Den Trifidů

Den Trifidů
https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29820/bmid_den-trifidu-65e238215baa1.jpg 5 5647 5647

Trifidi série

Když v roce 1951 vyšel poprvé Den trifidů od, měl autor John Wyndham za sebou už řadu románů a povídek, s nimiž však literárně příliš neuspěl. I Den trifidů vycházel původně jen v časopisecky na pokračování. Velký zájem čtenářů si však vynutil několik knižních vydání a způsobil, že se Wyndham věnoval již nastálo vědecko-fantastickému žánru. Román o tom, jak neznámý roj meteoritů způsobí u většiny pozemšťanů slepotu a jak toho využijí průmyslové rostliny „trifidi“, které náhle vyvinou zcela nečekané vlastnosti a zaútočí na lidi, má v sobě dostatek prvků neobvyklostí, aby čtenáře přitahoval. Zároveň mu však nechybí onen wellsovský obecný pohled na život a jeho reálné jádro, které z fantastického příběhu činí podobenství o skutečném ohrožení přírody člověkem a člověka přírodou.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , BB art

The Day of the Triffids , 1951

Kakho-Oto
18.10.2020 5 z 5

Nejsem znalcem sci-fi žánru, avšak z nemnoha děl tohoto žánru, co jsem přečetl, je Den trifidů asi nejlepší. Romány 1984 a 451 stupňů Fahrenheita se mi rovněž líbí, však první z nich je pro mě mnohem více depresivnější než "stupně" i "trifidi", zatímco ten druhý (451 stupňů Fahrenheita) je poměrně krátký a jeho závěr je takový nijaký. Hunger games jsou spíše fantasy a sci-fi romány Julesa Vernea jsou také něco jiného (sám jsem četl jen Ocelové město, další mnou čtené verneovky byly čistě dobrodružná literatura). Děj románu Den trifidů je přirozeně také velmi depresivní, avšak pro mě je boj s chodícími rostlinami-masožravkami stravitelnější než líčení totalitního režimu budoucnosti (1984, 451 stupňů Fahrenheita). Z toho důvodu se mi líbila i poslední kapitola trifidů, kde tyto rostliny zničí příslušníky nebezpečné části lidské populace. Wyndham knihu velmi dobře napsal, je tam několik zvratů, aby se nakonec dvě hlavní postavy znovu setkaly. Zajímavou postavou je bezesporu i Coker, jenž je na rozdíl od Torrence v jádru dobrým člověkem. V neposlední řadě se jedná o nadčasovou četbu - zvláště, když ji člověk čte v koronavirové době plné různých výkladů a teorií (totéž však platí i o uvedených veledílech Orwella a Bradburryho).

lindaman
25.09.2020 5 z 5

Nesmírně zajímavá sci-fi kniha

nervy
20.09.2020 5 z 5

Malevil je utopie (ale pěkná kniha), Den trifidů vypadá až strašidelně realisticky. Tak proto pět hvězd. (pro VikyKleinik - možná líp číst, než poslouchat :) )

VikyKleinik
20.09.2020 1 z 5

Zbytečné číst. Jsou totiž lepší příběhy o snaze skupinky lidí přežít v nehostiném prostředí (třeba Malevil). Závěr Trifidů musel nějak vyšumět, protože si nepamatuji, že by to mělo nějaký ucelený konec. Na nudu, kterou jsem cítil po celou dobu poslechu však nezapomenu.

Karlo5o
15.09.2020 5 z 5

Výborná nadčasová kniha, která se četla skoro sama.

Kopretina
12.09.2020 4 z 5

Kniha mě chytla od prvního slova a já se od ní nechala lapit. Velmi čtivá, velmi uvěřitelná a nesoucí tolik moudrosti - především v tom, že kdyby se "něco" stalo, bude to pravděpodobně podobné. Celou dobu jsem se ptala: a co bych z toho uměla já? Jak bych to vyřešila? I když sci-fi není můj oblíbený žánr, zde jsem si jej vychutnala.

Gibis
31.08.2020 5 z 5

Je skoro k neuvěření, že tohle sci-fi bylo napsáno před téměř sedmdesáti lety. Je to rozhodně nadčasové dílo, které musí přinutit k zamyšlení nad chováním lidstva v každé době. Je to každopádně hodně děsivá představa a to že na zemi může dojít ke katastrofě, když se lidé nepřestanou chovat jako páni všeho tvorstva, je bohužel velmi reálná představa. Jak lehce se může změnit celý náš život, jak lehce můžeme přijít o všechny výdobytky moderní doby a jak závislí jsme na celém tomto systému. Doporučuji!

stanislav1789
28.08.2020 4 z 5

Zpočátku jsem nevěřil vlastním očím ,jako kytky s rozumem ??? Ale po překonání toho šoku jsem to přečetl se zatajeným dechem.

