé kapitoly byly dost nudné, ale jindy byly fakt zajímavé. Musím uznat, že se tu od začátku furt žvaní o mejdanech a drogách atd., a to člověka brzy otráví.
Postavy jsou mehh. Eden je fajn, ale občas mě štvala. Tyler je určitě výzva a jeho postavu jsem si ke konci oblíbila, jsem na něho zvědavá v dalších dílech. Dean je strašně fajn a dost se bojím, jak to mezi ním a Eden dopadne.
Co se týče vztahu mezi Eden a Tylerem, je to určitě zvláštní, ale stojím si za názorem, že lásce neporučíš.
Kniha byla fajn, ale má spoustu chyb. Každopádně mě to bavilo, i když už nejsem cílová skupina :D..

Miška935
18.03.2021 4 z 5

Tato kniha ve me vyvolala ze začátku naprostou nudu. Hrozne moc se dej táhl. Ale nakonec se mi kniha líbila sice téma jako ze se zamiluje do svého nevlastního brachy bych řekla ze je zcela reálné, někdy citum neporucis. Uvidíme jak se to vyvine dal.

Nikychlupova
31.01.2021 5 z 5

(SPOILER) Hezká kniha i čtiví příběh. Trošku mi přišlo nudný to pořád opakovat, že nevlastní sourozenci spolu nesmí chodit. A ten epilog, že miluje(tak mi to přišlo z popisu) Deana, ale zároveň i Tylera mi nesedělo.

Ema999
17.01.2021

Upřímně tak prvních 100 stran bylo poměrně nudných (než se příběh vyvinul). Zbylé strany jsem přečetla skoro jedním dechem. Jelikož mě velmi zajímalo, jak to dopadne. Nebudu nic prozrazovat a jdu číst druhý díl!

Kniholenka9
05.01.2021 2 z 5

Velmi jednoduchý, ale hezký příběh pro dospívající mládež. Už nejsem cílová skupina, ale jsem zvědavá jak to bude pokračovat mezi Tylerem a Eden.

jitkapeldova
03.01.2021 3 z 5

Neurazí ani nenadchne.. pěkné, čtivé i když trochu natahované.. řekla bych, že spíš čtení pro mladé, ale pro mě to byl fajn oddech mezi Thrillerama a dekektivkama :)