Démon súhlasu

Démon súhlasu https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/163794/bmid_demon-suhlasu-dou-163794.jpg 4 56 3

Autobiografické novely Démon súhlasu a O vládcovi Figurovi. Predslov napísal Václav Havel, na prebale úryvok zo samizdatového textu Milana Šimečku.

bondula
10.02.2015 5 z 5

"Človek, i keď je o tom subjektívne presvedčený, nemôže mať pravdu proti všetkým ostatným."

Z Démona súhlasu vanie zatuchlina podobná tej z najlepších antiutopických románov. Tatarka nanešťastie nepíše o tom, čo sa môže stať ak... ale o tom, čo sa stalo. Výkrik o moci a bezmoci, o individuálnej a kolektívnej vine, o osobnom prospechu a odvahe. Démon súhlasu je prvoplánovo písaný ako odsúdenie stalinizmu a jeho prisluhovačov, bezo zmeny však Tatarkove myšlienky možno vztiahnuť aj na celé obdobie socializmu. A hoci len v malých obmenách aj na slobodný a konzumný dnešok. Toto aktuálne zrovnanie je snáď ešte závažnejšie, smutnejšie a strašnejšie.

Komnenos
13.05.2014 4 z 5

Žasnem nad tým, že takúto knihu, ktorá, aj keď v podobenstve, útočí priamo na komunizmus, komunisti mohli vôbec pustiť medzi ľudí. Rok 1963, kedy kniha vyšla sa ešte dá trochu pochopiť. Ale to, že Démon súhlasu vyšiel už v roku 1956 na stránkach Kultúrneho života, to je už mimo moje chápanie. A najsmutnejšie na tom je, že väčšina vecí z knihy platí aj dnes. Našu spoločnosť stále ovláda démon súhlasu.

zuzulique
01.01.2012 5 z 5

Zo slovenskej klasiky to najlepšie...Tatarkove knihy sú veľmi nadčasové!