Johnnyman
25.08.2020 5 z 5

Jeden z nejlepších sci-fy románů co jsem kdy četl. Za mě určitě pět hvězd.

slawa.cap
24.08.2020 5 z 5

Poslouchal jsem jako audioknihu. Tohle jsem nečekal. Měl jsem trochu strach, že kniha bude duševně i technicky zastaralá, ale absolutně bych nepoznal, že byla napsaná před 70. lety. Správné slovo bude asi "nadčasová". Úžasné vykreslení světa po apokalypse a psychiky přeživších (tady se určitě z velké části inspirovali i autoři Walking Dead). Hlavní hrdina klaďas každým coulem a kupodivu i většina těch na které narazí. Už mám připraveno i volné pokračování a uvidím, jak se autor a čas popasují s touhle velkou výzvou.

itsnotgab
24.08.2020 5 z 5

Se Dnem trifidů jsem se poprvé setkala u maturitní četby a ani trochu nelituji jejího výběru. Jenže tento skvost nabírá úplně jinou atmosféru, pokud v reálném světě zrovna vypukla celosvětová pandemie!

JanaO118
24.08.2020 5 z 5

Moje první sci - fi, které absolutně zbožňuju! V mládí jsem na knihu narazila u staršího bratra... a od té doby má čestné místo mezi mými "top" knížkami. Četla jsem ji už několikrát, celý příběh mám pořád v hlavě a když ji vidím v knihovničce, tak mě to zahřeje u srdce!

Marekh
23.08.2020 4 z 5

Knihu jsem četl před lety a celkově se mi líbila. Zajímavý a originální námět, při kterém je nejprve lidstvo oslepeno a poté napadeno smrtonosnými rostlinami neznámého původu. Knih s tímto námět jsem moc nečetl. Vzpomínám si pouze na knihu SKLENÍK. :)

Katka44
21.08.2020 4 z 5

Knihu jsem četla kvůli výzvě, nejsem fanoušek sci-fi, ale tohle bylo super dobrodružné a napínavé. A že tam chodily kytky? .... no a co?!:) Mělo to náboj a četlo se to samo.

Dan9K
21.08.2020 4 z 5

Je zajímavé, jak v knize se mnohem více snese fakt, že celá zápletka je prostě béčkové sci-fi z 50 .let, což dokazují i veškerá filmová zpracování, která se v tom duchu nesou. V knize je ale mnohem větší prostor na hlubší myšlenky, motivace postav i omáčku v podobě historického okénka, a to všechno pomáhá k tomu, že je tato kniha víc, než jen béčkové sci-fi z 50. let. Je úžasné, jak stará ta kniha je, protože v celém průběhu mě nezarazila jediná věc, u které by to bylo poznat. Klidně to mohlo být napsané v roce 1990 a nic by tam nemuselo být jinak. Je to moc pěkné apo a post-apo dobrodružství, které není natahované a hrozně by se mi líbilo, kdyby někdo tuhle látku zpracoval jako openworld počítačovou hru.

zbožňuju_knihy
21.08.2020 5 z 5

Zase jedna dobrá stará kniha, co si zaslouží 5*.
Ten konec mě bavil úplně neskutečně. Kniha je celkem tenká a rychle přečtená a i když mě scifi nebere, tohle bylo hodně dobré, taková něžná verze knihy Tma od Neffa :-).
Někdy soudíte knihu podle přebalu a vyhýbáte se knize celá léta a to by se nemělo.. ! Jsem ráda, že jsem do této kultovní knihy šla, začátek a konec bombový.

flyingandie
21.08.2020 5 z 5

Nemám ráda scifi. Ale nadčasovost, aktuálnost a faktická možnost, že se něco takového může reálně opravdu stát, podtržené obdobím vzniku - před 70 lety - dělá z knihy veledílo neuvěřitelných rozměrů. Z postapokalyptického románu Johna Wyndhama jednoduše mrazí.

Co způsobilo náhlou slepotu všech lidí na světě? Byla to snad pomsta přírody za staletí plenění naší planety nebo lidstvo skutečně dokáže zničit samo sebe?
"Nejotřesnější na tom je, když si uvědomíš, jak hladce jsme přišli o svět, který nám připadal tak bezpečný a zaručený. Člověk snadno zapomíná na všechny síly, které ho udržovaly v rovnováze a jeho jistotu, kterou považoval za samozřejmou."

Emocí jako je v knize Den Trifidů, aby člověk jinde v životě pohledal. A tak i přes nepříjemnou pachuť a úzkost, kterou ve mě kniha zanechala, je zde i něco, co nutí k zamyšlení. "Dokud trvá život, trvá i naděje..."

radkanin
19.08.2020 5 z 5

Jedna z "must read" sci-fi knih!

rozina351
04.08.2020 5 z 5

Prazáklad všech postapokalyps. Pro mě velmi kvalitní a čtivé, ačkoli nejsem milovnice scifíček. Kniha je natolik důkladně řemeslně zpracovaná, že jsem vzala žánr konečně na milost a definitivně odhazuji vlastní sci-fi předsudky!

Giskard44
04.08.2020 5 z 5

Den trifidů je moja prvá kniha od Wyndhama a týmto svojim dielom sa pre mňa jeho autor radí po bok mojich obľúbencov Asimova a Clarka...Krásne napísané a inteligentné sci-fi.