Deset let s Václavem Havlem

Deset let s Václavem Havlem https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/115074/deset-let-s-vaclavem-115074.jpg 5 236 66

Osobní vzpomínky prezidentova mluvčího Kniha přináší unikátní svědectví Ladislava Špačka o tom, jak se s Václavem Havlem seznámil, o začátcích spolupráce v komůrce Havlova bytu u Vltavy, až po triumfální zahraniční cesty plné úsměvných i dobrodružných příhod. Ladislav Špaček strávil s Václavem Havlem více než deset let, a tak má čtenář nad stránkami této knihy možnost vytvořit si představu, jaký skutečně byl Václav Havel jako člověk i státník, jaký byl v soukromí, jak snášel úskalí prezidentské funkce, jaké byly jeho politické vize i každodenní starosti. Václava Havla poznáme mnohem důvěrněji než z médií, kniha uvádí tisíce drobných detailů, kterých si autor za těch téměř 4000 dnů po jeho boku nemohl nevšimnout. Dozvíme se, co a koho Havel měl rád, ale také s jakými problémy se musel během prezidentské funkce na Hradě vyrovnat. Poznáme zblízka světové osobnosti, se kterými Havel během svého mandátu spolupracoval, vrátíme se k důležitým událostem uplynulých dvaceti let, ve kterých hrál Václav Havel důležitou roli. Špaček nepíše systematické paměti plné historických odkazů, ale nabízí v drobných samostatných útvarech střípky vzpomínek od počátků spolupráce s prezidentem v roce 1992, přes rozdělení československého státu, následují první léta ve funkci českého prezidenta, vzápětí dramatické kapitoly o nemocích, které Václava Havla v prezidentské funkci postihly, a také líčení změn v jeho osobním životě. Poznáme blíže obě Havlovy manželky, jeho přátele, dozvíme se, kde trávil svůj čas Václav Havel nejraději a čím přispěl k rozvoji Pražského hradu. A protože měl Ladislav Špaček v úřadě mluvčího na starosti zvláště vztahy s médii, bere si na paškál také chování a způsoby práce novinářů, také vzpomíná, jak práce jeho samotného mohla ovlivnit veřejné mínění či dokonce politickou situaci.Mnoho prostoru dostávají v knize i zážitky z cest s prezidentem – celkem uletěli za těch deset let vzdálenost ze Země na Měsíc a zpátky, navštívili více než šedesát zemí světa. Ladislav Špaček má tedy co vyprávět, a činí to, jak jinak, vkusně, s nadhledem a humorem.... celý text

Literatura faktu Literatura česká
Vydáno: , Mladá fronta

Deset let s Václavem Havlem , 2012

DK_Ronie
02.01.2020 5 z 5

Strasna sranda. Navic pohled od cloveka zasveceneho.

Chesterton
22.09.2019 5 z 5

[audiokniha]
Celý svůj život Václav Havel sloužil ostatním.......v disentu, ve vězení i prezidentské funkci.....jeho jedinou zbraní bylo slovo.....

Mnohovrstevná, svébytná, často neotřele humorná osobnost Václava Havla decentníma očima mistra etikety....

Ano je to lehce naivní i lehce servilní, ale Špačkův EPILOG je stoprocentně pravdivý.

A srovnávat toto dnes již retro s Hradem současnosti? Marné, smutné, ale pro pravdivost nezbytné ❤️

Velekněžka
20.06.2019 5 z 5

Kéž by se kniha objevila na pultech o dvacet let později a nesla název "Třicet let s Václavem Havlem"...

sasena
21.04.2019 5 z 5

Václav Havel byl osobnost, na kterou bychom měli být jako národ hrdí. V poslední době se děje pravý opak, šíří se pomluvy a nesmysly, které mají našeho bývalého prezidenta dehonestovat. Přestože mi styl vzpomínání pana Špačka přijde až trochu servilní, není možné přehlédnout, že Václav Havel jako jediný z porevolučních prezidentů dokázal pro naši mrňavou zemi ve světě získat respekt a pozornost. Co znamenal pro celou strukturu nového státu a jeho začlenění do demokratického světa je další věc, pro kterou mu nikdo ze současných politiků nesahá ani po tu v knize zmiňovanou podrážku boty.
Hrad za Havla a Hrad za zemana, dva úplně jiné světy. Jak by asi vypadaly ovčáčkovy vzpomínky na výlety do Číny a pár dalších zemí, které navštívil současný prezident?

KejmlP
16.07.2018 3 z 5

Kniha je hezky napsaná, čte se skvěle, dýchá z ní pohodová atmosféra. Potíž je v tom, že jakkoliv se nemíním podílet na dnes tak oblíbeném kopání do Václava Havla, nelze dílo brát jako něco, co ukazuje realitu. VH byl jako každý člověkem s mnoha chybami a udělal řadu špatných rozhodnutí. A jakkoliv toto nezastiňuje řadu jeho zásluh či dobře míněných kroků, legenda o nešikovném popletovi co skrz pravdu a lásku dobyl svět je vhodná pro děti, ale neměli bychom ji brát jako obraz reality a podklad pro srovnávání. A pokud si někdo, kdo ještě nedávno měl o VH jen mlhavé představy přečte jen toto dílo a pak vyrazí pod jeho praporem demonstrovat za nápravu dnešní politiky, nedělá dobře pro rozvoj zdravé a kriticky uvažující společnosti.
Jinak ale příjemné počtení, a vzhledem k tomu, že jde o memoáry, nemíním objektivitu příliš hodnotit. Zkrátka Ladislav Špaček v dobrém vzpomíná. Vytýkám tedy hlavně časovou neuspořádanost, nebo absenci alespoň přibližné datace pasáží.
PS: Je zajímavé sledovat, že řadu věcí, které autor líčí jako veselé a nekonvenční příhody dnes vidíme na hradě opět, ale tentokrát jsou popisovány s úplně jinými hodnotovými znaménky. Případně, nevím, zda by po volbách 2018 drahošovec Špaček psal o tom, jak je absurdní myšlenka, aby na Hrad kandidoval nemastný - neslaný člověk bez minulosti a charismatu...

