Uspávač

Uspávač https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/199905/bmid_uspavac-199905.jpg 5 4614 4614

V mrazivej štokholmskej noci kráča po železničnom moste mladý muž. Má legionársku chorobu a je silne podchladený. V nemocnici zistia, že Mikael je už sedem rokov vyhlásený za mŕtveho. Pred trinástimi rokmi sa údajne stal jednou z posledných obetí sériového vraha, ktorého zatkol svojský komisár Joona Linna. Jureka Waltera odsúdili a zatvorili na uzavreté oddelenie psychiatrického ústavu. Kde teda žil Mikael celých trinásť rokov? Nečakané svedectvo a prekvapujúca Mikaelova výpoveď vyvolajú obnovenie uzatvoreného prípadu. Polícia sa dostáva do časovej tiesne, lebo v hre je záchrana ďalšieho ľudského života. Jediná možnosť, ako sa vo vyšetrovaní pohnúť ďalej, je kontakt s beštiálnym Jurekom Walterom. Treba preniknúť do jeho blízkosti a získať si jeho dôveru. V tej chvíli sa však začína hra mačky s myšou – ale kto sa vlastne s kým zahráva? Ožívajú aj nočné mory Joonu Linnu, lebo vrah trpko poznačil nielen osud desiatok ľudí, ale aj jeho. Uspávač sa pokladá za doteraz najvydarenejšie dielo Larsa Keplera. Prekonal všetky očakávania a splnil najnáročnejšie kritériá kvalitného kriminálneho románu. Zo švédskeho originálu Sandmannen (Albert Bonniers Förlag, ScanBook AB, Smedjebacken 2012) preložila Mária Bratová. Obálku podľa originálneho návrhu upravil Augustín Putera. /ä... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: , Ikar (SK)

Sandmannen , 2012

TerezaaBaarova
20.08.2020 5 z 5

Zase mě ti dva utvrdili v tom, že každá jejich další kniha je lepší a lepší.
Prostě baví. Rychlé, svižné, krátké kapitoly, napětí, Joona, vyvrcholení a potom lákadlo na další knihu.
Začneš číst a nemůžeš přestat.

Lukeronka
20.08.2020 5 z 5

TOP díl série, doporučuji přečíst i pokud se nechcete pustit do celé řady. Kepler byl první autor, kterého jsem zkusila ze žánru detektivek. A naprosto změnil můj pohled na tento žánr a od té doby nečtu nic jiného (kromě thrillerů).

Anna27
13.08.2020 5 z 5

Nemohla jsem odložit, dokud jsem nedočetla. Takhle má vypadat správná detektivka. Že se bojíte číst dál, buší vám srdce a čekáte, co přijde na dalších stránkách. Zvrat, napětí, mnohdy až absurdní scény, díky kterým hltáte jednu stránku za druhou.

Ver1982
10.08.2020 5 z 5

Skvělé čtení od první stránky až po tu poslední. Jen ten otevřený konec a poměrně nereálné schopnosti hlavních hrdinů. Ale když pominu toto, tak kniha je super.

Per-quiee
08.08.2020 5 z 5

Tohle je moje první "kriminálka" od Keplera. Děj plynul velmi rychle. Nejvíc se mi líbila infiltrace Sagy do věznice, škoda, že tato část nebyla víc propracovaná a nestrávila tam více času. Myslím, že by kniha mohla být 2x tak dlouhá a pořád by bavila, někdy se okolnosti změnily tak rychle, že jsem se musela vrátit o stránku nazpátek, jestli mi náhodou něco neuniklo :-)

iveta3689
07.08.2020 4 z 5

Čtu sérii napřeskáčku, takže příběh Joonovy rodiny znám z dalších knih. To byla trochu škoda, protože část knihy pro mě bylo opakování známého. Naopak příběh v léčebně byl hodně zajímavý, napínavý, rychle odsýpal. Všechny dějové linky byly skvěle propracované. Konec nepřekvapil, ale byl dobrý.

