Deset malých černoušků

Deset malých černoušků
https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/445070/bmid_deset-malych-cernousku-ZTJ-445070.png 5 5836 5836

Nejprodávanější detektivka všech dob, nyní rovněž ve vynikajícím britském seriálovém zpracování pod názvem Až tam nezbyl žádný. Agatha Christie proslula svou láskou k dětským říkankám a básničkám. Důmyslné spojení zdánlivě nevinné slovní hříčky s vražednou zápletkou patřilo k jejím oblíbeným – a v románu Deset malých černoušků z roku 1939 dovedla tuto kombinaci k nepřekonatelnému vrcholu. Do luxusního sídla na osamělém ostrově se sjíždí několik hostů. U večeře se dozvídají děsivou pravdu o tom, proč sem byli pozváni – desítka přítomných včetně sluhy a kuchaře zde má stanout před tváří spravedlnosti. V neúprosném rytmu známého popěvku tu den po dni ubývá figurek na stole v jídelně a s nimi jeden po druhém vyhasínají životy obviněných. Zemřou všichni. Kam však zmizel vrah?... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: ekniha , Kalibr

Ten Little Niggers / And Then There Were None , 1939

Poutnice
08.10.2013 4 z 5

moje první kniha od Agathy. Byla natolik skvělá, že mě přivedla k dalším. Taky jsem myslela, že je na ostrově někdo další. Agatha umí napnout, zahalit do pochybností a nakonec dá ránu z milosti, protože stejně nepřijdete na to, jak to ve skutečnosti je.

Irika
06.10.2013 5 z 5

Návrat ke klasice, jednoduché, čtivé, příjemné a napínavé, donutí k zamyšlení, ale stejně jsem celou dobu myslela, že na ostrově je někdo další... Vysvětlení v závěru je chytré a jasné, této knížce není co vytknout.

wooloong
06.10.2013 5 z 5

Jedna z nejlepších od Agathy, a že ta má laťku pěkně vysoko!

šipek
04.10.2013 5 z 5

krásná a čtivá kriminálka,nečekáná a překvapivá rozuzlení

Sycorax
30.09.2013 5 z 5

Velmi pekná úvodná kniha do sveta detektivok, je to jedna z jej majsterských diel. Stojí za prečítanie.

Dáma s hrnstjm
25.09.2013 5 z 5

Mnohé už zde bylo napsáno, já jen dodám, že se mi tento zapeklitý příběh (napsaný vlastně na pár stránkách) líbil a poslední kapitola mi lehce asociovala knižní a seriálovou postavu jménem Dexter - kdo znáš, rozuměj :)

gudaska
25.09.2013 4 z 5

Tak toto je první detektivka od ní co jsem četla, musím říct, že mě vyloženě nezklamala. Napínavé od začátku do konce. No a jak to nakonec dopadlo mě překvapilo, ale to ať si zjistí každý sám ;)

Standa Šebek
17.09.2013 5 z 5

Předem musím poznamenat, že nejsem nijak velký příznivce detektivek (archaický S.Holmes je výjimkou).
Našel bych pár výhrad, na můj osobní vkus byla knížka poněkud strohá, uvítal bych více obrazotvorných popisů (například ostrova a domu, kde se příběh odehrává), které by snad přispěly i k silnější atmosféře, takový příběh by si zasloužil trochu bohatší "obal". A pořád mi to celé přišlo jako velmi nenáročná a oddechová literatura.
Výše uvedené jsou ale jen mé dojmy na základě mých osobních preferencí, zbytek mohu jen chválit - zápletka je jako dobře rozestavěná šachovnice, kniha se velmi příjemně čte, tempo je vražedné, napětí nepovoluje ani na jediné stránce, detektivní zápletka je jaksepatří tajemná a promyšlená (říkanka o černoušcích), finále je dramatické - v rámci detektivního žánru je tedy kniha na plný počet bodů.
Každopádně to vypadá, že až si budu chtít zase někdy trochu odpočinout a příjemně počíst, asi to ještě s Agathou zkusím a sáhnu po nějakém jejím dalším díle.
PS: Možná to jen dokazuje, že nejsem vhodný čtenář detektivek, ale mám pocit, že kdyby v knize nebylo závěrečné vysvětlení, kdo byl vrah a jak se vše událo, byla kniha ještě lepší:-)