Akademik93
09.05.2018 5 z 5

Vtipně napsaná knížka se vzpomínkami na našeho prvního porevolučního demokratického prezidenta pana Havla. Osobitá a místy humorná vzpomínková knížka bývalého mluvčího hradu pana Ladislava Špačka. Za mě nejvíc asi příhoda pana prezidenta ve Škodovce v Mladé Boleslavi :D

Knižní střípky
04.04.2018 5 z 5

Kniha se mi dostala do rukou ve formě audioknihy namluvené samotným autorem. Byla výborná. Pan Špaček krásně zavzpomínal na Václava Havla a moc mu za to děkuji. Z knihy je vidět, jak krásný vztah tito pánové mezi sebou měli.

OliP
11.03.2018 5 z 5

Líbilo se mi velmi. Kniha psaná celmi "jemně", s noblesou, což odpovídá autorovi. Zvlášť v poslední době je zřejmé, jak nám taková osobnost, jako byl Václav Havel, v čele státu chybí.

MaxQ
18.01.2018 4 z 5

Vzpomínky šité horkou jehlou, ale zajímavé.
Zvláštní, že vzpomínky pana Špačka na konkrétní české občany jsou všechny negativní - jak po Havlovi chtěli zaplatit špekáčky, jak mu dali zelenou sekanou, jak pro něho nechtěli otevřít hospodu atd.
Nevím, jestli to byl úmysl, nebo lepší konkrétní vzpomínky nemá.

Scathia
24.12.2017 5 z 5

K šestému výročí úmrtí Václava Havla jsem nemohla jinak. Mám ráda tvorbu pana Špačka a na postavu Václava Havla ráda vzpomínám. Byl to jediný český prezident, na kterého ráda vzpomínám a je mi smutno, když vidím, do jakého stavu se dostala dnešní společnost. Mravní hodnoty Václava Havla tu neskutečně chybí. :-(

madonna6956
14.11.2017 5 z 5

Kniha, kterou jsem přečetla za 3 dny. Velice zajímavá, vtipná, dojemná a pravdivá.
Ladislav Špaček píše poutavým stylem a Václav Havel byl vtipný, pravdivý a mírumilovný člověk.
Tato kniha nesmí chybět v mé knihovničce. :)

Analady
30.09.2017 3 z 5

Milé čtení. Ráda jsem poznala p. Havla prostřednictvím p. Špačka.

Randyz1986
08.05.2017 5 z 5

Spousta kratších, ale i delších historek, postřehů a vzpomínek Ladislava Špačka na Václava Havla. U některých člověku vře krev v žilách, u jiných se od srdce zasměje a z většiny z nich se dozví něco zajímavého. Jedná se však spíše o kamarádské vzpomínání než literaturu faktu. Ale o to víc mě knížka bavila. A audioknížka je také krásně namluvena samotným panem Špačkem a tím i samotné příběhy získávají na své autentičnosti.

Jana283
23.02.2017 5 z 5

Noblesní člověk o noblesním člověku. Pohlazení duše.

m.valova
11.02.2017 5 z 5

Pěkně napsaná kniha.

sarka45
12.01.2017 5 z 5

Milá a zajímavá kniha plná zážitků a setkání , které pan Špaček prožil spolu s panem prezidentem Havlem. Takové nahlédnutí do "zákulisí" života pana prezidenta. Pana Špačka si velice vážím, jeho práce tiskového mluvčího pana prezidenta byla nelehká a pan Špaček ji v této knize popisuje s nadhledem a lehkostí, někdy i s humorem. Na pana prezidenta Havla vzpomíná velice laskavě, je vidět, že si ho opravdu váží. A jistě nejen on.

8520L
02.11.2016 5 z 5

Úžasné vzpomínky a zážitky. Místy jsem se strašně smál, místy jsem měl na krajíčku. Moc hezké. Jediné, co by se dalo panu Špačkovi objektivně vytknout, že zaujímá zcela zaujatý postoj, ale to je nepodstatné, protože se přímo v úvodu zmiňuje, že se jedná čistě o jeho subjektivní výklad vzpomínek na Havla.

Trina1
27.10.2016 5 z 5

Tohle byla moje poslední kniha Čtenářské výzvy 2016 a byla to třešinka na dortu. Knížka se velmi dobře čte, je vtipná, svižná, zajímavá a poučná.

Prey
16.06.2016 3 z 5

Spíše sled zajímavostí a perliček, než hluboká retrospektiva, která se nabízela, ale aspoň se to díky tomu dobře čte. Kniha o zákulisí prezidentství a o hradním protokolu dané doby, která je pro každého, i pro toho, koho politika příliš nezajímá.

Jana_Z
27.04.2016 4 z 5

Myslím, že netřeba opakovat pochvalné komentáře mých předchůdců - za mě tedy jen jedna poznámka: Vzpomínky Ladislava Špačka na Václava Havla v krátkých kapitolkách předurčují knížku k občasném prolistování a znovupřečtení oblíbených pasáží.