Děti, které přežily Mengeleho

Děti, které přežily Mengeleho https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/245839/bmid_deti-ktere-prezily-mengeleho-dIl-245839.jpg 4 624 172

Evě Mozes bylo deset let, když byla se svou rodinou poslána do Osvětimi. Zatímco její rodiče a dvě starší sestry byli posláni do plynových komor, Evu a její dvojče Miriam si vybral coby pokusné objekty muž, který byl znám jako Anděl smrti – Dr. Josef Mengele. Dívky byly podrobeny sadistickým medicínským experimentům a musely každodenně bojovat o svůj život. V tomto neuvěřitelném příběhu, který sepsala samotná oběť děsivých událostí, jsou čtenáři svědky dětské odolnosti proti mimořádnému zlu. Eva byla například vystavena infekci, u níž Mengele věřil, že bude smrtelná, a bude pak moci provést pitvu i na Miriam, která měla sloužit jako „srovnávací vzorek“. Přežila – a dodnes neví, jaké onemocnění to bylo. Po osvobození tábora sestry založily skupinu, která podporovala bývalé oběti Mengeleho experimentů.... celý text

Literatura světová Literatura faktu Historie
Vydáno: , Grada

Surviving the Angel of Death , 2009

kiraa
25.12.2016 5 z 5

Jedna z několika knih, které na mě čekaly pod stromkem. Přečtena ani ne za jeden den. I když se jedná o pouhých 220 stran, asi jsem trhla rekord.
Příběh dvojčat Evy a Miriam je příběhem neskutečně silným a dojemným. Myslím, že dnes už si nikdo neumí představit, čím vším si museli lidé v koncentračních táborech projít . Jakkoliv se nám z toho všeho může dělat ne úplně dobře, či úzko, realita byla jistě tisíckrát horší. Rozdělené rodiny, násilím odtržené matky od dětí, hrůza, kde mnohdy smrt byla vysvobozením. Za zvlášť odporné považuji nesmyslné a sadistické experimenty Anděla smrti - dr. Mengeleho.
Obdivuji sílu obou děvčat, vzájemnou lásku i podporu. Obdivuji všechny, kteří si prošli tímto peklem a měli sílu žít dál.

vendy.b.
21.12.2016 5 z 5

Další čtivá a zajímavá kniha s otřesným a neuvěřitelným osudem.

Princezna22
09.12.2016 5 z 5

Kniha se opravdu četla sama...opravdu silný pravdivý příběh... K tomu není co dodat.. Ani jsem nevěděla co za komentář jsem mám napsat.. Kniha me hluboce zasáhla a určitě poznamenala do života..

mimidra
02.12.2016 5 z 5

Tuto knihu jsem přečetla jedním dechem. Je skvěle napsaná, přímočará a příběh má spád.

Marieta
22.11.2016 4 z 5

Velmi silný příběh o obrovské vůli paní Evy žít a neuvěřitelné krutosti nacistů... Velmi dobře se kniha četla. Doporučuji.

Beruska18
17.11.2016 5 z 5

Velmi silný příběh, který nenechá nikoho chladným .... příběh plný bolesti, smutku, touhy po lásce a odhodláni žít .... jen těžko se věří tomu, Jakých činů byli naciste schopni .....

Deni136
01.11.2016

O této knížce se nedá říct jestli se mi líbila nebo nelíbila, rozhodně jsem ale ráda, že jsem si ji přečetla. Toto téma je příšerné a já obdivuji Evu, že se rozhodla o ty hrůzy podělit se světem. Bohužel se to stalo a my to už vrátit nedokážeme, takže jsem vděčná za to, že vím, čeho je člověk schopný. Knížka je také obohacena fotografiemi, takže jsem to prožívala ještě víc. Byla to tragédie.

AnickaMufinka
03.10.2016 5 z 5

přečteno za jeden den..silný příběh.. který nenechá nikoho knihu odložit..

lapagerie
16.09.2016 5 z 5

Knížku jsem přečetla za jedno odpoledne, není rozsáhlá, ale i přesto dokáže zasáhnout. To zvěrstvo, co nacisté prováděli, je až neuvěřitelné a na takovýchto skutečných příbězích ještě neuvěřitelnější.

kalinka99
21.06.2016 5 z 5

Tuhle knížku jsem měla přečtenou za dopoledne ve škole. Je velice jednoduše psaná a něco se zase navíc člověk dozví. Příběh na mě velmi zapůsobil a holčičky měly jediné štěstí, že to přežily, protože každý to štěstí neměl. Pro mě je to něco nepředstavitelné někde takhle být ponižována atd. Tuhle knihu určitě doporučím dál.