Krizovakri
23.07.2020 4 z 5

Kniha od těchto autorů snad nikdy nezklame. Strhující začátek, napínavý střed, avšak mnohdy až nereálný konec, za který by se nemusel stydět ani James Bond. Přesto mi to však nekazí dojem z knihy, protože těchto pasáží bylo skromně. Obdivuje, jak autoři dokáží popsat situace, prostředí a hlavně osoby. Obraz Jurka Waltera mě mnohdy strašil ve snech, jelikož je v knize velmi dobře a zároveň strašidelně popsán. Charakter postav je zároveň umocněn situacemi. Mohu vřele doporučit milovníkům severských detektivek, které nepostrádají trochu sadistické a šokující prvky.

Atlantis
18.07.2020 4 z 5

Za mne určitě nejlepší Joona Linna (nečetl jsem poslední dva díly). Říkám si, že kdyby byl Písečný muž první díl, byl by to určitě lepší start série. Když si zvyknete na zvláštní styl psaní, kdy jakoby sledujete vše v přítomném čase, jde o opravdu mrazivou detektivku. Nejvíce se mi líbily scény přímo na psychiatrii. Jen jak se blížil konec, tak jsem si říkal, že teď už zbývá jediné vysvětlení, ale to by přeci bylo jako z telenovely, to nemůže být pravda. A bohužel to bylo přesně tak (znalí vědí). Takže konec za mě slabší, ale jinak povedený díl.

Lucie311
16.07.2020 5 z 5

Zatím nejlepší kniha od autora. Napětí střídá napětí. Opravdu pecka.

vladka321
13.07.2020 5 z 5

Kniha je skvělá, napínavá, děj zajímavý, neokoukaný, jasný a hlavně se nevleče. Sem tam je kniha až dost drsná. Rozhodně stojí za přečtení.

m.zirhut
13.07.2020 2 z 5

(audikniha) Poslech této knihy jsem vypnul poměrně záhy.

Pod záminkou vyšetření poslat doktora k velmi nebezpečnému vězni, aby mu sebral nůž, je přecejen dost málo pravděpodobný scénář. Takže bylo zřejmé, v jakých nelogičnostech se příběh ponese dál - děkuji, nemám zájem.

Vilma232
11.07.2020 5 z 5

Naposloucháno. Napínavé až do finále a navíc úžasná interpretace Pavla Rímského.

Kochny
04.07.2020 4 z 5

Písečný muž je skvělým pokračováním příběhů vyšetřovatele Joony Linny. Děj je napínavý a obsahuje i skvělou nervy drásající závěrečnou scénu. Opět se objevuje i má oblíbená ženská postava Saga Bauerová, která se neohroženě vrhá do akce :) Za mě rozhodně doporučuji.
Také se zde dozvíme další střípky o Joonově minulosti.

Chika
20.06.2020 5 z 5

Zatím asi jedna z nejlepších od této dvojice. Přečtená velice rychle a stále se něco dělo.

playada
16.06.2020 5 z 5

Tak to bylo rychlý. Na tuhle knihu se vám v knihovně rozhodně prášit nebude !

Inesitka
14.06.2020 5 z 5

Snad nejvice povedena, napinava, skvela...

ninano
14.06.2020 4 z 5

Severská klasika. Stále tomu nějak nemůžu přijít na chuť. Chybí tomu lehkost a tím pádem i uvěřitelnost. Tady je patrná snaha šokovat za každou cenu. Ale čte se to celkem hezky.

dencazrnu
11.06.2020 4 z 5

Božeeeeee! Já je prostě miluju. Já nevím jak to dělají, ale každá jejich kniha je lepší a lepší. Jelikož čtu knihy postupně, tak momentálně tahle mě bavila úplně nejvíc. Líbí se mi styl jejich psaní. Krátké a svižné kapitoly. Nezabíhají do zbytečných a nudných detailů a drží čtenáře pěkně napnuté. Opravdu klobouk dolů! :) Po dlouhé době autor(autoři), kteří si drží kvalitu psaní a nejedou pouze na kvantitu vydaných knih.
(a obrovská pochvala, slovo lakonický se už objevilo jen jednou, oproti minulému dílu :D )
no a teď už vzhůru na Stalkera :)

Marci071
22.05.2020 5 z 5

Opet nezklamal, super čtení ????????????????

ctenarka881
06.05.2020 5 z 5

Cetla jsem vsechny knihy od tohoto autora, ale tahle kniha za me byla asi nejsilnejsi. Uzasne napsane!

severská krimi švédské detektivky

Lars Kepler