Deník I.: 1948-1956

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

První svazek monumentálního deníkového díla významného českého filmového režiséra. Nejde o běžný deník, ale o vyzrálé literární dílo, jedinečnou kroniku své doby. Z Juráčkova deníku vyšla dosud jen část zachycující šedesátá léta. Již ta ukázala, že jde o mimořádné dílo hodnoty nejen dokumentární. Pavel Juráček chtěl být a byl především spisovatel. Psal povídky, filmové povídky, scénáře a tento deník, dílo zachycující život v Československu v průběhu třiceti let, a následně i v exilu v Německé spolkové republice. Juráček měl dramatický a vypravěčský talent, byl mistrem popisu, charakterizace a dialogu. Svůj deník psal rukou do 33. vázaných sešitů formátu A5. Přítomná edice poprvé shrnuje celek Juráčkova deníkového díla v celku – ve čtyřech objemných svazcích. První svazek obsahuje texty psané od roku 1948 do roku 1956. Edici z autorových rukopisů k vydání připravila a svazek jmenným rejstříkem a ediční poznámkou opatřila Marie Kratochvílová....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/342342/big_denik-i-1948-1956-3Qr-342342.jpg 4.413
Nahrávám...

Komentáře (3)

Kniha Deník I.: 1948-1956

Lenka4
22.08.2018

Zápisky mohou být klíčem k pochopení myšlenkového světa „Pavlů“, se kterými se občas v životě setkáváme a jejichž jednání moc nerozumíme. V každém případě Pavel Juráček svůj (ne)obyčejný život popisuje poutavě, poeticky i dramaticky. Kdo přečetl celý první díl, jistě si nenechá ujít ani pokračování.

georgearrow
07.06.2018

Po deníku Jana Zábrany už asi nic lepšího v žánru memoárové literatury číst nebudu, ale Juráčkovo psaní si vás něčím podmaní, i když docela nevím čím. Je v tom možná trochu voyerství, je to fascinace červenoknihovného prožívání prvních lásek, ano, vlastně je to v tomto ohledu takový intelektuálský bulvár. Autor má politický jasno ;-), I když je svazákem, to je také pěkné... Dobu po přečtení chápeme lépe (I když ze Zábrany ještě líp.)

Těším se na druhý díl, vlastně ho jdu právě objednat. Snad Pavel dospěje od bolestínství k trochu přímějšímu postoji k životu. Moc mu to přeju.


RH faktor
11.07.2017

Fénix /Torst/ vstává z popela! Vynikající počin!