09.09.2013 5 z 5

Skvělá kniha, přečteno na jeden zátah, nemohl jsem přestat. No a díky ní jsem pochopil kouzlo detektivek a možná si ještě nějakou přečtu. :-)

08.09.2013 5 z 5

07.09.2013 5 z 5

Mr. Mercedes
24.08.2013 4 z 5

Agatha Christie mi nikdy nesadla, aj keď mám veľmi rád žáner, ktorý píše. Dej bol perfektne vypracovaný, no postavy nezaujali a miestami som mal problém udržiavať pozornosť.

hortenzie
11.08.2013 5 z 5

Výborná detektivka, jedna z nejlepších od paní Agáty. Jako dítě jsem měla možnost vidět film - byl to pro mne přímo hororový zážitek, od té doby jsem se snažila sehnat literární předlohu a musím po přečtení konstatovat, že je mnohem lepší než filmové zpracování. Určitě doporučuji těm, kdo tuto knihu ještě nečetli. A pokud vám je sympatická paní Agáta, tak napsala výbornou knihu Vlastní životopis a také velmi vtipnou cestopisnou knihu Pověz mi, jak žijete - oboje stojí za přečtení.

Miken008
08.08.2013 5 z 5

Tohle je prostě pořádná detektivka tak, jak si ji představuju. Mrazívé a napínavé od začátku dokonce. Několikrát jsem si tipl kdo by mohl být vrah a pokažd jsem se po jeho/její smrti spletl. Závěrečné rozuzlení mi doslova vyrazilo dech. Agatha Christie získala označení královka detektivek zaslouženě :)

Mišulenka
06.08.2013 5 z 5

Deset malých černoušků je jedna z nejlepších detektivek, kterou jsem četla. Napětí, spád, překvapivé rozuzlení poté, co člověk podezřívá na střídačku úplně všechny.
Dávám pět hvězdiček nejen za to, jak moc mě kniha bavila, ale i za to, že jsem se včera při dočítání strašně bála :)

anibeni
04.08.2013 5 z 5

Moje vůbec první přečtená klasická detektivka - a naprosto skvělá..!!!

petrisca
04.08.2013 5 z 5

Druhá kniha co jsem od Agathy Christie četla a vůbec mě nezklamala

locin
02.08.2013 5 z 5

Opravdu jedna z nejlepších co sem od Agathy Christie četla. Napějetí záhady neočekávaný závěr. Moc se mi to líbilo. :o)

Patw
01.08.2013 5 z 5

Přečteno jedním dechem. Od začátku do konce jsem knihu neodložil, nemohl jsem. Báječně napsané. Hned od samého začátku jsem byl pohlcen atmosférou knihy. Do detailu propracované postavy (především po psychologické stránce - jejich pozadí, minulost a nervové vypětí). Všechno to do sebe krásně zapadalo.
Člověk se při čtení detektivky neubrání tomu aby podvědomě nepátral po hlavním pachateli. Nevím zda jsem rád, že můj tip se nakonec potvrdil. Jen jsem nevěděl jak a proč.

Fascinující kniha s neuvěřitelným příběhem. Tak neuvěřitelným, že působí až moc reálně.

metrolog
28.07.2013 5 z 5

Jak jsem zde četl, absolutní vrchol detektivky. Od námětu přes brilantní zpracování až po excelentní vyřešení. Bál jsem se moc postav vystupujících hned od začátku. Nicméně díky perfektní lince příběhu se moje obavy nenaplnily. Ano děj má neúprosný spád, nejsou zde žádná lichá místa. Každý kdo by se chtěl pokusit psát detektivky by si měl povinně toto dílko přečíst, aby pochopil postupy, jak čtenáře vtáhnout do příběhu a už ho nepustit a v závěru z něj nemuset neudělat bulíka. Takže shrnuto, povinná četba pro všechny nové autory nejen detektivek.