Dekameron

Dekameron https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/40713/mid_dekameron-V9k-40713.jpg 4 1546 196

Dekameron je soubor sta novel o lásce rozdělených po deseti na deset dní. Příběhy si vypráví deset mladých lidí, kteří utekli z města na venkov, aby se zachránili před morem, který vypukl ve Florencii roku 1348. Dekameron napsal Giovanni Boccacio v letech 1348 až 1353. V úvodu Dekameronu je rovněž jeden z nejvýznamnějších a nejpodrobnějších popisů moru ve středověku. Příběhy Dekameronu a jejich náměty ovlivnily řadu dalších uměleckých děl v podstatě ve všech oblastech umění.... celý text

Petra17
27.08.2013 3 z 5

Povídky byly některé pěkné, některé ne. Knížka mě tedy nebavila, ale ani jsem se u ní nenudila.

Verrrunka
12.08.2013 3 z 5

Ano, člověk očekává víc, než Dekameron může dát… ale na tu dobu… poutavé příběhy střídají ty méně poutavé.. rozhodně si z toho může každý něco odnést..:-) rozhodně bych nezahazovala při prvních stránkách a pokusila se tím trochu prokousat…

Michaela91
12.07.2013 3 z 5

Některé příběhy mě bavily, jiné ne. To je podle vkusu každého. Četla jsem náhodně povídky, nepřečetla jsem celou knihu, ale většina mnou vybraných povídek se mi líbila.

tatruszka
27.06.2013 3 z 5

Nečetla jsem celou sbírku této knihy, jen myslím první polovinu a musím říct, že se mi četla docela dobře. Některé povídky mě zaujaly více, některé méně a celkově mám ze stylu autora i z příběhu dobrý pocit.

Thanyss
18.06.2013 3 z 5

Rozsáhlé dílo s velkým množstvím příběhů, které se tematicky opakují a po chvíli jsem měla pocit, že už mi kniha nemá moc co nabídnout. Některé příběhy mě nicméně příjemně pobavily a říkám si, že tehdejší život vlastně zase nebyl o tolik odlišný, alespoň, co se týče lidských vlastností a neřestí.

Seraphin
02.06.2013 1 z 5

Docela zajímavý začátek pokračuje v humorných, poučných, smutných, svižných ale někdy i nudných povídkách. Momentálně bych ocenila, kdyby mě zaujal nějaký napínavý příběh z knih, které mi nabízí povinná četba.

Kájula
23.04.2013 3 z 5

Četla jsem tuto knihu v rámci povinné četby. Spousta lidí mi říkalo ať to nedělám, protože je to nudná a nezajímavá kniha..navíc pěkně tlustá. Já mám pěkně tlusté knihy ráda, a tak jsem si ji i přes toto varování půjčila a musím říct, že jsem nelitovala. Kniha se mi, až na nudnější začátek, četla velmi dobře a rychle. Dokonce mě i párkrát hezky rozesmála. Mám ráda historické romány, a tak jsem ji brala jako hezké oddychové čtení.

Luxiee Axony
26.02.2013 3 z 5

Přestože historické romány nepatří k mým oblíbeným, musím říci, že kniha je opravdu velice zajímavá a může být přínosem každému čtenáři.

Kagya
13.02.2013 5 z 5

Tuto knihu jsem si vybrala jako povinnou četbu k maturitě, nejprve jsem si myslela, že svého rozhodnutí budu litovat, ale následně jsem s ním byla spokojená. Kniha je velmi vtipně napsaná, příběhy jsou krátké, svižné a také poučné. :)

Petruše90
29.01.2013 3 z 5

Než se tou knihou člověk prokouše... Celkem složité čtení, ale povídky vtipné, které stojí za přečtení :))

čuřil
28.12.2012 3 z 5

Docela zajímavé, vtipné povídky s trochou erotiky.Povídky jsou ale hodně podobné. Knížkou jsem se musel sice trochu prokousávat, ale vcelku se mi to i líbilo.

LadyMichelle
28.08.2012 5 z 5

Tato kniha se mi velmi líbila. Je plná spousty zajímavých příběhů ze života renesančního člověka, ať chudého či bohatého.

hortenzie
18.08.2012 5 z 5

Krásné, vtipné a poučné příběhy. Je to příjemné čtení pro volné chvíle.

KateCullen
24.07.2012 4 z 5

Nikdy bych neřekla, že mě Dekameron tak chytí, ale opak je pravdou. Je sice pravda, že úvod byl trochu nudnější, ale příběhy byly povětšinou vtipné, ze kterých jsem si vždycky něco zapamatovala. Pro příjemné počtení určitě doporučuji!

ValKing
23.07.2012 3 z 5

Nepřišlo mi to jako "úchylná knížka" jak jí někteří přezdívají. Prolistovala jsem ty, co se mi zdály nejúchylnější (nebyly), přečetla jsem si své dvě povinné povídky k maturitě, začátek a konec a tečka. Tím, že byly jen dvě, mě vcelku bavily, ale kdybych měla číst ty povídky všechny, tak u toho asi usnu.

maryzka
22.04.2012 2 z 5

souhlasím s ostaními někdteré povídky se objevují í v jiných dílech např. i griseldě se objevila nejméně ve třech dílech- objevila se v CHAUCESIHO V Canterberských povídkách a taky v jedné pohádce kterou jsem četla v dětství.

Hudis
15.01.2012 3 z 5

Tak tahle knížka mi dala zabrat. Některé povídky jsou vtipné, jiné ne. Ale hlavně mi přišli podobné, což mi začalo dost vadit a prodloužilo to čtecí dobu. A vtipné je, že se po těch x- letech nic nezměnilo:)

kája14
11.01.2012 4 z 5

Četla jsem jen deset příběhů, ale nebylo to špatné. Autor knihu psal jako rozveselení v době, kdy v Evropě vládl mor a myslím že se mu to celkem povedlo.

kapllu
04.01.2012 4 z 5

Takhle vypadají lidé, co si umí užívat života.
Ale přece jen - vymyslet 10 příběhů na stejné téma dá zabrat a autor se nevyhnul opakování, tudíž já jsem jako čtenář místy ztrácela pozornost. Ale jsou to fajn příběhy.

Mayanea
10.08.2011 3 z 5

,,...To ovšem popírám, neboť nic není tak neslušného, aby mohlo být někomu proti mysli, je-li to vyprávěno počestnými slovy, a tomu jsem - myslím - náležitě vyhověl."

Autor taky vyhověl požadavkům průměrné knihy. Jak já se těšila. Povinná četba, hopsa hejsa do knihovny, to by mělo za něco stát.

,,Kdo přesto přistupuje k četbě všech příběhů, nechť nečte ty, jež ho dráždí, a čte ty, jež ho baví. Aby nemohly nikoho oklamat, mají všechny v čele vyznačeno, čeho smysl v sobě tají."

Kdybych se měla řídit touto autorovou radou (která byla zmíněna až na konci, jak ironické), tak si nejspíš nepřečtu nic. Zkrátka jsem se do toho musela zakousnout popořadě, protože všechno je někdy poprvé. Některé příběhy opravdu rozesmály nebo aspoň pobavily, ale mnoho jich nebylo. Neměla jsem v oblibě zdlouhavě vyprávěné příběhy o nešťastných láskách a - vlastně jakékoli zdlouhavé příběhy. V takovýchto momentech jsem byla opravdu na vážkách, zda má cenu to louskat celé až do konce. Zkrátka jsem si řekla - VYDĚRŽAJ - a vydržela jsem to.

Kniha, kterou už podruhé rozhodně číst nebudu.