Proutěná křesla

Proutěná křesla https://www.databazeknih.cz/img/books/89_/89491/bmid_proutena-kresla-Ssv-89491.jpg 4 52 3

Bartoloměj Slzička, utěšitel žen a úspěšný akvizitér, sedí s neznámou krásnou Jarmilou na terase kteréhosi polského lázeňského střediska a vypráví jí svůj velký milostný příběh z předválečné Paříže (z období mezi Mnichovem a 15. březnem 1939), a je tak trochu hrdinou smutné postavy, snílkem, jehož sny a naděje hned v zárodku maří doba, která z něho učinila člověka ze "země nikoho".... celý text

Novely Literatura slovenská
Vydáno: , Československý spisovatel

Prútené kresla , 1963

D.V.Spudil
02.03.2017 4 z 5

Pozor, komentář obsahuje malinký spoiler.
Bylo prima si přečíst něco v krásném slovenském jazyce. Neřekl bych, že mě kniha nadchla, ale dost se mi líbilo napětí mezi tím, co čtenář a Bartoloměj neustále očekávají, a tím, že se téměř nic z toho nestane (nechci ale říct, že by to bylo o ničem). Celkově příjemná četba.

Sourire
24.02.2015 5 z 5

"Láska nie je očarením dvoch pekných alebo vášnivých ľudí, ale rozhodnutím, prácou, dielom, nie ani pekných, ani mladých ľudí, dokonca iba jedného a možno nepekného a nemladého človeka, ktorý chce byť milovaný a milovať. Ten druhý a či druhá veľmi rád sa učí, dáva sa milovať, prv či neskôr pristane, poddá sa nám, začne nám odpovedať svojím jedinečným, prekvapujúcim, nadchýnajúcim spôsobom. Verte, drahá Jarmila, človek až žasne, aká neprebudenosť, nevzdelanosť vládne práve v láske. Starí to nevedia a mladým to nemá kto povedať."

Nežné, čisté a prekrásne dielo o láske. Skutočnej láske a citoch mladého muža k žene. Tatarka používa slová s takým citom a nehou, že sa táto knižka už po pár stranách stala jednou z najkrajších, aké som kedy čítala. Pohladenie pre dušu.

jurcek
10.09.2012 3 z 5

Moj prvý tatarka. Myslel som že to bude lepšie. Taký obratník raka bez sexu.

slovenská literatura Paříž

Dominik Tatarka