Sanatorium

Sanatorium https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/471904/bmid_sanatorium-Ml3-471904.jpg 3 179 63

Detektiv Elin Warner série

Le Sommet, napůl ukrytý v lese a zastíněný hrozivými vrcholky švýcarských Alp, byl vždy zlověstným místem. Kdysi opuštěné sanatorium, které dlouho provázely znepokojivé pověsti, je nyní zrekonstruováno na luxusní hotel. A je tím posledním místem, kde by Elin Warnerová chtěla být. Ale vzala si volno od své práce detektiva, aby zde mohla oslavit zasnoubení svého bratra Isaaca a jeho přítelkyně Laure. Po příjezdu uprostřed hrozivé bouře se Elin okamžitě cítí divně – hotel ji bez zjevného důvodu znepokojuje. A když následujícího rána zjistí, že Laure zmizela, musí Elin věřit svým instinktům i tomu, že ji dokáže najít. Bouře uzavře všechny přístupové cesty, a čím déle je Laure nezvěstná, tím více začínají ostatní hosté panikařit. Elin je pod tlakem, aby Laure našla, jenže nikdo si nevšiml, že se ztratila další žena. Jediná, která mohla ostatní varovat, jak velké nebezpečí jim všem hrozí... celý text

Literatura světová Romány Thrillery
Vydáno: , Kalibr

The Sanatorium , 2020

kuttnerovka
31.07.2022

Čekala jsem asi víc. Dlouho jsem se do toho nemohla dostat. Začátek příběhu se táhnul a dlouho se nic nedělo. Druhá půlka zase dobra, závěr perfektni ale pořad jsem z toho měla pocit velkého amatérismu a cítila jsem až příliš velkou autorky snahu o zaujmutí.

Eicherik
31.07.2022 3 z 5

Blbina, odehrávající se v atraktivním prostředí. Luxusní hotel na místě kdysi opuštěného sanatoria byla lákavá vějička, ale výsledek byl dosti tristní. Postavy se chovaly nelogicky a motiv a celkové vyústění mě nepřesvědčilo. Každý den holt není posvícení.

Lexie321
17.06.2022 5 z 5

Osobne som s knihou spokojná. Kapitoly boli krátke a rýchlo sa čítali. Postava Elin sa mi páčila aj ked zo začiatku bola trocha roztržitá. Ako to bolo so Samom som typovala od začiatku správne ale ten epilog ma dosť zarazil ale vďaka nemu práve dávam plný počet. Je to dobrá detektívka a zaslúžila by si lepšie/vyššie hodnotenia.

Lubošovo
30.05.2022 2 z 5

Bohužel velmi špatné. Vraždy, podivnost jejich okolností a závěrečné vysvětlení trochu zajímavé byly, ale tím to končí. Postavy jednají úplně nelogicky a pokus o jejich psychologický vývoj (nebo spíš nepochopitelné přerody) byl velmi nepovedený. Ze všeho nejhorší byly dialogy. Ty byly tak nepřirozené, že se člověku nechce věřit, že tuhle knížku někdo vydal. Velké zklamání. Raději ušetřete čas a peníze, tohle byla velká bída.

Kerberos
12.05.2022 3 z 5

Celkem průměrný příběh, zdlouhavé, předvídatelné.

MíšaS.
11.05.2022 2 z 5

Nic moc. Přečíst se to dá, ale je to takový ten příběh, který jste už někde četli, vyústění je předvídatelné a postavy protivné.

JessieEx
05.05.2022 3 z 5

3,5*
Knížka je vystavěná především na výborné atmosféře, to se skutečně povedlo. I psychologie postav byla celkem dobře propracovaná, ALE problém je, že mně ty postavy nesedly. Především ta hlavní, Elin. Elin je extrémně problematická osoba a její přítel Will by si zasloužil medaili za tu svatou trpělivost! Já chápu, že za to z větší části nemůže, ale ty její úzkosti, klaustrofobie, paranoia...člověk má už po pár stránkách chuť ji proplesknout, ať se holka sebere.