marketa8548
12.06.2016 5 z 5

Až neuvěřitelně silný příběh o tom, jak z běžných dnů vás může vytrhnout fanatismus, kterého si myslíte, nejste součástí. Obdivuji sílu malé holčičky a všech co byly s ní, je to až neuvěřitelné, když se dnešní člověk zamyslí, že to není vymyšlené, ale že se to opravdu stalo. Paní autorce patří obdiv za vše co překonala a rozhodně si myslím, že toto dílo by mělo být uznáno jako povinná četba, aby si každý dospívající člověk uvědomil, že ne vždy bylo tak dobře jako je teď. Obdivuji i to že autorka se dokázala do Osvětimi podívat a odpustit...

pronikita
30.05.2016 5 z 5

Přečteno jedním dechem během 3 hodin. Někdy uvažuji jestli bych tam vydržela jako dospělá, ale jako dítě, to si ani nedovedu představit. Síla desetileté dívky je neuvěřitelná. Pro dnešní děti by to měla být povinná četba, aby tak nehazardovali se svým životem.(drogy, alkohol, cigarety). A za druhé, aby se něco podobného už neopakovalo. Pasáž, která mě dostala byl skok z pekla Osvětimi do pekla komunismu.

limetka2008
13.05.2016 5 z 5

Kniha je psaná jednoduchým jazykem, bez přílišně barvitého a podrobného líčení hrůzných scén - prostě tak, jak si situaci zapamatovalo desetileté dítě .... a tím je působivější, tím více si člověk tu zrůdnost a děs uvědomuje. Velmi silná byla pasáž o odpuštění..... no a určitě to nečtěte před spaním jako já.

DK197
03.05.2016 3 z 5

Moje tříhvězdičkové hodnocení nijak nesnižuje příběh. Ten je silný, děsivý a téměř neuvěřitelný. Z představy, jak bych se cítila já na místě paní Evy... to se prostě představit ani nedá. Děs.

Jsem ráda, že podobná knížka vznikla. A klidně bych ji vrazila do ruky dětem na základce. Jen ať se lidstvo poučí! Alespoň... snaha o to se cení, nebo ne?

Ale možná právě proto, že bych to dala číst i dětem, mi to přijde psané trochu letem světem, ačkoli silné scény nechyběly. A o panu Mengelem tam toho na můj vkus zase tolik nebylo... Z doby před koncentrákem hups do Osvětimi a pak rovným skokem do komunismu. Na tak nízký počet stránek trochu široké rozpětí...

Šárka5875
23.04.2016 4 z 5

Knížka je sice útlá, ale obsahuje velmi silný příběh o zvěrstvech, která byla napáchána na nevinných lidech. Příběh určitě doporučuji všem čtenářům, kteří se o toto historické období zajímají. Myslím, že není psán nijak drasticky, aby jeho čtení někdo nezvládl nebo z něj musel mít obavy.
Více v recenzi v záložkách - Můj knižní ráj.

mschmidtova
20.04.2016 5 z 5

Dávám 5 hvězdiček za odvahu a za to, že autorka nezahořkla a svoje zkušenosti předává dál.

Knihu jsem přečetla, abych zjistila, co malá Eva dokázala, že přežila. Musela jsem ale hodně tlumit svoji představivost a empatii, abych knihu vůbec mohla číst.

Před paní Evou se hluboce skláním a moc doufám, že se lidstvo dostatečně poučilo.

cori
20.03.2016 4 z 5

Paní Eva Mozes vzpomíná na své dětství a hrůzy, které zažila za holocaustu i po válce v Rumunsku a v USA, kde ji místní děti kreslily na dům svastiky. Obdivuji její sílu i to, že svým mučitelům "lékařům" dokázala odpustit. Překvapilo mě, že právě ona a její sestra jsou ony děti na slavné všude přetiskované fotografii z osvobození Osvětimi.

Gabcatko
09.02.2016 5 z 5

Poutavá knížka a přestože se mi do ní zprvu moc nechtělo, nakonec jsme se od ní nemohla odtrhnout a přečetla ji za 2 hodiny. Příběh je opravdu silný, nepřestanu žasnout nad hrůzami, kterých byli Nacisti schopni a hlavně jak jim to mohlo tak dlouho procházet. Rozhodně by četba některé z knih s touto tématikou měla být povinná, tahle by mohla být pro děti bližší tím, že je vyprávěna osobou mladé dívky. Pro starší bych doporučila "Utekl jsem z Osvětimi" ta mě asi zaujala více. Přesto dávám plný počet hvězdiček, už jen za to, že v sobě autorka našla odvahu znovu na strašlivé okamžiky svého života zavzpomínat a podělit se s čtenáři.

ideal_alien
25.01.2016

Velmi silný příběh, který nám jen dokazuje, jak silná je vůle žít. Ráda se budu k této knize vracet.

jitka0985
18.01.2016 4 z 5

kniha krásná, přečtená během půl dne, Eva byla opravdu silná dívka (samozřejmě nebyla jediná...), bojím se, že dnešní době bysme takové situace jen stěží zvládli... mrzí mě, že je v knize tak velký proklad, nakladatelé by si měli uvědomit, že když je kniha dobrá, nemusejí ji uměle nafukovat...