Deštivé poledne

Deštivé poledne https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/393974/bmid_destive-poledne-Hfb-393974.jpg 4 14 2

Yorika
08.09.2019 3 z 5

První polovina knihy věnující se době protektorátní a předválečné se četla snadno.I když popisuje traumatickou dobu plnou bezpráví, násilí a lidské bolesti, Lustig dokázal osudy lidí popsat velice čtivě.
Druhá polovina knihy je plná filozofických úvah a dlouhých souvětí a bavila proto mnohem méně.
V konečném důsledku tak působí kniha trochu nevyváženě.

Chemiczka
26.04.2018 4 z 5

Knihy od A. Lustiga mne přitahují už od puberty, stejně jako díla Oty Pavla. A tak se vždy ráda k jeho knihám vracím. Tyto kratší povídky jsou řazeny podle dobové posloupnosti v níž se odehrávají. Začínáme tedy v období po anšlusu Rakouska, exodu německých Židů do Československa, společně s nimi projdete gethem v Terezíně a dál na východ, až do konce války, prvních dnů míru a prožijete návraty lidí s válečnými traumaty. První dvě třetiny, tedy ty bezprostředně předválečné a protektorátní byly velmi čtivé, jednoduché zamyšlení nad svobodou člověka, ponížení, odvaze, utrpení i radosti. V posledních povídkách jsem se utápěla v úvahách a mnoho času strávila hledáním smyslu jednotlivých slov a souvětí. Potom už byla četba krkolomná. Některé z povídek byly již vydány v jiných sbornících nebo románech, odkud jsem je již znala.