Děvčata první republiky

Děvčata první republiky https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/453725/bmid_devcata-prvni-republiky-txy-453725.jpg 4 155 39

Kniha Děvčata první republiky přináší vyprávění osmi žen, které se narodily a vyrůstaly v době prezidentování T. G. Masaryka, aby poté prožily bouřlivé 20. století – i kus toho současného – se všemi jejich zvraty a proměnami. Na pozadí velkých historických událostí hrdinky knihy studovaly, pracovaly, vdávaly se, zažívaly křivdy komunistického režimu i násilnosti v manželství, musely se vyrovnávat se ztrátami dětí i svých blízkých a dělat náročná životní rozhodnutí. Příběhy děvčat první republiky pro knihu zachytily spisovatelka Jana Poncarová a fotografka Dita Pepe, která pracovala i s dobovými fotografickými archivy jednotlivých hrdinek.... celý text

Jančislava
03.02.2022 4 z 5

Krásný nápad, krásné fotky, krásné ženy. Škoda jen, že se z příběhů toho moc nedozvime. Některé jsou velmi stručné u některých je to lepší. Asi jsem čekala více vzpomínek, více toho z dětství. Nečekám nějaká zavratna sdělení, ale obyčejný život, a toho mi tam přišlo málo, na mě to bylo hodně strohé. Bohužel i obálka se mi při čtení rozlepila, nějak to nebylo úplně dobře vymyšlené. Jak jsem psala, kniha má krásný nápad a já moc dámám děkuji, že to, že se podelily.

4xbabča
10.01.2022 5 z 5

Krásně napsaná kniha příběhů ze života osmi žen, které už překročily devadesát let života, je jejich vyprávění od mládí podané způsobem, který je hodný obdivu a toho,že i dnes vidí svět pozitivně, prostě úžasné dámy. Navíc knihu doplňují moc hezké fotografie.

hzd
09.01.2022 5 z 5

Děkuji paní Poncarové za tuto krásnou knìžku. Vyprávění těchto děvčat mě potěšilo a ty nádherné fotografie Klobouk dolů co všechno si prožily. To si nikdo nedokážeme v dnešní době představit.

Nočnípták
31.12.2021 4 z 5

Krásně zpracovaná kniha. Mám ráda vyprávění žen- kdysi děvčat, dnes už babiček. Za celý svůj život toho zažily tolik, ať už dobrého nebo špatného. Je dobře, že jejich vzpomínky nezapadnou.
Moc pěkné fotografie.

Martinique
27.12.2021 4 z 5

Tato kniha je převážnē krásná a to hodně moc. Jednotlivá vyprávění bych uvítala klidně delší.

Zuzanak4
05.12.2021 5 z 5

Skvělý náhled do první republiky, přestože je notně zidealizovaný, čtení to bylo zábavné.

zupri
04.11.2021 5 z 5

Nádherně zpracovaná knížka s ještě hezčím obsahem. Stýská se mi po mých babičkách a během čtení jako bych se k nim vrátila.

tittanie
28.10.2021

Dneska (28. října) jsem si říkala, že bych mohla pojmout tematicky a přečíst tuhle knihu. Na knihu jsem čekala asi rok, než jsem si ji mohla půjčit v knihovně. Příběhy jsou zajímavé a hezky doplněné fotografiemi.

eva5397
04.09.2021 5 z 5

Moc pěkné. Opravdu takové zajímavé a těžké životy tyto ženy musely zvládnout.
Přečteno jedním dechem za odpoledne.

douchova11
23.08.2021 5 z 5

Moc zajímavé čtení :-))). Obzvlášť se mi líbilo, jak byl každý životní příběh hezky uvedený krátkou předmluvou a zakončený úžasnými fotkami.

verculka
20.07.2021 5 z 5

Knížka se opravdu čte sama. Obrázky jsou moc hezké a vkusné. Děkuji za moc hezké čtení.

Mejsii
01.07.2021 5 z 5

Skvela kniha! Precetla jsem ji ja, mamka, babicka i vsechny babiccny kamaradky a vsem se moc libila. Rozhodne doporucuju vsema deseti :-) Pribehy zen jsou zajimave, navic kniha obsahuje krasne fotky.

popeluška
19.06.2021 5 z 5

Moc pěkně napsané, čte se to jedním dechem. Skvělé dámy, klobouk dolů.

Pavlína197
07.06.2021 5 z 5

Příjemné a zajímavé čtení, pro mě hodně vzpomínkové. Celou dobu jsem měla v hlavě jednu ze svých babiček, letos by jí bylo 85 let. Často jsem u ní trávila víkendy a prázdniny; večer, když jsme šly spát, já na peci a babička na pohovce, prosila jsem, ať zase vypráví a babička vyprávěla... dokud jsme jedna nebo druhá neusnuly. Vzpomínám na to moc ráda a tato kniha ve mně vyvolala podobné pocity jako vyprávění mojí babičky. Škoda, že už si lidé nevypráví, člověk tak měl možnost poznat širší rodinu, její historii a vlastně i mnoho z historie obecně.
Navíc je kniha krásně udělaná.

zdenaR
31.05.2021 4 z 5

Velmi hezky udělaná kniha, čtivé příběhy ze života doplněné dobovými fotografiemi.
Dýchne na nás kouzlo minulosti se všemi jeho radostmi i těžkostmi.
Kniha mě inspirovala, abych se opět vrátila k setřídění starých rodinných fotografií a doplnění rodokmenu.

amaenium
14.03.2021 4 z 5

Děvčata první republiky jsou velmi pěknou výpovědí několika žen narozených v letech 1920-1930, jež vzpomínají na svůj život, jeho stinné i světlé stránky, zklamání i radosti, těžká životní rozhodnutí i šťastné okamžiky.
Příběhy byly velmi pěkné, některé mě silně dojaly. Vzpomínání bylo napsáno svižně a bylo cítit, že za ta léta mnohdy zůstanou jen obrysy vzpomínek a jen některé si pak člověk vybaví do detailů. Velmi povedená kniha a jsem ráda, že ji mám ve své sbírce.

dagmar7365
08.01.2021 4 z 5

Krásně udělaná kniha. Nemám babičku, která by mi vyprávěla, jaké to bylo, když ona byla malá, když se vdávala, zakládala rodinu...a přesně to přináší tato kniha. Některá vyprávění jsou silnější, některá slabší, ale celkově má kniha své kouzlo.

zuzik1981
03.01.2021 5 z 5

Velice čtivé, přečteno za jedno odpoledne.
Milé vyprávění životních osudů které mě osobně připomínalo vyprávění mojí babičky, zemřela loni a byla ročník 1929.

kratochvilhana
29.10.2020 5 z 5

Děvčata je kouzelná kniha. Inspirují tím, jak ženy přijmuly svůj osud, jak žijí přítomností, ať prožily sebevětší těžkosti a jak se radují z přítomnosti...