Navíc mi teda přišlo, že Elin je i mizerná policistka. Těch chyb, co nasekala, jak byla neopatrná, nemyslela vůbec dopředu - i já jsem byla stále o krok napřed vůči ní. Pronásledovala po hotelu vraha zcela neozbrojená a riziku vystavila i své blízké. Naletěla na všechny falešné stopy, postupně podezírala snad všechny, dokud tímto náhodným způsobem nedošla až k té správné osobě. Ach jo...

Co mi také nesedlo byla brutalita vražd a to, na co odkazovaly - to úplně v thrillerech nemusím, podobné nechuťárny. Jinak ale Sanatorium není špatná knížka, dobře se čte, kapitoly jsou krátké, děj graduje, ale mě tu zkrátka víc věcí nesedlo, ke konci jsem měla pocit, že u je to všechno fakt dost překombinované a nedostala jsem odpověď na všechny otázky...

V zahraničí vychází další díl s Elin Warnerovou a já nevím, zda budu mít chuť si to přečíst, u Elin by se totiž mohlo stát, že to dopadne hodně špatně...

Janaves
30.03.2022 2 z 5

Příběh napínavý, ale nelíbil se mi styl vyprávění.

derminator
27.03.2022 5 z 5

V první části knihy jsem si říkal že to bude hrozná nuda a hovadina, ale čím víc se borite do děje poznáte že kniha je opravdu velice dobrá! Mám rád knihy se zimní tématikou kdy se účastníci nemohou nikam jinam dostat a tato kniha je toho příkladem. Měl jsem spoustu tipů kdo je vrah, ale tohoto jsem do nich nepočítal. Knihu doporučuji a dávám 85%.

knihomolkadorfa
20.03.2022 3 z 5

Představovala jsem si trochu něco jiného. Děj se poměrně vlekl, hlavní hrdinka mě nezaujala, po polovině se to sice rozjelo, ale žádné velké nadšení se nekonalo.

megan35
04.03.2022 3 z 5

Asi jsem od knihy očekávala víc,bylo to takové vláčné,děj nenabíral na obrátkách,konec otevřený,no nevím,za dost peněz pro mě málo zábavy.

jahlina
20.02.2022 4 z 5

Knížka měla dobře vykreslenou tísnivou atmosféru. Nástup je skvělý, pak jsem měla trochu problém s hlavní hrdinkou, ale to se zlepšilo, jakmile se začala řešit úmrtí v hotelu. Dál měl děj skvělé tempo, atmosféru, nechybělo napětí až dokonce. Konec samotný je trochu zvláštní, že by příprava na pokračování? Hodnotím spíš 3,5 *.

Andrea864
05.02.2022 3 z 5

Kniha se moc dobře četla. Dobrý nápad, včetně místa. Nechybělo napětí a zvraty, ale nějak to prostě nebylo ono. Čekala jsem víc.

Sigurd_Lesandi
29.01.2022 3 z 5

Po přečtení rozporuplných recenzí jsem si knihou nebyl úplně jistý, ale anotace nakonec nalákala i mě.
Autorka vymyslela originální prostředí i zápletku, ale zpracování trošku pokulhávalo. Přišlo mi, že když si autorka vymyslela zajímavý vývoj děje, tak si k němu zvolila tu nejsnazší cestu. Což byla škoda, protože nápady měla dobré, ale využila je dost ohranou formou.
Elin mi sama o sobě jako hrdinka ani tak nevadila. Nebyla zrovna nejpropracovanější, ale v rámci Sanatoria mi smysl dávala. V dalších příbězích by použít moc dobře nešla, ale tady byla charakterově dobrá. Hlavní problém je, že jí všechno docházelo strašně pomalu. Mnohdy jsem se musel zasmát, když jí došla věc, kterou jsem já prokoukl 10 stran dozadu. Kdyby jí autorka dala více péče, určitě z ní mohl být zajímavý charakter.
Styl psaní má autorka ovšem úžasný. Strašně dobře se mi celá kniha četla.
Konec mě zklamal nejvíc. Ano, byl nečekaný, ale byl nečekaný jen z toho důvodu, že jsme nedostali jediné vodítko, co by nás k zápletce dovedlo. Mně to nějak nedává logiku. Jak mě má závěr šokovat, když si ho někdo celý vycucal z pera a za celou dobu k němu nedal jediné vodítko.
Sanatorium mělo rozhodně velký potenciál, bohužel mě jeho zpracování poměrně zklamalo.

