Démon súhlasu

Démon súhlasu https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/34547/demon-suhlasu-34547.jpg 4 56 3

Démon súhlasu (spolu s „rozprávkou“ O vládcovi Figurovi) bol dôležitým textom v čase svojho vzniku a knižného vydania a je – ako to už pri ozajstným prózach býva – dôležitý aj dnes. Lebo aj teraz je svet plný figúrok, ktoré ostošesť, zaštítené ochranou stáda a bez schopnosti predvídať a mať zásady, súhlasia s hocičím. Figúrka je nebezpečný človek, pretože si myslí, že za nič nemôže, že tamhore vyššie sú činitelia, ktorí za neho myslia, rečnia, plánujú, za neho rozhodujú, za neho nesú zodpovednosť... No a tade – vedie cesta priamo do pekla. ... celý text

Novely Literatura slovenská
Vydáno: , Artforum (SK)

Démon súhlasu

bondula
10.02.2015 5 z 5

"Človek, i keď je o tom subjektívne presvedčený, nemôže mať pravdu proti všetkým ostatným."

Z Démona súhlasu vanie zatuchlina podobná tej z najlepších antiutopických románov. Tatarka nanešťastie nepíše o tom, čo sa môže stať ak... ale o tom, čo sa stalo. Výkrik o moci a bezmoci, o individuálnej a kolektívnej vine, o osobnom prospechu a odvahe. Démon súhlasu je prvoplánovo písaný ako odsúdenie stalinizmu a jeho prisluhovačov, bezo zmeny však Tatarkove myšlienky možno vztiahnuť aj na celé obdobie socializmu. A hoci len v malých obmenách aj na slobodný a konzumný dnešok. Toto aktuálne zrovnanie je snáď ešte závažnejšie, smutnejšie a strašnejšie.

Komnenos
13.05.2014 4 z 5

Žasnem nad tým, že takúto knihu, ktorá, aj keď v podobenstve, útočí priamo na komunizmus, komunisti mohli vôbec pustiť medzi ľudí. Rok 1963, kedy kniha vyšla sa ešte dá trochu pochopiť. Ale to, že Démon súhlasu vyšiel už v roku 1956 na stránkach Kultúrneho života, to je už mimo moje chápanie. A najsmutnejšie na tom je, že väčšina vecí z knihy platí aj dnes. Našu spoločnosť stále ovláda démon súhlasu.

zuzulique
01.01.2012 5 z 5

Zo slovenskej klasiky to najlepšie...Tatarkove knihy sú veľmi nadčasové!