MiskaMa
25.01.2022 3 z 5

Mě bohužel zklamala. Možná moje chyba, že jsem měla od knížky velká očekávání po tom humbuku okolo ní, když vyšla. Zajímavá obálka a lákavá anotace, ale to je tak asi vše. Bod navíc dávám za dobře vykreslenou ponurou zimní vánici, která odřízne hotel od světa.

Peggy2711
24.01.2022 3 z 5

Musím uznat, že se tam pořád něco dělo. Hlavní hrdinka byla jako detektiv hodně nepružná, vše jí docházelo až tak o 10 stran později než mě :-) napřed mě to štvalo, ale pak jsem se i smála, že už jí to konečně taky docvaklo. Chovala se nejen neprofesionálně, ale i neracionálně, žádný normální člověk by takhle nejednal, takže je jisté, že ona normální nebyla :-) Hlavní motiv všech těch vražd byl dost pochybný a nepravděpodobný, takže za to taky hvězda dolů.

kolacky
16.01.2022 3 z 5

Čekala jsem víc. Něco mimo realitu nebo aspoň hororové prvky... Tahle knížka je docela zklamání, na to, co nabízí anotace, se určitě nespoléhejte. Nevyrovnaní hrdinové, zmatená policistka, postavy, které nejsou schopné si spolu normálně promluvit, vysoce nesympatické prostředí. Ach jo.

MMacicekk
07.01.2022 2 z 5

Knize jsem dala šanci i přes její nízké hodnocení. Zajímavá obálka spolu s lákavou anotací mě zaujala. Bohužel se musím přidat k většině zklamaných čtenářů. Námět byl vynikající, ale zpracování strašné. Postavy ploché, napětí žádné, a hlavní postava bývalá policistka byla asi ta nejhůře stvárněná postava, o které jsem v poslední době četla. Její neustálé panické záchvaty začaly být otravné, neumím si ji představit, jak vykonává v tomhle stavu své povolání. Její dedukční schopnosti byly nulové, při sebemenší stopě měnila možného pachatele jak počasí. Konec byl totální slátanina bez špetky uvěřitelnosti. Dvě hvězdičky dávám za počáteční atmosféru tajemného hotelu v horách a popis samotného hotelu.

Ajuszka
14.12.2021 4 z 5

Celkově knihu hodnotím průměrně. Do poloviny mě to nebavilo, pak se to jakž takž nějak začalo vyvíjet. Nicméně opravdu jsem zhltla až cca 50 stran. Hlavní hrdinka Elin mi nebyla sympatická, celé to postrádalo nějaké to tajemno, které se očekává od názvu. Jedno ale musím vyzdvihnout - konec zůstal otevřený a mě pokračování opravdu zajímá. A myslím, že nejsem jediná. Myslím si, že se ale pokračování nedočkáme. Autorka tak pouze bravurně zakončila jinak vcelku obyčejný příběh.

Calibra
07.12.2021 4 z 5

26/21 Potenciál příběh měl, skvělý prostředí, nevyřešená věc z minulosti, hlavní hrdinka policistka…. Bohužel postavy mi přišli dost ploché, k žádné jsem si nevytvořila vztah, ale to jak kladný, tak záporný. Vůbec jsem nepřemýšlela kdo je pachatel a jak mi to autorka naservírovala, tak jsem to přijala. Na thriller málo napínavé, velké plus krátké kapitoly. Už mi zas chybí půlky hvězdiček, je to na tři a půl.